Rishikim: Ubuntu Mate Beta 2, një desktop për njerëzit nostalgjikë

Ky artikull është shkruar nga Percaff_TI99 dhe është marrë tërësisht nga Portali GUTL dhe ai ka pësuar vetëm modifikime të vogla në edicionin e tij

Bota vazhdon të përparojë dhe bashkë me të edhe teknologjitë e reja. GNU / Linux nuk është përjashtuar nga ajo, është e njohur se të dy kompania Kanonikel (Ubuntu), si zhvilluesit e gnomes, Ata vendosën të bëjnë një zhvendosje drejt asaj që shumë e quajnë një paradigmë të re desktop.

Rritja e pajisjeve mobile dhe tabletave inkurajoi zhvillimin e Shell gnome (GTK3) Dhe Ubuntu Unity në mënyrë që të përmirësohet pajtueshmëria dhe produktiviteti i këtyre përparimeve. Zhvillimi i desktopit është lënë pas dore xhuxh tradicionale (GTK2), diçka që ishte e nevojshme nëse do të donit të konkurronit në tregun e sotëm.

Ky vendim ishte një përparim i shkëlqyeshëm teknologjik për shumë përdorues, të tjerët (përfshirë zhvilluesit) e bënë të ndjehej skepticizmi i tyre në lidhje me përvojën në desktop. Ka edhe nga ata që mendojnë se Ubuntu 10.04 Rrëqebulli i Lartë ishte versioni më i mirë i Ubuntu, dhe mendimi im nuk ndryshon aspak.

Në këtë kontekst ndërgjegjja kolektive ishte shumë e rëndësishme; dhe bazuar në këtë, një zhvillues vendosi të mbajë desktopin gjallë xhuxh projekti krijues tradicional MATE.

Mate Ubuntu

Bibliotekat aktualisht desktop MATE (MM) janë në depot e shpërndarjeve më të njohura. Ky ka qenë një nxitje e madhe për Projektin MATE, Clement lefebvre (Linux Nenexhik) ishte një nga të parët që dha mbështetjen e tij.

Shpërndarjet që mbështesin MATE:

 • Arch Linux
 • Debian
 • Fedora
 • Gentoo
 • Linux Mint
 • Magjia
 • openSUSE
 • PCLinuxOS
 • Linux PLD
 • Pika Linux
 • Sabayon
 • Salix
 • Ubuntu

Depot jozyrtare (është planifikuar t'i përfshijë ato në depot zyrtare).

 • Slackware

Në sistemet *BSD:

 • GhostBSD
 • FreeBSD
 • PC-BSD

Sidoqoftë një shpërndarje që mungonte dhe mundësisht pritej nga shumë përdorues të Ubuntu që ende mbajnë preferencën e tyre për desktopin xhuxh tradicionale është Ubuntu MATE.

Ubuntu_Mate2

Sipas faqes zyrtare:

Ubuntu MATE Shtë një sistem operativ i qëndrueshëm, i lehtë për t’u përdorur dhe me një mjedis desktop të konfigurueshëm. Ideale për ata që duan performancën maksimale të desktopëve, laptopëve dhe netbooks dhe preferojnë një metaforë tradicionale në desktop. Me kërkesa modeste të pajisjeve është i përshtatshëm për stacione moderne pune dhe pajisje të vjetra njësoj.

Edhe Ubuntu MATE përcakton një sërë objektivash dhe qëllimesh:

 • I arritshëm për të gjithë, pavarësisht nga gjuha dhe aftësia fizike.
 • Rritni adoptimin e përdoruesit në Ubuntu dhe tavolinë MATE.
 • Ubuntu si një alternativë për kompjuterët që nuk janë aq të fuqishëm sa të ekzekutojnë një desktop desktop.
 • Zgjedhja e parë e platformës Ubuntu për zgjidhjet e stacioneve të punës në distancë siç janë LTSP
 • Rikthe ditët e lumtura të Ubuntu para prezantimit të Unitet
 • Përdorni tema dhe vepra arti të ngjashme me ato Ubuntu për çfarë Ubuntu MATE të jetë menjëherë i njohur.
 • Kur është e mundur për të kontribuar në Debian prandaj bashkësia e Debian y Ubuntu ata përfitojnë.
 • Përzgjedhja e paketave që do të favorizojnë funksionalitetin dhe qëndrueshmërinë e lehtësisë dhe fantazisë.
 • Siguroni një strehë për përdoruesit e Linux të cilët preferojnë një metaforë tradicionale të desktopit.
 • Ai adoptohet si një "aromë" zyrtare e Ubuntu.

instalimit:

Piktura ubuntu-mate-14.10-beta2-desktop-i386.iso E shkarkova nga faqja zyrtare e Ubuntu MATE. Instalimi u bë në VirtualBox të cilave i caktova 900 MB RAM dhe 8 GB hapësirë ​​në disk.

