Si të rivendosni një distro të bazuar në Debian / Ubuntu në gjendjen e tij origjinale

Përdoruesit të cilët provojnë shumë aplikacione, instalojnë paketa të shumta dhe bëjnë shumë ndryshime në distrot tona për ta provuar, përmirësuar ose thjesht për argëtim, ndonjëherë përfundojmë me një sistem operativ me shumë gjëra të instaluara dhe në rastin tim shumë herë me paketa që nuk ** ** ide kur ose për t'i instaluar ato. Në mënyrë të ngjashme, nganjëherë ne preferojmë të kthehemi në gjendjen fillestare të distro-s sonë për të filluar nga e para, për të shpejtuar këtë proces të restaurimit etshtë krijuar Resetter, një aplikacion i shkëlqyeshëm për të rivendosur një distro bazuar në Debian / Ubuntu.

Çfarë është Resetter?

Isshtë një mjet me burim të hapur, i zhvilluar në python dhe pyqt që na lejon të rikthejmë një distro të bazuar në Debian ose Ubuntu në gjendjen e tij origjinale, pa pasur nevojë të përdorim një imazh distro ose procese komplekse të heqjes së paketave etj.

Për të rivendosur distro-n tonë, mjeti përdor manifestin e azhurnimit të secilës shpërndarje që e krahason atë me listën e paketave të instaluara aktualisht, paketat e instaluara që ndryshojnë nga manifesti janë të çinstaluara dhe mund të instalohen në të ardhmen. rivendos një distro

Ky mjet pretendon ekipin e tij të zhvillimit se është i pajtueshëm me distrot e mëposhtme,

 • Linux Mint 18.1 (testuar nga une)
 • Linux Mint 18
 • Linux Mint 17.3
 • Ubuntu 17.04
 • Ubuntu 16.10
 • Ubuntu 16.04
 • Ubuntu 14.04
 • OS elementare 0.4
 • Debian Jessie
 • Linux Deepin 15.4 (fvjedhur nga unë)

Karakteristikat e rivendosjes

 • Mjet me burim të hapur, me mbështetje të lartë dhe një nivel mjaft të lartë të stabilitetit.
 • Lehtë për tu instaluar dhe përdorur.
 • Ju lejon të krijoni një listë të aplikacioneve që dëshironi të instalohen pas rivendosjes në versionin bazë të distro.
 • Kjo lejon ruajtjen e një kopje të gjendjes tuaj distro aktuale, me të cilën në të ardhmen mund të instaloni aplikacionet e kopjes së përmendur.
 • Instalim i thjeshtë i PPA nga mjeti.
 • Redaktues i fuqishëm PPA, i cili ju lejon të çaktivizoni, aktivizoni dhe fshini PPAS për çdo përdorues në sistem.
 • Opsione të ndryshme instalimi.
 • Modaliteti i rivendosjes manuale dhe automatike.
 • Mundësia e heqjes së bërthamave të vjetra.
 • Ju lejon të fshini përdoruesit dhe drejtoritë e tyre.
 • Shumë të tjerë më shumë.

Si të instaloni Rivendosësin?

Instalimi i Resetter është mjaft i thjeshtë, thjesht shkarkoni skedarin .deb që korrespondon me versionin e fundit këtu. Pastaj instaloni paketën .deb si zakonisht, në mënyrë që të filloni të shijoni aplikacionin.

Në mënyrë të ngjashme, rekomandohet që para instalimit të Resetter të shkarkoni paketën add-apt-key me wget me komandën e mëposhtme wget -c http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/a/add-apt-key/add-apt-key_1.0-0.5_all.deb atëherë ju lutemi instaloni atë me gdebi duke ekzekutuar komandën e mëposhtme  sudo gdebi add-apt-key_1.0-0.5_all.deb

Si të rivendosni një distro të bazuar në Debian?

