Së shpejti: Thirrje për Redaktorët

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e Nga Linux:

Ne jemi në rritje dhe kjo na mbush me kënaqësi. Me bashkimin e fundit, neve na janë bashkuar shumë përdorues që duan të bashkëpunojnë dhe kanë artikuj të shkëlqyeshëm për të ndarë dhe kjo është arsyeja pse së shpejti do të fillojmë një telefonatë.

Ndoshta puna më e rëndë e blogut është redaktimi i artikujve që kontribuesit po paraqesin. Numri i artikujve rritet, kështu që redaktorët janë të nevojshëm për të korrigjuar botimet dhe për t'i përshtatur ato me stilin tonë, por mbi të gjitha, për të siguruar drejtshkrim dhe praktika të mira gjatë botimit.

Këtu janë një sërë parametrash që redaktorët duhet të marrin parasysh kur korrigjojnë një artikull:

Të dhënat e mëposhtme janë bashkangjitur si një plotësim i Udhëzuesi i Redaktorëve

Rreth formatit të tekstit

 • Kur do të përdorim Headers në postim, duhet të jetë gjithmonë një H3. Për arsye të semantikës HTML dhe SEO, blog përmban vetëm një Titull H1 përdoret në Logo, duke lënë H2 vetëm për tituj artikujsh.
 • Teksti i trashë përdoret për «nxjerr në pah»Përmbajtja përkatëse brenda artikullit. Kjo jo vetëm që përqendron vëmendjen e lexuesit, por është e rëndësishme për SEO.
 • Duhet të keni kujdes me çështjen e drejtshkrimit. Necessaryshtë e nevojshme të keni një kontrollues drejtshkrimi ose fjalor të instaluar në shfletuesin nëse është e mundur.
 • Emrat e aplikacioneve, shpërndarjeve, prodhuesve, kompanive ... etj, janë emra të përveçëm. Prandaj, në secilën prej tyre duhet të përdoret një letër kapitale fillestare. Shembull: Pidgin, NVidia, Linux, Microsoft, Arch Linux.
 • Paragrafët nuk duhet të zënë më shumë se 4 rreshta nëse është e mundur. Paragrafë të mëdhenj kanë tendencë ta lodhin lexuesin i cili mund të përpiqet të skemojë për të përfunduar idenë. Gjithashtu, sa më shumë rreshta në një paragraf, aq më shumë ka të ngjarë që lexuesi të kapërcejë ose të bëjë gabime.
 • Shenjat e pikësimit (thekse, presje, pika ... etj) duhet të përdoren si duhet.
 • Nëse duam të shkruajmë një artikull në një farë mënyre jashtë linje, rekomandohet të përdorni një Redaktues të Tekstit të Zakonshëm. MS Word apo edhe LibreOffice Writer, përfshijnë formate për tekstin që mund të thyejnë strukturën dhe modelin e blogut. Pra, do të ishte kodi i plehrave që nuk keni nevojë të futni në çdo artikull.
 • Bëni kujdes me ndarjen ndërmjet fjalëve dhe karaktereve, si dhe përdorimin e presjes, pikës, pikëçuditjes, pikëçuditëses ose pikëpyetjes.

Punë me imazhe

 • Imazhet e përdorura në postim duhet të jetë në ose të ngarkohet në Bibliotekën e Mediave Blog. Imazhet e jashtme nga faqet e tjera nuk mund të përdoren, pasi ato mund të zhvendosen ose fshihen dhe do të thyejnë strukturën e artikullit në blog.
 • Gjithmonë përdorni një imazh të veçuar për artikullin. Nëse është e mundur në raport 4: 3 dhe kurrë më pak se 320px gjerë nga 245px I lartë Sigurisht, një imazh që lidhet me artikullin.
 • Nëse është e mundur, imazhi nuk duhet të jetë më shumë se 1 MB.

Rregulla të përgjithshme

 • Artikulli duhet të katalogohet nga etiketat (etiketat), të cilat duhet të lidhen me temën në fjalë dhe nuk duhet të jenë më shumë se 8.
 • Artikulli duhet të jetë brenda një kategorie të vetme përveç kur merret parasysh Recomendado, siç do të ishte në 2 kategori.
 • Artikulli që do të botohet duhet të jetë i pabotuar. Në rast se nuk është, është e nevojshme të përmendet burimi origjinal (me një lidhje të drejtpërdrejtë).
 • Artikulli nuk duhet të përmbajë fjalë të këqija, ofendime ndaj përdoruesve ose njerëzve të tjerë.
 • Në rast se është një artikull i opinionit, autori duhet të përpiqet të jetë i paanshëm ose të paktën të atribuojë çdo kriter të lëshuar si një rrezik personal.
 • Kur një person tjetër është duke redaktuar një artikull, nuk duhet të aksesohet derisa personi tjetër të ketë mbaruar. Për fat të mirë ky version i WordPress na njofton për këtë.

Këto janë disa nga kushtet që duhet të merren parasysh gjatë redaktimit ose botimit të një artikulli. Nuk mendoj se shkon pa thënë që të gjithë ata që janë të interesuar duhet të kenë një drejtshkrim të mirë. Për të qenë redaktor nuk është e nevojshme të jesh me kohë të plotë, është e nevojshme vetëm të kontrollosh kohë pas kohe për të parë nëse ka artikuj në pritje.

Si e shohim veten?

Tani për tani po përpiqem të koordinoj me të gjithë anëtarët e Stafi de Nga Linux koha dhe vendi për të zhvilluar një bisedë me të gjithë aktorët e interesuar dhe redaktorët aktualë. Nëse është e mundur, nga irc.

