Richard Stallman: më shumë për dorëheqjen e tij

Richard Stallman

Epo, lajmet për Dorëheqja e Richard Stallman nga posti i tij në MIT dhe FSF Mendoj se i çuditi të gjithë. Madje Unë nuk isha në dijeni të çështjes Epstein, sepse unë zakonisht nuk ndjek shumë TV apo media të tjera. Unë nuk isha plotësisht në dijeni të asaj që ndodhi dhe doja të krijoja një artikull që njoftonte lajmin, por pa u lagur shumë sepse nuk kisha të dhëna të mjaftueshme për të komentuar. Por tani, disa komente (të cilat unë i vlerësoj) dhe informacione që unë kam qenë në gjendje të mbledh mbi çështjen më kanë dhënë një pamje më të mirë të çështjes.

Çfarë ndodhi ju tashmë e dini, por tani ne do të informacionin shtesë që nuk e dija, por që mendoj se është e rëndësishme si plotësim i artikullit tim tjetër në mënyrë që të kuptoni gjithçka më mirë. Këtu gjithashtu Unë lë lidhjen e artikullit që kërkonte dorëheqjen i Richard Stallman për akuzat e tij për postat elektronike që kishin dalë në lidhje me mendimin që vetë RMS kishte për këtë çështje. Kështu që ju mund të shihni burimin origjinal të këtij informacioni që shkaktoi gjithë këtë ...

Me sa duket, vajza mori email të brendshëm nga MIT në të cilin Richard Stallman dha mendimin e tij. Ajo thotë se Epstein i kërkoi asaj bëri seks me një anëtar të MIT i cili ndërroi jetë në 2016 (Marvin Minsky). Dhe Stallman do të vinte në mbrojtje të Minsky duke pretenduar se kolegu i tij nuk kishte pasur kurrë marrëdhënie seksuale me një vajzë duke e ditur se ajo ishte detyruar. Një dëshmitar që ishte në vendin e ngjarjes siguron se vajza u afrua, por që Marvin e refuzoi atë.

Bëni të qartë se Jeffrey Epstein u gjykua, i dënuar dhe i dënuar për trafikim të fëmijëve dhe i shënuar si një grabitqar seksual. Në burgun ku ishte, ai u përpoq disa herë të vriste veten. Dhe duket se më në fund e kuptoi. Më 10 gusht 2019, trupi i tij i vdekur u gjet në qeli dhe gjithçka tregonte për një vetëvrasje, edhe pse disa komplote të tjera kanë treguar për shkaqe të tjera ...

Është e vërtetë se disa deklarata nga Stallman të marra jashtë kontekstit mund të ndihen keq ose keqinterpretuar. Dhe kjo mund të jetë rasti. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që gjatë gjithë historisë ka bërë Stallman deklarata për seksualitetin të cilët kanë shkuar duke ndryshuar nga mënyra e tij për të parë gjërat dhe për të njohur kur ai ishte gabim. Shkurtimisht, në këto komente ai thotë se:

 • Një person është i gatshëm të bëjë seks sapo të arrijë pjekurinë seksuale (pubertetin). Dhe se nuk ka asgjë të keqe me një person në moshë të bëjë seks, i cili është i mitur duke bërë seks me pëlqimin e tij me një të rritur. [Në fakt, kjo ndodh shpesh në shoqëri]
 • Pas një bisede, ai e kuptoi se nuk ka të bëjë vetëm me atë fizik, por ekziston edhe pjesa mendore. Prandaj, konsideroni se një i mitur (edhe nëse është në pjekurinë e tij seksuale) kryen marrëdhënie seksuale me një të rritur, sepse kjo mund të shkaktojë dëm psikologjik tek i mituri. [Ai nuk është në favor të përdhunimit, apo pedofilisë, apo diçka të ngjashme]
 • Më vonë, ai shkon më tej dhe pranon se nuk është e drejtë që një i mitur të bëjë seks me një të rritur në asnjë rrethanë. Edhe me pëlqimin tuaj.

Ku është çelësi?

Kjo tha, I kthehem historisë kryesore dhe dorëheqjes së tij të pozicioneve nga ato presione. Më konkretisht për postat elektronike të përgjuara që janë përdorur kundër tij për të komentuar çështjen Epstein dhe të tjerët. Ajo që u tha në ato postë elektronike në lidhje me çështjen që përmenda më parë Minsky ishte:

 • «[…] Termi 'sulm seksual' është disi i paqartë dhe i rrëshqitshëm […] ajo iu paraqit Minsky-t e përgatitur plotësisht.»Duke iu përgjigjur një fillimi të postave elektronike nga MIT për disa studentë që kërkuan në një rrjet social për një demonstratë për të protestuar atë që ndodhi. Por, nëse është e vërtetë që ka pasur një dëshmitar që i ka parë të gjitha dhe ka ndodhur ashtu, Stallman mund të ketë të drejtë.