Magjistari na udhëzon gjatë gjithë procesit të instalimit, si me shumicën e shpërndarjeve të bazuara në Ubuntu. Përdoruesi nuk do të ketë probleme në këtë drejtim; megjithatë, mund të nisni median e drejtpërdrejtë pa instaluar sistemin.

 • Kërkesat 6,3 GB hapësirë ​​në disk
 • Lloji i instalimit (përdorni të gjithë diskun, ndarjen e kriptuar, përdorni LVM)
 • Vend
 • Paraqitja e tastierës
 • Konfigurimi: Përdoruesi dhe Fjalëkalimet
 • instalim

Identifikimi menaxhohet nga LightDM. Si një veçori shtesë që na ofron të fillojmë një sesion mysafirësh, ky opsion nuk më pëlqen shumë edhe nëse të gjitha të dhënat e ruajtura nga mysafiri fshihen kur dilni nga llogaria. Çështja është që çdokush do të ketë qasje në sistemin tim pa përdorur një fjalëkalim, është një mendim shumë personal.

VirtualBox Ai nuk e ndryshoi përmasat e ekranit automatikisht siç ndodh me shumicën e shpërndarjeve, por zgjidhet lehtësisht duke përdorur menunë VirtualBox: Pajisjet »Vendosni imazhin e CD«GuessAdtitions»Ose duke shtypur Host + D. atëherë përmes terminalit, pozicionohemi në adresën ku është montuar CD dhe ekzekutojmë skriptin e instalimit.

gutl@gutl-VirtualBox:/media/gutl/VBOXADDITIONS_4.3.14_95030$ sudo ./VBoxLinuxAdditions.run

Pamja e Ubuntu Mate

Ky seksion është vendi ku është vërejtur një ndryshim i madh, temat e reja për sfondet dhe dekorimin e dritareve mund të shihen tashmë në këtë version 14.10-beta2.

Të dyja tema GTK sipas parazgjedhjes Ambient-MATE dhe Wallpaper u krijuan me tone jeshile si ngjyra mbizotëruese (në lidhje me ngjyrën e gjethes së yerba mate) pa u larguar nga temat klasike të Ubuntu. Ka gjithnjë e më shumë shpërndarje me këto ngjyra dalluese.

Ubuntu_Mate6

Kjo është ndoshta diçka për të humbur në një tavolinë xhuxh lehtësia moderne, e personalizimit.

Aplikacionet Ubuntu Mate

Mate Ubuntu Ajo vjen me një numër të mirë të aplikacioneve, përveç Accessibility (nënkuptuar në pothuajse të gjitha distros) që përmend:

 • Firefox 32
 • Thunderbird 31
 • LibreOffice 4.3.1
 • Pidgin 2.10.9
 • Transmetimi 2.82-1
 • Vendburimi 0.20.0
 • Shikuesi i imazhit Sytë e MATE 1.8.0
 • Brazier 3.10.0
 • Videot 3.10.1
 • Rhythmbox 3.0.3
 • Kutia 1.8.1
 • Redaktori i Dconf
 • backups
 • Redaktuesi i tekstit Pen 1.8.1
 • Lectern 1.8.0 Shikuesi i Dokumentit
 • Engrampa File Manager 1.8.0
 • Djathi 3.12.2
Ubuntu MATE nuk ka të instaluar kodekët multimedialë dhe flashplugin, siç është zakon në Ubuntu paketa duhet të shkarkohet Ubuntu-kufizuar-shtesa.

