Riparoni sektorët dhe rikuperoni një hard disk (HDD) në Linux

Disqet e ngurta (ose HDD) Ne kemi folur tashmë këtu në DesdeLinux, ne ju kemi treguar udhëzime ose udhëzime për të dd (aplikim terminal shumë i dobishëm ose katastrofik, varet se si e përdorni hehe) dhe më shumë, këtë herë do të flas për mënyrën se si mund të rimarrim ose riparojmë ato HDD që kemi me probleme në shtëpi, që i kemi "hedhur" në një sirtar ose tashmë i harrojmë në një kuti 😉

btrfs

Nëse ndonjë hard disk ka sektorë të këqij, ne mund t'i riparojmë ato me mjetin bllokime të këqijaGjëja e parë për të bërë do të jetë të dimë se cili është disku i ngurtë që duam të riparojmë (/ dev / sdb… / dev / sdc… etj), për këtë ne vendosim sa vijon në një terminal:

sudo fdisk -l

Kjo do të na tregojë / dev / sda, madhësinë e tij në GB dhe ndarjet e saj, të barabarta me / dev / sdb nëse ekziston, e kështu me radhë sdc dhe të tjerët në varësi të sasisë së pajisjeve të ruajtjes që keni në kompjuterin tuaj.

Supozoni se disku i ngurtë në fjalë është i jashtëm dhe është / dev / sdb, atëherë komanda për të filluar zbulimin dhe riparimin e sektorëve të këqij do të ishte:

Artikulli i lidhur:
Kontrolloni nëse një skedar apo dosje ekziston apo jo (dhe më shumë) me lak IF

Disku i ngurtë NUK mund të montohet, në asnjë rrethanë nuk mund të montohet një ndarje e diskut të ngurtë në të cilin do të punojnë !!

badblocks -s -v -n -f /dev/sdb

 • -s: tregon që procesi do të shfaqet me përqindje
 • -v: mënyra verbose, që do të thotë se do të na tregojë numrin e gabimeve
 • -n: tregon se ne do të përpiqemi të përdorim një mënyrë jo destruktive, domethënë se do të përpiqemi të rimarrim ata sektorë por edhe informacionin që ishte në to
 • -f: detyroni leximin dhe shkrimin në pajisjet që janë montuar. Normalisht nëse HDD do të montohej bllokimet e gabuara nuk do të kontrollonin sektorët që po përdoren, por, siç ju paralajmërova tashmë dhe ju këshillova që NUK mund ta keni të ngurtë diskun, ne do të përdorim parametrin -f për të detyruar rikuperimin e të gjithë sektorëve të mundshëm

Do të duhet shumë kohë, dhe e përsëris, goxha. Mund të zgjasë lehtësisht me orë ose ditë në varësi të madhësisë së hard drive, sa i dëmtuar është, shpejtësia e kompjuterit tuaj, etj. Prandaj ju rekomandoj ta lini kompjuterin atje të qetë, pa e lëvizur për kohën e nevojshme, atë dhe shumë durim

A ka ndonjë mjet specifik për ext2, ext3 ose ext4?

Të them të vërtetën, ekziston, mund të përdoret e2fsck, ata ende duhet të dinë se cila ndarje është ajo që duan të kontrollojnë, supozojmë se është / dev / sdb1, atëherë do të ishte:

e2fsck -p -v -y /dev/sdb1

 • -p: tregon një përpjekje për të riparuar automatikisht dëmin e gjetur
 • -v: mënyra e folur, domethënë, për të na treguar gabimet në ekran
 • -y: do t'i përgjigjet Po të gjitha pyetjeve të tilla si a doni të rikuperoni sektorin X?, për ta bërë procesin me të vërtetë automatik

 Fund!

Artikulli i lidhur:
Vendosni lidhjen e rrjetit midis PC dhe makinave virtuale Virtualbox

Epo, asgjë më shumë për të shtuar, para se të përdorja HirensBootCD, por unë mendoj se ky opsion do të më parandalojë që të boot nga një OS tjetër. Unë gjithashtu bleva një hard disk të jashtëm 1 tb në këtë faqe në internet Unë përdor për të ruajtur skedarë të rëndësishëm, ose e bëj atë në re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

76 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lol dijo

  Kishte diçka si një mënyrë rikuperimi "shkatërruese".