Ndërkohë ne do të jemi në gjendje të ofrojmë ide, mendime, sugjerime dhe të tjera në Forumi ynë, duke krijuar një temë për të.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

98 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   auroszx dijo

  Faleminderit për parametrat, tani nëse gjithçka është e qartë 🙂 Nga rruga ...
  Artikulli nuk duhet të përmbajë fjalë të këqija, ofendime ndaj përdoruesve ose njerëzve të tjerë.
  Me eNano, si të bëjmë? xD

  1.    i gjallë dijo

   Epo, përgatitni dru për zjarr kampi ... ne ndezim një qiri pasi nuk përshtatet! xDD

   1.    le të përdorim linux dijo

    Digju zemer digju!

   2.    Rajonant dijo

    Njeri, por nëse BOFH u jep jetë komenteve të blogut !, Deri në mbretërinë e terrorit të Nano xDxDxD

    1.    eliotime3000 dijo

     Nuk ka rëndësi nëse ata trolen apo jo. E rëndësishme është që shakaja të jetë koherente me temën dhe të mos gjenerojë bezdi (VIVA YOYO, C # &!).

     [i] Shënim redaktues: autori i këtij komenti ka censuruar një term të gabuar në favor të komunitetit, administratorëve dhe mbi të gjitha, Tina Toledo. [/ i]

   3.    nano dijo

    Si t'ju dërgoj atje ku duhet t'ju dërgoj pa qenë shumë "i turpshëm" xD ...

    Gjithsesi, dhe siç thotë Rayonant më poshtë, pa fillimet e mia nuk do të ishte e njëjta gjë, për më tepër, unë bëra diçka që ti nuk e bëre, unë dominova Guximin: 3

    1.    Manuali i Burimit dijo

     Sa e çuditshme, mendoj se mbaj mend që ai të lindi kur të donte. xD

     1.    nano dijo

      Në fakt, në fillim po, atëherë ishte me të vetmin me të cilin ai foli pa luftuar ... ata thjesht nuk dinin si të flisnin me fëmijën xD

     2.    Manuali i Burimit dijo

      Pra, përkundrazi ai ju zbuti ose e mërziti dhe ndaloi së shqyrtuari materialin për trolling.

      Naiv 😀

    2.    i gjallë dijo

     Unë vij në mënyrën e pastrimit

     [i pastër] A mund ta lini subjektin me Guxim dhe të mos e mbushni këtë post me komente që nuk kanë asnjë lidhje me përmbajtjen? Për të diskutuar gjëra jashtë temës, ne kemi një IRC që askush nuk e përdor (për fat të keq) dhe një forum [/ pastër]

 2.   mauricio gomez dijo

  Përshëndetje, mendoj se ky artikull është shumë i përqendruar në aspektin tekniko-teknologjik të shkrimit, i cili është në rregull, por duhet të flisni edhe për detajet e hollësishme në shkrim, si stili i blogut që përmendni vetë. Ndoshta do të ishte me vlerë të kishit një manual editorial për botim të brendshëm… Nuk e di.

  1.    i gjallë dijo

   Hmm Isshtë se në detajet teknike ka edhe një pjesë të stilit tonë. Përveç kësaj, në këto të dhëna mund të shtojmë Udhëzues për bashkëpunëtorët, Më ka marrë malli të vendos lidhjen në postim. Unë tashmë e rregulluar atë dhe faleminderit për komentin.

   1.    Rajonant dijo

    Në atë që unë pajtohem me Nanon, stili i të shkruarit është diçka personale, megjithëse mund të ketë disa udhëzime të përgjithshme, Tani mbetet një dyshim që mbase disa aspekte teknike nuk janë të përfshira në udhëzues (dhe unë e njoh atë për një kohë të gjatë) Unë kam parë që në artikullin tim të fundit është bërë një redaktim për të ndryshuar formatin e një përkufizimi me një citat, dhe këtë për shembull mendova kur e shkruajta atë, por nuk pashë një mënyrë për ta bërë atë, mbase përmbajtja ka nevojë për të shtuar më shumë indikacione në lidhje me treguesit ose llojet e formatit.

    1.    i gjallë dijo

     Unë mendoj se unë isha ai që bëri ndryshimin. E ndryshova sepse kur lexova: Citimi i filanit, pra kjo është ajo që ekziston për citatin

     Në lidhje me redaktorin e WordPress, meqë sinqerisht nuk e kam parë kaq të komplikuar, prandaj nuk e vendosa atë lloj informacioni në udhëzues. Por mund të bëhet

     1.    Rajonant dijo

      Atëherë faji im, mendova se ishte një tregues si shënimi i alarmit, etj. Nuk mendova se ishte përfshirë në WordPress xD Editor, Tani indikacionet e kësaj hyrje më duken se ato duhet të përfshihen edhe në Udhëzues.

  2.    nano dijo

   Shkrimi është diçka shumë personale e secilit, është diçka që ne nuk mund ta kontrollojmë, thjesht nuk mund të jetë ... Unë jam kryeredaktor, për të thënë, dhe po, kam parë artikuj të shkruar shumë dobët që unë është dashur të modifikohet, por kjo nuk nënkupton që duhet të ketë një "standard" të formulimit, për të thënë.

   Dua të them, nuk është se ne jemi një ekskluzivitet me udhëzime të rrepta se si dhe kur t'i bëjmë gjërat. Ne kemi strukturat tona për semantikë dhe drejtshkrim, por në nivelin e shkrimit përpiqemi të mos arrijmë deri nëse nuk është vërtet e nevojshme.

   Të paktën ajo që unë kuptoj nga ajo që ju thoni është se mirë, ne duhet të zbatojmë disa udhëzime hartimi si të tilla dhe mirë, nuk e di, nuk më duket si xD.

   1.    i gjallë dijo

    Në realitet, megjithëse të gjithë kanë "stilin e tyre", do të ishte mirë të mendosh për një strukturë "themelore", por kjo nuk është për momentin. Ne nuk duam t'i mbingarkojmë kontribuesit, plus që kjo do të ishte detyra e redaktorëve.