Karakteristikat e Ubuntu Mate

 • Linux 3.16.0-16-gjenerik
 • Xorg-Server 1: 7.7
 • Pulseaudio 1: 4.0
 • Gstreamer 1.4.1
 • Nvidia 304.123 (versioni aktual)
 • GCC 4.9.1
 • LSHW 02.16
 • Sistemuar 208
 • Drejtuesit shtesë

ubuntu_mate13

Kërkesat minimale të pajisjes për Ubuntu Mate

 • Pentium III 750 MHz
 • 512 megabajt (MB) RAM
 • 8 gigabajt (GB) hapësirë ​​në dispozicion në diskun e ngurtë
 • Disku i bootable DVD-ROM
 • Tastierë dhe maus (ose pajisje tjetër drejtuese)
 • 1024 x 768 ose monitor me rezolucion më të lartë dhe përshtatës video
 • Kartelë zanore

Kërkesat e rekomanduara për pajisje fizike

 • Core 2 Duo 1.6 GHz
 • RAM 2 gigabajt (GB)
 • 16 gigabajt (GB) hapësirë ​​në dispozicion në diskun e ngurtë
 • USB flash drive i bootable
 • Tastierë dhe maus (ose pajisje tjetër drejtuese)
 • Përshtatës video 3D dhe një monitor me ekran të gjerë me rezolucion 1366 x 768 ose rezolucion më të lartë
 • Kartelë zanore
 • Altoparlantë ose kufje

Konkluzione

Sistemi u soll shumë i qëndrueshëm, unë nuk kisha probleme në këtë drejtim, përkundër faktit se SistemiD raportoi disa gabime në daljen e komandës dmesg duke treguar systemd-logind, përndryshe gjithçka funksionoi si duhet.

Për sa i përket ekzekutimit të aplikacionit dhe sjelljes së dritares, nuk ishte aq e qetë sa do të doja, kjo është normale kur ekzekutoni në një makinë virtuale me MB që unë caktova. Në hard drive performanca duhet të jetë shumë më e mirë; megjithëse, në një sistem me kërkesa minimale siç janë ato të rekomanduara, performanca është e dobët.

Isshtë një mundësi e mirë për ata përdorues që ende ruajnë predispozicionin e tyre për Ubuntu por ata u larguan pas inkorporimit të Unitet. Tani ata kanë një version të ri për të zgjedhur midis atyre tashmë të vendosur si: Kubuntu, LUbuntu, ubuntu-gnome, ubuntu-kylin, ubuntustudio y Xubuntu.

Shkarkime:

Ubuntu MATE 14.10 Beta2

Uebfaqja e Ubuntu Mate: https://ubuntu-mate.org/


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   raalso7 dijo

  Unë kam qenë duke e përdorur atë për një kohë të gjatë kam përdorur mate në Linux Mint dhe Ubuntu

 2.   gëlqere dijo

  shoku në debian është shumë i mirë si në archlinux

  1.    eliotime3000 dijo

   Kur instalova Debian Jessie në PC tim në maj të këtij viti, nuk ishte akoma MATE.

   1.    gëlqere dijo

    mate on debian së bashku me kde janë desktopët që janë të qëndrueshëm dhe nuk kisha probleme
    kanellë në nenexhik, dhe gnome3 në debian ishin një dhimbje në gomar

    Unë jam duke përdorur kanellë në një trill, por është e paqëndrueshme për shijen time, por është ajo që duhet të jetë gnome 3 ose të ofrojë si një alternativë për PC desktop
    ato janë estetikisht të bukura por lënë shumë për të dëshiruar në qëndrueshmëri për shijen time ose rastin e veçantë

   2.    eliotime3000 dijo

    Epo, në rast se instaloj përsëri Debian Jessie, më mirë ta bëja duke instaluar temën e zogut për MATE për ta bërë atë të duket si Kanella dhe kështu të shmang problemet. : v

 3.   ngatërroj dijo

  dhe nuk ka repo për ta instaluar në një ubuntu të zakonshëm?

  1.    gëlqere dijo

   mund të shtoni depo nenexhiku dhe të konfiguroni apt-pinning
   ose kerkoni ka nje depo prove, perdoreni dhe nuk me pelqen, funksionon me mire nga repoja e mentes
   ose përdorni depo utopike ubuntu

  2.    Fantazmë dijo

   Nëse ka, por unë tashmë e provova dhe nuk funksionon mirë, nuk e rekomandoj, është një ppa.

