Salix XFCE 15.0: Versioni i ri i Linux i bazuar në Slackware

Salix XFCE 15.0: Versioni i ri i Linux i bazuar në Slackware

Salix XFCE 15.0: Versioni i ri i Linux i bazuar në Slackware

Kjo javë e parë e shtatorit ka sjellë pak lajme në lidhje me publikimet e reja të Distros përkatëse dhe të njohura, si p.sh. Linux nga Scratch 11.2 y Ubuntu 20.04.5. Për këtë arsye, ne nuk duam të anashkalojmë një version tjetër interesant që është si vijon: "Salix XFCE 15.0".

Pikat që e bëjnë këtë version diçka interesante ose të habitshme, është se Shpërndarja GNU/Linux Salix bazohet ne Slackware. Dhe siç e dimë tashmë, kjo shpërndarja e bazës, nëna ose drejtori; në fillim të viteve dhe pas më shumë se gjashtë vitesh zhvillim që nga publikimi i fundit, Unë lëshoj versionin e tij të fundit të qëndrueshëm të quajtur Xhama të ngurtë 15.0, me të cilën edhe një herë u ofrojnë përdoruesve të tyre besnikë, a sistemi operativ më i fundit me disa nga teknologjitë më të fundit dhe më të mira GNU/Linux.

Slackware

Dhe, para se të hyni plotësisht në temën e sotme kushtuar aplikacionit "Salix XFCE 15.0", do leme per te interesuarit, disa lidhje te postimet e mëparshme të lidhura:

Slackware
Artikulli i lidhur:
Slackware 15.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij
Artikulli i lidhur:
Slackware 14.2 është tani në dispozicion në versionin beta

Salix XFCE 15.0: Një Linux për budallenjtë dembelë

Salix XFCE 15.0: Një Linux për budallenjtë dembelë

Rreth Distro GNU/Linux

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, kjo Shpërndarja GNU / Linux Shkurtimisht përshkruhet si më poshtë:

“Salix është një shpërndarje GNU/Linux e bazuar në Slackware që është e thjeshtë, e shpejtë dhe e lehtë për t’u përdorur, me stabilitetin që është qëllimi i saj kryesor. Është gjithashtu plotësisht i pajtueshëm me Slackware, kështu që përdoruesit e Slackware mund të përfitojnë nga magazinat Salix, të cilat ata mund t'i përdorin si një burim softueri me cilësi "ekstra" për shpërndarjen e tyre të preferuar. Dhe ashtu si një Bonsai, Salix është një shpërndarje e vogël, e lehtë dhe rezultat i kujdesit të pafund”.

Ndërsa, nga të shumtët e tij tiparet dhe funksionalitetet bien në sy:

 1. Ai është plotësisht i pajtueshëm me Slackware.
 2. Mbështet mbështetjen për arkitekturat 32-bit dhe 64-bit.
 3. Përfshin vegla të shpejta të paketimit.
 4. Ai ofron një aplikacion për çdo detyrë në instalimin e ISO.
 5. Është optimizuar shumë mirë për përdorim në kompjuterët desktop.
 6. Ka depo të paketave me cilësi të lartë me mbështetje varësie.
 7. Instalimi i tij bazohet në dialogët e tekstit, por në një mënyrë intuitive (e lehtë për t'u përdorur dhe e plotë).
 8. Ka mjete shumë të thjeshta dhe plotësisht të lokalizuara të menaxhimit të sistemit operativ.
 9. Procesi i instalimit të tij është shumë i shpejtë, gjë që lejon një instalim i plotë në më pak se 5 minuta.
 10. Ai ofron 3 mënyra instalimi (të plotë, bazë dhe minimale), dhe të tre përfshijnë instalimin e a mjedisi i plotë i zhvillimit, kështu që çdokush mund të fillojë zhvillimin dhe ndërtimin e aplikacioneve.

Çfarë ka të re në Salix XFCE 15.0

Sipas njoftimi zyrtar i nisjes, në forumin e tyre të internetit, lajmet më të spikatura të këtij versioni të ri dhe të fundit të qëndrueshëm janë këto:

 1. Tani bazohet në GTK+3.
 2. Ai përfshin XFCE 4.16 si mjedisin kryesor.
 3. Të gjitha mjetet grafike vendase dhe të njohura të sistemit janë përditësuar plotësisht.
 4. Si parazgjedhje, ai vjen me Firefox 102ESR, LibreOffice 7.4, GIMP 2.10 dhe më shumë.
 5. Shto Whiskermenu si meny të parazgjedhur të panelit.
 6. GUI-ja e tij e re vjen me një temë të re GTK, temë ikone, temë të menaxherit të dritareve dhe një sfond të paracaktuar.
 7. Depot e tyre të softuerit tani përfshijnë mijëra paketa të disponueshme për instalim të menjëhershëm përmes menaxherit të paketave Gslapt.
 8. Ai përdor PAM, GCC 11, GLIBC 2.33 dhe kernel 5.15.63 në një mënyrë që trashëgohet nga baza Slackware. Megjithatë, ConsoleKit është zëvendësuar nga elogind.
 9. Përfshin mbështetje për softuer përmes flatpaks, për më tepër, ai ka Flathub si një burim softueri të parakonfiguruar për të instaluar çdo softuer të disponueshëm me disa klikime.
 10. Instaluesi i tij klasik i bazuar në dialog me tekst është tani më miqësor dhe modern dhe përfshin mbështetje për gjuhët e mëposhtme: katalanisht, holandisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, greqisht, hungarisht, italisht, polonisht, portugalisht, spanjisht, suedisht, turqisht dhe ukrainisht.

Të shtëna në ekran

Në faqen e tyre të internetit ata kanë një koleksion i madh i pamjeve të ekranit në lidhje me versionin e ri, por më pas ju lëmë 3 e para në mënyrë që të keni një ide të saktë të aspektit vizual të rinovuar:

Pamja e ekranit 1

Pamja e ekranit 2

Pamja e ekranit 3

Artikulli i lidhur:
Pas 9 vitesh Slax u kthye në bazën e Slackware me Slax 15
xhoko
Artikulli i lidhur:
Slackel, një distro e bazuar në Slackware dhe Salix me openbox

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky version i ri i "Salix XFCE 15.0" me të vërtetë, dhe ashtu si baza e saj Slackware dhe të gjitha ato Distro të tjera të bazuara në të, si Slax dhe Slackel, inkorporuar ndryshime dhe lajme të mëdha, secila me stilin dhe vizionin e vet, për shkak të kohës së madhe që ka kaluar nga versioni i fundit i qëndrueshëm. Pra, nëse jeni të pasionuar përdorues i Slackware dhe derivateve të tijUnë me të vërtetë duhet provoni të rejat në këtë Distro.

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Harry dijo

  E kam të instaluar në një asus eeepc me 1Gb dhe funksionon mirë. E përkryer për instalim në hard disk nën 32 bit; per usb preferoj qenushin Slacko.
  Është një Slackware i "humanizuar", i përsosur për të ngatërruar, përpiluar dhe konfiguruar drejtorinë /etc dhe të ngjashme. Gjëja më e afërt me këmbën e zezë të BSD dhe "unixoids" të tjerë.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Harry. Faleminderit për komentin tuaj dhe na keni dhënë përvojën tuaj personale me këtë Distro.