Rezultatet e sondazhit: cila është shpërndarja më e mirë për Netbooks?

Këtu janë rezultatet interesante të sondazhit të fundit "Distribuimi më i mirë i netbook është ...". A doni të dini se çfarë mendojnë njerëzit? Nëse më pyesni, mendoj se Ubuntu dhe derivatet shkuan shumë mirë ... që do të thotë se Canonical po e bën punën e vet mirë duke lëvizur gjithnjë e më shumë drejt pajisjeve mobile.

Results

 • Të tjera: 79 vota (30.38%)
 • Lubuntu: 48 vota (18.46%)
 • Xubuntu: 48 vota (18.46%)
 • Jolicloud: 30 vota (11.54%)
 • Linux Puppy: 26 vota (10%)
 • Elive: 13 vota (5%)
 • Easyypeasy: 6 vota (2.31%)
 • Zenwalk: 3 vota (1.15%)
 • Slitaz: 3 vota (1.15%)
 • xPUD: 3 vota (1.15%)
 • Deli Linux: 1 votë (0.38%)

Më bëri përshtypje vëmendja që Otra ka fituar. Nëse do të votonit për atë opsion ose, nëse do të votonit, a do ta votonit, unë do të doja të dija për çfarë distro po mendonit. Na lini komentin tuaj! 🙂

Sondazhi tjetër


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lukabubamara dijo

  Plotësisht, kam përdorur hark për një kohë të gjatë në Asus eeepc 1005pe dhe është shumë shpejt, ende nuk kisha asnjë problem, më duhej vetëm pak kohë që të mësoja të instaloja dhe konfiguroja gjithçka, por vërtet ia vlen ajo Rekomanduar!
  të fala
  Lucas

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu

 3.   Alex dijo

  Interesante, më e mira është "Tjetri" :-), cila? kush e di ... xD

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Plotësisht Ale! Ajo tërhoqi vëmendjen time ndërsa përfshiva të gjitha distros që supozohet të jenë "përshtatur" për t'u përdorur në Netbooks. Vlerësoj se shumë prej atyre që votuan Të tjerët po mendonin për Ubuntu. Kjo është arsyeja pse unë them në postim që Ubuntu dhe derivatet e tij do të merrnin gati 50% të votave.
  Gëzuar! Paul.

 5.   gug10101 dijo

  Në Meksikë ka akoma njerëz që besojnë:
  -Softeri i Lirë është = Falas
  -Formacioni falas është = pirateri ...
  -Nëse përdorni softuer falas, nuk do të gjeni mbështetje të besueshme teknike
  -Nëse programi falas lejon hyrjen në kod, atëherë ai është i pasigurt ...
  -Nëse softueri (falas ose jo) është falas, nuk duhet të jetë shumë i mirë ... nëse paguaj për të, atëherë duhet të jetë më mirë!

  Këto dhe mashtrime të tjera ekzistojnë edhe sot, midis përdoruesve të zakonshëm, disa punëdhënësve (madje edhe me një diplomë në sisteme) dhe organizatave

 6.   Monica dijo

  Tjetër: Debian Wheezy

 7.   Juan Manuel Barra Valdebenito dijo

  një tjetër mund të jetë ubuntu netbook ose unitet dhe kde netbook

 8.   davidfresno dijo

  Linux Mint Debian

 9.   madek dijo

  një tjetër është = një LINUX Harku

 10.   ero-sennin dijo

  Epo unë votova duke iu referuar Debianit tim të dashur me XFCE ^^

 11.   Eduardo dijo

  Në netbook-un tim përdor Ubuntu 10.10 me Gnome 2. Në të provova edhe Fedora 14 me Gnome dhe Lubuntu. Të tre punuan më mirë sesa Windows 3 Start i ngadaltë që erdhi nga fabrika, por unë vendosa për Ubuntu.
  Tani për tani nuk do të ndryshoj OS, por jo rastësisht do të përdor Unity ose Gnome 3 në të, tashmë i kam provuar të dy në PC-në tim.
  Unë komentoj përvojën time si një rast personal që për shumë njerëz, përdorimi i Gnome 2 në një netbook mund të jetë gjithashtu një përvojë e mirë.