    1.    eliotime3000 dijo

     Në vetvete nuk mbingarkoj pothuajse askënd me postimet që bëj. Ata mezi fshijnë një ose dy imazhe që unë vendosa (për shembull, në artikullin hyrës që bëra për Slackware, ata fshinë Tux me tubin e tij, i cili është nuskë zyrtare e Slackware).

     Sidoqoftë, shpresoj që këto keqkuptime të redaktimeve të mos përsëriten më.

     1.    Manuali i Burimit dijo

      Ne redaktojmë artikuj ashtu siç mendojmë se është më e mira. Kushdo që redaktoi artikullin tuaj të Slackware duhet të ketë menduar se imazhi që ata postuan ishte më i përshtatshëm se ai i Tux me tub.

      Ato janë pyetje të vlerësimit personal të redaktorit, shumë subjektive dhe nuk mendoj se është e mundur të përkthehen për të përpunuar një "strukturë themelore" siç thotë elav. Aftershtë pasi keni punuar për një kohë me artikujt e blogut që pak a shumë kuptoni se cili stil është më i përshtatshmi.

      Le të mos futemi në çështje që nuk mund t'i kontrollojmë, le të përqendrohemi në çështje teknike dhe le të lejojmë që redaktorët të shkruajnë në stilin e tyre dhe redaktorët dhe administratorët të korrigjojnë atë që ata mendojnë se është përkatëse.

     2.    eliotime3000 dijo

      Unë nuk jam kundër ndryshimeve, por të paktën është çështje e të dish të kesh një këndvështrim objektiv dhe më pak subjektiv. Në shumë raste, subjektiviteti i përdorur me tepri ka tendencë të çojë në raste katastrofike të tilla si komunikimi i një thashethemi dhe mos paralajmërimi se është dhe kalimi i tij si një lajm i vërtetë, duke e ditur me siguri se nuk është kështu (si në rastin e "mundësisë së afërt" »Për të zëvendësuar GNOME 3 me XFCE nga Debian në versionin aktual 7).

      Sidoqoftë, çështja që përmenda ishte shumë më e vogël dhe prandaj, një përgjigje si kjo pritej, veçanërisht, nga një sy i mirë me pamjet paraprake që ka.

     3.    Manuali i Burimit dijo

      Unë me të vërtetë nuk e kuptoj atë që po përpiqeni të thoni, veçanërisht me atë shembull që më duket se është disi jashtë temës, por duke e përsëritur, ne nuk mund t'u themi redaktorëve në çfarë stili duam të shkruajnë ata, por as nuk mund t'u vendosim një kufi redaktorëve se çfarë që ato mund të ndryshojnë ose jo. Redaktorët duhet të jenë të vetëdijshëm se sapo artikulli i tyre të jetë në moderim, redaktori mund të bëjë çdo ndryshim që ata mendojnë se janë të nevojshëm. Ne nuk e ndryshojmë tekstin përveç çështjeve drejtshkrimore, gramatikore dhe formatimit, por mund të ndryshojmë tituj, kategori, etiketa dhe, natyrisht, imazhe (përveç atyre me rëndësi shpjeguese), duke iu përmbajtur asaj që e konsiderojmë më të mirë sipas udhëzuesit për redaktorët, SEO, estetikë, etj ;, megjithëse gjithmonë do të ketë një kriter personal të përfshirë dhe, për këtë arsye, subjektiv, i cili nuk mund të kontrollohet.

    2.    gato dijo

     Ekzistojnë mënyra të ndryshme të të shkruarit, në fakt secili ka mënyrën e vet për ta bërë, mënyra e të shkruarit nuk ka të bëjë me bërjen e duhur ose të gabuar. Ka njerëz që shkruajnë në një mënyrë ekstravagante, por e bëjnë atë shkëlqyeshëm, nga ana tjetër, ka njerëz që, megjithëse drejtohen nga "standardi", shkrimi i tyre ju bën të doni të hiqni sytë.

     1.    eliotime3000 dijo

      Unë gjithashtu them të njëjtën gjë. Dhe kjo është arsyeja pse unë vështirë se filloj të lexoj atë që ata botojnë në FayerWayer.

     2.    Manuali i Burimit dijo

      Problemi është se ky nuk është një blog komercial dhe ne nuk zgjedhim redaktorët, është një komunitet jo-fitimprurës ku kushdo që dëshiron të marrë pjesë mund ta bëjë këtë, dhe si të tillë ka shkrimtarë të të gjitha stileve dhe të të gjitha niveleve.

      Më është dashur të redaktoj artikuj të panumërt që më kanë dhënë kancer si për shkrimin ashtu edhe për drejtshkrimin, por gjithçka që bëj është të rregulloj formatin që të paktën të mos shkaktojnë gjakderdhje në sy. Nëse do të ndryshoja formulimin ashtu si më pëlqen, do të më duhej t'i rishkruaj vetë, dhe natyrisht nuk do ta bëj.

      Theshtë çmimi i lirisë dhe i punës në komunitet, duke toleruar gjëra që ndonjëherë nuk ju pëlqejnë.

   2.    Manuali i Burimit dijo

    Unë vetëm u përgjigjem tre administratorëve, ju nuk jeni shefi im, eNano. ¬¬

    Digje! xD

    1.    nano dijo

     Në fakt, nëse jam: 3 që nuk kam tag admin nuk do të thotë që nuk mund të të trokas dhe të thyej topat e tu gjithçka që dua xD

     1.    Manuali i Burimit dijo

      Sigurisht që jo, pasi juve ju hoqën etiketën e kuqe të pushtetit nuk kam pse t'ju bindem, prandaj vdisni në shkreti, dreqi ju. xD

     2.    eliotime3000 dijo

      Mos vallë dikush thirri një gjyqtar?