  Kjo është e dobishme kur duam që OS të shënojë ata sektorë të dëmtuar si të këqij në mënyrë që ata të mos përdoren për sa kohë që nuk kemi mend të humbasim informacionin që regjistrohet. Mund të jetë që ne të kemi një ndarje të dëmtuar Swap, një disk që kemi një kopje rezervë ose gjëra të tilla.

  Supozohet të jetë më efikas në gjetjen e zonave të gabuara sesa modaliteti JO-shkatërrues, prandaj edhe dobia e tij, por kam frikë se ka kaluar kaq shumë kohë që kur më është dashur ta përdor këtë, sa nuk mbaj mend më se si është bërë.

  1.    rosgory dijo

   Nëse unë dua ta bëj atë mënyrë "shkatërruese" të rimëkëmbjes, a bëhet me një komandë që përdor bllokime të gabuara ose me një CD si HirensBootCD?

   1.    lol dijo

    KUJDES: Kini kujdes që mënyra destruktive fshin të gjitha të dhënat në diskun. Kjo është arsyeja pse quhet kështu, e vetmja gjë është që zbulon më mirë sektorë të këqij dhe ato janë shënuar në mënyrë që të mos përdoren më.

    Unë nuk e mbaj mend shumë mirë se si ai ishte një mik, por unë mendoj se është badblocks -wsv / dev / sda1 (ose çfarëdo ndarje) Unë e përsëris, ju mund ta paketoni atë.

    Ju nuk keni nevojë për një CD nëse nuk doni ta ekzekutoni në ndarjen rrënjësore dhe nuk keni mendjen ta instaloni përsëri përsëri.

    Nëse ka shumë sektorë të këqij në diskun tuaj, është më mirë të blini një tjetër pasi që më shumë do të shfaqen së shpejti.

   2.    lol dijo

    Informacioni shkatërrohet sepse komanda shkruan informacion në secilin sektor të diskut dhe më pas "lexon" nëse ato të dhëna janë regjistruar në mënyrë korrekte.

    Siç shkruan i gjithë disku i ngurtë, i gjithë informacioni humbet, ndërsa përndryshe bëhen vetëm teste të leximit.

 2.   demo dijo

  Një pyetje, a mund ta bëni testin e diskut të ngurtë në desktopin grafik të montuar? . Kanë kaluar ditë që TABS në këtë faqe nuk kanë punuar kur klikojnë në forume ose skeda të tjera, shumë e çuditshme ... shumë e çuditshme, a do të ishte që vetëm unë u censurova për diçka që nuk u pëlqente? Unë kurrë nuk kam thënë ndonjë gjë të keqe.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Jo, nuk rekomandohet. Gjëja më e mirë është (nëse është i vetmi HDD në PC-në tuaj) të nisni përmes një LiveCD dhe pastaj të bëni provën.

   Për qerpikët, jo, askush nuk ju ndaloi mik, si mendoni? Was… ishte gabimi im në rrugën drejt disa skedarëve, prandaj askush (jo unë) nuk punoi për mua, është korrigjuar tashmë, Ctrl + F5 për të rifreskuar memorien dhe kaq.

 3.   lol dijo

  Mos u shqetëso për qerpikët. As ata nuk punojnë për mua.

  Duhet të jetë faj i uebit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në të vërtetë, ishte harresa ime hehe, unë tashmë e korrigjova atë ...

 4.   patodx dijo

  Informacion i mirë, i vlerësuar.
  Përshëndetje shoku KZKG ^ Gaara, ju jeni mirë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Burrë ros, sa kohë

   Shpresoj që të gjithë të jenë mirë dhe të shkojnë nga forca në forcë

 5.   John dijo

  Faleminderit, le të shohim se çfarë po ndodh

 6.   KUASARI dijo

  Faleminderit shumë! Unë e ndaj atë

 7.   Rodrigo Molina dijo

  Faleminderit shume. Më mbetet vetëm një dyshim. Si e hiqni hard diskun?

  1.    louis dijo

   Me komandën umount.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Këtu shpjegojmë se si të montoni dhe çmontoni HDD: https://blog.desdelinux.net/como-montar-hdds-o-particiones-mediante-terminal/

 8.   Hije dijo

  Një pyetje!!
  A do të funksiononte kjo për një pendrive apo është vetëm për disqet ???
  Përveç pyetjes, cilat formate mbështesin badblocks?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në teori funksionon për pajisje si pendrive e njëjta, por, për harduerin që është ndryshe ... mirë, nuk jam i sigurt nëse do ta rregullojë pajisjen në të vërtetë apo jo.

   Për formatet, FAT, NTFS dhe EXT janë ato që di.