  3.    gëlqere dijo

   duke parë repon utopike ubuntu nuk do ta përdorja pasi përdor systemd dhe i besueshëm jo
   repo nenexhik është më e mirë
   Unë jam nga një instalim minimal i ubuntu me kanellë (kam provuar edhe me mate) ata funksionojnë më mirë sesa instalimi i nenexhikut për t'u tharë
   nga repo nenexhik ju përdorni vetëm desktopin

  4.    Nico dijo

   Ky është depoja zyrtare që stafi i Ubuntu Mate ka bashkuar për përdoruesit e Ubuntu 14.04:
   https://launchpad.net/~ubuntu-mate-dev/+archive/ubuntu/trusty-mate

   Unë kam të njëjtin kombinim 14.04 + MATE 1.8.1 dhe funksionon shumë mirë për mua.

 4.   sputnik dijo

  Thuhet «Vox populi».

 5.   jamac4k dijo

  Ekziston një shpërndarje tjetër, bazuar në Testimin e Debian, që ofron Desktop Mate: Sparky Linux. Ai gjithashtu ka më shumë mundësi desktop si LXDE, e18, Open Box, Xfce, Razor-Qt, etj.

 6.   Njeri dijo

  Mbaj mend ato kohëra kur kam përdorur Ubuntu 10.10, ishte për mua Sistemi Operativ më i mirë i të gjitha kohërave, shpejtësia e tij, përshtatja, plus efektet Compiz ishte t'i jepja një prekje unike asaj që ishte ai version, për fat të keq siç e dinë shumë, kur ai mbërriti Unitetit gjithçka mori një kthesë 360 gradë duke shkaktuar ndryshimin ekstrem të mjedisit ose sistemit operativ. Shpresoj që ky version i ri të rikuperojë atë që ishte atëherë Ubuntu i madh.

  Do ta provoj, faleminderit! 😀

 7.   Percaff_TI99 dijo

  Faleminderit shumë @elav, unë do të marr parasysh modifikimet;). Rregullimi i imazheve ishte shumë i mirë, unë do të vjedh idenë tuaj = D

  të fala

 8.   Horacio dijo

  Çfarë kujtimesh të mira rikthen për të parë përsëri desktopin tradicional të Gnome!

  Kur kalova në Ubuntu me versionin 8.04 LTS u adaptova shpejt në këtë mjedis. Pastaj erdhi Bashkimi dhe më kushtoi pak më shumë; por hej, ja ku jemi. Isshtë çështje e hapjes ndaj ndryshimeve të reja.

 9.   Solrak Rainboluftëtar dijo

  Me sa di unë, dhe që dikush të më korrigjojë nëse gaboj, në MATE nuk mund të menaxhosh ngjyrën. E njëjta gjë ndodh me XFCE. Unë mendoj se është një mungesë e rëndësishme që nuk mund të karakterizojmë monitorin. Kjo është arsyeja pse unë përdor openSUSE KDE. Më pëlqen shumë gnome 2, në të vërtetë unë kam KDE 4.14 si gnome 2 ^^.

 10.   mat1986 dijo

  Ashtë një përmbledhje e bërë aq mirë saqë pothuajse më bëri të dëshiroj të heq Antergos dhe të përdor përsëri Ubuntu xD ... e vërteta është se më mungon ajo desktop: kështu e njoha Ubuntu dhe, për këtë arsye, GNU / Linux përsëri në 2006- 2007

  Rishikim i mirë

  1.    eliotime3000 dijo

   Takova Debian Lenny me GNOME 2. Tashmë me Squeeze, ajo ishte bërë e preferuara ime.

 11.   eliotime3000 dijo

  Kjo është një nga shpërndarjet ku ju bëjnë të thoni:

  Djaj! Unë duhet të kisha instaluar Ubuntu MATE në vend të Debian.

  1.    eliotime3000 dijo

   Epo, shyqyr Debian Jessie do te jete me MATE.

 12.   xhemin-samuel dijo

  Dhe xubuntu?

 13.   Ed dijo

  Më kujtohet gjithashtu Gnome2… çfarë kohe !!!!!!
  Për kuriozitet, unë instalova Ubuntu-Mate në një kompjuter portativ (3gbram, 1,65GHz x2), testimi i distros në VirtualBox nuk më përshtatet mua, është sikur të lejojnë të provosh një makinë, por ti shkon në vendin e pasagjerit, megjithëse e kuptoj që është e nevojshme nëse nuk keni më shumë pajisje.

  Unë nuk kisha asnjë problem me këtë beta, instalim korrekt, konsum jashtëzakonisht të ulët dashi, Kutia dhe aplikacionet hapen shpejt, 100% të personalizueshme,. tema desktop shumë të suksesshme.

