Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Përshëndetje miq!.

Pas më shumë se 2 vjet e gjysmë mungesë nga kjo hapësirë ​​dixhitale, të cilën na pëlqen aq shumë duke lexuar artikujt tuaj, ne kthehemi për të vazhduar me kontributin e njohurisë sonë të përulur në botën e Software-it të Lirë.

Siç kemi thënë gjithmonë, ju do të gjeni vetëm "Një pikë tjetër hyrëse" për secilën temë. Ne nuk pretendojmë se dimë gjithçka, as pretendojmë të zëvendësojmë materialin e shkëlqyeshëm të studimit që gjejmë në Manualë ose njeri të secilës komandë; në artikuj të tjerë të botuar në WWW Village; letërsi e specializuar; wikis kushtuar programeve ose sistemeve operative; libra, etj.

Ne nuk kemi kohë ose njohuri të mjaftueshme për të botuar një material të shkëlqyeshëm siç është libri në formatin PDF «Konfigurimi i serverit me GNU / Linux«, Nga autori Joel Barrios Duenas, një përmbledhje që ne rekomandojmë shumë studimin e tij të kujdesshëm - i cili nuk është vetëm leximi i shpejtë - dhe implementimi, për ata që përdorin CentOS, OpenSUSE, Debian, ose një shpërndarje tjetër LINUX.

Ne do të fillojmë një seri artikujsh në Rrjetet kompjuterike, shumë e nevojshme për funksionimin e duhur të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme ose NVM-të, pasi emri i tij është regjistruar në vendet spanjishtfolëse.

Shpresojmë që përpjekja dhe koha e kushtuar përgatitjes së të gjithë artikujve do të kompensohen duke lexuar ju dhe dobinë që ju përfaqësoni.

paraqitje

Ata që janë të ngarkuar me shërbimin e këtij lloji të rrjetit, të jenë titujt e tyre Administratorë, Administratorët e rrjetit, Administratorët e sistemeve, sysadmin, ose një emër tjetër, ne kemi përgjegjësinë të sigurojmë në një mënyrë transparente për përdoruesin e stacioneve të punës, një seri të tërë Shërbimet e Rrjetit si jane Zgjidhja e Emrit të Domenit; Caktimi Dinamik i Adresës IP; Qasje në internet; Shërbimet e Mesazhimit dhe Postës Elektronike; Shërbimi i vërtetimit të përdoruesit dhe makinës, dhe një etj. e gjatë e shërbimeve të tjera që do të varen nga qëllimi dhe qëllimi i Rrjetit.

Do të gjejmë lloje, madhësi dhe qëllime të pangjashme të Rrjeteve Kompjuterike: disa të thjeshta dhe të tjera komplekse; disa për të siguruar shërbimet e Zyrës dhe Kontabilitetit si kryesore; të tjerët të specializuar në veprimtarinë e Projektimit të Ndihmuar me Kompjuter, ose CAD; rrjetet e makinave me përdorues të specializuar në programimin e sistemeve të ndryshme, me pak fjalë, El Mar.

Shtrirja dhe përmbajtja e Rrjeteve Kompjuterike janë siç tha Christopher Columbus: "La Mar Oceana". Shembulli maksimal, për mendimin tim: Fshati WWW ose interneti.

Do të ishte çmenduri të përpiqesh të shpjegosh secilën nga variantet e mundshme të rrjetit, si dhe secilin nga shërbimet e mundshme që mund të na duhen për një rrjet të veçantë. Dhe ne nuk jemi të çmendur, ose të paktën kështu mendojmë. 😉.

Prandaj, ne do të përqendrohemi në më të zakonshmet që do të ishin a Rrjeti Lokal i Klasës «C», me shumicën e stacioneve të tij të punës me sistemet operative Microsoft © Windows dhe me qasje në Internet. Ne do të diskutojmë shërbimet thelbësore dhe ato më të përdorurat.