 12.   Alex dijo

  Po po, më tërhoqi vëmendjen edhe mua :).

 13.   gorlok dijo

  Në netbook-un tim (Asus eee-pc 701) përdor Ubuntu Netbook Remix. Në të kaluarën kam përdorur versione të tjera të Ubuntu Desktop dhe UNR. Unë mendoj se është UNR prej 10.04 LTS.

 14.   Don dijo

  "Një tjetër" është windows vista ha ha do të duheshin 3 orë që të ndizet

 15.   Roy_Qielli dijo

  Një tjetër duhet të përmbajë shumë distro të ndryshme, kështu që të thuash që "Unë fitoj një tjetër" tingëllon mjaft subjektive, por hej.
  Dhe është për të ardhur keq se si këtu në Meksikë pothuajse nuk shpërndahet asnjë program falas. Midis monopolit të microsoft, mungesës së shpërndarjes (ose kështu them unë, ngjarja e vetme e shpërndarjes për të cilën unë njoh është Festivali i Amerikës Latine i Instalimit të Programit të Lirë) dhe piraterisë së përhapur të softuerit të pronarit. Unë vetëm shpresoj që kjo të ndryshojë së shpejti, por e vërteta duket shumë larg.

 16.   Le të përdorim Linux dijo

  Eshte e vertete! Faleminderit Edu x koment!
  Nje perqafim! Paul.

 17.   Alex dijo

  Në vendin tim (Spanjë) ka shumë pirateri, dhe shumica e njerëzve nuk përdorin gnu / linux sepse nuk mundohen të ndryshojnë sistemin operativ dhe duhet të mësojnë diçka të re.

 18.   Marcelo dijo

  E vërteta në netbooks më pëlqeu ideja e Lubuntu ... LXDE është një desktop i këndshëm. Por Uniteti në netbooks më duket më logjik për shkak të hapësirës së zvogëluar .. edhe pse nëse e mbaj mend mirë, lubuntu ka bërë një sesion për netbooks, apo jo?

 19.   Morfeu dijo

  Pajtohem, një tjetër është ARCH LINUX

 20.   Javier Debian Bb Ar dijo

  Stabil Debian

 21.   Pzykoh dijo

  Ubuntu

 22.   dfsfsfs dijo

  arch linux punon shumë mirë në netbooks

 23.   heberthardila dijo

  i qëndrueshëm debian

 24.   Le të përdorim Linux dijo

  Jam dakord

 25.   marcoshipe dijo

  Unë me të vërtetë shoh shumë të ardhme për këtë, tani është pak e gjelbër (disa gjëra që duhet të korrigjohen), por më duket se ato të mentës janë serioze dhe të përgjegjshme dhe nëse e kombinoni atë me debian .. mmm, eksploziv
  si për netbook dhe desktop të përbashkët.

  PS: nuk është se ato debian nuk janë serioze, por kjo nenexhik bën që ju të mos duhet të prekni pothuajse asgjë, ose të kaloni shumë kohë në thellësitë e sistemit. Disa përdoruesve u pëlqen kjo, të tjerët jo, është mirë që ata janë 2 opsionet

 26.   Mark dijo

  Linux Mint

 27.   Mark dijo

  Linux Mint

 28.   Le të përdorim Linux dijo

  Pajtohem me ty Marcos. Ka një të ardhme të MADHE por është akoma pak jeshile. Unë kam qenë duke e përdorur atë për një kohë dhe kjo më solli disa probleme. Çuditërisht, sepse mendova se do të ishte shumë më e qëndrueshme, por hej.
  Gëzuar! Paul.