  2.    Jukiteru dijo

   badblocks përdoret si për pendjet ashtu edhe për disqet e ngurta, por nuk do të riparojë një memorie flash që është e degraduar, pasi është një dëmtim fizik që nuk mund të rregullohet.

 9.   shpatë dijo

  Sidoqoftë, nëse disku hedh një gabim Smart, kjo nuk ju kursen, apo jo?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Do të përpiqem ta shpjegoj atë thjesht dhe shkurtimisht ...

   Kur blini një HDD prej (për shembull) 500 GB, ne shohim se ne mund të përdorim (për shembull) 468 GB dhe ne mendojmë se GBS të tjera që na mungojnë janë vjedhur.

   E vërteta është se nuk është kështu, SMART është një "diçka" (sistem, etj.) Që kursen një pjesë të HDD dhe na lë pjesën më të madhe, atëherë, kur ndonjë sektor në pjesën më të madhe pëson dëmtime, ndryshon atë defekt për një të ri, të pastër në pjesën tjetër të HDD, atë që është "fshehur" ose "mungon".

   Kur kemi probleme me SMART, shumica dërrmuese e kohës do të thotë që SMART nuk ka më sektorë të pastër ose jo të korruptuar në hapësirën e tij të rezervuar për të, domethënë nuk mund të ndryshojë një me probleme për një pa ato si më parë. .

   A e zgjidh jetën ky urdhër për ne?

   Ndoshta nëse rregulloni mjaft sektorë, SMART nuk do t'i zbulojë ata si të këqij dhe (ndoshta) nuk do të përpiqet t'i zëvendësojë ato (dhe të tregojë gabim kur nuk është në gjendje).

   Na vjen keq nëse e kam bërë shumë të komplikuar, nuk është një temë super e thjeshtë për tu shpjeguar

   1.    eliotime3000 dijo

    Në rastin e sistemit të skedarëve NTFS, sistemi SMART është përdorur më parë pa dallim në Windows XP, duke bërë që skedarët e ndryshëm të copëzohen deri në vetë përbërësit e kernelit.

    Që nga Windows Vista, meqenëse kërkesa për sistemin e skedarëve NTFS tashmë është ulur dhe që nga Windows 8.1, sistemi i skedarëve ReFS (jo ReiserFS) duhet të llogaritet për përdoruesit përfundimtarë.

 10.   Jukiteru dijo

  Badblocks, TestDisks dhe Smartmontools sa herë më kanë shpëtuar jetën këto tre mjete, sidomos Badblocks dhe TestDisk, mirë tuto @KZKZ

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ju bëni atë që mundeni ... e cila, pas 3 vitesh shkrim, një gradualisht mbaron nga materiale të reja ose interesante për të ndarë hahaha

   1.    eliotime3000 dijo

    Nëse do të kisha ditur për ato mjete, do të më kishte kursyer mundimin e përdorimit të një defragmenteri të diskut për ndarjen time me Windows Vista.

   2.    Parakeet dijo

    Meqenëse komentoni, për të parë nëse shërben si ide për një postim të ri:

    Unë kurrë nuk kam ditur se si të lidhem me një desktop të largët në një mënyrë që nuk ndërhyn në punën që përdoruesi tjetër po bën në atë kompjuter tjetër.

   3.    Luani dijo

    Parakeet,

    Ju duhet të përdorni XDCMP, në GDM e aktivizoni atë në skedarin e konfigurimit /etc/daemon.conf siç mund ta shihni në http://geroyblog.blogspot.com.ar/2013/06/using-gdm-and-xdmcp-with-remote-client.html?m=1

    Në anën e errët, ju përdorni desktopin e largët, RDP.

    Përshëndetje!

   4.    KZKG ^ Gaara dijo

    Nëse flisni për t'u lidhur me një Linux tjetër, atje një koment ju tregon për këtë.

    Nëse keni ndërmend të lidheni me një Windows dhe kjo nuk e shqetëson përdoruesin, kam frikë se nëse nuk është në një Windows Server nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë, botimet jo-server të Windows nuk e lejojnë atë.

 11.   hikari dijo

  Këto programe më kanë shpëtuar jetën një herë për të rikuperuar të dhëna nga HDD-ja ime e vjetër, megjithëse zakonisht ato zakonisht më dështojnë mekanikisht dhe unë duhet t'i vendos në frigorifer.

 12.   Rodrigo dijo

  Falni injorancën time, por çfarë kuptoni me fjalën "Disku i ngurtë NUK mund të montohet" dhe nëse ai ishte i montuar, si ta heq atë.