    2.    nano dijo

     Kjo është dashuria: 3

     1.    Manuali i Burimit dijo

      Nëse dashuria është ajo që ju po kërkoni ...

      http://img.desmotivaciones.es/201106/tumblr_ln4c7wAAor1qagg3yo1_500.jpg

   3.    eliotime3000 dijo

    Për shembull, Tina Toledo nuk i pëlqente postimi diazepan i bërë në lidhje me lëshimin e Fedora 19 sepse ajo e pa fyese imazhin e maces duke folur me nënën (pjesërisht ajo ka të drejtë, megjithëse mund ta kishte vendosur macen ters me tekstin « Unë NUK kam vdekur; ai ishte duke festuar "në mënyrë që të mos humbasë hirin dhe kështu të mos ofendoj askënd).

    Ka gjëra në të cilat kam mësuar rreth postimit të diçkaje në një blog, dhe më shumë mbi këtë, pasi që pavarësisht se janë pak më lejues, ato më japin mundësinë të shpreh njohuritë e mia që i fitoj përmes përvojave që kam. Në këtë univers i quajtur GNU / Linux.

    1.    nano dijo

     Memeja e maces së Scrhöndinger nuk duhet të jetë fyese për askënd, është një shaka shumë geeky dhe në fakt mënyra se si ai e shkruajti atë post më duket super krijuese.

     1.    eliotime3000 dijo

      Në vetvete është mirë, por fatkeqësisht Tina Toledo u ofendua kur pa përmendjen e një nëne e cila tha që as nuk do t’i mësonte djalit të saj ndonjë post me fjalë të këqija (edhe pse të gjithë e dimë që kurioziteti e vrau macen, dhe me siguri djali i saj tashmë e kanë parë).

     2.    pandev92 dijo

      @ eliotime3000
      Njerëzit janë shumë të ekzagjeruar, por shumë të ekzagjeruar, ahhi mos ma trego këtë, ahhi djali im nuk do ta bënte atë ta shihte atë, ahhhiii djali im kështu dhe paskual dhe më pas në 12 vjeç fëmijët po shikojnë pornografi në internet XD ...

    2.    Tina Toledo dijo

     eliotime3000, nano dhe pandev92:

     Së pari, dua të sqaroj se nuk jam një "moka" që trembet me këto lloj fjalësh, por mendoj se për secilën shprehje duhet të ketë një kontekst. Prandaj, pyetja është, a ekziston nga Linux ku një frazë që është qartë fyerje duhet të përdoret si gjuhë shprehjeje? Ose, si dhe si duhet të kujdeset për shkrimin, a duhet të kujdesen edhe për format dhe mënyrat? Çfarë kontributi në lidhje me njohjen e subjektit jep kjo imazh i maces? A ishte e nevojshme ta vendosnim apo ishte përfshirë vetëm sepse dikush e pa atë qesharake? Çfarë kam pjesërisht të drejtë? Nuk e di ... për fat të keq fjalori i vrazhdë dhe i pavend është rendi i ditës, por një gjë është një shaka në një zhargon intim tjetër është ta ekspozosh aty ku nuk i takon.

     Çfarë jam e ekzagjeruar? Jo pandev92, nuk jam. Unë dua t'ju them se, nga njëra anë, nuk shqetësohem nëse djali im sheh pornografi në dymbëdhjetë vjeç ... ai është ende një kohë e gjatë nga ajo moshë, kështu që më shqetëson mua dhe më pushton, është ajo që Unë shoh sot dhe, nga ana tjetër, jam shumë më i shqetësuar për atë që lexoni në faqet me përhapje teknike / kulturore siç supozohet të jetë kjo faqe.

     Dhe ju, pandev92, nuk keni pse të ndërhyni në gjëra që nuk ju interesojnë, siç është fakti i asaj që djali im sheh apo jo në ANE T OTHER TJERA, por përkundrazi shqetësohuni seriozisht në mënyrë që TA SHKRUAJN IN N IN KIST PL VEND VEPRIMTAR TC INKULATUARA DHE PROMOVUAR ... ose më pak përpiquni të mos promovoni antivlera. Dhe pjesa më serioze e gjithë kësaj është të përpiqesh t'i bësh këto antivlera diçka të zakonshme, sepse në këtë rast nuk është vetëm një bisedë e thjeshtë e nënës por një shprehje jashtëzakonisht vulgare që kufizohet me mizogjininë:
     http://es.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080525155430AA6B1U9
     http://mx.answers.yahoo.com/question/index?qid=20110519054014AAdXXrT
     http://diccionariolibre.com/definition.php?word=la+concha+tu+madre

     1.    i gjallë dijo

      100% dakord. Vlen të sqarohet se është mirë që Nga Linux po merr një famë që nuk e meriton për shkak të disa përdoruesve. Na vjen keq djema, unë dua një vibe të mirë dhe të gjitha, por të paktën unë Nuk kam ndërmend të lejoj më shumë komente aty ku shfaqet mosrespektimi i ndonjë përdoruesi, ose thjesht një fjalë vulgare.

      Nëse jemi në gjendje të sillemi si duhet në punë, ose në shtëpi, DesdeLinux është si shtëpia ime, dhe unë nuk do të pranoj sjellje të padëshiruar. Unë shpresoj që ju të kuptoni. Një gjë tjetër, unë e përfundoj këtë bisedë, kështu që ju lutem, mos vendosni një koment tjetër mbi këtë temë.

