[Pjesa e Dytë] LMDE në thellësi: Azhurnimi i sistemit.

Ne vazhdojmë me këstin e dytë të LMDE tërësisht. Ne tashmë e pamë si ta instaloni hap pas hapi, dhe tani është koha për ta azhurnuar që të mund të shijoni paketat më të fundit në dispozicion.

Para fillimit duhet ta sqarojmë atë LMDE është krijuar për të përdorur depot e Testimi i Debian, dhe ne do të përdorim ato të paracaktuara konfiguruar në skedar burimet.listën e cila është në / etj / e përshtatshme /.

Unë e bëj këtë sqarim, sepse kohët e fundit ekipi i linuxmint, ndryshoi disa gjëra në mënyrën e azhurnimit LMDE. Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj teme, mund të merrni më shumë informacion tani për tani në kjo lidhje.

Përditësimi i sistemit.

Pas instalimit LMDE ne duhet ta azhurnojmë sepse iso i cili është i disponueshëm deri më tani, është një ndërtim i muajit janar dhe ka shumë paketa të vjetruara. Siç thashë më parë, ne do të përdorim depot që vijnë në mënyrë të paracaktuar dhe që janë konfiguruar në / Etc / apt / sources.list.

Kjo skedar duhet të ketë në vijim:

deb http://packages.linuxmint.com/ debian importi kryesor në rrjedhën e sipërme
# deb http://ftp.debian.org/debian testimi i kontributit kryesor jo-falas
deb http://debian.linuxmint.com/ testimi i fundit kontributi kryesor jo-falas
deb http://security.debian.org/ testimi / azhurnimet kontributi kryesor jo-falas

deb http://www.debian-multimedia.org testimi kryesor jo-falas

Për ta bërë azhurnimin më të kënaqshëm për përdoruesin fillestar, ne do të bëjmë gjithçka Synaptic, të cilën ne ekzekutojmë në Menyja »Menaxheri i Paketave. Ne tashmë kemi treguar se si të punojmë me këtë mjet, kështu që nëse nuk e dini, duhet të kaloni ketu.

Menuja »Sinaptike

Mund të mos kërkojë fjalëkalimin tonë për të pasur privilegje administrimi. Ne nuk do të duhet të bëjmë asgjë tjetër, thjesht klikoni në butonin e azhurnimit për të filluar azhurnimin e paketave. Siç është logjike, ne do të duhet të jemi të lidhur në internet.

Butoni Refresh në Synaptic

Koha që duhet për këtë proces do të varet nga gjerësia e bandës sonë. Ne ende nuk po instalojmë paketat e reja, por po azhurnojmë indekset e depove. Pasi të ketë mbaruar, ne mund ta shohim në Statusi i paketës, e cila mund të azhurnohet.

Thjesht duhet t'i zgjedhim të gjithë dhe t'i azhurnojmë. Për të bërë një zgjedhje të shumëfishtë, ne shënojmë të parën dhe shtypim Ctrl A.

Por unë propozoj të bëj diçka tjetër. Kohët e fundit LMDE përfshirë një të re Menaxheri i azhurnimitshumë përmirësime. Ajo që unë propozoj është që, vetëm azhurnoni me Synaptic, paketat në lidhje me LMDE.

Si ta bëjmë këtë? Shumë e thjeshtë, ne përdorim motorin e kërkimit dhe e filtrojmë kërkimin me emër. Ne vendosim nenexhik në fushën e kërkimit dhe presim që të shfaqen të gjitha paketat që ato përmbajnë nenexhik në emër të saj.

Rezultati i Kërkimit

Ne shënojmë të gjitha paketat e mentes për tu azhurnuar. Sapo të mbarojë, ne mbyllemi Synaptic dhe ne hapim Menaxheri i azhurnimit, e cila është në Menyja »Të gjitha aplikacionet» Administrimi. Ne presim që ju të shkarkoni indekset e magazinës edhe një herë dhe të azhurnoni të gjitha paketat.

