RPM 4.19 vjen me përmirësime, rregullime dhe më shumë APIS

RPM

RPM Package Manager është një mjet i menaxhimit të paketave i krijuar për të instaluar, përditësuar, çinstaluar, verifikuar dhe kërkuar programe

U njoftua lançimi i versionit të ri të menaxherit të paketave "RPM 4.19", duke theksuar përmirësimet dhe korrigjimet që janë bërë, si dhe përmirësimet në APIS, mbështetjen, një sistem të ri përpilimi CMake, ndër të tjera më tej.

Aktualisht projekti RPM4 është zhvilluar nga Red Hat dhe përdoret në shpërndarje si RHEL (përfshirë projektet që rrjedhin nga CentOS, Scientific Linux, AsiaLinux, Red Flag Linux, Oracle Linux), Fedora, SUSE, openSUSE, ALT Linux, OpenMandriva, Mageia, PCLinuxOS, Tizen dhe shumë të tjerë.

Më parë, një ekip i pavarur zhvillimor zhvilloi projektin RPM5, i cili nuk lidhet drejtpërdrejt me RPM4 dhe aktualisht është i braktisur (nuk është azhurnuar që nga viti 2010).

Një paketë RPM mund të përmbajë një grup arbitrar skedarësh.Skedarët RPM janë "RPM binar" (ose BRPM) që përmbajnë versionin e përpiluar të disa softuerëve. Ekzistojnë gjithashtu RPM burimore (ose SRPM) që përmbajnë kodin burimor të përdorur për të ndërtuar një paketë binare. SRPM-të zakonisht kanë shtesën e skedarit ".src.rpm" (.spm në sistemet e skedarëve të kufizuar në 3 karaktere në zgjerim, p.sh. DOS FAT i vjetër).

Karakteristikat kryesore të reja të RPM 4.19

Në këtë version të ri të RPM 4.19 që prezantohet, një nga veçoritë e reja që bie në sy është se u shtua mbështetje për skedarët “.specpart”. për gjenerimin dinamik të skedarëve të specifikimeve, si dhe «–gjeneroj-nënpaketa» shtuar në find_lang.sh e cila përdor .specpart.

Një ndryshim tjetër që bie në sy në këtë version të ri të RPM 4.19 është se aie siguron integrimin me direktorinë e llogarisë së përdoruesit të sistemit sysusers.d për përpunimin automatik të përdoruesve dhe grupeve, përveç shtimit mbështetje për gjenerimin e përdoruesve dhe grupeve nga skedarët /etc/passwd, /etc/group dhe sysusers.d të përfshira në paketë.

Për sa i përket përmirësimeve të mbështetjes, bie në sy se nivelet e arkitekturës x86-64 () janë shtuar si arkitekturë, përveç faktit që fiksoi se si rrjedhin modelet x86 në rpmrc, Një ndryshim është bërë edhe në sistemin e përpilimit CMake i cili zëvendëson Autotools, si dhe Fakechroot u zëvendësua me teknologjinë e kontejnerëve.

Mund të gjejmë gjithashtu se mbështetja për skriptet %preuntrans dhe %postuntrans është shtuar në skedarët e specifikimeve, mjeti rpmsort është shtuar për të renditur versionet e paketave rpm.

Përveç kësaj, opsionet “–nopreuntrans”, “–nopostuntrans” dhe “–nosysusers” u shtuan për të çaktivizuar skriptet dhe për të krijuar përdorues dhe grupe automatikisht gjatë instalimit të paketës.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Bëj që informacioni i përdoruesit/grupit të funksionojë me besueshmëri në chroot
 • Bëni makinerinë rpmscript të përshtatshme për chroot
 • Rregulloi regresionin e fiksimit të shtojcave për skedar i prezantuar në 4.18
 • Shtypni mesazhin paralajmërues të bllokimit të bllokimit kur shërbimi DBus nuk është i disponueshëm
 • Rregulloni përfshirjet që mungojnë në macOS
 • Funksioni i lidhur me skedarin classifierrpmfcNew() u deklarua i vjetëruar
 • Rregullohet injorimi i kodit të daljes së skripteve fëmijë në rastin e EINTR
 • Kodi i aktivizimit të fillit rpmioe është thjeshtuar dhe pastruar.
 • Programi i bllokut %files dhe i linjës së komandës tani mbështesin globbing në stilin e guaskës dhe ikjen e karaktereve speciale.
 • Hiqni disa kontrolle të tjera të vjetra dhe të tepërta të kohës së konfigurimit
 • Ndani përkthimet në një projekt të veçantë
 • Parazgjedhur në vendndodhjen C.UTF-8, lejon kthimin në C
 • Bibliotekat u eksportuan si një konfigurim cmake “find_package()”.
 • Funksionet rpmGlobPath(), rpmEscape() dhe rpmUnescape() janë shtuar në API.
 • Paralelizimi i montimit tani është bërë duke marrë parasysh hapësirën e memories dhe adresës.
 • Shtuar dokumentacionin e zhvillimit në krijimin e dokumentacionit.
 • Shtesa dhe rregullime të tjera të ndryshme
 • Për projektet që përdorin CMake, ofrohet funksioni find_package(rpm).
 • Rregulloi një defekt segmentimi në një argument jo zinxhir për një thirrje makro nga Lua

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të të këtij versioni të ri, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.