  Mos e lini të instaluar për tre arsye. E para është se është një beta, e dyta që nuk është një version LTS dhe e treta është që unë tashmë jam mësuar ose përshtatur me Gnome Shell. Kur Uniteti mbërriti, ai më la të di më shumë rreth KDE (desktop shumë i mirë) por më në fund u ktheva te Gnome në versionin 3. Informacion i mirë, faleminderit.

  1.    joakoej dijo

   Përkundrazi, është si të lejohet të provosh një makinë në një imitues

  2.    Miguel dijo

   Likeshtë si të shikosh muzgun në TV

 14.   Tesla dijo

  Rishikim i mirë!

  E vërteta është se me zhvillimin e ngadaltë të Xfce çdo herë Mate më hedh më shumë. Unë, si shumë, isha gjithashtu një përdorues i Gnome 2 dhe gjeta strehën time në Xfce.

  Po mendoj të zëvendësoj Xubuntu me Linux Mint 17 me Mate. Edhe pse është i bazuar në Ubuntu gjithashtu duket shumë mirë. Sa keq që nuk është LTS.

  Një përshëndetje!

  1.    Janik dijo

   Mint 17 është LTS pasi bazohet në Ubuntu 14.04 LTS.

 15.   matias dijo

  Shqyrtim shumë i mirë! Më la një shije shumë të mirë në lidhje me MATE. Por unë urgjentisht do të ndryshoja ikonat portokalli për të njëjtat në të gjelbër: 3. Jashtë kësaj, në çdo kohë unë instaloj MATE në makinën time Ubuntu

 16.   aktori 2 dijo

  Pika linux-mate-plot 3; Unë e instalova dhe është e mrekullueshme. Debian më i azhurnuar atje dhe funksionon në mënyrë perfekte, unë e rekomandoj atë. Sludos

 17.   Cristian dijo

  Ata mund të bëjnë një rishikim të deepin2014.1, kjo është e mrekullueshme ... megjithëse e shoh më të shëmtuar se 2013, është prova më e "përdoruesit", thjesht e klikuar.

 18.   u shpartallua dijo

  Epo, vetëm dje, vendosa të instaloj Ubuntu Mate dhe për habinë time, pasi që unë jam më debianero se ubuntero, unë kam qenë aq i befasuar se sa mirë funksionon, saqë mendoj se do të qëndroj me të për një kohë të gjatë. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo ju bën të lumtur të shihni të njëjtën tryezë që patë kur keni filluar këtë 4 vjet më parë (në rastin tim).

 19.   danistov dijo

  Më pëlqen më shumë ElementaryOS me Phanteon, e cila është e bukur. Para se të më pëlqente vërtet paneli Gnome, por nuk dua të kthehem pas në kohë ...

  1.    u shpartallua dijo

   Unë nuk dua të shkoj përpara në kohë, kjo vetëm na sjell më afër zhdukjes ... Burimet e planetit po mbarojnë, Dielli po mbaron ...

   Filozofia kapitaliste perëndimore që e reja është më e mirë nuk më përshtatet as mua, që funksionon shumë mirë për ata që kanë diçka tjetër përveç një produkti për të shitur dhe një masë me mjaft para për ta blerë atë. Nëse e vjetra tashmë më shërben dhe funksionon më mirë, pse kam nevojë për të renë? Me të renë nuk do të isha në gjendje të bëja më shumë sesa të bëja një hap prapa, shih çështjen Gnome 3.

   Ndonjëherë ju duhet të ktheheni në mënyrë që të shkoni përpara ...

   🙂

   Më vjen keq për flakën psudo trolling që bëra.

 20.   Gabriel dijo

  offtopic: a do të rishikoni gnome 3.14?

  1.    i gjallë dijo
 21.   Luani dijo

  A mund të më tregojë dikush se si funksionon? A është e këshillueshme për skuadrat me disa vjet të vjetra? A është më mirë se Xubuntu apo Lubuntu?

  Përshëndetje për të gjithë

  1.    u shpartallua dijo

   Mendoj se është e ngjashme me Xubuntu, por më mirë të thuhet nga dikush që është mësuar më shumë të testojë konsumin e burimeve.

   Përshëndetje.

  2.    joakoej dijo

   Unë i provova të dy, konsumi i burimeve është i ngjashëm, por Xfce harxhon më pak. Gjithsesi, unë preferoj Mate sepse është i integruar më mirë, ka më pak gabime dhe më shumë mundësi dhe gjëra.