Deri më tani çështja e azhurnimit. Në këstin tjetër do të shohim se si të rregullohemi LMDE për ta bërë atë të funksionojë shumë më mirë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mukenian dijo

  Nëse pas shtimit të repos kur dëshironi të bëni një azhurnim apt-get ose azhurnim të aftësisë, ajo na tregon:
  Skedari «Lirimi» ka skaduar, duke injoruar http://debian.linuxmint.com/latest/dists/testing/InRelease

  zgjidhja është krijimi i skedarit /etc/apt/apt.conf.d/80mintupdate-debian
  dhe vendosni brenda:
  Bleni :: Kontrolloni-Vlefshëm-Derisa të "rreme";
  Tani mund të azhurnoni bazën e të dhënave pa probleme

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit shumë për kontributin

  2.    Carlos dijo

   Hej, faleminderit për kontributin, por si e krijon një skedar të tillë?

   Kam instaluar versionin Xfce por kam probleme me paketat. Bëra gjithçka që tha ky postim dhe sistemi im u prish: nuk u azhurnua më dhe tregoi gabime në tastierë kur u përpoqa të përdor azhurnimin dhe azhurnimin.

   Sidoqoftë, unë duhej të instaloja përsëri dhe tani do të jem më i kujdesshëm.

   Ju faleminderit.

   1.    Guxim dijo

    Mund ta krijoni me redaktuesin e tekstit dhe ta vendosni atje si root. Nuk e di se si krijohet me terminalin

   2.    elav <° Linux dijo

    Kur e instaluat atë version? Unë ju kujtoj se LMDE tashmë ka depot e veta ..

    1.    Carlos dijo

     Në këto tre ditët e fundit, unë kam qenë duke testuar dhe testuar. Unë së pari instalova Lxde, por doli Debian dhe unë instalova Xfce. Pas dëmtimit që përshkrova në komentin tim më lart, provova Gnome por instalimi nuk filloi kurrë. Kam riinstaluar Xfce dhe duke u përpjekur të heq kërkimin Linux Mint në Firefox, e kam konfiguruar përsëri sistemin përsëri. Këtë herë kam riinstaluar në ndarjet ekzistuese dhe këtu po shkoj.

     Unë jam shumë i kënaqur me Linux Mint 201109 për Xfce. Ky desktop është përmirësuar shumë dhe më lejon të rikrijoj pothuajse plotësisht atë që kam përdorur me Ubuntu 10.10. Për shembull, ajo tashmë mbështet shumë desktop dhe applet është identik me Gnome. Përveç kësaj, kjo ju lejon të hiqni lehtësisht disqet e jashtme. Thjesht më mungon që në Nautilus, shtypja e F3 mund të funksionojë me dy dritare skedarësh në një.

     E gjithë kjo është pjesë e të mësuarit dhe aventurës së përdorimit të Linux. Unë nuk po ankohem për problemet që kam vuajtur, ato janë pjesë e procesit. Përkundrazi, ato më kanë ndihmuar të mësoj më shumë. Linux vërtet të hap mendjen dhe të lejon të jesh i lirë.

     Së fundmi, unë dua të falënderoj Elav dhe Courage. Faleminderit shumë për komentet dhe ndihmën tuaj. Dhe Elav, unë ju inkurajoj të vazhdoni të ndani me publikun spanjishtfolës të gjitha përfitimet e Linux dhe, veçanërisht, Linux Mint. Ju jeni pjesë e përdoruesve dhe ekspertëve të përparuar falë të cilëve, mezi "shkrim-leximi" në Linux mund të besojë dhe të përmirësojë performancën tonë të kompjuterit.

     Përshëndetje më të mirë.

     1.    Guxim dijo

      Asgjë njeri, nëse më jep punë asgjë nuk ndodh, kështu argëtohem.

      Do të jem gati për ato që mund të ndihmoj

bool (e vërtetë)