Richard Stallman, nuk i beson bitcoin dhe sugjeron përdorimin e GNU Taler

Richard Stallman është i njohur për aktivizmin e tij në lëvizjen e softuerit të lirë. Dhe ishte pikërisht ky koncept që e shtyu Stallman të nisë Projektin GNU, të gjejë Fondacionin e Software-it të Lirë dhe të publikojë GNU-në Publike të Përgjithshme, përveç projekteve të tjera, për të promovuar konceptin e softuerit të lirë.

Gjatë një interviste, Stallman ndau pikëpamjet e tij në lidhje me konceptin e kriptomonedhave të cilat janë diskutuar gjerësisht brenda komunitetit të kriptos.

Ata në teknologji në përgjithësi ata folën për qëllimin e qeverisë kineze për të hedhur në treg monedhën e tyre dixhitale të bankës qendrore (CBDC), si dhe planet për Bankën e Tailandës për të filluar një projekt pilot të sistemit të saj të pagesave CBDC me furnizuesin më të madh të vendit të materialeve të ndërtimit.

Sidoqoftë, të tjerë besojnë se CBDC mund të jetë një metodë mbikëqyrjeje për qeveritë për të monitoruar aktivitetet financiare të qytetarëve të tyre.

Dhe në këtë Stallman fajëson "mbikëqyrjen totalitare" të qeverisë kineze si shkas për këtë mosbesim:

“Sistemet dixhitale të pagesave janë në thelb të rrezikshme nëse nuk janë krijuar për të garantuar privatësinë. Kina është armiku i privatësisë. Kina tregon se si është mbikëqyrja totalitare. Kjo është një pjesë e arsyes që nuk kam përdorur monedha të emetuara nga komuniteti. Nëse kriptovaluta lëshohet nga një qeveri, ajo do të monitoronte njerëz si kartat e kreditit dhe PayPal, dhe të gjitha këto sisteme të tjera do të ishin krejtësisht të papranueshme.

Megjithatë, nuk shihni ndonjë kontradiktë kur flisni për konceptin e kriptomonedhës dhe fakti që mund të lëshohet nga një qeveri:

“Kontradikta është një koncept shumë specifik. Çfarë është kriptovaluta? Isshtë përdorimi i një metode të veçantë teknologjike. Nëse një qeveri e zbaton këtë metodë, nuk e shoh se si është një kontradiktë. Por nëse qeveria po e përdor atë si një roje vëzhguese, unë mendoj se është mizore. «

Themeluesi i lëvizjes së softuerit të lirë, i kryer për të shpjeguar konceptin e "konfidencialitetit" kur flet për konfidencialitetin e kriptografisë:

"Çfarë është konfidencialiteti? Privatësia do të thotë të jesh në gjendje të thuash dhe të bësh gjëra pa u përdorur nga një entitet i fuqishëm për të të sulmuar. Në përgjithësi, gjërat që bëni nuk duhet të futen në një bazë të dhënash. Gjërat që ju u thoni pak njerëzve nuk duhet të përfshihen në një bazë të dhënash. Sidoqoftë, përjashtimet nga ky rregull ndonjëherë justifikohen. Ne kemi nevojë që qeveria të jetë në gjendje të hetojë. Kërkon disa modifikime. Ne duam që qeveria të jetë në gjendje të hetojë krimet dhe të kapë kriminelët. Dhe kjo mund të kërkojë marrjen e informacionit privat nga njerëzit dhe për njerëzit ".

Stallman ofron alternativën GNU Taler, megjithëse nuk është një kriptomonedhë, por përmend që mund të përdoret për pagesa dixhitale. Gjatë intervistës, ai gjithashtu u pyet për përvojën e tij personale me kriptovalutën.

edhe Ju u pyetën nëse keni pasur ndonjëherë ose keni vepruar me një kriptomonedhë si Bitcoin.

Për të cilën Richard Stallman tha:

"Përgjigja është jo. Unë nuk bëj asnjë lloj pagese dixhitale dhe arsyeja është se sistemet ekzistuese nuk respektojnë privatësinë e përdoruesit, përfshirë Bitcoin. Çdo transaksion Bitcoin publikohet. Njerëzit mund të mos e dinë që portofoli im është i imi, por nëse do ta përdorja atë më shumë se disa herë, do të ishte e mundur të zbuloja se është e imja. Njerëzit me informacion të mjaftueshëm mund ta bëjnë këtë. Unë preferoj të përdor para. Dhe kështu i blej gjërat.

“Unë bëj kontrolle postare për një numër gjërash ku kompanitë e dinë kush jam. Kur paguaj faturat e energjisë elektrike dhe gazit, unë kam një llogari me këto kompani dhe duhet ta paguaj atë. Ata më dërgojnë fatura me emrin tim, kështu që unë nuk humbas asgjë duke u dërguar edhe çeqe me emrin tim. Por kur shkoj në një dyqan dhe blej diçka, dyqani nuk ka të drejtë të dijë kush jam. Dhe nuk do t'ju tregoj kush jam, kështu që nuk përdor sisteme ekzistuese të pagesave dixhitale.

Pas përgjigjes tuaj, pyeti për modifikime të ndryshme të Bitcoin i krijuar për privatësi. Dhe Richard Stallman u përgjigj:

"Unë nuk jam i bindur. Sido që të jetë, Projekti GNU ka zhvilluar diçka shumë më të mirë, GNU Taler. GNU Taler nuk është një monedhë kriptomonedhe. Nuk është aspak monedhë. Shtë një sistem pagese i krijuar për t’u përdorur për pagesa anonime ndaj kompanive për të blerë diçka. «


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   qwer dijo

  Bëni hulumtimin tuaj mbi Monero (xmr), i dashur Richard.

 2.   kriptor dijo

  sigurisht ky djali i tij m .m… .dre… për dekada ai u shit në korporata, dhe ai synon të shesë idenë e blockchain të qeverisur gjithashtu nga korporatat, projekti i tij Linux mori miliona dollarë për të i ashtuquajturi projekt: Hyperledger, nëse gjithashtu, me Hyperledger ata janë përpjekur të marrin përsipër blockchain, një koncept që nënkupton Decentralizimin, shumë në kundërshtim me Hyperledger dhe Stalman