CentOS në rrjetet kompjuterike për NVM-të

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Unë transkriptoj këtu paragrafin e parë të faqes wiki.centos.org Në lidhje me këtë shpërndarje e madhe:

 • CentOS Linux është një shpërndarje e mirëmbajtur nga komuniteti që rrjedh nga paketat burimore të lëshuara për publikun nga Red Hat para Linux Red Hat Enterprise (RHEL). Kështu, CentOS Linux është i përqendruar në funksionimin operativ me RHEL. Projekti CentOS ndryshon kryesisht paketat për të hequr markat tregtare dhe veprat e artit të Red Hat. Rishpërndarja e CentOS Linux është falas dhe nuk keni pse të paguani për të. Secili version i CentOS mirëmbahet për 10 vjet (me anë të azhurnimeve të sigurisë - kohëzgjatja e intervaleve të mirëmbajtjes ka ndryshuar me kalimin e kohës në lidhje me paketat e lëshuara të burimit). Një version i ri i CentOS lëshohet afërsisht çdo 2 vjet dhe secili version i CentOS azhurnohet periodikisht (çdo 6 muaj) për të përfshirë harduer të ri. Kjo rezulton në një mjedis të sigurt, me mirëmbajtje të ulët, të besueshme, të parashikueshme dhe të riprodhueshme të Linux.
  CentOS

  CentOS

Pse do të shkruajmë edhe për CentOS?

Në vendin tim, Kubë, Guxoj ta pohoj këtë, Shpërndarjet Linux që përdoren më së shumti sot në nivelin e ndërmarrjes në servera janë CentOS, Ubuntu, Debian, dhe në ofruesit e aksesit në internet, FreeBSD. Shpërndarjet përdoren gjithashtu RHEL, OpenSUSE, SUSE dhe të tjerët. Ekziston një përdorim i fortë i distros .deb y .rpm.

Në çdo rast, unë nuk kam lexuar Statistika Zyrtare mbi përdorimin e Softuerit të Lirë në vendin tim, që nuk do të thotë se ato nuk ekzistojnë. Një studim serioz mbi këtë temë mund të gjendet në këtë faqe interneti GUTL nga Kuba.

Çfarë ndodh në rastin tim të veçantë?

Në shumë raste kam lexuar komente që, në DesdeLinux, shkruan vetëm për Ubuntu ose Debian. Personalisht, përvoja ime në prodhim është kryesisht me Debian dhe duket se fakti ka ndikuar shumë kur kompozoj artikujt e mi.

Ekziston edhe aspekti tjetër i dokumentacioni i disponueshëm në spanjisht rreth Debian GNU / Linux. Meqenëse është mjaft e pakët, jam përpjekur ka me shume në dispozicion të palëve të interesuara.

Manyshtë e njohur për shumë njerëz se ka artikuj të shkëlqyeshëm, njerëz të dobishëm, forume, site, etj., Të përkushtuar në dokumentimin e shpërndarjeve të tilla si RHEL, Fedora, Ubuntu, dhe në përgjithësi për shpërndarjet më pak të lidhura, për ta thënë në një farë mënyre dhe pa ndonjë shkelje, me Frymën e Plotë të Programit të Lirë.

Mendoj se shkaku kryesor i dokumentacionit të shkëlqyeshëm është shpërndarja RHEL është nga Kompania Red Hat Inc.; Ubuntu financohet nga Kompania Kanonikel; projekti CentOS pasqyron në faqen e saj të rëndësishme rëndësinë e sponsorëve të saj - Sponsorët në zhvillimin e saj, ndërsa Fedora -distro të orientuar tek desktopët - sponsorizohet drejtpërdrejt nga Red Hat Inc. Company. Ka shumë të bëjë me mbështetjen teknike të ofruar për klientët e saj.

Nëse doni të merrni një ide se çfarë dua të them, bëjini vetes disa vizita për Bërja e punës pa tel në laptop (ose desktop)wiki.centos.org, dhe tjetri për Pa telwiki.debian.org.

Debian GNU / Linux, Sistemi Operativ Universal, Isshtë një Projekt i realizuar kryesisht nga vullnetarë, edhe nëse ka sponsorët e tij. Si një projekt është përcaktuar shumë qartë në të Kontrata Sociale Debian.

Çfarë do të bëjmë në artikujt e ardhshëm?

Pasi të mbarojë pjesa kushtuar Virtualizimit, ne do të shkruajmë të njëjtat artikuj për atë pjesë, plus atë kushtuar temës së desktopëve, për CentOS.

Unë mendoj se me këtë strategji, shpërndarjet e orientuara në pako janë të mbuluara .deb tashmë .rpm. Nga ana tjetër, në një mënyrë apo në një tjetër, do t'i referohemi Shpërndarjet e trungut ose të vjetër brenda universit Linux.