     2.    pandev92 dijo

      Më vjen shumë keq, Tina, por ato vlera për të cilat nuk flisni nuk janë vlera për mua, dhe unë jam ndoshta më konservatori nga të gjithë ata që janë këtu. Se leximi i një fjale të keqe do të të lëndojë? Më duket po aq hipokrite që kur prindërit fshehin fëmijët e tyre nga gjithçka që kanë të bëjnë me seksin dhe natyrisht, atëherë ata e zbulojnë nga miqtë, njerëzit në rrugë, etj etj etj.
      Nëse doni të vazhdoni të jetoni në një botë fetare të shekullit të XNUMX-të, ju jeni të lirë, por ajo që për ju janë vlera, për mua nuk janë asgjë më shumë se budallallëk, si shumë gjëra të tjera.
      Përshëndetje dhe paqe.

      Redaktuar nga elav: Duket se kam thënë të mos vë një koment tjetër mbi të. Komenti tjetër drejt Tinës ose drejt subjektit (i cili nuk ka asnjë lidhje me artikullin) do të fshihet, nga kushdo qoftë ai.

    3.    diazepani dijo

     Macja mërzitur nuk më duket qesharake. Ndoshta fjalët nuk ishin të përshtatshme, por ndjenja nuk mund të ndryshohej.

     I kërkoj akoma falje Tinës, por prapë pajtohem me pandev dhe nano.

     1.    eliotime3000 dijo

      Për të vazhduar temën përmes forumit, sepse nëse vazhdojmë të flasim këtu, elav nuk do të vrasë për të qenë flameros.

   4.    mauricio gomez dijo

    Faleminderit per pergjigjen. Kur them stil nuk kam parasysh stilin e të shkruarit, por editorialin. Shumë fjalë ose shprehje (të tilla si Latinizmat) janë të bukura në mënyra të ndryshme; stili editorial thotë se si preferohet përdorimi (në format dhe formë) i shprehjeve ose fjalëve të thëna. Por hej, është vetëm një detaj.

 3.   sanhuesoft dijo

  Interesante! Shpresojmë që ata të kenë lajme së shpejti.

 4.   nano dijo

  Lidhur me sa e rëndë është të bartësh përmbajtjen, është mjaft e komplikuar, por nuk është se mund të vendosësh këdo në atë pozicion, nuk është një punë e thjeshtë dhe kërkon shumë kohë, jo për asgjë ndonjëherë është 2 e mëngjesit dhe po kontrolloj disa postime xD

  1.    eliotime3000 dijo

   Nëse ata më japin pozicionin e kryeredaktorit, ju siguroj se do t'ju mbështes me gjithë këtë kaos. Gjithsesi, është e mërzitshme të jesh redaktues.

   Sidoqoftë, mund të jetë që unë të jem në pozicionin e redaktorit (nuk kam shumë probleme me drejtshkrimin ose pikësimin, kështu që do të pres të aplikoj pa probleme të mëdha).

  2.    pandev92 dijo

   Unë thjesht do të doja të kisha fuqinë për të rregulluar artikujt e mi xD, ata janë gjithmonë plot gabime dhe unë e kuptoj një herë botuar XD

   1.    i gjallë dijo

    Njeri, aq e thjeshtë sa të lexosh mirë përsëri para se të shtypësh butonin Publiko

    1.    pandev92 dijo

     Një gjë është të lexosh mirë për të kërkuar gabime drejtshkrimore dhe një tjetër gjë është se më vonë kujton se ke lënë diçka të rëndësishme në artikull, atëherë nuk mund ta korrigjosh më atë dhe megjithëse thotë kështu në komente, trollet e njerëzve XD fillojnë që të bjerë shi.
     Pastaj ju kërkoni nano keqdashës që të modifikojë artikullin dhe ai kurrë nuk e bën.

     1.    sanhuesoft dijo

      +1

     2.    eliotime3000 dijo

      Jam i gatshëm të korrigjoj artikuj, pasi më mërzit të jem në fytyrë pa bërë asgjë.

     3.    Manuali i Burimit dijo

      @ pandev92: Faji yt që kërkove nano të lig dhe jo mua. 😛

      @cookie: Ky kufizim ekziston për sigurinë, nëse të gjithë përdoruesit mund të modifikojnë artikujt e botuar tashmë kush e di se çfarë mund të bëjnë (ne kemi shumë përdorues dhe shumë artikuj dhe nuk mund t'i monitorojmë të gjithë). Nëse doni të bëni modifikime në një artikull, mund të kontaktoni një redaktor ose administrator për t'i kryer ato.

 5.   eliotime3000 dijo

  Shpresoj të kem postin e kryeredaktorit, pasi nganjëherë ka artikuj që shkruhen gabim, dhe të paktën mund të marr mundimin të bëj një korrigjim të rastit (megjithëse gjithashtu më jep pak më pak kohë për të shkruar artikujt e mi , por formati që duhet të ndiqni është i qartë).

 6.   sieg84 dijo

  cuztomize, kriptim, degradim, azhurnim,

  1.    gato dijo

   Teknologjik, teknologjik, teknologjik, teknologjik (8) xD

 7.   Yoyo dijo

  Dhe sa akuzohet? : - /

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Redaktorët tarifohen 2 dollarë në orë. Ju jeni me fat, para se të na paguanin 3 dollarë në orë dhe na duhej të qeshnim me batutat e elavit.

   1.    eliotime3000 dijo

    [sarkazëm] Më lër të filloj sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi po falimentoj. [/ sarkazëm]

 8.   pavloco dijo

  Nëse mund të shtoj një rekomandim tjetër. Inshtë me shije të tmerrshme të bësh fjali që pretendojnë të jenë paragrafë. Paragrafët duhet të formohen me dy ose më shumë fjali dhe secila fjali me një ose maksimumi dy ide.

  1.    nano dijo

   Hej, po, por nuk mund të themi sa fjalë duhet të ketë artikulli apo diçka tjetër, dreq, ka kufij xD

   1.    pavloco dijo

    Hahaha natyrisht, nuk është një rregull i rreptë, ka përjashtime, por ka nga ata që shkruajnë paragrafë me njëzet rreshta me dy fjali. Në vetvete, temat teknike janë të komplikuara, tani shkrimi i tyre i ndërlikuar bëhet një arritje për t'i kuptuar ato.
    Në përgjithësi është diçka që ndodh pak.