Të gjitha për çështja që përfshinte të ndjerin Marvin Minsky Ai u akuzua për sulm seksual ndaj një prej viktimave të Epstein. Dhe fjalët "sulm seksual" janë shumë të forta për Stallman, pasi duket se viktima u detyrua ta bëjë këtë nga vetë Epstein dhe jo nga Minsky. Ndoshta gjëja e kundërshtueshme këtu do të ishte të mendosh se një person i detyruar e konsideron veten "plotësisht të gatshëm" për të bërë diçka, pasi që mund të duket se kjo ishte jashtë bindjes së tij dhe nuk është kështu. Unë personalisht mendoj se gjithçka është atje çelësi i keqkuptimit.

Ajo që gjykoi Stallman ishte vetë termi, jo faktet. Kushdo që e njeh historinë e Richard dhe se si është ai personalisht mund të kuptojë mënyrat e tij. Thuhet se ai ka Sindromën Asperger dhe unë nuk po e bëj atë si justifikim. Por personalisht unë kam disa tipare në spektrin e autizmit dhe është ndonjëherë e ndyrë që të kuptoj disa gjëra që të tjerët i kuptojnë lehtë.

Në çdo rast, Stallman tani është në qendër të vëmendjes dhe po bën tituj për disa deklarata. Unë dua ta bëj të qartë përsëri. Në asnjë rast nuk e ka kryer krimin (Ai vetëm dha mendimin e tij), unë e thashë atë në artikullin e parë dhe do ta them përsëri këtu ... Kjo është arsyeja pse ai e ka njohur që e gjithë kjo trazirë ka qenë për shkak të «një seri keqkuptimesh dhe karakterizimesh të gabuara".

Përfundim

Nuk po e them për këtë rast, ose për ndonjë veçanti. Unë e konsideroj veten një feministe, por ju lutem, disa gra e quajnë veten feministe dhe ato me të vërtetë po i bëjnë shumë dëm feminizmit real. Feminizmi i vërtetë është ai që dëshiron barazinë gjinore, jo fuqizimin e grave mbi burrat. Ajo do te ishte "Hembrismo" ose "misandría" dhe nuk duhet ngatërruar si feminizëm, sepse nuk është kështu. Dhe ju lutem mos përdorni as fjalën feminazi.

Lidhur me çështjen seksuale, unë dua ta bëj të qartë që e konsideroj përdhunimi si një nga krimet më të rënda që mund të kryhet, së bashku me vrasjen. Por ka diçka po aq të neveritshme që dikush që e ka kryer atë nuk është i dënuar dhe paguan për të, dhe kjo është se dikush që nuk e ka bërë atë dhe është i pafajshëm është i dënuar për të ... Unë përsëris, unë nuk jam duke iu referuar një çështje të veçantë, por Më duket serioze.

ACTUALIZACIÓN:

Më shumë të dhëna dhe informacione në lidhje me këtë temë, në mënyrë që të mund të nxirrni përfundimet tuaja (Inshtë në anglisht, por ia vlen të lexohet, edhe nëse përkthehet nëse nuk dini anglisht, sepse ka informacion shumë interesant, sidomos artikullin e dytë):


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ado Ello dijo

  Nuk e di shumë mirë historinë ... Unë kam qenë në bisedimet e tij për GNU dhe është turp se si përfundoi historia.

 2.   Gregory ros dijo

  Dhe gjithçka për disa moralistë që duan të bëjnë bujë dhe të reklamojnë veten e tyre, me shakën e shtuar se është në një shoqëri që u jep atyre lirinë e mendimit! Gjynah që dha dorëheqjen, në këto raste më pëlqen më shumë aftësia e Torvalds, ai i dërgonte për të marrë erë dhe për të qëndruar kaq i freskët.