Shpresoj të kënaq shumë lexues me këtë përpjekje të re. Ti e meriton. Ne i meritojmë komentet tuaja, përmes komenteve dhe / ose email.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   federico dijo

  Përshëndetje për të gjithë lexuesit !.
  Ne gjithashtu do të përfshijmë shpërndarjen OpenSUSE me rastin e Rrjeteve Kompjuterike për NVM-të. Cfare mendoni?

  1.    Omar dijo

   Mirësevini në OpenSUSE

 2.   Hoze Gil dijo

  Urime, ishte e nevojshme të fillonim leximin e këtyre udhëzuesve edhe për CentOS. Isshtë ai që ne përdorim në universitetin tonë

  1.    federico dijo

   Përshëndetje José Gil! Do të ishte pozitive të dinit paraprakisht, cilat tema janë me interes për ju?, Për të parë nëse nuk kemi përfshirë ndonjë prej tyre edhe në serinë e artikujve që ne tashmë po shpërndajmë. Faleminderit per koment

 3.   josspcr dijo

  iniciativë e shkëlqyeshme, jo gjithçka është ubuntu ose debian, mendoj se është e mrekullueshme, shpresojmë për më shumë dërgesa dhe për ato që mund të ndihmoni me kënaqësi

 4.   federico dijo

  Faleminderit për iniciativën e shkëlqyer, @josspcr.

  Më 15 shtator 1993, u lëshua versioni 0.01 i Debian. Më 3 nëntor 1994, Red Hat lëshoi ​​publikimin e tij të parë të Red Hat Linux të asaj kohe, të ndërprerë në 2003 në favor të RHEL. Më 17 Shtator 1993, Slackware lëshoi ​​daljen e tij të parë. Këto shpërndarje konsiderohen të jenë "Më të vjetrat ose Prindërit" të universit aktual të Linux. Ubuntu rrjedh nga Debian, dhe SUSE nga Slackware. CentOS është një klon binar i RHEL.

  Unë mendoj se me propozimin për të përfshirë CentOS dhe OpenSUSE, ne do të shkruajmë për pasardhësit më të mirë të dy prej "Tre Gjyshërve". Ne gjithashtu nuk do të ndalojmë të merremi me Gjyshin Debian drejtpërdrejt. 😉

 5.   Alexander TorMar dijo

  Përshëndetje… A vjen CentOS me versionin 2 të Gnome? Për shkak se unë e kam instaluar dhe ndërfaqet që ajo ofron nuk janë shumë moderne, unë supozoj se kjo është për shkak se ajo është e përqendruar në serverat dhe jo në përdoruesit përfundimtar, por unë nuk e di nëse kjo është me të vërtetë kështu.

 6.   Alexander TorMar dijo

  🙂
  Përshëndetje… A vjen CentOS me versionin Gnome 2? KDE 4.14? Për shkak se unë e kam instaluar dhe ndërfaqet që ajo ofron nuk janë shumë moderne, unë supozoj se kjo është për shkak se ajo është e përqendruar në serverat dhe jo në përdoruesit përfundimtar, por unë nuk e di nëse kjo është me të vërtetë kështu.

  1.    Gonzalo martinez dijo

   Kjo është arsyeja pse. Për më tepër, ajo ndoshta nuk ka drejtues të kartave wireless, karta video nuk funksionon 100%, ose keni një problem të përdoruesit përfundimtar.

   Kjo është për shkak se CentOS është përqendruar thjesht në servera.

 7.   federico dijo

  Përshëndetje Alejandro. Me CentOS dhe Red Hat Enterprise Linux, është shumë e njëjtë si me Debian. Ato janë sisteme operative të përqendruara në përdorimin në servera dhe stacione pune ose "Work Station". Ata janë të njohur për stabilitetin, sigurinë dhe besueshmërinë e tyre. Si rregull i përgjithshëm, bërthamat ose bërthamat e tyre nuk janë të fundit, por më të qëndrueshmit të testuar në një mjedis prodhimi.

  Gjatë instalimit të CentOS, ju mund të zgjidhni midis desktopëve GNOME 3.14 dhe KDE 4.10.5. GNOME është ai që ne sugjerojmë, pasi Red Hat Inc. është përgjegjës për sponsorizimin e zhvillimit të tij.