 9.   Manuali i Burimit dijo

  Disa vëzhgime:

  Gjithmonë përdorni një imazh të veçuar për artikullin. Nëse është e mundur përpjesëtimi 4: 3 dhe asnjëherë më pak se 320px i gjerë me 245px i lartë. Sigurisht, një imazh që lidhet me artikullin.

  Sa i përket madhësisë minimale, jam dakord, por cila është nevoja për të preferuar një raport 4: 3 nëse vetë tema e prerë atë? Gjithashtu, sikur do të kërkoja një imazh që ka ato përmasa ...

  Artikulli duhet të katalogohet nga etiketat (etiketat), të cilat duhet të lidhen me temën në fjalë dhe nuk duhet të jenë më shumë se 8.

  A është ai limit për arsye SEO apo thjesht estetikë?

  Artikulli duhet të jetë brenda një kategorie të vetme përveç kur konsiderohet i Rekomanduar, pasi do të ishte në 2 kategori.

  E njëjta gjë, nëse një artikull përshtatet në disa kategori, pse të kufizoheni në një?

  Artikulli që do të botohet duhet të jetë i pabotuar. Në rast se nuk është kështu, është e nevojshme të përmendet burimi origjinal (me një lidhje të drejtpërdrejtë).

  Kjo i jep vetes shumë për të kopjuar / ngjitur, një temë që kemi trajtuar më parë dhe ku pozicioni im mbetet i njëjtë.

  Për mua kopjimi / ngjitja nuk ka asnjë justifikim, madje as duke cituar burimin. Cila është nevoja për të kopjuar ato që botojnë faqet e tjera? A nuk ka tashmë shumë bloge që e bëjnë atë? Pse edhe një?

  Interneti është plot me njerëz të paaftë të cilët, meqë nuk dinë të shkruajnë, i përkushtohen vjedhjes së krijimeve të të tjerëve dhe nëse do ta bëjmë këtë, le të lëvizim në Taringa dhe kaq.

  Nëse më pyesni, unë do të preferoja që ky blog të përbëhej nga vetëm krijime origjinale dhe asgjë më shumë. Nëse, natyrisht, do të lejohej të citonte një fjali ose paragraf nga një burim tjetër nëse artikulli e kërkon atë (duke përdorur formatin e citimit dhe duke përmendur origjinën), por deri atje.

  Asnjë kopjim i artikujve të tërë ose bërja e një hodgepodge të paragrafëve që kam shkruar dhe paragrafëve që kam kopjuar nga diku tjetër dhe të bëjë që të duket sikur janë të mitë, siç kam parë disa redaktorë të bëjnë dhe janë të lejuar.

  1.    pavloco dijo

   Pajtohem për një pjesë të madhe të asaj që thua. Por qëllimi i vënies në dukje të burimit nuk është të justifikojmë një kopje / ngjitje. Tregimi i burimit të informacionit tuaj ka qëllime të tjera shumë të rëndësishme për shembull; jepni mbështetje artikullit tuaj ose lejoni lexuesit të thellohet në temë. Gjithashtu të thuash që një artikull është 100% origjinal është një gabim. Të gjithë ne në një masë më të vogël ose më të madhe e fitojmë njohurinë tonë nga dikush tjetër dhe është e rëndësishme t'i japim atij personi kredi.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Mos më keqkupto, nuk jam kundër vendosjes së shkronjave në artikuj; përkundrazi, në kunj kush nuk e bën. 😀

    Ajo që dua të them është se kopjimi / ngjitja nuk justifikohet në asnjë mënyrë, madje as duke vendosur burimin.

    Keni të drejtë që nuk ka asgjë 100% origjinale, por kopjoni / ngjisni thjesht jo. Thuaj jo kopjimit / ngjitjes. Qëndroni larg kopjimit / ngjitjes si murtaja. Vdekja për ta kopjuar / ngjitur. xD

  2.    gato dijo

   Për kopjimin / ngjitjen ... tadinga pls

   1.    eliotime3000 dijo

    identi.li plz

    1.    gato dijo

     Të paktën nuk i fshijnë postimet atje

  3.    i gjallë dijo

   Sa i përket madhësisë minimale, jam dakord, por cila është nevoja për të preferuar një raport 4: 3 nëse vetë tema e prerë atë? Gjithashtu, sikur do të kërkoja një imazh që ka ato përmasa ...

   Po, subjekti i pret, por ka mundësi që disi të shtrihen apo diçka tjetër. Siç thashë, përdorni një imazh 4: 3 Nëse është e mundur.

   A është ai limit për arsye SEO apo thjesht estetikë?

   Pak nga të dyja. Ndonjëherë një artikull nuk ka nevojë për më shumë se 4 etiketa, megjithatë i vendosin ato dhe madje edhe disa që nuk kanë asnjë lidhje me postimin.

   E njëjta gjë, nëse një artikull përshtatet në disa kategori, pse të kufizoheni në një?

   Ne kalojmë shumë kohë duke rirregulluar Etiketat dhe Kategoritë. Ne besojmë se etiketat janë një mënyrë shumë më e gjerë për të organizuar përmbajtjen e cila duhet të jetë në një kategori të vetme. Për shembull, nëse flasim për Përshtatjen e Unitetit, artikulli mund të shkojë te Pamja / Personalizimi ose në Udhëzime / Manualë / Këshilla. Nëse më pyesni, e vë në të parën, por vendoset në mënyrë të përsosur në të dytën dhe përdoren etiketat: Pamja, Personalizimi.