  Faleminderit paraprakisht për përgjigjen që mund të më jepni.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kontrolloni nëse në / media / ose në / ekzekutoni / media / ekziston një dosje me emrin e HDD dhe nëse kur e futni, futni HDD.

   Nëse mund ta bëni atëherë është montuar.

   Për ta çmontuar, kjo varet nga desktopi që keni (Gnome, KDE, etj.). Në përgjithësi nga vetë File Explorer keni një ikonë në shiritin anësor që ju lejon ta heqni ose hiqni atë.

 13.   Diego Fields dijo

  Këto mësime janë ato që vlerësohen me të vërtetë, shumë të rëndësishme ... drejtohen tek të preferuarat: B

  Brohoritje (:

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit, ju bëni atë që mundeni. Ka qenë si 3 vjet që boton, është e vështirë të gjesh gjëra të reja interesante për të folur

 14.   Mario G. Zavala dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm ... por si sillet kur dështimet janë të SMART.

 15.   Luani dijo

  Faleminderit për tutorin. Do të jetë shumë e dobishme për mua, sepse në punën time unë kam një grumbull disqesh të luajtura gjysmë të luajtura që mund të marr disa performanca prej tyre. Një pyetje: sektorët që nuk mund të rimëkëmbet, çfarë bën me to? A i ndan apo integron ata?

 16.   antonio dijo

  Artikull i mirë, gjithnjë më ka pëlqyer gjithçka afër. Do të doja të dija se çfarë ndryshimi ka me programet specifike të prodhuesve të hdd. Pasi të filloni prej tyre, ato ju ofrojnë një sërë mundësish rikuperimi, madje edhe një format të nivelit të ulët nëse është e nevojshme.
  Dhe duke qenë specifik për markën e hdd, ata e riartifikojnë atë pasi të rikuperojnë gjithçka të mundshme.

 17.   NauTilus dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Në këto javë të fundit që kanë kaluar, mua më është dashur të luftoj me dy disqe 1TB, me format të përparuar secili dhe të dy me sektorët e tyre përkatës të këqij.

  Provova pak bllokimet e para, por kuptova që u desh shumë kohë dhe nuk kisha shumë kohë në dispozicion për ta bërë atë plotësisht, pasi që në vendin tim, ne vuajmë nga ndërprerjet e energjisë.

  Epo, ajo që bëra ishte të përdorja zotin e plotfuqishëm të copave, z. "Dd".

  Me këtë komandë, magjia ishte e mundur.
  dd nëse = / dev / zero | pv | dd e = / dev / sdX bs = 100 milion
  PV, do të më tregojë se ku po kalonte mbushja zero në disk.

  Falë kësaj, unë isha në gjendje të kuptoj se sa gigabajt po dështonte disku, dhe duke përdorur komandën fdisk, unë ribëri tabelat e ndarjes.

  Në një prej disqeve, ai kishte një humbje maksimale prej 9 gigabajt, diçka e papërfillshme për një disk 1TB.

  Në imazhin vijues, mund të shihni strukturën përfundimtare të diskut dhe që funksionon në mënyrë të përsosur, deri më tani.

  http://i.imgur.com/9uvFhsb.png

  Përshëndetje.

  1.    David dijo

   Shok mund të më ndihmosh me pak më shumë informacion, pasi unë kam të njëjtin problem me një disk 1 tb

 18.   kevinjhon dijo

  si sa kujtesë do të duhet të keni për të përdorur opsionin shkatërrues?

 19.   faustod dijo

  Regards,

  Faleminderit shumë për kontributin tuaj, shpresoj të mund të më kuroni nga ky problem, një pyetje që ndodh nëse e ndal procesin?

  Falënderim
  faustod

 20.   David dijo

  Artikulli është shumë interesant dhe mbi të gjitha për të nxjerrë në pah atë që nuk duhet të bëjmë
  "Disku i ngurtë nuk duhet të montohet në asnjë rrethanë që të mund të punojmë në të"

 21.   Fernando dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm! Unë do të doja t'ju pyes se çfarë lloji i formatimit është më i mirë nëse doni të ruani skedarë të mëdhenj në një hard drive. E kuptoj që është ext4 por nuk jam vërtet i sigurt.

  Falënderim

  1.    Guido dijo

   Hey.
   Ext4 nëse do ta përdorni vetëm në Linux.
   NTFS nëse do ta përdorni edhe në Windows.

