Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Sektorët e ndryshëm prodhues të botës po përjetojnë ndryshime të mëdha dhe të shpejta në mes të kësaj Revolucioni i katërt industrial. Revolucioni karakterizohet nga përdorimi i një game të gjerë të «nuevas tecnologías» që integrojnë ekzistuesen botët fizike, dixhitale dhe biologjike, e cila ndikon në të gjithë disiplinat, ekonomitë dhe industritë, dhe kjo madje shkon deri atje sa të sfidojë idetë ekzistuese se çfarë Qënie njerëzore.

Në këtë Revolucioni i katërt Industrial, ekzistuesja Ekosistemi i mjeteve (Aplikimet, Sistemet dhe Platformat) janë «Software Libre y Abierto» miratimi i tha «nuevas tecnologías», duke lejuar organizatat ndoshta me shume konkurrues dhe fitimprurës në këto kohë. Edhe pse gjithashtu faktori njerëzor Keyshtë thelbësore, veçanërisht në nivelin e trajnimit dhe zotërimit të këtyre mjeteve.

Fraza: "Të dhënat janë vaji i shekullit XNUMX" merr një rëndësi të madhe brenda kësaj Revolucioni i katërt industrial, pasi, në këtë të fundit dhe «nuevas tecnologías» jo vetëm në nivelin operacional, por drejtpërdrejt në secilën pjesë të procesit të prodhimit ose krijimit të a organizatë

Revolucioni i katërt Industrial: Hyrje

Dhe saktësisht, «Software Libre y Abierto»organizatat lehtëson që çdo ditë këto teknologji të reja mund të zbatohen me kosto të arritshme ose zero, në favor të objektivi i biznesit të secilit.

Çfarë është Revolucioni i Katërt Industrial?

4 vjet më parë, në 2016, gjatë Forumi Ekonomik Botëror (Forumi Davos) u arrit në një përfundim të qartë: "Bota po përballet me Revolucionin e Katërt Industrial". Në të, gjithashtu u njoh se Interneti është një realitet që nuk bën më revolucion në jetën e njerëzve si në fillim të krijimit të tij, por është më tepër një realitet i përditshëm si çdo tjetër.

Dhe në këtë forum, gjithashtu u bë e qartë se:

“Ekzistojnë tre arsye pse transformimet aktuale nuk përfaqësojnë një zgjatim të revolucionit të tretë industrial, por ardhjen e një tjetri: shpejtësia, shtrirja dhe ndikimi në sisteme. Shpejtësia e përparimeve aktuale është e pashembullt në histori ... Dhe po ndërhyn në pothuajse çdo industri në çdo vend ”.

Revolucioni i katërt Industrial: Çfarë është ai?

Dhe sipas Klaus Shvab, Drejtori Ekzekutiv i Forumi Ekonomik Botëror dhe autor i libri «Revolucioni i katërt Industrial», ky revolucion i ri:

"Nuk përcaktohet nga një grup teknologjish në zhvillim në vetvete, por nga kalimi në sisteme të reja që janë ndërtuar mbi infrastrukturën e revolucionit dixhital (të mëparshëm)".

Prandaj, në mesin e shumë fushat ose teknologjitë duke kaluar përmes rrymës internet ose ata qëndrojnë mbi të, dhe se janë ata që i japin trupit ose e përcaktojnë qartë këtë Revolucioni i katërt industrialmund të përmendim më e rëndësishme në vijim:

 1. Inteligjenca Artificiale dhe Robotika
 2. Interneti i gjërave, interneti i njerëzve dhe interneti i të gjithëve
 3. Ngarje Autonome dhe Drones
 4. Rrjetet 5G dhe Rrjetet WiFi 6
 5. Llogaritja kuantike dhe re
 6. Bioteknologji, Nanoteknologji dhe Neuroteknologji
 7. Tele-mjekësia, Tele-edukimi dhe Tele-puna
 8. Të mësuarit në thellësi dhe të dhënat e mëdha
 9. Printimi 3D, Realiteti i Zgjeruar dhe Realiteti Virtual
 10. Sistemet e reja të gjenerimit dhe ruajtjes së energjisë

Revolucioni i katërt Industrial: Karakteristikat OpenIL

Roli i Softuerit të Lirë në Revolucionin e Katërt Industrial

Në një artikull të mëparshëm të quajtur Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata ne shprehim sa vijon:

"Sot është padyshim e kuptueshme që përdorimi i Aplikacioneve, Sistemeve dhe Zgjidhjeve të bazuara në Softuer të Lirë dhe të Hapur lehtësojnë dhe ulin koston e proceseve të futjes dhe inovacionit në botën e ekonomisë dixhitale, si dhe kontributin e Komuniteteve të Programit të Lirë nga përmes inovacionit të hapur ndihmon Organizatat që më lehtë të adoptojnë transformimin dixhital".

"Prandaj, nuk është sekret për askënd që aktualisht, Softueri i Lirë dhe i Hapur ndihmon organizatat të lëvizin dhe të përparojnë në rrugën drejt transformimit dixhital, për t'iu përgjigjur në një mënyrë të shkathët dhe efektive gjithnjë e në rritje dhe përshpejtimin kërkesat e biznesit".

Dhe ne përmendim një listë të gjatë të Mjetet e bazuara në «Software Libre y Abierto» që bëjnë të mundur që kompanitë të jenë të azhurnuara, domethënë brenda moderniteti teknologjik me një kosto të ulët. Lista që ne rekomandojmë të rishikoni dhe mbani të pranishëm.

Revolucioni i katërt Industrial: Përparësitë OpenIL

Sidoqoftë, ne duam t'i shtojmë kësaj liste edhe një telefonatë OpenIL (Linux i Hapur Industrial), e cila nuk është asgjë më shumë se, sipas krijuesit të saj:

"Një platformë softuer me burim të hapur për automatizimin industrial".

Më vonë, me siguri në një artikull tjetër, ne do të flasim më hollësisht në lidhje me të, por tani për tani ne mund ta bëjmë të qartë se «OpenIL», është një Shpërndarje Linux e përqendruar në automatizimin industrial dhe është krijuar nga kompania Gjysem perçuesit NXP, një udhëheqës botëror në zgjidhjet e sigurta të lidhjes.

Dhe që me siguri e njëjta gjë, po shënon për të «Software Libre y Abierto», për 3 vjet tani, një fillim, një rrugë, e sigurt dhe e suksesshme në trendin e ri të automatizimi industrial brenda në Revolucioni i katërt industrial.

Revolucioni i katërt Industrial: Përfundim

Përfundim

Si e shohim, Revolucioni i katërt industrial Hereshtë këtu dhe tani, duke përmbytur të tashmen tonë. Dhe pak nga pak na zhyt në ndryshime të mëdha që provokojnë mënyra të reja për të parë dhe bërë jetën tonë. Shpresojmë, e njëjta e shoqëruar jo vetëm nga «Software Libre y Abierto»por për të saj filozofia dhe liritë, na sjell më shumë përfitime sesa dëme në periudhën afatshkurtër, si individualisht ashtu edhe kolektivisht, për të arritur një botë më të mirë për të gjithë.

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.