 22.   kërpudha43 dijo

  Ishte koha.

  Gjëja e parë që bëra kur instalova një shpërndarje dhe shihja se kam 5 ndarje për 5 linux të ndryshëm, ishte instalimi i MATE. Thjesht funksionon mirë, me Gnome 3 e njëjta gjë më ndodh si me KDE 4, shumë e bukur, shumë e çuditshme, por humbas. Secili është ashtu siç është.
  Problemi i vetëm që kam pasur me Mate-Ubuntu është me shoferët e rinj, kompjuteri im varet. Më është dashur t’i çinstaloj dhe instaloj ato nga Nvidia, tani funksionon në mënyrë perfekte.
  Një gjë tjetër që më ka marrë malli, pasi kam instaluar azhurnimet ato janë 200Mg, mendoj se duhet të jetë pak më e azhurnuar, nuk e di ...

  Një përshëndetje
  KËRPUDHA43

 23.   Xavier dijo

  Unë kam qenë një përdorues i GNOME deri në lëshimin e versionit të tij të ri që deri më sot, nuk më pëlqen shumë. Zgjodha të përdor KDE dhe jam shumë i kënaqur me mënyrën se si funksionon.

  Nuk kam shumë për të thënë për MATE, është GNOME 2 dhe përdorimi i tij duket sikur bën një hap prapa. Nëse e instaloj ndonjëherë në kompjuterin tim, do të më kujtojë kohërat e vjetra dhe ndoshta do të ndaloj së përdoruri atë pas disa orësh.

  Por hej, kjo është mënyra ime për të parë situatën. Unë nuk jam duke shkuar për të vënë veten në pozicionin e thënë njerëzve se çfarë të përdorin, secili zgjedh atë që i përshtatet më mirë atij.

 24.   apple3 dijo

  Unë kam qenë me Mint Mate për një kohë, tani kam 17, dhe po shkon siç duhet, si një e shtënë.

  Në një kompjuter portativ me 4 GB RAM dhe dual core nga viti 2008 funksionon shumë mirë, në gjendje boshe kërkon vetëm 200-220 megabajt ram.

  Dhe për të punuar me një kompjuter gnome2 / mate është ideale, një menu e rregullt, pak konsum i dashit, i rregullueshëm dhe i pajisur mirë. Me një lëshues synapse nuk ka asnjë desktop që afrohet.

 25.   u shpartallua dijo

  Unë tërheq atë që thashë se do të qëndroja në Ubuntu Mate për një kohë, unë jam përsëri në Debian.

  Ju shkarkoni Netinst-in më të fundit të Jessie, beta 2, dhe kur arrini në pikën e zgjedhjes së desktopit zgjidhni Mate dhe arrini në të njëjtën pikë si me Ubuntu Mate, por me Debian, e cila si gjithmonë është më e shpejtë.

  Për t'i bërë gjërat edhe më keq, paketa murrine është instaluar si parazgjedhje, domethënë, ju vendosni Greybird me një klikim, ikonat e faenza vijnë gjithashtu si parazgjedhje. Me pak fjalë, 4 klikime dhe e lini Debian me Mate të duket mirë.

 26.   do te me mungosh dijo

  Unë mendoj se ata nuk mund ta përdorin temën e Ubuntu për arsye të së drejtës së kopjimit, XD

  1.    u shpartallua dijo

   Po, mund ta vendosni temën Ambiant Ubuntu, nuk ka problem. Isshtë çështje e shkarkimit të tij.

 27.   i paemëruar dijo

  jetë e gjatë për tu çiftuar

 28.   gjeli dijo

  Unë tashmë dua të dalë chi i qëndrueshëm që chi

 29.   anonim dijo

  Nuk është një tavolinë për njerëzit nostalgjikë, por e tanishme, për të gjithë ata që duan të punojnë rehat, dhe pa sherrjet e 'unitetit', ndër të tjera.

 30.   Luis Feliks dijo

  Shumë mirë ky blog ju përgëzoj.

 31.   Anibal dijo

  Unë kam përdorur ubuntu mate për vite me rradhë dhe është luksoz me 2 GB ram dhe 320 GB hard disk, e vërteta është se unë jam i lumtur me luksin ba në të vërtetën është se dritaret 10 janë luksoze në të njëjtën kompjuter me të cilin po qëndroj Ubuntu mate