  2.    Jukiteru dijo

   Padyshim XFS, po e përdor tani dhe për skedarët e vegjël dhe të mëdhenj është një plumb.

 22.   Xhordi dijo

  Përshëndetje, kam një dyshim.
  Aktualisht në kompjuterin tim kam 3 ndarje në hard disk, një me Windows, një tjetër me Ubuntu 14.10 dhe një tjetër për të ruajtur informacionin që duhet të kem në dorë në të dy sistemet.
  Problemi është se për disa ditë kur filloj Ubuntu marr një mesazh që disku im është i dëmtuar dhe kam disa mundësi për të zgjedhur, përfshirë riparimin e diskut të ngurtë.
  Pyetja ime është, nëse i jap një riparim, a do t’i humbas të dhënat e Ubuntu? apo akoma më keq po për 2 ndarjet e mia të tjera?

 23.   Erick dijo

  Përshëndetje .. Faleminderit për këtë informacion të vlefshëm!

  Por unë kam një pyetje. Çfarë ndodh nëse linux nuk e njeh hard diskun tim?, Kjo do të thotë; Unë kam një disk të fortë 320 GB dhe kam futur disa CD të drejtpërdrejta Linux, kjo për të përdorur diskun ose përmes formatit të rreshtit të komandës dhe për t'i dhënë diçka të dobishme, megjithatë, asnjë CD i drejtpërdrejtë nuk e ka njohur diskun e fortë, madje edhe me komandën ju vendosni më lart ((sudo fdisk -l) e vetmja gjë që bën aktualisht është të njohë një USB 16 GB e cila është ajo ku unë kam të instaluar një debian me ndarjet e tij përkatëse, por asgjë nga hard drive 320 GB ... çfarë mund të bëj ?, Unë uroj që të mund të më ndihmoni, përndryshe unë do ta dërgoj atë direkt në plehra.

  Ju faleminderit!

  1.    Jukiteru dijo

   Duket më shumë sikur disku juaj i dëmtuar është rëndë. A keni kontrolluar nëse disku juaj njihet nga BIOS i PC tuaj?

 24.   jose dijo

  Unë jam përpjekur të përpiqem të rikuperoj diskun me komandat që më thonë por nuk kam qenë në gjendje të rikuperoj të dhënat. Nëse kjo nuk funksionon, çfarë tjetër mund të bëj? Faleminderit shume

  1.    Jukiteru dijo

   Kjo nuk është për rikuperimin e të dhënave, por është për rikuperimin e një hard drive dhe njohjen e sektorëve të tij të këqij. Për të rikuperuar të dhënat, unë rekomandoj TestDisk dhe PhotoRec.

   https://blog.desdelinux.net/recuperar-archivos-borrados-facilmente-con-photorec-desde-la-consola/
   https://blog.desdelinux.net/como-recuperar-archivos-eliminados-de-una-tarjeta-sd/

 25.   Jezu dijo

  Kam hard drive të montuar në prehër. Në një memorje USB të montuar në Ubuntu, ku po përpiqem të bëj të gjithë procesin, hapat dhe komandat janë të njëjtat në situatën time?

  1.    Jukiteru dijo

   Hapat janë të njëjtë, por duhet të keni parasysh se rrugët janë të ndryshme, pasi që disku juaj i ngurtë mund të njihet me një devijim tjetër, ju do të duhet ta rregulloni atë në kohën e duhur.

 26.   Miguel dijo

  Përshëndetje, unë ndoqa këtë udhëzues për të rregulluar hdd tim të jashtëm, i cili zgjat gati një muaj dhe nuk e di kur do të ndalet ose nëse do të funksionojë, aktualisht kalon 193 milion, hdd është 1.5 tb dhe kompjuteri im nuk është shumë i fuqishëm
  http://imageshack.com/i/iddz316vj

  http://imageshack.com/i/eyrse3avj

  faleminderit

 27.   Winston Montagne dijo

  Shumë e mirë dhe interesante të gjitha

 28.   Juan kontato dijo

  Mund të ketë çështje për të cilat unë nuk jam dakord me ju, por dijeni këtë, ju gjithmonë po më ndihmoni kur kam nevojë për ju !!!!! Faleminderit për këtë informacion shumë të dobishëm !!!, Dhe përsëri Faleminderit !!

