Cloud Ethernity: Rrjeti i Burimeve të Hapura Cloud Computing

Cloud Ethernity: Rrjeti i Burimeve të Hapura Cloud Computing

Cloud Ethernity: Rrjeti i Burimeve të Hapura Cloud Computing

Sot, ne do të eksplorojmë një tjetër interesante Projekti DeFi (Financa e Decentralizuar: Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur) i njohur si "RRETH ETERITETIT".

"RRETH ETERITETIT" zhvillohet dhe kërkon të ofrojë një platforma e llogaritjes së cloud orientuar sa më shumë që të jetë e mundur për privatësisë, anonimitetit dhe disponueshmërisëMe Dhe sigurisht, duke përdorur sa më shumë softuerë të infrastrukturës të ndërtuar shërbimet, teknologjitë dhe standardet me burim të hapur.

Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Dhe si zakonisht, para se të hyjmë plotësisht në temën e sotme ne do të lëmë për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga të mëparshmet tona të fundit postimet e lidhura me temën DeFi (Financa e Decentralizuar: Ekosistem Financiar me Burim të Hapur), lidhjet e mëposhtme me to. Në mënyrë që ata të mund të klikojnë shpejt nëse është e nevojshme, pasi të kenë përfunduar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
Rrjeti Chia: Një Blockchain Global i Decentralizuar me Burim të Hapur

Artikulli i lidhur:
XRP Ledger: Një teknologji ndihmuese me burim të hapur Blockchain
Artikulli i lidhur:
Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux
Artikulli i lidhur:
Poligoni: Ekosistemi DeFi me Burim të Hapur për Rrjetet Blockchain
Artikulli i lidhur:
Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Artikulli i lidhur:
Filecoin: Sistemi i Ruajtjes së Decentralizuar me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
Hyperledger: Një komunitet me burim të hapur i përqendruar në fushën DeFi

Cloud Ethernity: Përllogaritja në re me intimitet dhe anonimitet

Cloud Ethernity: Përllogaritja në re me intimitet dhe anonimitet

Çfarë është Ethernity Cloud?

Sipas faqen zyrtare të internetit de "RRETH ETERITETIT", përshkruhet si:

"Një platformë e decentralizuar e llogaritjes së cloud e ndërtuar për privatësinë, anonimitetin dhe disponueshmërinë. Vizioni ynë për të ardhmen e cloud ka tre karakteristika të domosdoshme: kriptimin, anonimitetin dhe disponueshmërinë e vazhdueshme. Duke shfrytëzuar teknologjinë blockchain, misioni ynë është të zhvillojmë një ekosistem të decentralizuar që mundëson që softueri normal i cloud të funksionojë si aplikacione të decentralizuara të cloud. Brenda Ethernity CLOUD, nyjet janë agnostike të vendndodhjes, të vetë-përsëritura dhe përhapen vazhdimisht në internet pa ndërveprimin e përdoruesit, saktësisht siç përcaktohet në kontratën inteligjente të pajtueshme me Ethereum."

Me fjalë më të thjeshta, "RRETH ETERITETIT" premton siguri të lartë, konfidencialitet të mirë të të dhënave dhe disponueshmëri të lartë të përdorimit të platformës. Prandaj, është një nga pak platformat ekzistuese të këtij lloji që synon të përfitojë nga teknologjia blockchain për të zgjidhur dhe përmirësuar problemet ekzistuese me rrjetet e vjetra të llogaritjes cloud. Ndërsa, nga ana tjetër, ajo u ofron pjesëmarrësve të rrjetit një mekanizëm të besueshëm për të fituar të ardhura pasive me investime minimale.

karakteristika të

Zhvilluesit e kësaj Projekti DeFi kërkoni të ofroni një platformë kompjuterike cloud që:

 1. Eshte e bazuar ne blockchain dhe teknologjitë me burim të hapur.
 2. Oferta a kohë boshe praktikisht zero, falë përputhshmërisë së tij me rrjetin e pandryshueshëm Ethereum.
 3. Vendosni një modeli i biznesit në të cilën pjesëmarrësit në rrjet mund të fitojnë të ardhura të qëndrueshme dhe të konsiderueshme duke marrë me qira pajisjet e tyre të papërdorura për përdoruesit që kanë nevojë shërbimet e llogaritjes së cloud.

Rrjedhimisht në pikën e fundit, platforma në fjalë krijon dy lloje të përdoruesit thelbësorë:

 1. konsumatorët: Ata që kërkojnë një platformë të besueshme dhe të sigurt të shërbimeve të llogaritjes cloud.
 2. Ofruesit e shërbimeve: Ata që mund të marrin me qira pajisjet e tyre në platformën Ethernity.

më shumë informacion

Për më shumë informacion në lidhje me këtë Projekti DeFi i mbështetur me burim të hapur ju mund të eksploroni sa vijon lidhje dhe faqen e saj në GitHub.

Dhe në rast të dëshirës mësoni më shumë në tema që lidhen me Cloud Computing dhe Aplikime të Decentralizuara Ne ju rekomandojmë të lexoni shënimet e mëparshme të mëposhtme në lidhje me këto tema:

Artikulli i lidhur:
XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim
Artikulli i lidhur:
Zhvillimi i softuerit: Një përmbledhje historike deri në ditët e sotme

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "RRETH ETERITETIT" është një Projekti DeFi më shumë nga shumë që ka dhe lindin çdo ditë. Por kjo dallohet për interesantin e saj përfitimet dhe shërbimet teknologjike të ofruara dhe mundësia e fitoni para nga hardueri mbetur ose joaktiv në re. Përveç kësaj, nëse ka sukses, mundet eliminojnë rolin e ndërmjetësit kryer nga kompanitë konvencionale të llogaritjes së cloud. Duke arritur kështu qëllimin garantojnë konfidencialitetin dhe sovranitetin e të dhënave në bazën e saj të përdoruesve në të gjitha aspektet.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.