Ne mund të rivendosim një distro të bazuar në Debian / Ubuntu me Resetter lehtë dhe shpejt, kur ekzekutojmë aplikacionin, ai menjëherë identifikon distron tonë dhe karakteristikat e tij përveç manifestit të azhurnimit. Në të njëjtën mënyrë, mjeti na tregon tre opsione që do të na lejojnë të kryejmë detyra të caktuara që detajojmë më poshtë:

 • instalim i lehte: Kjo na lejon të krijojmë një listë të aplikacioneve që do të instalohen pas rivendosjes së sistemit tuaj, ose për instalimin e paketës në të ardhmen.
 • rivendosja automatike: Ofron mundësinë e rikthimit automatik të një distro të bazuar në Debian / Ubuntu, do të bëjë një restaurim standard, duke eleminuar gjithashtu përdoruesit dhe drejtoritë e shtëpisë, si dhe duke bërë një kopje rezervë.
 • rivendosja me porosi: Na ofron një restaurim të personalizuar, ku mund të zgjedhim ppa-në që duam të instalojmë, përdoruesit dhe direktoritë që duam të eleminojmë, eleminojmë bërthamat e vjetra, aplikacionet për të eleminuar ndër të tjera.

Pasi të jetë zgjedhur ndonjë nga opsionet e sipërpërmendura, ne duhet të ndjekim udhëzimet e thjeshta që tregon mjeti.

Shpresojmë që me këtë mjet të mund të merrni rezultate të favorshme, duke rekomanduar përdorimin e tij në prodhim përpara testimit në mjediset e zhvillimit. Këshillimi i informacionit me mjetet tuaja është gjithashtu i këshillueshëm.

Vlen të përmendet se procedura automatike e kryer nga ky aplikacion mund të bëhet me komanda të thjeshta, por që kjo është një mënyrë shumë praktike për ta bërë atë.


6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kacike Tavanë dijo

  Sa keq që nuk është për Fedora, unë lëviz midis Kubuntu dhe Fedora dhe shumë herë gjej mjete të mira për Fedora dhe jo për Ubuntu dhe anasjelltas

 2.   Gjon Luka dijo

  Mjet i shkëlqyeshëm, rroftë GNU Linux.
  Pastaj do ta instaloj për të parë se si

 3.   Damë Edwar dijo

  Informacion shumë jo i plotë, metoda e instalimit nuk është një .deb
  Ata duhet të kenë shqetësuar të lexojnë dokumentacionin, para se të postojnë ...
  Si të instaloj
  U instalua përmes skedarit deb këtu.

  APP do të krijohet këtë të Premte ose fundjavë.
  Isshtë më lehtë të instaloni ndonjë skedar deb përmes gdebi, veçanërisht në sistemin themelor pa asnjë mënyrë grafike të instalimit të një skedari deb.
  Në terminal, vrapo sudo apt install gdebi.
  - Linux deepin nuk bazohet në ubuntu por në debian kështu që disa module nuk janë në dispozicion në repot e tyre si parazgjedhje.
  Për përdoruesit e Linux Deepin

  Para instalimit të Resetter, merrni paketën add-apt-key duke përdorur wget -c http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/a/add-apt-key/add-apt-key_1.0-0.5_all.deb dhe instaloni atë me sudo gdebi add-apt-key_1.0-0.5_all.deb

  1.    hardhucë dijo

   Na vjen keq por në publikimet ka .deb për ta instaluar atë në çdo distro të bazuar në Debian.

 4.   Robert dijo

  Unë kam një problem të madh shpresoj se dikush mund të më ndihmojë ... Unë jam duke kërkuar për të riparuar OS Elementary, unë do të shpjegoj shkurtimisht çfarë ndodhi, unë isha duke fshirë PPA që kam instaluar, por në fund nuk i përdori, kështu që vendosa t'i heq ato, bëra një gabim dhe fshiva gjëra të tjera që nuk duhet, riinstaluar disa dhe Unë riparova nga terminali (ai ende funksiononte normal, pa ndonjë problem), pastaj rifillova OS por kur sistemi po ngarkohej nuk kalonte më logon. Provoni nga rikuperimi i sistemit themelor për të riparuar paketat e prishura, dhe gjithçka që është bërë në mënyrë korrekte, azhurnoni aplikacionet, shpërndarjen dhe nga terminali në mënyrën e rikuperimit dukej se nuk kishte asnjë problem, kur rindizni për të hyrë në sistem normalisht, ai mbetet ende Fillore, nuk fillon ndërfaqen 🙁 Unë nuk e di se çfarë mund të bëj për të rivendosur fabrikën nëse mundet, ose si ta instaloj përsëri sistemin operativ, kam vetëm disa muaj duke përdorur linux, mbase kam kapërcyer hapa të rëndësishëm ose jo, kështu që kërkoj ndihmë ... A ka dikush ?

 5.   Gonzalo dijo

  Pershendetje A mund të përdor rivendosësin në debian 9? Faleminderit.