SEGA dëshiron të rikuperojë makineritë e saj Arcade midis «ju-mjegullave»

Logoja e SEGA

I famshëm Kompania japoneze SEGA ka një histori të gjatë në botën e lojërave video, me publikime të mëdha dhe historike pas saj. Ne ua kemi borxh titujve dhe konzollave të shkëlqyera, por tani po modernizohet duke përfituar nga përfitimet e teknologjive të reja që sjell llogaritja e mjegullës.

L makina Arcade Ata janë akoma shumë aktivë, dhe gjithnjë e më shumë tifozë të riprogramimit po ndërtojnë, restaurojnë ose përdorin ato duke përdorur projekte të tjera alternative të tilla si emulatorët dhe një Raspberry Pi. Për këtë arsye, SEGA dëshiron të promovojë këtë dëshirë të shumë përdoruesve për tu rinovuar ...

Google Stadia, Microsoft xCloud, NVIDIA GeForce Tani, Sony PlayStation Now,… gjithnjë e më shumë shërbime po përfitojnë nga fuqia e llogaritjes në re për të zhvilluar këtë lloj të sistemeve të komunikimit. lojëra video. Por SEGA ka menduar diçka ndryshe nga këto koncepte, dhe kjo është të përdorësh atë paradigmë tjetër të mjegullës ku përdoret një pjesë e burimeve të vetë pajisjes aty ku po luan dhe jo aq shumë ia lë tërë punën serverit të largët ...

Ideja është të azhurnoni makinat tashmë të suksesshme SEGA, duke arritur çdo pajisje dhe kudo, për sa kohë që keni një pajisje të lidhur të përputhshme. Por në këtë rast, duke i lënë një pjesë të punës pajisjes. Në këtë mënyrë, ngarkesa e punës në server zvogëlohet pak dhe zvogëloj vonesën që mund t'i gjeni në shërbime të tjera që përmenda në paragrafin e mëparshëm.

kjo projekti është ende për t'u përcaktuar, por nga sa dihet tani, nuk do të ketë nevojë për pajisje shumë të fuqishme për t'u luajtur, dhe ndoshta do të funksionojë me më pak vonesa siç vlerësohet. Një pasiguri tjetër është nëse ajo do të largohet nga Japonia apo do të jetë një projekt ekskluziv për vendin japonez. Por nëse dilni, mund të jetë një alternativë e mirë për situatat pandemike, të qenit në gjendje të sillni automjete rekreative në shtëpinë tuaj.

Gjithashtu, nëse pjesërisht i ngjan shërbimeve si Stadia dhe ata lëshojnë klientë ndër-platformë, mund të shijohej edhe në shpërndarjet Linux, ose në Android. Edhe pse këto janë vetëm spekulimet e mia ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.