 29.   maertina dijo

  pershendetje kontribut i mire juaji. Unë kam një problem të vogël, por të madh. Kam përdorur variantin (-s -v -n -f -w) në orën 27 kur po provoja modelin (A055) kompjuteri u fik.

  tani kam humbur të gjitha ndarjet jam me testdick por demomneto pa fat.
  Nuk ishte një ndarje që ishte duke punuar, por kur kompjuteri u fik, unë prerë bllokimet e keq dhe unë mbeta pa të. keni ndonjë ide se si ta zgjidhni këtë?

  Isshtë një disk i vogël 80 GB, më parë kisha probleme me smart, derisa skedarët e fillimit të sistemit u fshinë dhe mora bllokimet e gabuara. Epo, nëse dikush e di, unë kam qenë me këtë problem për 3 ditë, nuk di ku të shkoj, faleminderit mirupafshim

 30.   Luis dijo

  Përshëndetje, unë jam përpjekur të rimarr skedarët nga një disk i ngurtë 640 GB, ishte disku c: i një xhiro, ka punuar me win7, disku është dëmtuar (unë e injoroj mënyrën, nuk është i imi), kur e lidh atë si të jashtëm , në windows për Ndonjëherë e zbulon atë dhe ndonjëherë nuk e bën, por nuk më lejon të hyj në të, unë e lidh atë me një kompjuter me Linux, ai e zbulon atë ndonjëherë dhe ndonjëherë jo, qëllimi është që të përpiqemi të rimarrim disa dosje të dhënash (kryesisht foto dhe video të një fotografi), unë tashmë kam rikuperuar 56 GB prej 280 GB të cilat janë ato përkatëse, por nuk mund të hyj më në dosjet që dua të rikuperoj, nëse fut diskun, hap dosjen me dosje dhe kur arrij një kryesore më thotë:

  Nuk mund të shfaq të gjithë përmbajtjen e "Fotografitë xx": Gabim në marrjen e informacionit për skedarin "/ media / pc / E83E5A7F3E5A472A / Documents and Settings / F / Documents / Photos xx / xx": Gabim i hyrjes / daljes

  Unë u përpoqa të përdor bllokime të këqija, por kjo më tregon:

  përdoruesi @ ekipi: ~ $ badblocks -s -v -n -f / dev / sdc
  bllokimet e këqija: Leja u refuzua gjatë përpjekjes për të përcaktuar madhësinë e pajisjes

  Çfarë mund të bëj për t'i marrë ato të dhëna?

  Faleminderit paraprakisht për vëmendjen tuaj.

  1.    Massi dijo

   Ju u përpoqët me SUDO SU dhe pastaj përdorni komandën?

 31.   Precoma Holger dijo

  Një pyetje, unë kam Kali në një usb gati për t'u përpjekur të riparoj hard drive e një mini xhiro. Problemi është që disku i ngurtë nuk më zbulon; a ka ndonjë mënyrë për ta riparuar apo lokalizuar atë?

 32.   jose luis dijo

  Përshëndetje bro. Informacion shumë i mirë Unë pata një kohë kur kërkoja se si të riparoja një hard disk 20 GB me imazhe dhe gjithçka shumë mirë, vetëm kur e dhashë atë për të filluar riparimin, unë mora "lejen e refuzuar gjatë përcaktimit të madhësisë së pajisjes". për ndihmën tuaj në kohë Faleminderit.

  1.    anonim dijo

   sudo su

 33.   Cesar Navarro dijo

  Kam një problem që W7 nuk fillon për asnjë arsye, unë kam provuar të gjitha mënyrat e sigurta, por problemi vazhdon, unë fillova PC-në nga Linux Ubuntu 14.2 në konfigurimin e USB-së më duhej të ndryshoja boot-in e PC-së, kur hyja në hard disk nga llinux hard drive me hedh kete gabim:
  Gabim në montim / dev / sda3 at / media / ubuntu / eMakina: Linja e komandës `mal-t" ntfs "-o" uhelper = udisks2, nodev, nosuid, uid = 999, gid = 999, dmask = 0077, fmask = 0177 »« / Dev / sda3 »« / media / ubuntu / eMachines »ka dalë me statusin e daljes jo zero 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread dështoi: Gabimi i hyrjes / daljes
  Leximi i dështuar i NTFS $ Bitmap: Gabim i hyrjes / daljes
  NTFS është ose jo konsistente, ose ka një defekt hardueri, ose është një
  Hardware SoftRAID / FakeRAID. Në rastin e parë ekzekutoni chkdsk / f në Windows
  pastaj rindizni në Windows dy herë. Përdorimi i parametrit / f është shumë
  e rendesishme! Nëse pajisja është SoftRAID / FakeRAID, atëherë së pari aktivizoni
  dhe monto një pajisje tjetër nën direktorinë / dev / mapper /, (p.sh.
  / dev / hartës / nvidia_eahaabcc1). Ju lutemi shikoni dokumentacionin 'dmraid'
  për më shumë detaje.

