CentOS 7 Hypervisor II dhe përfundimtar - Rrjetet SMB

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Përshëndetje miq!

E dini çfarë? Çdo frazë tjetër për fillimin e një artikulli, siç e kam provuar në postimet e mëparshme, nuk duket më e përshtatshme dhe kjo është arsyeja pse unë kthehem në përshëndetjen time të zakonshme, përfundimisht dhe të zgjeruar, përfshirë lexuesit që ne e dimë gjithashtu se i përkasin Komunitetit .

Sot është dita e parë e vitit 2017 dhe ne duam t'u drejtohemi të gjithë lexuesve tanë, urimet më të sinqerta për Vitin e Ri që sapo ka filluar:

 • ! Urime dhe Gëzuar Vitin e Ri për të gjithë!.

Dhe si një Dhuratë për fillimin e vitit, ne sjellim për ju pjesën e dytë - dhe të fundit - se si mundemi menagjoni nga larg hipervizorin në CentOS 7 krijuar në artikullin e mëparshëm të serisë Rrjetet e NVM-ve, siç do ta quajmë më poshtë shkurtimisht.

Ne nuk do të ofrojmë shumë lidhje midis linjave, sepse supozojmë se postimet e mëparshme në seri «Rrjetet kompjuterike për NVM-të«, Dhe se ata janë tashmë të njohur me emrat, akronimet dhe përkufizimet. Cilat janë ato faqe?:

Ne gjithashtu rekomandojmë të lexoni artikullin vijues, pasi pjesërisht justifikon zgjedhjen e shpërndarjeve Linux që kemi bërë për serinë e lartpërmendur të postimeve:

Menaxhimi në distancë i hipervizorit centos7

Ne do të përdorim vetëm konsolën dhe komandat i virgjër y instalo virtuale. Për ta bërë jetën më të lehtë për ne sepse NUK kemi akoma DNS:

buzz @ sysadmin: ~ $ nano / etj / host
127.0.0.1 localhost 10.10.10.10 sysadmin.desdelinux.fan sysadmin 10.10.10.4 centos7.desdelinux.fan centos7 # Linjat e mëposhtme janë të dëshirueshme për hostet e aftë për IPv6 ::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback ff02::1 ip6-allnodes ff02::2 ip6-allrouters # ------------ -------------------

Ne e thërrasim komandën i virgjër nga stacioni ynë i punës:

zhurmë @ sysadmin: ~ $ sudo virsh
Fjalëkalimi [sudo] për zhurmën: Mirë se vini në virsh, terminali interaktiv i virtualizimit. Lloji: 'ndihmë' për ndihmë me komandat 'lë' për të lënë

Për të shmangur ekzekutimin e komandave në hypervisor të gabuar!

virsh#uri
qemu: / sistemi
# Ne jemi në hipervizorin lokal ose "sysadmin".

Ne lidhemi me hipervizorin e largët

virsh # lidh qemu + ssh: // root @ centos7 / system
Autenticiteti i 'centos7 (10.10.10.4)' i hostit nuk mund të përcaktohet. Gjurmët e gishtave kryesore të ECDSA janë 71: b9: d9: f7: 30: 58: 07: 7f: a9: 78: 53: 21: 54: 67: 26: 4f. Je i sigurt që dëshiron të vazhdosh lidhjen (po / jo)? po rrënjos fjalëkalimin e @ centos7:

Nëse hapi i mëparshëm kthen një gabim vërtetimi, duhet të fshini skedarin /root/.ssh/postat e njohura, dhe provo përsëri.

virsh#uri
qemu + ssh: // root @ centos7 / system
# Ne tashmë jemi lidhur me hipervizorin e largët

Ruajtja në hipervizorin e largët

virsh # pishinë-listë
 Emri State Autostart ----------------------------------------------- aktiv aktiv po    

virsh # pishinë-informacion i paracaktuar
Emri: parazgjedhur UUID: 71d42689-cfaf-4190-bad8-c395640ceee7 Shteti: drejtimi Vazhdueshëm: po Autostart: po Kapaciteti: 155.43 GiB Alokimi: 1.28 GiB Në dispozicion: 154.15 GiB

virsh # pool-dumpxml parazgjedhur
parazgjedhur 71d42689-cfaf-4190-bad8-c395640ceee7 166896857088 1378762752 165518094336 / var / lib / libvirt / imazhe 0711 0 0 system_u: object_r: virt_image_t: s0

Ne nuk duam që makineritë të ruhen në / var / lib / libvirt / imazhe

virsh # dalje

Ne krijojmë një depo të re të magazinimit në centos7

gumëzhime @ sysadmin: root $ ssh rrënjë @ centos7
fjalëkalimi i root @ centos7: 

[root @ centos7] # mkdir / shtëpi / vms
[root @ centos7] # dalje
logout Lidhja me 10.10.10.4 mbyllur.

