Si të riparoni skedarët muzikorë, duke shtuar metadata dhe artin e albumit

Adhuruesit e muzikës kanë qindra këngë të ruajtura në kompjuterët e tyre, shumë prej tyre pa organizim, me meta të dhëna të këqija dhe pa kopertinë, pa dyshim, puna e organizimit dhe korrigjimit të saj do të ishte e çmendur. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju mësojmë të: si të riparoni skedarët muzikorë, duke shtuar metadata dhe artin e albumit, lehtësisht dhe automatikisht, duke përdorur Riparimi i muzikës.

Çfarë është MusicRepair?

Është një mjet i burim i hapur, multiplatform, bërë në Piton që lejon riparoni skedarët muzikorë automatikisht, duke shtuar meta të dhënat dhe artin e albumit për të cilin korrespondon. Për këtë përdor një bibliotekë që lidhet me Spotify dhe që mbledh informacione të caktuara, gjithashtu përdor mutagjen y bukuroshep4 për shkrimin e meta të dhënave.

Mjeti gjithashtu lejon importimin e tekstit të këngës, duke përdorur letsingit një nga ofruesit më të mëdhenj të këngëve në botë. Riparimi i muzikës përmirëson shumë emrin e skedarit, meta të dhënat dhe lëkurën, duke e bërë atë një mjet që duhet ta provojnë të gjithë dashamirët e muzikës.riparoni skedarë muzikorë riparim-muzikë-skedarë-më vonë

Karakteristikat e Riparimit të Muzikës

 • Ju lejon të korrigjoni skedarët .mp3 në një direktori.
 • Shtoni tekstin e këngëve.
 • Shpërfill këngët që tashmë përmbajnë meta të dhëna.
 • Riemërtoni skedarin në emrin e saktë të këngës.
 • Shtoni emrin e artistit, emrin e albumit, etj.

riparim muzikor

teksti i këngës

Si të instaloni MusicRepair

instaloj Riparimi i muzikës Simpleshtë e thjeshtë, thjesht instaloni Pip dhe ekzekutoni komandën që korrespondon me versionin tuaj të Python:

Instaloni MusicRepair në Python 2.7x

$ pip instaloni riparimin e muzikës

Instaloni MusicRepair në Python 3.4x

$ pip3 instaloni riparimin e muzikës

Si të përdorni MusicRepair

Pasi të kemi të instaluar MusicRepair, mund të shkojmë te drejtoria ku ndodhen këngët që dëshironi të riparoni dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

$ riparim muzikor

riparim muzikor-shembull

Në të njëjtën mënyrë, ju mund të përdorni sintaksën zyrtare për të treguar drejtorinë ku dëshironi Riparimi i muzikës lokalizoni këngët dhe riparoni ato.

$ musicrepair -h
usage: musicrepair [-h] [-d DIRECTORY]

Fix .mp3 files in any directory (Adds song details,album art)

optional arguments:
 -h, --help  show this help message and exit
 -d DIRECTORY Specifies the directory where the music files are located

Shpresoj që ky mjet i shkëlqyeshëm të jetë i dobishëm, e kam provuar dhe ka korrigjuar qindra këngë që kisha ruajtur, gjithçka bazohet në përshkrimin e Spotify kështu që disa informacione mund të mos jenë plotësisht të sakta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   risuzinawi dijo

  Nuk e di si shkon me Spotify, por hej, mendoj se do të ishte më mirë nëse do të punonte me MusicBrainz pasi përmban më shumë të dhëna.

  Diçka si ajo që bën Beets (http://beets.io/) ose Picard (https://picard.musicbrainz.org/).

 2.   Richie dijo

  pamja shumë e mirë ju bën të dëshironi të programoni diçka në python dhe gjithçka

 3.   joako dijo

  Nëse funksionon, është një mjet fantastik!

 4.   Luis dijo

  Përshëndetje, e kam instaluar dhe kur e ekzekutoj, më thotë se po harroj çelësat gjenialë dhe çelësin bing, për të përdorur –config, çfarë është kjo?

 5.   David i bardhë dijo

  Faleminderit për informacionin në MusicRepair. Këtu keni më shumë informacion mbi menaxhimin e meta të dhënave të këngës: https://muwalk.com/metadatos-musica/