RetroShare: një platformë konfidenciale e mesazheve

Pas dy vitesh zhvillimi nisja e versioni i ri i RetroShare 0.6.6, një platformë për skedarë dhe mesazhe konfidenciale duke përdorur rrjetin e koduar Friend to Friend.

Shpërndaj Retro është një program multiplatform (Windows, FreeBSD dhe shumë shpërndarje të GNU / Linux), kodi burimor RetroShare është shkruar në C ++ duke përdorur Qt Toolkit dhe është i licencuar nën AGPLv3.

Rreth RetroShare

Me RetroShare është e mundur të ndani dosje ose drejtori midis miqve. Transferimi i skedarit bëhet duke përdorur një algoritëm tufë me shumë hapa (frymëzuar nga karakteristika "Turtle Hopping" i projektit Turtle F2F, por zbatuar ndryshe).

Në thelb, të dhënat shkëmbehen vetëm midis miqve, megjithëse origjina dhe destinacioni i një transferimi të caktuar mund të përfshijë miq të shumtë. Një funksion kërkimi anonim është një mundësi tjetër që lejon vendndodhjen e skedarëve në këtë rrjet.

Skedarët përfaqësohen nga vlera e tyre hash SHA-1 dhe lidhjet e skedarëve të mbështetur mund të eksportohen, kopjohen dhe ngjiten brenda dhe jashtë rrjetit RetroShare duke ju lejuar të botoni vendndodhjen tuaj virtuale.

Përveç mesazheve direkte, programi ofron mjete për të biseduar me shumë njerëz, për të organizuar thirrje zanore dhe video, për të dërguar email të koduar për përdoruesit e rrjetit, organizimin e ndarjes së skedarëve me përdoruesit e zgjedhur ose ndonjë anëtar të rrjetit (duke përdorur teknologjinë e ngjashme me BitTorrent), krijimin e censurës pa forcë të forumeve të decentralizuara me mbështetje për shkrimin e mesazheve jashtë linje, trajnimin e kanaleve për shpërndarjen e përmbajtjes me pajtim.

Bërthama RetroShare bazohet në një bibliotekë jashtë linje, në të cilën janë të lidhur dy elemente:

 • një linjë komande e ekzekutueshme që praktikisht nuk ofron kontroll
 • një ndërfaqe grafike e përdoruesit e shkruar në Qt4 e cila është ajo që përdorin shumica e përdoruesve
 • Përveç funksioneve të zakonshme për programet e tjera të ndarjes së skedarëve, siç është pamja e transferimit dhe skeda e kërkimit, RetroShare u ofron përdoruesve të saj aftësinë për të menaxhuar rrjetin e tyre duke mbledhur informacione opcionale për miqtë e ngushtë dhe duke e shfaqur atë grafikisht si një matricë besimi ose si një rrjet dinamik.

Çfarë ka të re në RetroShare 0.6.6?

Në këtë version të ri licenca u ndryshua nga GPLv2 në AGPLv3 për GUI dhe LGPLv3 për libretroshare dhe ndërfaqja u ridizenjua për të punuar me mesazhe, paraqitje e re për kanale dhe forume (bord). Për shfaqjen e postimeve, ofrohen dy mënyra: pirg dhe listë:

Përveç kësaj, sistemi i shenjave i përdorur për t'u lidhur me përdoruesit e tjerë është ripunuar. Identifikuesit janë bërë dukshëm më të shkurtër dhe tani përshtaten me madhësinë e një kodi QR, duke e bërë më të lehtë transferimin e identifikuesit te përdoruesit e tjerë. Identifikuesi përmban emrin e hostit dhe emrin e profilit, ID-në e SSL-së, fotografinë e hashit të profilit dhe informacionin e adresës IP të lidhjes.

Gjithashtu u dha mbështetje për versionin e tretë të protokollit të shërbimeve të qepës së Tor dhe mjete të shtuara për të fshirë automatikisht kanalet dhe forume 60 ditë pas çabonimit.

Sistemi i njoftimeve është ridizenjuar, skeda "Regjistrimi" zëvendësohet nga "Aktiviteti", i cili, përveç të dhënave përmbledhëse për mesazhet e reja dhe përpjekjet e lidhjes, përmban informacion mbi kërkesat e lidhjes, ftesat dhe ndryshimet në përbërjen e moderatorëve.

Janë bërë disa përmirësime në ndërfaqen, për shembull, një skedë e re për identifikues është shtuar, lexueshmëria e faqes kryesore është rritur, aftësia për të piketuar tema në forum është ridizajnuar.

Kur gjeneroni nënshkrime dixhitale të certifikatës, algoritmi SHA256 përdoret në vend të SHA1. Sistemi i vjetër asinkron i shenjave është zëvendësuar nga një API i ri që funksionon në modalitetin e kyçjes.

Në vend të serverit të konsolës retroshare-nogui, është propozuar shërbimi i shërbimit retroshare, i cili mund të përdoret si në sistemet e serverit pa monitor, ashtu edhe në pajisjet e bazuara në platformën Android.

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj ose shkarkoni këtë softuer, mund ta bëni nga lidhja vijuese.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Abdhessuk dijo

  Kur do të hidhen në platformat mobile?

bool (e vërtetë)