 29.   Jorge Moreno Abuslaiman dijo

  Debian funksionon perfekt 🙂 në sondazhin e fundit, mendoj se çështja kryesore është mosgatishmëria e përdoruesit përfundimtar për të mësuar, shumë e kanë frikë sepse mendojnë se është e vështirë ose e komplikuar dhe në problemin ose shqetësimin e parë ata priren të braktisin këtë botë të mrekullueshme të gnu / linux Unë kam qenë me temën e softuerit të lirë për gati 1 vit dhe jam më se i lumtur, kisha problemet e mia, por jam gjithmonë i gatshëm të mësoj 🙂 kam debian të qëndrueshëm si sistemin e vetëm reg përshëndetjet e mia

 30.   Lëng qelqi dijo

  Fuduntu mund të jetë ai që mungon.

 31.   Le të përdorim Linux dijo

  Çfarë përzierje e çuditshme është kjo. jo
  Perqafo! Paul.

 32.   elmario dijo

  Besoj se njerëzit e thjeshtë përdorin vetëm kompjuterët për të hyrë në rrjete sociale, biseda, postë dhe Word. Por ata nuk janë vërtet të interesuar për informatikë dhe kjo është arsyeja pse ata nuk hetojnë opsionet e tjera të sistemit operativ sepse nuk kanë ide se çfarë është kjo.

 33.   Le të përdorim Linux dijo

  Mario shume e vertete! A ka ndonjë mënyrë për ta ndryshuar atë? Dua të them, sepse për të shpjeguar filozofinë e softuerit të lirë dhe për të rritur ndërgjegjësimin, njerëzit nuk duhet të mendojnë për kompjuterin si një mjet të thjeshtë.
  Nje perqafim! Paul.

 34.   Eduardo Battaglia dijo

  Unë besoj se roli i shtetit në përhapjen e adoptimit të softuerit të lirë në kompjuterët e tyre është më shumë se i rëndësishëm. Por Microsoft është si një oktapod, ai nënshkruan marrëveshje me të gjithë!
  Nuk është si më parë që njerëzit nuk e dinin Linux, tani ata e dinë, por ata nuk duan të ndryshojnë nga Windows e tyre "të rehatshëm" (ku ata kalojnë gjysmën e orëve të tyre duke bërë mirëmbajtje, haha!). Një tjetër është mungesa e të njëjtit softuer "markë", edhe pse gjithnjë e më pak ndodh, justifikimi i vetëm i vlefshëm është ende mungesa e Photoshop.
  Unë e gjej shumë frazën "por nëse Windows është gjithashtu falas" (sepse erdhi në kompjuter ose e hakoi atë), këtu në Argjentinë nuk është zakon të paguash për softuer, dhe duhet natyrshëm të kalosh seriale dhe çarje nga një tjetri .t tjerët.
  Sa i përket lojërave, është e qartë: veçanërisht për një lojtar nuk e rekomandoj Linux për shumë lojë dhe mundësi sesa Wine.

 35.   Carlos125 dijo

  Sipas Aleksit, problemi i madh me të cilin përballet përhapja e Linux është pirateria kompjuterike, pasi është shumë e lehtë të marrësh kopje të troftave të të gjitha programeve dhe sistemeve operative prej M $; nga ana tjetër, shumë njerëz kanë mosbesim sepse nuk paguhet, (siç thotë gug10101), për sa i përket pasigurisë, mirë ... çfarë mund të them që nuk është thënë tashmë.
  Një problem tjetër është se nga pothuajse të gjithë teknikët e PC-ve (ata që njoh), vetëm njëri di asgjë për Linux.
  Unë u përpoqa në punën time, por është pothuajse e pamundur, por në shtëpi bëra një eksperiment, uninstalled W7 kur nuk filloj më (kaq e thjeshtë) dhe u largua nga Ubuntu 10.10, në fillim kishte protesta dhe përpjekje për ta instaluar përsëri, por një detyra e mësimdhënies në mes, (më shumë durim dhe kohë), arrita t'i bëj të gjithë të harrojnë për M $ SO.
  Përshëndetje.