   Për mua kopjimi / ngjitja nuk ka asnjë justifikim, madje as duke cituar burimin. Cila është nevoja për të kopjuar ato që botojnë faqet e tjera? A nuk ka tashmë shumë bloge që e bëjnë atë? Pse edhe një?

   Megjithëse kemi shumë artikuj të pabotuar, është akoma e vërtetë që shumë herë frymëzimin e gjejmë në artikuj të tjerë që lexojmë në internet. Siç thonë ata në një koment, një lidhje na fton të hetojmë më tej këtë temë, si dhe të njohim "dikë" që mori pjesë të kohës duke shkruar diçka që të tjerët ta mësojnë.

   Do të doja shumë që sa herë që merrni një artikull nga FromLinux të vendosnin burimin, sepse kjo është një mënyrë për të njohur punën tonë.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Megjithëse kemi shumë artikuj të pabotuar, është akoma e vërtetë që shumë herë frymëzimin e gjejmë në artikuj të tjerë që lexojmë në internet. Siç thonë ata në një koment, një lidhje na fton të hetojmë më tej këtë temë, si dhe të njohim "dikë" që ka marrë pjesë nga koha e tij duke shkruar diçka që të tjerët ta mësojnë.

    Do të doja shumë që sa herë që merrni një artikull nga FromLinux të vendosnin burimin, sepse kjo është një mënyrë për të njohur punën tonë.

    Po, për këtë jam dakord, nuk e di pse u kuptua se unë jam kundër vendosjes së shkronjës, ajo që nuk më dukej ishte ajo që është me shkronja të zeza:

    Artikulli që do të botohet duhet të jetë i pabotuar. Në rast se nuk është kështu, është e nevojshme të përmendet burimi origjinal (me një lidhje të drejtpërdrejtë).

    Kjo mund të interpretohet pasi që kopjimi / ngjitja lejohet për sa kohë që vendosni burimin, dhe unë jam kundër kopjimit / ngjitjes me burim ose pa burim.

    Ndoshta do të ishte më mirë kështu:

    Artikulli që do të botohet duhet të jetë i pabotuar. Nëse informacioni nga faqet e tjera është konsultuar për ta bërë këtë, është e nevojshme të përmendet burimi origjinal me një lidhje të drejtpërdrejtë. Sidoqoftë, kopjimi / ngjitja nuk lejohet (edhe nëse vendoset burimi origjinal).

    A e shihni ndryshimin? Oneshtë një gjë të "këshillohesh" dhe krejt tjetër është të "kopjosh".

    1.    pavloco dijo

     E vërteta nëse lexon më mirë kështu.

  4.    i ri dijo

   Nëse imazhi nuk është i përmasave të nevojshme, ju keni mikun e shkëlqyer GIMP që mund t'ju ndihmojë.
   Me këtë përgjigje, lindi një pyetje: A mund të krijoj artikuj (udhëzime) për GIMP?

 10.   helena_ryuu dijo

  Përshëndetje, si keni qenë? Unë e di që kam ndaluar të kontribuoj në blog për shekuj, dhe do të doja të bëja më shumë këtu, por sinqerisht nuk kam pasur kohë, jam shumë i lumtur për bashkimin e blogut, shoh që bashkësia të jetë e grupuar më mirë. Epo, unë kam ndjekur blogun duke lexuar artikuj (është e vërtetë?) Dhe po pyesja nëse ata më thanë tashmë jashtë kësaj hehehe, unë do t'i përfundoj klasat javën tjetër dhe do të kem kohë të lirë për të kontribuar, nëse ju dëshironi Unë do të doja të ndihmoj në botimin dhe kontrollimin e drejtshkrimit
  pershendetje te gjitheve!

  1.    nano dijo

   Ju nuk mundeni, ne vendosëm të ishim sektare dhe tani gratë nuk mund të ...

   xD tashmë nga budallallëku, po ju mundeni dhe askush nuk ju konsideron jashtë, unë vetë isha si një muaj dhe nuk i jepja pothuajse asgjë këtu për arsye kohe, askush nuk ju paguan për atë që bëni kështu që nuk keni asnjë detyrim!

  2.    eliotime3000 dijo

   Uau! Unë nuk kam parë që ju komentoni këtu për një kohë të gjatë. Të thuhet e vërteta, artikujt tuaj janë të shkëlqyeshëm dhe ju mund të jeni kryeredaktori tjetër pasi artikujt tuaj janë mjaft të shkëlqyeshëm. Le të shohim nëse mund të instaloj Awesome në Slackware tim të virtualizuar (megjithëse jam ende duke shkruar udhëzuesin se si ta instaloj Slackware pa u përpjekur të vdes).

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Mos më vini bosë kudo, nuk njoh asnjë kryeredaktor, më së paku eNano. xD

    1.    eliotime3000 dijo

     Epo, për ta dalluar është mjaft e lehtë:

     1.- Kush ka kokë karrote neurotike është nano.
     2.- Pseudonimi i tij fillon me një shkronjë të vogël dhe fjala GNU nuk paraprihet për të shmangur konfuzionin me GNU Nano.
     3.- nano përdor Ubuntu (ose një derivat) sipas agjentit të tij të përdoruesit (rrallë përdor Windows XP, por ky nuk është kompjuteri juaj).

     1.    eliotime3000 dijo

      Nuk e di, por ky është shefi im i mëparshëm (dhe është më keq se nano) >> http://cdn.memegenerator.co/instances/600x/40368103.jpg

  3.    pandev92 dijo

   Vetëm gratë beqare (?) Mund të postojnë. XDDD

  4.    i gjallë dijo

   Ju jeni gjithmonë të mirëpritur dhe mund të kontribuoni kur të doni, mos u shqetësoni, ne po ju mbështesim.

 11.   Tel dijo

  A mendon dikush të shkruajë për djemtë Xubuntu që provojnë XMir?