 3.   Permanent dijo

  Sinqerisht besoj se nuk mund të ketë më shumë tema në këtë artikull. Dhe edhe nëse autori e quan veten 'feminist', mendoj se duhet ta mendojë. RMS vullnetarisht dhe në mënyrë aktive (askush nuk kërkoi) vendosi të mbështesë një person që kishte kryer marrëdhënie seksuale me një viktimë të mitur të trafikimit. Dhe në vend që të mbyllte ose të vinte në pikëpyetje versionin e oktogjenarit të lartpërmendur, ai vendosi të vinte në dyshim pjesën më të prekshme. Dhe kjo është pjesë e një historie të qëndrimeve nënçmuese ndaj kolektivit femëror.
  Dhe nga Zoti, feminizmi (ai që autori thotë se nuk është ai "i vërtetë", sikur të kishte ndonjë autoritet për të vendosur se cili është ai i vërtetë) kërkon barazi midis të gjithëve, por rezulton se në të vërtetë nuk ekziston dhe manifestohet në shumica e zonave. Duket se edhe në teknologji dhe madje edhe në lëvizjen e "softuerit të lirë" (siç ndodh gjithashtu në kontekste të tjera të aktivizmit) gjithashtu.

  1.    Isaac dijo

   1-Mos akuzoni dhe mos jepni prova. Më tregoni se çfarë temash shihni.

   2-Unë jam feministe, nuk kam pse të reflektoj për këtë. Por ka edhe të tjerë që maskojnë veten e tyre brenda feminizmit për të shkatërruar vetë feminizmin.
   Për shembull, ata që vendosin ideologji politike mbi të, sepse kjo nuk është diçka e së majtës ose e djathtë, është diçka e të gjithëve.

   3-Opinioni i RMS shkoi në një listë postimesh dhe ai është një person që përpiqet të jetë i drejtë. Ai vuri në dyshim vetëm përdorimin e fjalës "sulm", jo vetë aktin. Unë e kuptoj që thënia e sulmit është sikur Mevin të ishte vërsulur mbi viktimën dhe duket se viktima ishte detyruar tashmë ta bënte këtë. Unë nuk kam qenë atje dhe nuk kam të dhëna të mjaftueshme, kështu që nuk mund të them shumë më tepër.

   4-Qëndrime përbuzëse? RMS në një nivel shoqëror nuk është më i miri dhe as Torvalds (shih CoC, dhe ndihma e marrë). Unë vetë nuk jam i mirë në të. Por të paktën mundohem të jem sa më i drejtë. Dhe nuk mund të qëllosh një person dhe pastaj të pyesësh nëse ndoshta ata ishin të pafajshëm. Në këtë rast RMS ka dhënë mendimin e tij vetëm. Dhe nëse do të kisha, për shembull, nga Epstein, atëherë nuk do të isha në favor të RMS. Por nuk ka qenë kështu.

   5-Unë kam të njëjtin autoritet si ti për të përshkruar feminizmin. Barazia nuk ekziston, prandaj ekziston feminizmi. Kjo është e dukshme. dhe? Në cilën pikë kam shkruar ndryshe?

   Ju lutem, pyes pjesën tjetër të komenteve në të ardhmen nëse është e nevojshme të kritikoni ato që kam shkruar (nëse janë të drejta do ta pranoj), por jo këtë lloj komenti pa ndonjë bazë dhe duke më gjykuar pa më njohur as mua, projektet që unë bëj rreth feminizmit (dhe integrimit të grave në STEM), ose veprimeve të mia… Faleminderit.

   1.    Permanent dijo

    1- Burrat që mbrojnë burrat që relativizojnë trafikimin dhe qëndrime të tjera seksiste, duke u klasifikuar si "hembristas" ose "feminazis" (po, unë e di që nuk e keni bërë në këtë të fundit) gratë që mbrojnë të drejtat e tyre në një mënyrë të pakëndshme për burrat. shtypni ata ...

    2- Feminizmi ISSHT politik. Si është softueri i lirë, veganizmi, lufta kundër ndryshimit të klimës ose kundër racizmit dhe homofobisë. Çdo gjë është politike, kështu që heqja e feminizmit prej saj nuk është saktësisht gjëja më "feministe". Dhe duke e bashkuar me pikën 5, mbase ti dhe unë kemi të njëjtin autoritet për ta përcaktuar atë. Por kush ka me të vërtetë autoritetin ta përcaktojë atë janë protagonistët e luftës: gratë. Jo ne

    3- "Opinioni i RMS shkoi në një listë postimesh dhe ai është një person që përpiqet të jetë i drejtë". Nuk e di se çfarë përpiqet të jetë apo jo, unë vlerësoj vetëm veprimet e tij. Dhe nga këndvështrimi im, dërgimi i një letre (të cilën askush nuk e kishte kërkuar prej tij) për të thënë se "sulmuesi" ishte një fjalë e papërshtatshme për shokun e tij ishte një përpjekje për të relativizuar dhe minimizuar atë që ai kishte bërë. Dhe është po aq serioze.

