Rregulloni gabimin Samba 255 (Ndarja e Dosjeve)

Para së gjithash, çfarë është gabimi Samba 255? Epo, është gabimi që kemi kur hyjmë Ubuntu (për shembull), ne përpiqemi të ndajmë një dosje dhe nuk mundemi sepse na tregon:

"Ndarja e rrjetit" ktheu gabimin 255: përdoruesit e përbashkët neto: nuk mund të hapë direktorinë / var / lib / samba / përdoruesit Leja e gabimit e mohuar Ju nuk keni leje për të krijuar një pjesë përdoruesi. Kërkoni nga administratori juaj t'ju japë leje për të krijuar një pjesë.

Kjo më ndodhi kur u përpoqa të krijoja një dosje të përbashkët në një nga PC-të e përdoruesve të mi, në mënyrë që të këmbeja komodisht skedarët me një makinë virtuale Windows XP që punon VirtualBox.

Në rastin e Ubuntu zgjidhja është e thjeshtë, sepse unë zgjidha gjithçka duke ekzekutuar në terminal:

sudo chmod 777 /var/lib/samba/usershares

Por kjo mund të mos jetë zgjidhja për të tjerët. Për shembull, në rastin e Debian mund të zgjidhet lehtësisht gjithashtu duke shtuar përdoruesin tonë në grupin sambashare.

# addgroup usuario sambashare

Ata thjesht më thanë nga MP se një zgjidhje tjetër e mundshme është shtimi i dosjes /etj/samba/smb.conf parametri: vetëm pronari i aksioneve = Fals

Por le të themi se duam diçka më shumë. Në këtë rast nuk duam që të na kërkojë një emër përdoruesi dhe fjalëkalim për të hyrë në dosjen e ndarë. Epo, për këtë, ajo që bëjmë është të krijojmë një dosje në / media:

# mkdir /media/compartir
# chmod -R 777

Dhe pastaj shtojmë në fund të skedarit /etc/samba/smb.conf:

[dokumentet] koment = Rruga e dokumenteve të përbashkëta = / media / pjesa publike = po e shkruajtshme = po

Dhe mirë, në disa raste duhet të rinisim Samba:

# /etc/init.d/samba restart

Tani, nga makina virtuale unë thjesht duhet të vendos në Windows Explorer:

\\192.168.X.X\compartir

Dhe gati ..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   harkimi dijo

  Metoda e dytë është ajo e saktë. Në Ubuntu duhet të ketë një grup edhe për këtë, ka shumë të ngjarë që drejtoria nuk i përket grupit sambashare ose diçka mungon në smb.conf.
  Çështja e lejeve 777 gjeneron një problem sigurie, është më mirë ta përdorni herë pas here për të verifikuar që funksionon, por, pasi të verifikohet, vazhdoni të rregulloni skedarin e konfigurimit të grupeve dhe / ose samba.

  1.    elav dijo

   Keni të drejtë për 777, por ideja është që "Të gjithë" kanë qasje në atë dosje për të shkruar / fshirë / kopjuar / lëvizur

 2.   Federico Antonio Valdes Toujague dijo

  pershendetje Elav !!!. Kjo zgjidhje është për ndarjen në një rrjet shtëpiak ose nuk kërkon siguri. Shtë shumë e ngjashme me atë kur në Windows XP, pa pasur kompjuterin të regjistruar në një Domain, themi se File Sharing është i aktivizuar dhe themi se Çdokush mund të shkruajë ose lexojë në burimet e ndara. Prandaj, nuk ka siguri.
  Sidoqoftë, në serinë Samba unë jam i detyruar të kushtoj një ose më shumë artikuj për të ndarë dosjet dhe printerët. Nga një rrjet në shtëpi në një server skedar me të gjitha ligjet.
  Unë kërkoj durimin tuaj në këtë drejtim, pasi të shpjegosh Samba nuk është e lehtë. 🙂

  1.    eliotime3000 dijo

   Në fakt, Samba është shumë më e dobishme për mua pasi përdor dosje të përbashkëta dhe preferoj të shmang problemet me konfigurimin për të ndarë dosjet.

 3.   gato dijo

  faleminderit, ky artikull do të jetë i dobishëm për gabimin që më jep Samba kur përpiqem të ndaja dosjen Publike: D.

 4.   Federico Antonio Valdes Toujague dijo

  Sa herë që përpiqem të postoj një koment mbi Samba: SmbClient më jep gabimin e mëposhtëm:

  Zona 404 nuk e keni gjetur atë që po kërkoni!

  Ndoshta keni ndjekur një lidhje të pasaktë ose jeni duke kërkuar një dokument që ka ndryshuar adresën. Kthehuni në faqen kryesore ose përdorni motorin e kërkimit më lart për të gjetur një destinacion të ri. Ose mund të përdorni lidhje të tjera me interes për të gjetur atë që po kërkoni, për shembull:

 5.   Ricardo dijo

  Pershendetje, une aplikova lejet chmod -R 777 ne direktorine e perbashket dhe tani nuk me le te hyj, me tregon dosjen nga Windows por kur dua te futem me thote leja e refuzuar, si ta zgjidh kete?

  1.    adrian aaae dijo

   Jepi të njëjtën gjë, por në mënyrë të kundërt chmod -R 777 (më pak do të heqësh lejet)
   chmod + R 777 në direktori për të vendosur lejet

 6.   JORGE FRANCISCO JUAREZ ZUÑIGA dijo

  Mirëdita të gjithëve, kam nevojë për ndihmën tuaj:
  Unë jam duke u përpjekur të lidh dy PC në një rrjet me Ubuntu dhe pas shumë përpjekjesh kam qenë në gjendje të instaloj samba dhe ajo shfaqet në lëshuesin dhe pasi të konfiguroj një grup të ri pune në të dy PC dhe të ndajë një dosje më dërgon këtë gabim (unë duhet sqaroni se e bëra mirë një herë, por kur rifilloj kompjuterët nuk e respektoj dosjen e ndarë dhe duke dashur ta ribashkoj atë më tregon këtë) «Parametri i testit samba ktheu gabimin 1: Ngarko skedarët e konfigurimit të smb nga / etc / samba /smb.conf
  rlimit_max: rritja e rlimit_max (1024) në kufirin minimal të Windows (16384)
  paralajmërim: Injorimi i vlerës së pavlefshme 'aksion' për parametrat 'siguri' të shërbimeve të ngarkimit të gabimeve

 7.   ORTIZ KRISHTIN dijo

  po në atë mënyrë më shërbeu në NVIDIA JETSON TK1
  kthimi i gabimit të kthimit të përdoruesve neto 255: përdoruesit e përbashkët neto: nuk mund të hapë direktorinë e përdoruesve / var / lib / samba / përdoruesit. Leja e gabimit u mohua Ju nuk keni leje për të krijuar një përdorues të përbashkët. Kërkoni nga administratori juaj t'ju japë leje për të krijuar një pjesë.