  1.    i gjallë dijo

   Useshtë e padobishme të përsërisni lajmet që janë pothuajse në të gjitha bloget e rëndësishme në internet. Gjëja interesante do të ishte që dikush të shkarkonte ISO dhe të bënte një Rishikim duke krahasuar XMir me Xorg në Xubuntu. 😉

   1.    pandev92 dijo

    E shkarkova por përdor radeon, kështu që nuk më shkoi mirë, kisha dridhje gjatë gjithë kohës xD ..

 12.   3rn3st0 dijo

  Nuk jam i sigurt nëse ky koment duhet të jetë këtu apo nëse duhet të shkojë në forum, por sidoqoftë, nuk gjeta ndonjë temë në lidhje me thirrjen atje.

  Unë mendoj se kam drejtshkrim të mirë dhe se, përveç kësaj, shkrimi është i lehtë për mua. Kështu që unë bëhem vullnetar për të ndihmuar.

  Pa zhurmë të mëtejshme, unë vetëm dua të di se çfarë duhet të bëhet për të ndihmuar si redaktor.

  1.    i gjallë dijo

   Ndihma juaj do të jetë më se e mirëpritur. Ne ende nuk e kemi nisur zyrtarisht thirrjen, prandaj mos u shqetësoni.

   1.    3rn3st0 dijo

    Unë do të pres atëherë (Y)

 13.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  Çfarë ndodhi me postimin e Gedit? A e fshinë atë?

  1.    thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

   harroje, gabova

 14.   eliotime3000 dijo

  Po sikur Tina Toledo të zgjidhet kryeredaktore me vendim unanim?

  1.    i gjallë dijo

   Le të shohim. Le ta lëmë temën e Kryeredaktorit. Kjo nuk vlen që sa më e lartë të jetë niveli, aq më i freskët jeni. Të jesh redaktor mbart një përgjegjësi të madhe, nuk është të kesh një pozicion për të pasur.

  2.    Tina Toledo dijo

   @ eliotime3000 dhe @Elav:

   Mirësia ... detyron: Unë e vlerësoj thellësisht që e keni atë koncept për mua. Do të gënjeja nëse do të thoja që komentet tuaja nuk më kanë fryrë egon - jam i sigurt se një gjë e tillë do t'i ndodhte çdokujt me komplimente të tilla - megjithatë duhet të pranoj se nuk jam personi i duhur për të kryer një detyrë në të cilën zotërimi i gjuhës spanjolle është një kërkesë e domosdoshme; Unë jam akoma në proces të mësimit të gjuhës hispanike, pasi gjuha ime amtare është anglishtja amerikane dhe nuk besoj se jam akoma e kualifikuar për ta kryer këtë detyrë në mënyrë efikase.

   Unë ritheksoj mirënjohjen time për dëshmitë tuaja të këndshme dhe gjithashtu faljet e mia më të thella për të mos qenë në gjendje t'ju ndihmoj në të njëjtën shkallë të besimit që më keni dhënë.

   Nje perqafim.

 15.   eliotime3000 dijo

  Nuk po e them sepse është "më freskët", po e them sepse e kam kuptuar që Tina Toledo ka pjekuri më të madhe kur bëhet fjalë për botim dhe komentim sesa shumica prej nesh që jetojmë në këtë blog (nuk do ta përmend çështja që pothuajse u bë në flakë sepse unë do të binte në një banhammer), dhe tregon qartë se ajo është një grua etike e plotë.

  Rangu i redaktorit drejtohet gjithashtu nga objektiviteti, diçka që rrallë shihet tek njerëzit që bëjnë redaktimet dhe i kushtohen nxitjes së komenteve që duken si diskutime në forum.

  1.    i gjallë dijo

   Epo, nëse Tina do të donte të na ndihmonte për këtë, ne do të ishim të kënaqur, por, si shumë këtu, ajo ka përgjegjësi të tjera.

   1.    Tina Toledo dijo

    @ eliotime3000 dhe @Elav:

    Mirësia ... detyron: Unë e vlerësoj thellësisht që e keni atë koncept për mua. Do të gënjeja nëse do të thoja që komentet tuaja nuk më kanë fryrë egon - jam i sigurt se një gjë e tillë do t'i ndodhte çdokujt me komplimente të tilla - megjithatë duhet të pranoj se nuk jam personi i duhur për të kryer një detyrë në të cilën zotërimi i gjuhës spanjolle është një kërkesë e domosdoshme; Unë jam akoma në proces të mësimit të gjuhës hispanike, pasi gjuha ime amtare është anglishtja amerikane dhe nuk besoj se jam akoma e kualifikuar për ta kryer këtë detyrë në mënyrë efikase.

    Unë ritheksoj mirënjohjen time për dëshmitë tuaja të këndshme dhe gjithashtu faljet e mia më të thella për të mos qenë në gjendje t'ju ndihmoj në të njëjtën shkallë të besimit që më keni dhënë.

    Nje perqafim.

  2.    Manuali i Burimit dijo

   Ne nuk kemi nevojë për një Kryeredaktor që ka tre Administratorët, një pozicion i tillë do të dyfishohej, nuk shoh ndonjë përdorim për të.

   Redaktuesit e vetëm tani janë nano dhe unë, nuk e di se për kë është menduar aludimi në paragrafin e fundit, por nga ana ime nuk mendoj se më ka munguar ndonjëherë objektiviteti im dhe nuk jam «i përkushtuar komente inkurajuese që duken si diskutime në forum »(Kjo nganjëherë vjen me qëllimin për të bërë shaka është një tjetër gjë), unë jam i përkushtuar për të korrigjuar dhe moderuar shënimet dhe komentet, e cila natyrisht nuk është diçka që ata mund ta perceptojnë shumë nga" jashtë "por ajo nuk është çështje e të ecurit këtu me një etiketë të gjelbër që thotë "më shiko, unë jam Redaktor".