Artikuj të botuar tashmë

Lista e artikuj të botuar - sipas një rendi logjik dhe të pavarur nga data e botimit - e cila do të azhurnohet çdo javë, është si më poshtë:

workstation

Virtualizimi

BIND, Isc-Dhcp-Server dhe Dnsmasq

Infrastruktura, Vërtetimi dhe Shërbimet

Nëse shohim nga afër, përpiqemi të ofrojmë një përmbledhje të mënyrës se si të përballemi me zbatimin e një Rrjeti të NVM-ve, duke marrë si pikënisje dy shpërndarje të orientuara fuqimisht në botën e biznesit -CentOS / Kapelë e Kuqe y openSUSE / SUSE- dhe shpërndarja më e përgjithshme që ekziston në Universin Linux, e cila për mendimin tonë është Debian.

Renditja e lidhjeve të mësipërme ndonjëherë nuk është kronologjike në lidhje me datën e botimit të çdo artikulli. Përkundrazi, i përgjigjet interesit tonë që ato të lexohen në atë sekuencë. Nëse shohim nga afër do të shohim:

 • Së pari themi pse zgjodhëm shpërndarjet përmendur më lart, bazuar në Shpërndarjen me kalimin e kohës të shpërndarjeve Linux.
 • Pastaj ne e bëjmë veten një stacion pune të denjë për një SysAdmin, si në Debian ashtu edhe në openSUSE.
 • Më vonë ne mësojmë se si të bëjmë një Hypervisor Funksional, i cili do të mbështesë të gjithë serverat virtual që na duhen.
 • Pastaj bëhemi pjesë e një serveri të infrastrukturës. Ne themi "pjesë" sepse Protokolli i Kohës së Rrjetit Do ta shohim kur prekim temën e Vërtetimit.

Disa tema përfshihen dhe do të diskutohen

Vërtetimi dhe Shërbimet e Rrjetit të orientuara në një NVM

 • Vërtetimi i PAM. Implementimi i shërbimeve për rrjete, me vërtetim dhe autorizim nga kredencialet e përdoruesve të regjistruar në një server të vetëm:
  • Server i bazuar në CentOS 7 -me dy ndërfaqe rrjeti- me desktop MATE, NTP, dnsmasq, FirewallD CentOS / Red Hat, Pistë - Portë  për qasje në internet, menaxhim i përdoruesit përmes ndërfaqes grafike, kallamaretj.
  • Menaxhimi lokal i përdoruesit me Politikat e Fjalëkalimit.
  • Serveri i mesazheve Prozodi - Protokolli XMPP
  • Ndoshta, Shërbimi i postës
 • Shërbimi i Hyrjes në Direktori bazuar në OpenLDAP
 • Domain Controller - Active Directory bazuar në Samba 4 në të paktën dy nga shpërndarjet e zgjedhura.
 • Skedar Server për Microsoft © Rrjetet bazuar në Samba4
 • Shërbimi i Transferimit të Skedarëve i bazuar në Proftpd
 • Serveri OwnCloud
 • Shërbime të tjera më pak të rëndësishme, por që përdoren gjerësisht

Për Iniciativat në Administratën e Shërbimit ose që duan të mësojnë rreth aktivitetit, ne rekomandojmë fuqimisht të filloni nga fillimi, dhe sipas renditjes së propozuar.

Ata që duan të shohin një univers më gjithëpërfshirës sesa ai i propozuar, mund të vizitojnë faqet e ndryshme të internetit kushtuar temave në Rrjetet dhe Shërbimet. Ka një bollëk të tyre në spanjisht, anglisht dhe gjithashtu në gamën e larmishme të gjuhëve që flasin qeniet njerëzore në këtë planet.

Përveç kësaj, ne planifikojmë të shkruajmë një seri të vogël artikujsh në FreeBSD në mënyrë që kjo të njihet pak Gjigand i panjohur i softverit të lirë.

Propozimi i bashkëpunimit

Nëse ndonjë Universitet, Shkollë, Institucion ose Ndërmarrje është i interesuar të zbatojë një Kurs në Distancë për temat e mbuluara dhe ato që janë të nevojshme të përfshihen, ju lutemi na shkruani pa asnjë dyshim ose vonesë. Këtu jemi për ju.

Luigys toro
admin@fromlinux.net

Federico Antonio Valdes Toujague
federicotoujague@gmail.com
+ 53 5 5005735

Ju presim në këstet tona të rradhës!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mario dijo

  Përshëndetje, Mirë Fico ... seritë e mëparshme janë shumë të mira dhe e pres këtë ...
  Ju lutemi sigurohuni që seksioni i postës elektronike nuk është një "Ndoshta", është një deklaratë!

