Paketimet RPM. Pjesa 1: bazat

Ky artikull do t'ju ndihmojë të kuptoni konceptet themelore del Paketimet RPM dhe simo ngriti një ambient pako ndërtimi.


Shpërndarjet e bazuara në Debian përhapen sot, me sistemin e tyre të njohur të paketave .deb. Sidoqoftë, nuk është i vetmi sistem paketimi i disponueshëm. Në fakt, LSB tha çdo shpërndarje i cili dëshiron të përmbushë standardet duhet të mbështesin paketat RPM. Le të shohim se si ta krijojmë një të tillë.

Ne do të përdorim Fedora duke ndjekur sa më poshtë udhëzime nga wiki-ja juaj.

Përgatitni mjedisin

Rekomandohet krijoni një përdorues posaçërisht për të krijuar paketatKështu që ne nuk thyejmë asnjë nga tonat. Ne gjithashtu kemi nevojë për një përzgjedhje themelore të paketave:

sudo yum instalo @ mjetet e zhvillimit @ fedora-paketuesin

Ajo që na duhet është gati. Tani ne do të krijojmë mjedisin e ndërtimit të paketës:

rpmdev-setuptree

Tani kemi dosjen ~ / rpmbuild, në të cilën ndodhen disa dosje të tjera:

 • NDILRTESA: Këtu do të ndërtohet paketa.
 • NDURTESA: Stërvitja e instalimit zhvillohet këtu. Skedarët që supozohet të instalohen kur përdoruesi përfundimtar të instalojë paketën do të shkruhen.
 • RPMS: Pasi të ndërtohen, skedarët binarë RPM (.rpm) që rezultojnë do të vendosen këtu, gati për t'u instaluar.
 • SRPMS: Nëse e tregojmë kështu, skedarët burim RPM (.src.rpm) do të vendosen këtu, ideal për të bërë një version të rishikuar ose azhurnuar të paketës.
 • BURIMET: Këtu duhet të vendosni burimet origjinale (.tar.gz, normalisht) dhe arnimet që do të përdoren.
 • SPECS: Skedarët e specifikimit (. Spec) vendosen këtu.

  Me këtë tashmë kemi ambientin e përgatitur. Në kapitullin tjetër do të mësojmë se si t'i kuptojmë këto skedarë të çuditshëm spekulim.


   Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

   6 komente, lini tuajën

   Lini komentin tuaj

   Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

   *

   *

   1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
   2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
   3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
   4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
   5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
   6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

   1.   Guxim dijo

    Ulni ato tymra më parë.

    Ka distro që shmangin të gjitha ato që ju thoni (Mageia, Open Xange, Kororaa ...)

    Të shohim nëse hetojmë pak para se të hapim gojën

   2.   Rrrrr dijo

    Problemi me bërjen e udhëzuesve për paketimin e RPM është se secila distro ka gjërat e veta, megjithëse padyshim që ato në thelb nuk ndryshojnë. Diçka që deri më tani nuk ndodh në paketat deb dhe për të mos përmendur në xhuxh txz! XD

    udhëzues i mirë, është një temë shumë interesante

   3.   Guxim dijo

    Post te mbare

   4.   zulander dijo

    Edhe Linux nuk lodhet duke ofruar zgjidhje kaq radikale dhe u drejtohet përdoruesve të përparuar, kur do të jetë dita kur ata ofrojnë diçka më të lehtë për përdoruesit fillestarë? Jam lodhur duke parë kaq shumë pakuptime paketimesh, konzollash dhe depozitash, saqë gjithçka që bëjnë është të ngadalësojnë dhe të pengojnë edhe më tej marrjen e përdoruesve fillestarë në botën e Linux. Unë nuk jam duke folur për atë që ata bëjnë ose përparimi që ata kanë bërë deri më tani nuk është i mirë, por unë vazhdoj të kritikoj mënyrat se si ata e bëjnë atë, është koha për të bërë diçka të lehtë dhe të ofrojë një paketë të vetme të plotë instalimi pa vargje. të lidhjes së internetit për të qenë në gjendje të instaloni diçka të plotë. Sa keq që kompanitë e dedikuara për zhvillimin e sistemeve operative Linux nuk e kanë kuptuar këtë detaj të vogël, por të rëndësishëm, diçka që ata i morën Windows dhe MacOS shumë seriozisht ...

   5.   portaro dijo

    Gjëra të mira që dua.
    Shikoni nëse më bën të hedh një vështrim në distora Fedora

   6.   Jezusi Izraeli Perales Martinez dijo

    E shkëlqyeshme vetëm ajo që më duhej, me sa duket ky projekt nuk ka rpm