  Cili do të ishte hapi tjetër për të shmangur humbjen e skedarëve të mi?

  1.    Juan Gilberto valerio jacome dijo

   CESAR NAVARRO, a gjetët zgjidhje për problemin tuaj? Faleminderit paraprakisht

  2.    David salgado dijo

   Kam marrë qasje në skedarë duke montuar ndarjen vetëm për lexim.

   mkdir / media / windows
   sudo mount ntfs-3g -o ro / dev / sda4 / media / windows (Në rastin tim ndarja e të dhënave ishte sda4, por sido që të jetë)

   Problemi është në skedarin hiberfil.sys. Nëse arrini ta fshini, mund të montoni diskun. Dhe nëse keni sukses, më tregoni se si, sepse nuk kam qenë në gjendje.
   Fshihet teknikisht me:
   sudo mount ntfs-3g -o remove_hiberfile / dev / sda4 / media / windows
   por nuk funksionoi për mua

 34.   Eric Xacon dijo

  Përshëndetje mirë, dje kisha një problem me hard diskun e lëvizshëm dhe duke kërkuar informacione gjeta këtë faqe në internet.
  Problemi është se kur përpiqem të hap diskun e lëvizshëm, ai më thotë se disku nuk është i montuar dhe nuk më lë ta hap.
  Unë kam shikuar se cili disk është me funksionin "sudo fdisk -l" dhe kam disk është: Disk / dev / sdb.
  Dhe me funksionin "badblocks -s -v -n -f / dev / sdb" më thotë se "leja është refuzuar në përpjekjen për të përcaktuar madhësinë e pajisjes". Nuk e di se çfarë mund të bëj, nëse dikush mund të më ndihmojë do ta vlerësoja shumë.

 35.   R. Karbajal dijo

  I njëjti mesazh u shfaq për mua dhe unë e zgjidha atë duke vendosur «sudo» vetëm pas bllokimeve të bllokimit dhe duke vendosur fjalëkalimin tim

 36.   Të mëdha dijo

  Riparo një NTFS?

 37.   manigoldo dijo

  Përshëndetje, riparimi që është bërë është logjik dhe jo fizik, unë rekomandoj rezervimin e të dhënave, formatimin e të gjithë diskut të ngurtë, me gparted të lënë bosh hapësirën e dëmtuar të diskut të ngurtë; e papërdorur, pastaj ndarje për pëlqimin tonë dhe voila, linux nuk do t'ju shqetësojë me problemet e fillimit ose tipike "e paaftë për të kopjuar, ngjitur ose çfarëdo tjetër".

 38.   Ivan dijo

  Me sa duket mjeti është mjaft i dobishëm.
  Duhen rreth 6 ditë për një disk 320 GB.
  Sa më shumë mund të zgjasë?
  Sigurisht që nuk është një pajisje e shkëlqyeshme ku po e përdor.

  1.    Andrus Diaz dijo

   Hahaha ivan me mungon dita kur kam gjysem ore duke pritur per 27% dhe ai tha qe u desh shume kohe ju me dhane iluzione burra >>>>

 39.   lëkura dijo

  Na vjen keq, unë kalova blloqe të këqija dhe marr linja të pastra si kjo, detaji është se nuk e kuptoj pse përqindja është kaq e madhe 62K. HDD im është 1Tb kështu që unë imagjinoj se do të marrë shumë kohë.
  Teoria ime është se është 0% dhe 62640 blloqe, por hapësira nuk është e shënuar.

  626400% e mbaruar, 15:49:59 e kaluar. (6097/0/0 gabime)

 40.   SiriusDarkPy dijo

  Këtu është një problem me një HDD, Këtu në Venezuelë HDD-të janë super të shtrenjta stratoferike, çdo ndihmë do të vlerësohet.