 8.   federico dijo

  Përshëndetje Gonzalo. Faleminderit per koment Unë e kam të vështirë të flas në terma absolutë në universin Linux. Nëse i keni ndjekur artikujt e mi do të vini re se kohët e fundit në shumicën e rasteve "Unë sugjeroj" dhe shumë pak herë "Unë rekomandoj". Çfarë është CentOS thjesht I orientuar nga serveri, është një pretendim i guximshëm. Unë njoh disa administratorë të rrjetit që përdorin CentOS në PC-të e tyre, dhe madje as nuk luajnë duke u thënë atyre që të kalojnë në Fedora ose OpenSuSE. Nga ana tjetër, ekziston një ndryshim i vogël konceptual midis PC dhe Stacionit të Punës. Përkthimi i dytë tregon "Stacioni i punës". Unë vetë kam punuar për më shumë se një vit në një server me 512 megabajt RAM dhe 8 megabajt RAM video, asgjë më shumë dhe nuk kam hequr dorë nga mjedisi im grafik, pavarësisht nga fakti se ai server ka punuar - dhe ende punon - si një serveri i skedarëve përmes Samba. Unë sugjeroj që të provoni dhe instaloni një CentOS si Desktop. Shko dhe përmirëso opinionin në lidhje me të. 😉

 9.   federico dijo

  Kam harruar të shtoj se një nga opsionet e ofruara nga instaluesi CentOS gjatë procesit të instalimit është pikërisht ajo e një "GNOME Desktop". Nëse do të ishte thjesht i orientuar drejt Shërbëtorit ... Secili le të nxjerrë konkluzionet e tij përmes praktikës, e cila është një nga kriteret më të mira të së vërtetës.

 10.   Prof. dijo

  Dhe a mund të instalohet një version i Centos për përdorim personal në një kompjuter portativ? Unë mendoj për të gjatë gjithë cikleve të mirëmbajtjes që ka kjo shpërndarje. Tani nuk do të sillet në shërbimet ditore. A e ka përdorur dikush Centos personalisht?

 11.   Denis Kantillo dijo

  me të vërtetë një post i mirë, një tjetër me cilësi të shkëlqyera, mos ndaloni së shkruari

 12.   hdslayer 1990 dijo

  pershendetje, dhe pershendetje nga holguin ... (me falni per mungesen e simboleve dhe theksimeve spanjolle, tastiere ne gjermanisht)

  E gjeta artikullin rastësisht dhe më dukej shumë i mirë. Punë shumë e mirë dhe shpresoj që teknologjitë e lira, posaçërisht shpërndarjet Linux të marrin një rol më të madh në lidhje me shtetin dhe të fillojnë të zënë hapësira në shtëpitë e bashkatdhetarëve tanë të cilët jo vetëm përdorin kompjuterin për të luajtur DOTA, hahaha ... Unë në Në rastin tim, unë kam 3 PC (një Macbook dhe 2 desktop) në shtëpi, dhe të tre kanë sisteme linux (përveç MacOS X, bazë unix në laptop), dy kanë Mint 3 Mate (18 desktop dhe laptop si një sistem mënjanë) dhe tjetri që unë përdor si një server ka Debian 1 sepse e kam atë si një gjithçka në një (serveri UPnP, OwnCloud, Router, DNS, DHCP dhe HTPC me Kodi) ... çdo herë dikush vjen në shtëpinë time të re ata janë pa fjalë me funksionalitetet që unë kam dhe shumë prej tyre tashmë kanë migruar, edhe pse vlen të përmendet se të gjithë me dualboot së bashku me Windows ...

  Gjithsesi, ajo që shpresoj është që të gjithë në vendin tonë mund të bëhen "të lirë" një ditë, atë ditë të Gjykimit Përfundimtar ku do të duhet të paguajnë licenca dhe azhurnime për të mos migruar në kohë ... Përsëris përshëndetjet më të sinqerta nga qyteti i Los Angeles. parqe, Jose ...

  Linux Mint 18 Mate. MintOS sipas temës hdslayer1990@nauta.cu

  1.    federico dijo

   Nuk i isha përgjigjur si duhet komentit tuaj sepse nuk e mora përmes postës elektronike… ndodhi pak në fillim, por jo më… faleminderit shumë për mendimet tuaja, Hdslayer

 13.   Ismael Alvarez Wong dijo

  Disa shënime rreth CentOS:
  CentOS (Sistemi Operativ i Komunitetit ENTerprise) është më i njohur në botën e serverave. Versioni i tij Desktop nuk është aq popullor edhe pse vazhdon të përmirësojë pamjen e tij vizuale vit pas viti.
  Distributionshtë shpërndarja më e mirë dhe më e përdorur për serverat Linux për shkak të fuqisë dhe qëndrueshmërisë së saj; Për më tepër, duke qenë 100% binar i pajtueshëm me Red Hat Enterprise Linux, e bën atë numrin 1 alternativë, për RHEL, për shitësit e VPS (Serverat Virtualë privatë) në Cloud.
  Sigurisht, ajo që sapo u tha është krejtësisht e kundërshtueshme sipas këndvështrimit të secilit "sysadmin".
  Më në fund, sipas "10 Shpërndarjeve më të Popullore të Linux-it të vitit 2016", ajo renditet në vendin e 9-të.

  1.    federico dijo

   Përshëndetje Wong: Pajtohem 100% me ju. Në fakt, paragrafi i parë i artikullit pasqyron atë që thoni në lidhje me vendin tonë. Sidoqoftë. Debian mban vendin e 3-të në distrowatch.com. 😉