Ne kthehemi në sysadmin dhe në virsh

zhurmë @ sysadmin: ~ $ sudo virsh
Mirësevini në virsh, terminali interaktiv i virtualizimit. Lloji: 'ndihmë' për ndihmë me komandat 'lë' për të lënë

virsh # lidh qemu + ssh: // root @ centos7 / system
fjalëkalimi i root @ centos7: 

virsh#uri
qemu + ssh: // root @ centos7 / system

Ne nuk duam fillimin automatik të depozitës "default"

virsh # pishinë-fillo automatikisht - çaktivizohet
Standardi i pishinës u shënjua si i nisur automatikisht

Ne përcaktojmë një kovë të re ruajtjeje në / shtëpi / vms të sapo krijuara

virsh # pishinë-përcakto-si - emri centos7-vms - tipi dir - target / home / vms - format burimi xfs
Përcaktohet centos7-vms pishinë

virsh # pishinë-listë - të gjitha
 Emri State Autostart --------------------------------------------- centos7-vms joaktiv jo aktiv aktiv jo

virsh # fillo pishinë centos7-vms
Pishina centos7-vms filloi

virsh # pishinë-listë - të gjitha
 Emri State Autostart --------------------------------------------- centos7-vms aktive jo aktiv aktiv jo

virsh # pishinë-nisje automatike centos7-vms
Pishina centos7-vms shënohet si e nisur automatikisht

virsh # pishinë-informacion centos7-vms
Emri: centos7-vms UUID: 6a9e0f8c-03dc-405b-8b52-f1899b632adc Shteti: drejtimi Vazhdueshëm: po Autostart: po Kapaciteti: 155.43 GiB Alokimi: 1.29 GiB Në dispozicion: 154.15 GiB

virsh # pishinë-dumpxml centos7-vms
centos7-vms 6a9e0f8c-03dc-405b-8b52-f1899b632adc 166896857088 1381736448 165515120640 / shtëpi / vms 0755 0 0 e pakonfinuar: objekt_r: shtëpi_rrënjë_t: s0

Ne krijojmë imazhin e makinës virtuale «wordpress»

Shënim: imazhin ISO të openSUSE më parë e kemi kopjuar atë në depon e ruajtjes centos7-vms. Kjo është arsyeja pse është renditur më poshtë. Shtë e qartë se ne duam të instalojmë WordPress në shpërndarjen OpenSuSE.

virsh # pishinë-rifreskoni centos7-vms
Pishina centos7-vms u rifreskua

virsh # vëllim-listë centos7-vms
 Rruga e emrit ---------------------------------------------------- ------------------------------ openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso /home/vms/openSUSE-13.2-DVD- x86_64.iso

virsh # vol-create-as --pool centos7-vms - Emri wordpress.raw - kapaciteti 40G
Vol wordpress.raw krijuar

virsh # vëllim-listë centos7-vms
 Rruga e emrit ---------------------------------------------------- ------------------------------ openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso /home/vms/openSUSE-13.2-DVD- x86_64.iso wordpress.raw / home/vms/wordpress.raw

Rrjetet Virtuale

Ne heqim DHCP nga rrjeti i paracaktuar

virsh # net-list - të gjitha
 Emri Shteti Autostart këmbëngulës -------------------------------------------------- ------------ parazgjedhur aktiv po po

virsh # net-info parazgjedhur
Emri: parazgjedhur UUID: 2a2ef469-3008-45f9-a165-ab1fb8f6277b Aktiv: po këmbëngulës: po Autostart: po Ura: virbr0

Rrjeti "i paracaktuar" është gjetur kështu

virsh # net-edit parazgjedhje
parazgjedhur 18ce4bbb-fddb-4300-9f13-65b4d999690c 

Dhe do ta lëmë kështu

parazgjedhur 2a2ef469-3008-45f9-a165-ab1fb8f6277b 

Ne aplikojmë ndryshimet

virsh # parazgjedhja net-shkatërroj
Parazgjedhja e rrjetit u shkatërrua

virsh # parazgjedhja e fillimit neto
Parazgjedhja e rrjetit filloi

virsh # net-list - të gjitha
 Emri Shteti Autostart këmbëngulës -------------------------------------------------- ------------ parazgjedhur aktiv po po

virsh # net-info parazgjedhur
Emri: parazgjedhur UUID: 2a2ef469-3008-45f9-a165-ab1fb8f6277b Aktiv: po këmbëngulës: po Autostart: po Ura: virbr0

virsh# 

Ne krijojmë makinën virtuale "wordpress" në distancë

zhurmë @ sysadmin: ~ $ sudo virt-install \
--lidhni qemu + ssh: // root @ centos7 / system \
- tipi virtual = kvm \
- Emri wordpress \
--ram 1024\
--vcpus = 1 \
--disk /home/vms/wordpress.raw\
--cdrom /home/vms/openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso \
linux-i tipit \
- rrjeti i rrjetit = parazgjedhur \
--përshkrim wordpress.desdelinux.fan\
--grafike vnc \
--video = vga

Fjalëkalimi [sudo] për buzz: fjalëkalimi i root @ centos7: Fillimi i instalimit ... Krijimi i domenit ... | 0 B 00:00 fjalëkalimi i root @ centos7: fjalëkalimi i root @ centos7: (virt-shikuesi: 7491): Gdk-KRITIKE **: gdk_window_set_cursor: pohimi 'GDK_IS_WINDOW (dritarja)' dështoi

Nëse padashur mbyllim dritaren, nuk ka rëndësi. Ne rilidhemi

buzz @ sysadmin: ~ $ virt-shikues - lidhni qemu + ssh: // root @ centos7 / system wordpress
fjalëkalimi root @ centos7: fjalëkalimi root @ centos7:

Artikujt e ardhshëm?

Rrjetet DNS, DHCP dhe NTP - SMB


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zodiaku Carburus dijo

  Gëzuar 2017 shoku Fico. Sa humbje e dorëzimit tuaj në mungesë të komenteve për artikuj kaq të mrekullueshëm si ky në të cilin menaxhoni në distancë një mbikëqyrës të tërë. Ju falënderoj shumë për gjithçka që shkruani, Federico. Pres artikujt tuaj të rradhës!

 2.   federico dijo

  Mik zodiak, nuk e konsideroj përpjekjen time të harxhuar sepse e di që ka shumë që ndjekin dhe presin artikujt e mi, megjithëse siç thua ti, ata nuk i komentojnë ato. Faleminderit për fjalët tuaja të sinqerta.