Ne do ta azhurnojmë së shpejti në WordPress 3.6

Tani është në dispozicion për të shkarkuar dhe përdorur versionin WordPress 3.6 (Oscar), CMS që ne përdorim për të sjellë në jetë blogun. Pra, pas disa minutash, pasi të publikohet ky artikull, ne do të azhurnojmë.

Në këtë version vijnë shumë ndryshime të mira dhe të reja.

Shkarkoni WordPress 3.6 në Spanjisht

Për të cituar disa nga ndryshimet, unë do të përdor të njëjtin tekst që mund të shohim, pasi të azhurnojmë në http: //tu_url/wp-admin/about.php.

Temë e re shumëngjyrëshe

Duke prezantuar njëzet e trembëdhjetë

Tema e re e paracaktuar përqendrohet në përmbajtjen tuaj, bazuar në një paraqitje shumëngjyrëshe me kolonë dhe e bërë për blogje me shumë multimedia.

Frymëzuar nga arti modern, Njëzet Trembëdhjetë karakteristika përmbajnë detaje të çuditshme. tipografi e bukur, ngjyra të theksuara dhe me kontrast të lartë - të gjitha në një dizajn fleksibël që duken shkëlqyeshëm për çdo pajisje, të madhe apo të vogël.

Të paktën unë dua:

Njëzet e trembëdhjetë

Shkruaj me vetëbesim

Eksploroni vlerësimet

WordPress kursen çdo ndryshim nga fjala e parë që shkruani. Çdo rishikim është gjithmonë në majë të gishtave tuaj. Teksti nënvizohet kur lëvizni nëpër komente me shpejtësi të lartë, kështu që mund të shihni se çfarë ndryshimesh janë bërë gjatë rrugës.

Easyshtë e lehtë të krahasosh dy rishikime nga çdo moment në kohë për të rivendosur një rishikim dhe rishkruar. Tani mund të jeni i sigurt se asnjë gabim nuk është i përhershëm.

revizionet wordpress

Ruajtja automatike e përmirësuar

Asnjëherë mos humbni asgjë që keni shkruar. Ruajtja automatike tani është edhe më e mirë. Nëse energjia shkon jashtë, shfletuesi juaj prishet ose lidhja e Internetit humbet, përmbajtja do të jetë e sigurt.

Përmirësimet e bllokimit të hyrjes

Ju mund të gjeni se kush po redakton duke parë azhurnimet e drejtpërdrejta të listës së postimeve. Dhe nëse dikush ka bërë një pushim dhe ka lënë një hyrje të hapur, ju mund të merrni atje ku ata u ndalën pa problem.

Media player i ri

Ndani audion dhe videon tuaj me media player HTML5 të përfshirë. Ngarko skedarët duke përdorur menaxherin e medias dhe vendosi ato drejtpërdrejt në postimet e tua.

wordpress_prodhues

Vendos muzikë nga Spotify, Rdio dhe SoundCloud

Vendosni këngë dhe albume të artistëve ose listave të leximit tuaj të preferuar që keni bërë. Asshtë aq e thjeshtë sa ngjitja e URL-së në një hyrje në një vijë të zbrazët. sy! Le të mos ketë asgjë tjetër në linjë.

Nënshtresa

Audio dhe Video API

API-të e reja audio dhe video u japin zhvilluesve akses në meta të dhënat e fuqishme të mediave, siç janë etiketat ID3.

Gjuha e shënjimit semantik

Temat tani mund të zgjedhin gjuhë të zgjeruar HTML5 për format e kontaktit, format e kërkimit dhe listat e komenteve.

Shërbimet JavaScript

Shërbimet e reja JavaScript lehtësojnë detyrat e zakonshme si kërkesat e Ajax, redaktimin dhe menaxhimin e pamjeve të trungut.

Përmirësimet e kodeve të shkurtra

Kërkoni përmbajtje për kodet e shkurtra me has_shortcode() dhe akordimi i atributit të kodit të shkurtër me një filtër të ri.

Kontrolli i rishikimit

Kontrolle të sakta të rishikimit që ju lejojnë të mbani shumë komente për secilin lloj postimi.

Bibliotekat e jashtme

Biblioteka të reja dhe të azhurnuara: MediaElement.js, jQuery 1.10.2, jQuery UI 1.10.3, jQuery Migrate, Backbone 1.0.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i gjallë dijo

  Epo, në të vërtetë nuk do të jemi në gjendje të azhurnojmë derisa KZKG ^ Gaara të japë lejet e duhura në dosjen Blog. Kështu që do të duhet të presim pak

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Pas pak minutash do të kujdesem për këtë

   1.    le të përdorim linux dijo

    Gjithmonë e njëjta! 🙂

  2.    Oscar dijo

   buuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 2.   nemecis1000 dijo

  videot që përdorin kodekët? (Shpresoj free vp8 ose vp9 falas dhe opus të shëndoshë)

 3.   i gjallë dijo

  Gati! Tashmë jemi në WordPress 3.6

 4.   3rn3st0 dijo

  Nëse nuk është shumë për të kërkuar, mbase mund të na ndihmoni dhe të bëni një udhëzues se si të kaloni nga një version në tjetrin, në një mjedis prodhimi pa krijuar një armagedon dixhital.

  1.    i gjallë dijo

   Gati! Artikull i postuar mbi temën

   1.    3rn3st0 dijo

    Siç e thashë në komentin tim, atje për temën në fjalë, unë vlerësoj mirësinë dhe gatishmërinë që ju vendosni për t'iu përgjigjur dhe botuar një përgjigje ndaj kërkesës sime. Thjesht shkëlqyeshëm! 🙂

    1.    Jose Torres dijo

     Mënyra më e lehtë për të mbajtur WordPress të azhurnuar është të azhurnoni nga Desktop> Updates dhe po, bëni një kopje rezervë të mëparshme pasi nganjëherë disa shtojca ose tema ngarkohen nëse nuk janë në përputhje me versionin e ri. Ka shtojca që ju lejojnë të bëni kopje rezervë me 1 klikim në platforma të tilla si dropbox, ndër të tjera, edhe pse nëse jeni në një shërbim pritës me një panel kontrolli, ju ndoshta keni mjete që ju lejojnë të bëni dhe / ose të bëni kopje rezervë të programit, madje instaluesit automatik të tillë si softueri që ju lejoni kopjimin dhe azhurnimin automatikisht. Tani ka edhe shërbime pritëse në cloud që ju ofrojnë lehtësira në drejtim të rezervimeve dhe restaurimeve.

 5.   set92 dijo

  Dhe a do ta vendosni atë temë? Por nëse dy ditë më parë keni kaluar në këtë, është perfekte! Unë nuk e di, ne do të duhet të provojmë funksionalitetet e asetit të ardhshëm, por që duket aq shumë si Ubuntu ... pjesa e sipërme me rrathët e vegjël nuk më thërret, më pëlqejnë më shumë ngjyrat bazë dhe fundi përdor Tabletë me ngjyra Ubuntu .. Nuk mund ta implementoni këtë që keni tani apo kushton shumë?

  1.    i gjallë dijo

   Jo jo, natyrisht që nuk do ta vendosim atë temë, thjesht thashë që më pëlqen si duket

   1.    Manuali i Burimit dijo

    E vërteta është se është e tmerrshme, si të gjitha temat e paracaktuara të WordPress. Këto tema janë vetëm për përdorim si kornizë, jo për përdorim siç është.