    4- Disa gjëra: Unë nuk e kam gjykuar drejtësinë tënde kur merrem me shokët e tu. Sa i përket RMS, për të thënë në intervista se ai nuk mban mend se ndonjë grua ishte e interesuar të kontribuonte në FSF (kur natyrisht kishte gra që e kishin bërë atë në kohën e intervistës) ​​ose të kishin në derën e tij «[.. "vajzat seksi" janë qëndrime nënçmuese ndaj grave. Ajo që gjykohet është se si këto qëndrime dëmtojnë kolektivin femëror në botën e teknologjisë. Komentet dhe mendimet kanë pasoja dhe për këtë arsye janë të rëndësishme.

    Unë kam dhënë mendimin tim bazuar në tekstin që keni shkruar dhe argumentet që kam dhënë bazohen në këtë. Padyshim që nuk di më shumë për jetën tënde.

 4.   Autopilot dijo

  Kalimi nga informimi te dhënia e një mendimi e lë këtë artikull editorial të etiketuar gabimisht dhe, duke dhënë një mendim për një çështje themelore jashtë temës kryesore midis goditjeve në gjoks, heq profesionalizmin e faqes. Unshtë për të ardhur keq.

  1.    Isaac dijo

   Goditje në gjoks ????
   Sipas jush, ky lloj titulli është më i mirë, apo jo?:

   https://www.cnet.com/es/noticias/richard-stallman-renuncia-jeffrey-epstein/

   https://www.elespanol.com/omicrono/20190917/richard-stallman-padre-software-libre-defendio-pedofilia/

   https://www.lavanguardia.com/tecnologia/actualidad/20190918/47459747545/richard-stallman-dimision-mit-jeffrey-epstein.html

   Ne jemi duke bashkëpunuar për të krijuar një botë ku liria e mendimit do të zhduket, dhe ku mendimet do të jenë të mjaftueshme për ta sjellë një person para gjyqit. Nuk mendoj se është e drejtë ...

   1.    Autopilot dijo

    Isaac, fryn gjoksi nga beteja e komenteve. Një botues është një botues dhe unë besoj se nuk është e nevojshme të futemi për ta mbrojtur ose justifikuar atë; reagimi është tashmë një shenjë e disfatës.
    Ai po përpiqej të bënte një koment konstruktiv. Pavarësisht nëse jeni dakord ose jo me përmbajtjen, gjithmonë vlerësoni kohën dhe përpjekjen tuaj.
    Një përshëndetje.

    1.    Ng13 dijo

     Debshtë e diskutueshme që autori e deklaron veten "feminist".

     Unë lë një pjesë të një artikulli interesant mbi këtë temë.
     “Të kujtojmë gjithashtu që jo vetëm Stallman doli për të mbrojtur drejtorin e MIT, Joishi Ito. Burra të tjerë të njohur nga bota e kulturës si Lessig dhe Negroponte gjithashtu e kanë bërë atë. Mjaft me këtë qëndrim të një tufë burrash që mbrojnë burrat për faktin se janë burra. Nuk ka asnjë "gjueti shtrigash" nga lëvizja feministe.
     Gratë janë shkelur dhe vazhdojnë të dhunohen në të gjitha fushat nga burrat që ushtrojnë fuqinë e tyre dhe përfitojnë nga pozicioni i tyre: në kinema, në opera dhe gjithashtu në fushën e teknologjisë dhe lëvizjeve shoqërore. Dhe ne burrat vazhdojmë të jemi të vendosur ta injorojmë sepse nuk jemi ata që vuajmë dhunën por ata që e ushtrojnë atë ".

     https://radioslibres.net/hombres-y-software-libre-reflexiones-al-hilo-del-caso-epstein-stallman/

 5.   luiguiok dijo

  Subjekti është shumë delikat, por është mirë që vetëdija po rritet për dëmin që shkakton ... për fat të keq kjo zhvendosje e paradigmës është e dhimbshme dhe pa marrë parasysh sa pak jeni përfshirë, është koha që të gjithë të veprojnë. Problemi që shohim këtu është se patatja është aq e nxehtë sa çdokush që i afrohet mund të digjet. Shpresoj që gjithçka të funksionojë në mënyrën më të mirë për Z. Stallman. dhe Isaac nuk i marrin me vëmendje komentet që bëjmë, ju jeni redaktori këtu dhe nëse i lexojmë postimet është sepse mendojmë se janë material i mirë informues. Faleminderit shumë për punën që bëni.

  1.    Isaac dijo

   Ju faleminderit.
   Po, do të jetë më mirë ta lëmë lëndën derisa të ketë më shumë të dhëna dhe të dimë se si përfundon gjithçka.