Sculpt OS 20.02 është këtu dhe vjen me një menaxher skedarësh në mënyrë grafike dhe më shumë

Skalit OS 20.02

Zhvilluesit e sistemit operativ të hapur të mikrokernelit Genode OS Kuadri të marrë kënaqësi në shpall lançimin e versioni i ri i sistemit operativ Gdhend në 20.02/XNUMX, i cili është pjesë e projektit Sculpt duke përdorur teknologjinë e bazuar në gjenode ju jeni duke zhvilluar një sistem operativ me qëllim të përgjithshëm që mund të përdoret nga përdoruesit e zakonshëm për të kryer detyrat e përditshme.

Gjenodë ofron një infrastrukturë të unifikuar për ndërtimin e aplikacioneve të personalizuaraekzekutohet në kernelin Linux (32 dhe 64 bit) ose mikrokernelin NOVA (x86 me virtualizim), seL4 (x86_32, x86_64, ARM), Muen (x86_64), Fiasco.OC (x86_32, x86_64, ARM), L4ka :: Fëstëk (IA32, PowerPC), OKL4, L4 / Fiasco (IA32, AMD64 , ARM) dhe një bërthamë që funksionon direkt për platformat ARM dhe RISC-V.

L4Linux paravirtualizoi kernelin Linux, i cili funksionon në krye të mikrokernelit Fiasco.OC, e cila është pjesë e bërthamës, ju lejon të ekzekutoni programe të rregullta Linux në Genode. Kerneli L4Linux nuk punon drejtpërdrejt me kompjuterin, por përdor shërbimet e Genode përmes një sërë drejtuesish virtualë.

skulpturë-ce

Sistemi vjen me një ndërfaqe grafike Leitzentrale që ju lejon të kryeni detyra tipike të administrimit të sistemit.

  • Në këndin e sipërm të majtë të ndërfaqes grafike, shfaqet një menu me mjete për menaxhimin e përdoruesve, lidhjen e disqeve dhe vendosjen e një lidhje rrjeti.
  • Në qendër është një konfigurues për modelimin e sistemit të mbushjes, i cili siguron një ndërfaqe grafike që përcakton marrëdhëniet midis përbërësve të sistemit.

Përdoruesi mund të heqë ose shtojë përbërës në mënyrë interaktive dhe arbitrare, duke përcaktuar përbërjen e mjedisit të sistemit ose makinave virtuale.

Në çdo kohë, përdoruesi mund të kalojë në mënyrën e kontrollit të konsolës, e cila siguron fleksibilitet më të madh në menaxhim. Një desktop tradicional mund të merret duke ekzekutuar shpërndarjen TinyCore Linux në një makinë virtuale Linux.

Çfarë ka të re në Sculpt OS 20.02?

Falë punës së zhvilluesve me përvojë të Genode, shumë paketa softuerësh janë tani në dispozicion për versionin e ri.

Versioni i ri i SSulmi OS 20.02 dallohet për shtimin e një menaxheri skedarësh çfarë funksionon në mënyrën grafike, si dhe përpunimin e një ndërfaqeje ndërvepruese për administrim (redaktori i konfigurimit të sistemit).

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm që paraqitet në këtë version të ri është mbështetje për desktopët virtualë dhe optimizim të performancës të monitorit të makinës virtuale (bazuar në VirtualBox).

Përmendet gjithashtu se shërbime për të monitoruar performancën e sistemit, koha e ekzekutimit të Unix dhe përbërësit e GUI u azhurnua në mënyrë që të përmirësohet funksionimi i tyre dhe të sigurohet një stabilitet më i madh.

Lëshimi gjithashtu përfshin përmirësimet e bëra në azhurnimin e shkurtit nga platforma Genode, të tilla si mbështetja për procesorët 64-bit ARM i.MX dhe transportueshmëria e shoferit të zërit OpenBSD 6.6 dhe aplikacioneve dhe lojërave të ndryshme.

Në veçanti, depot e softverit të ofruara nga alex-ab, cnuke, skalk ia vlen të eksplorohen.

Shkarkoni dhe instaloni Sculpt OS 20.02

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë ose instalojnë këtë version të ri, ata mund të marrin imazhin e sistemit nga lidhja më poshtë. Një imazh prej 26 MB i LiveUSB sigurohet për shkarkim.

Kodi burimor i projektit shpërndahet nën licencën AGPLv3. Mbështet punën në sisteme me procesorë Intel dhe grafikë me aktivizimet shtesë VT-d dhe VT-x.

Të jetë në gjendje të përgatisë një memorie USB boot në Windows propozohen disa opsione.

E para është me Rufusin me të cilin mjafton të shkarkoni aplikacionin ose instaluesin ose versionin portabël. Kur ekzekutojmë aplikacionin, duhet të lidhim memorien USB dhe ta zgjedhim atë te «Pajisja»

Më vonë në "Boot Selection" ne do të zgjedhim imazhin e sistemit dhe do të klikojmë në fillim.

Opsioni tjetër është me Imazhin e Diskut Win32 Në "Image file" ne do të zgjedhim imazhin e sistemit dhe do të zgjedhim pajisjen tonë USB për të klikuar më vonë në "Shkruaj".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.