Koduesi i medias Selene: Një konvertues i thjeshtë video audio për Linux

Në këto kohëra kur multimedia është jeta e përditshme e përdoruesve, është e rëndësishme të kesh një të mirë konvertues video audio për Linux. Ka disa mjete në dispozicion në këtë fushë, por në veçanti unë gjithmonë i kam përdorur Kodifikuesi i Mediave Selene, i cili është një mjet mjaft veteran që na jep mundësinë për t'u kthyer nga formate të ndryshme në të tjerët.

Në të kaluarën, blog-u ka folur për mjete të ndryshme për të kthyer video, kështu që nëse jeni të interesuar të dini alternativa të tjera, mund ta bëni nga ketu.

Çfarë është Selene Media Encoder?

Kodifikuesi i Mediave Selene është një konvertues audio video për Linux, shkruar në Vala nga Toni Xhorxh, e cila ka më shumë se pesë vjet zhvillim të akumuluar. Mjeti na lejon të kthejmë skedarët në formate OGG / OGV / MKV / MP4 / WEBM / OPUS / AAC / FLAC / MP3 / WAV.

Ky mjet i fuqishëm ka një ndërfaqe të thjeshtë dhe intuitive, e cila na lejon të konvertojmë audiot dhe videot tona me lehtësi.

Në mënyrë të ngjashme, ky konvertues është i pajtueshëm me formatet më të njohura dhe gjithashtu mund të ekzekutohet përmes tastierës ku mund të kryeni shndërrime të automatizuara. Thisshtë ky funksionalitet i fundit që sjell përfitimin më të madh nga ky mjet për përdoruesit e tij, pasi lejon krijimin e skenareve që lejojnë shndërrimin automatikisht të multimedias dhe plotësimin e kritereve të dëshiruara.konvertues video audio për Linux

Karakteristikat e Kodifikuesit të Mediave Selene

 • Ndërfaqe e thjeshtë dhe intuitive.
 • Shndërroni videot në formate MKV / MP4 / OGV / WEBM.
 • Shndërroni audiot në formate MP3 / AAC / OGG / OPUS / FLAC / WAV.
 • Ju lejon të bëni pauzë dhe të rifilloni pirgun e konvertimit.
 • Mund të ekzekutohet në sfond.
 • Mbyllja e kompjuterit pas konvertimit të mediave mund të automatizohet
 • I pajtueshëm me skriptet Bash që kontrollojnë procesin e konvertimit.
 • Ndërfaqe e shkëlqyeshme e rreshtit të komandës për shndërrim automatik të multimedias.
 • Instalim i lehtë.
 • Softuer falas dhe me burim të hapur.

Si të instaloni Selene Media Encoder?

Instalimi i këtij konvertuesi audio dhe video për Linux është mjaft i thjeshtë, veçanërisht nëse jeni përdorues ose derivate të Ubuntu. Këtu janë hapat që duhet të ndërmerrni për të instaluar Selene Media Encoder.

Instaloni Selene Media Encoder në Ubuntu dhe derivatet

Përdoruesit e Ubuntu duhet të shtojnë ppa-në përkatëse dhe ta instalojnë mjetin

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install selene

Instaloni Selene Media Encoder në Arch Linux dhe derivatet e tij

Ne mund ta instalojmë Selene në Arch Linux dhe derivatet duke përdorur yaourt:

yaourt -S selene-media-encoder

Instaloni Selene Media Encoder në ndërhyrje të tjera

Përdoruesit e distros tjera mund të përdorin. Ekzekutuar mjet, ose për 32 bit ose 64 bit, ju mund të shkarkoni skedarin përkatës më poshtë:

Pasi të jetë shkarkuar, duhet të hapim një terminal, të shkojmë në dosjen ku kemi shkarkuar .run dhe ta ekzekutojmë atë në mënyrën vijuese:

sh ./selene-latest-i386.run #32-bit
sh ./selene-latest-amd64.run #64-bit

Disa distro duhet të instaloni varësitë e renditura më poshtë:

Required: libgtk-3 libgee2 libjson-glib rsync realpath libav-tools mediainfo
Optional: vorbis-tools, opus-tools, vpx-tools, x264, lame, mkvtoolnix, ffmpeg2theora, gpac, sox 

Me gjithë këtë informacion, ne shpresojmë që ju të mund të shijoni mjetin tim të preferuar për të konvertoni audiot dhe videot në Linux. Vlen të përmendet se ky mjet u azhurnua ditët e fundit, kështu që ky është një aplikacion veteran por azhurnohet vazhdimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander Mayorga Munoz dijo

  Faleminderit mik.

 2.   Carlos dijo

  Faleminderit për kontributin, fatkeqësisht nuk më ndihmon sepse më pëlqejnë nëntitujt në formatin alfa (gomar, ssa) dhe ky program nuk e lejon.
  Vite më parë ishte një i quajtur subtitulator i cili ishte fantastik, por fatkeqësisht krijuesi e ndërpreu atë dhe nuk e lëshoi ​​kurrë kodin.
  Përshëndetje.

bool (e vërtetë)