  Dalja e fdisk -l është

  fdisk -l

  Disku / dev / sda: 4013 MB, 4013948928 bajt
  255 koka, 63 sektorë / pista, 488 cilindra, gjithsej 7839744 sektorë
  Njësitë = sektorë prej 1 * 512 = 512 bajtësh
  Madhësia e sektorit (logjik / fizik): 512 bytes / 512 bytes
  Madhësia I / O (minimale / optimale): bytes 512 / bytes 512
  Identifikuesi i diskut: 0x00000000

  Sistemi Id i Fillimit të Fundit të Bllokimit të Pajisjes
  / dev / sda1 * 128 7839743 3919808 c W95 FAT32 (LBA)

  Disku / dev / sdb: 500.1 GB, 500107862016 bajt
  255 koka, 63 sektorë / pista, 60801 cilindra, gjithsej 976773168 sektorë
  Njësitë = sektorë prej 1 * 512 = 512 bajtësh
  Madhësia e sektorit (logjik / fizik): 512 bytes / 512 bytes
  Madhësia I / O (minimale / optimale): bytes 512 / bytes 512

  Dalja e e2fsck është

  e2fsck -pvy / dev / sdb

  e2fsck: Vetëm një nga opsionet -p / -a, -n ose -y mund të specifikohet.

  e2fsck -p / dev / sdb

  e2fsck: Numër i keq magjik në super-bllok ndërsa përpiqesh të hapësh / dev / sdb
  / dev / sdb:
  Superblloku nuk mund të lexohet ose nuk përshkruan një shtesë të saktë2
  sistemi i skedareve. Nëse pajisja është e vlefshme dhe ajo me të vërtetë përmban një ext2
  sistemi i skedarëve (dhe jo swap ose ufs ose diçka tjetër), atëherë superbllokimi
  është i korruptuar dhe mund të provoni të ekzekutoni e2fsck me një superbllok alternativ:
  e2fsck -b 8193

  Prodhimi i bllok bllokimit është

  bllokimet e gabuara -svnf / dev / sdb

  Kontrollimi i blloqeve të këqija në mënyrën jo-shkatërruese të leximit-shkrimit
  Nga blloku 0 në 488386583
  Kontrollimi i blloqeve të këqija (testi jo-shkatërrues i leximit-shkrimit)
  Testimi me model të rastësishëm: 0.00% e bërë, 0:10 e kaluar. (Gabime 0/0/0)

  dhe kur shkon si 0.04% loquera e godet atë dhe thotë ARGUMENTI I PAVLEFT D GJAT KEKRKIMIT

  Unë vlerësoj çdo ndihmë.

 41.   Antonio Jose Yuste Lopez dijo

  Unë do të rekomandoja të mos përdorni atë program, "bllokimet e këqija" që kam lexuar se ka gabime dhe në fakt më la një disk në modalitetin e papërpunuar dhe nuk kishte asnjë mënyrë për të rimarrë asgjë dhe e them me njohuri të linux dhe shkencës kompjuterike, në fakt unë jam shkencëtar kompjuteri me aq kujdes ...

 42.   gordo9105 dijo

  Sa keq që nuk mund ta lexoni shënimin, sepse reklamat mbulojnë përmbajtjen dhe nuk ka asnjë mënyrë për t'i hequr ato.

 43.   Disqet më të mira SSD dijo

  Në këtë faqe në internet mund të gjeni të gjitha ndryshimet midis disqeve HDD dhe SSD.

 44.   iamMacero dijo

  Një shkrim kaq i rëndë dhe i shkëlqyeshëm në këtë faqe në internet.
  "Disku i ngurtë NUK mund të montohet, në asnjë rrethanë blah blah blah"
  (Dhe pak më poshtë ata vendosin një komandë ...)
  "-F: detyro leximin dhe shkrimin në pajisjet që janë montuar."

  Por ata harrojnë të thonë se është më mirë të bëni një kopje rezervë të të dhënave dhe të bëni një skanim të thellë shkatërrues (nuk do t'ju tregoj komandën), zgjat shumë më pak dhe ka rezultate më të mira. Ose për shembull që bllokimet e këqija janë vetëm për të riparuar sektorë të këqij, unë përsëris, vetëm për të rregulluar sektorë të këqij. Se, nëse këta sektorë nuk mund të riparohen, ata duhet të izolohen nga një mjet që ata padyshim nuk e dinë.

  FIN

  PS: kërko në internet për mjetin për të izoluar sektorë të këqij dhe për t'iu përgjigjur përdoruesit arrogant sepse ai nuk mund të duket më i zgjuar se unë.

 45.   Akili Baeza dijo

  Ata duhet të turpërohen, duke qenë një sit ku promovohet përdorimi i softuerit FALAS dhe ata I SHTYPIN vizitorët të pranojnë cookies, çdo ditë duken më shumë si MIERDASOFT.