 2.   Diego dijo

  Suksese me serialin, do ta ndjek.

 3.   dhunter dijo

  Për përmbajtjen më të mirë që kam lexuar, pres me padurim postimet e radhës. Përshëndetje Fico!

 4.   engjëll dijo

  Prezantim i shkëlqyeshëm, unë jam duke filluar në botën e administrimit të rrjetit dhe jam i sigurt që kjo seri që ju propozoni do të jetë një ndihmë dhe udhëzim i madh.

 5.   federico dijo

  Faleminderit shumë të gjithëve që komentuat në emër të ekipit DesdeLinux. Me ndihmën e paçmuar të Luigys të nderuar, mendoj se mund të shijojmë këstin tjetër, nëse jo sot, nesër.

 6.   Fasule Hanibball dijo

  Sa e mrekullueshme, kjo më përshtatet si doreza, po pres botimet.

 7.   Luigys toro dijo

  Kjo seri premton shumë, përvoja më shumë sesa e verifikueshme e Fico-s, shtuar mënyrës së tij të shkëlqyeshme të shkrimit dhe dokumentimit, e bën një të rritet në njohuri gjerësisht.

  Faleminderit shumë Fico për vullnetin tuaj të mirë dhe për kontributin tuaj të shkëlqyeshëm.

 8.   Ale Humans dijo

  Postimi është shumë i mirë, si gjithmonë, na sjell më të mirën e zgjuarsisë së tij.

 9.   gpauline dijo

  Shkëlqyeshëm .. duke pritur sa më poshtë, informacion shumë të mirë!

 10.   crespo88 dijo

  Më pëlqeu shumë propozimi që ju sillni Fico, ka kohë që nuk kam lexuar artikuj të bërë nga ju. Vërtetë gjithçka në jetë fillon me një pikë. Që në fillim dhe në sajë të këtij seriali që tashmë është një fakt për mua, sepse asnjëherë nuk na keni dështuar; Administratorët e rrjetit SME do të zgjerojnë shumë vizionin tonë.
  Siç do të thoshte Hanibball Bean disa ditë më parë, është një përshtatje perfekte, jo vetëm për ata që po fillojnë, madje edhe ata me përvojë që unë e di se do të vazhdojnë. Sl2 dhe mirëmëngjesi të gjithëve.

 11.   crespo88 dijo

  Ah, harrova të them se seria e vogël e artikujve në lidhje me FreeBSD është propozimi juaj më i ri.

  1.    federico dijo

   Faleminderit për komentin, shoku Crespo88 !!!. Ne do të shohim nëse dashamirët e Linux janë të interesuar për FreeBSD Free Software. Do të kemi mundësinë të zbulojmë nëse është kështu.

 12.   crespo88 dijo

  Epo, ne jemi duke pritur.

 13.   Iwo dijo

  Përshëndetje Fico: Kam lexuar formulimin e ri të postimit "Rrjetet kompjuterike për NVM - Hyrje" dhe më pëlqeu shumë idea "... të shkruaj një seri të vogël artikujsh rreth FreeBSD për t'u njohur pak me këtë Gjigand të Panjohur të Programit të Lirë. » duke përdorur fjalët tuaja. Kështu që unë jap shtysën fillestare për të filluar të bëj gjëra në këtë shpërndarje falas UNIX.
  Unë jam gjithashtu i interesuar në 2 postimet në lidhje me vërtetimin.
  Dhe në shërbimet e rrjetit të orientuara në një NVM, posaçërisht në "Shërbimin e Transferimit të Skedarëve bazuar në Proftpd" për aq sa mundësitë tuaja shohin nëse është e mundur të zbatoni vërtetimin duke përdorur përdoruesit e Active Directory bazuar në Samba 4 në vend. të përdoruesve lokalë.
  Ju më thatë t'ju kujtoj artikujt e botuar tashmë në DNS Lidhni një mënyrë se si të zbatoni Pamjet Publike.
  Asgjë nuk pres me padurim ...

 14.   federico dijo

  Përshëndetje IWO!. Ne do të shohim se si e përmbushim kërkesën tuaj. Vazhdoni me ne që nuk do të pendoheni!,