Server me CentOS dhe VirtualBox

Centos-Logo

Përshëndetje, kësaj here i kënaq lexuesit e mi dhe në përgjigje të të gjitha komenteve tuaja Në servera, çfarë shpërndarjeje Linux mund të përdor?: “Shikoni Brody dhe clearOS dhe Oracle dhe CentOS (derivatet e RedHat) pse nuk flisni për ato? Ku jeni duke qëndruar? " Dëgjoni mirë ata dhe unë po ju sjell për ata që kurrë nuk kanë përdorur RedHat ose nxjerrë një studim rasti, real ... një server me CentOS.

Ky udhëzues është për ata që nuk dinë për CentOS (RedHat) ose të paktën kurrë nuk kanë menduar për zbatimin e tij në një server. Doja të telefonoja tutorialin "Debian në CentOS" o "Rruga nga Debian në CentOS" por mendova se tifozët e Debian do të më tallnin në komentet hehehe

Për arsye sigurie! xD ... Nuk mund t'ju them se ku? as modelin e saktë të harduerit por me kënaqësi do të detajoj aftësitë.

 • 4 Përpunuesit 16 bërthama
 • 512 GB RAM
 • Disqe 6x600 GB sata 3, konfigurimi i disqeve është: bastisje 0 2x600 GB dhe bastisje 5 4x600 GB
 • 1 Kontrollues i bastisjes Adaptec
 • 2 karta Qlogic HBA
 • 4 karta rrjeti 1 GB

Le të vazhdojmë ... Detaje detaje detaje ... Epo çfarë shkarkoni këtu. CentOS 7 ose më i lartë është martuar me arkitekturën i386 dhe x86_64 në faqen e tij zyrtare, por duke hetuar dhe hetuar pak më shumë, rezulton se ata nuk i kanë braktisur plotësisht opsionet e tjera, kështu që nëse shkoni në adresën vijuese të wiki ata mund të zgjedhin aroma të tjera.

Ka 3 versione Gjithçka, DVD ISO dhe minimale, unë zgjodha këtë të fundit për të kërkuar minimumin e kërkuar dhe për të provuar gjëra të tilla si shpejtësia e depove zyrtare, shpejtësitë e instalimit dhe shmangien e instalimit të shërbimeve të panevojshme, ndër të tjera.

Befasia ime, versioni minimal peshon rreth 630 mb., Të cilën nuk më pëlqente shumë për të qenë i sinqertë. kështu që përsëri gërmoni pak më shumë, rezulton se keni një version netinstall prej 380mbërafërsisht. (Nuk e di pse nuk ia lehtësojnë jetën të gjithëve dhe vendosin gjithçka në faqen e parë !!!) ajo që duhet të bësh është të shkosh në x86_64, të zgjedhësh një pasqyrë dhe më pas të shkarkosh versionin netinstall këtu.

Epo deri më tani misteri. Ne fillojmë me nisjen e sistemit, me opsionin e instalimit CentOS.

Ne zgjedhim gjuhën.

20160215_100821

Kjo menu "Përmbledhje Instalimi" ka këto mundësi shumë të mira dhe zakonisht i zbulon ato automatikisht.

20160215_100942

Në "Politika e Sigurisë", sillni disa profile të paracaktuara tashmë të mjediseve dhe mjediseve, është zgjedhja juaj që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

20160215_101132

Nuk është për t'u habitur që unë zgjodha atë që tha shumë specifikisht si përshkrimin e profilit "instalimet e serverit".

20160215_101138

Ok, pjesa interesante është se të gjithë hutohen ose e bëjnë sistemin të shpërthejë (fillestarët dua të them, mos u ofendoni nga ata që e dinë. Unë tashmë pashë një valë komentesh që vinin në këtë temë). Menaxheri për mendimin tim nuk është automatikisht aq i zgjuar, e provova, këmbënguli në vendosjen e sdb si shtëpi. Tani me opsionin "Unë do të doja të krijoja hapësirë ​​shtesë të disponueshme", duhet të zgjidhni se cilat ndarje ose disqe instaluesi mund ose nuk mund t'i prekë për të krijuar të gjithë sistemin e skedarëve.

20160215_101400

Si përfundim, unë nuk zgjodha asnjë nga ato opsione dhe shkova në tradicionale. Ndarja manuale, në këtë pikë ju lejon të krijoni ndarje lvm, standarde ose të zgjeruara midis llojeve të tjera, veçanërisht krijoni ato pa shumë problem pasi është për këtë studim rasti.

20160215_102943

Përzgjedhja + ju pyet për pikën dhe formatin e montimit. Madhësitë dhe dimensionet janë pak të vështira për t'u treguar me këtë menaxher, nuk pashë një mundësi, për të përdorur pjesën tjetër të hapësirës, ​​kështu që duhet të zgjidhni me sy dhe më pas të kontrolloni nëse keni ende hapësirë ​​të disponueshme.

20160215_102956

Shumë e rëndësishme, në opsionin modifiko nën kontrolluesin tënd, mund të zgjedhësh vëllimet e mundshme ku menaxheri do të vlerësojë nëse përshtatet ndarja që ke krijuar.

20160215_103013

Për shembull, nëse krijoj / shtëpi me 500 GiB dhe nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme në SDA por nëse është në SDB atëherë automatikisht do ta caktojë atë në atë disk, për të shmangur këtë zgjidhni diskun ku dëshironi të ekzistojë kjo ndarje.

20160215_103005

Më në fund, duhet të krijoni një përdorues rrënjë dhe një përdorues normal

20160215_103242

Në fund të procesit, duhet të rifilloni dhe kaq. Kur sistemi fillon, një ekran i zi dhe një kërkesë e shpejtë duke pritur hyrjen dhe fjalëkalimin, si zakonisht.

Këtu një htop (unë kam për të instaluar htop nuk vjen si parazgjedhje, e cila është e zakonshme).

htop

Këtu një df -h, nga rruga, instalimi fillestar peshonte 1.2 GB pas azhurnimit, më pak sesa duhet të kishte me 1.4 GB. Arsyeja pse peshon 4.4 është se unë instaloj Virtualbox dhe Kde (nëse tashmë e di, nuk është më e lehta, ata do të më thonë instaloni xfce ose instaloni xen, por ky udhëzues ishte për sot dhe për fillestarët), plus shumë biblioteka.

df

Nga këtu e tutje, një copë tortë.

Rrjeti / Rrjeti

Si zakonisht ka si 10 mënyra për të konfiguruar rrjetin, Unë do të shpjegoj një nga shumë, por e lehtë, dhe është me nmtui, Për të konfiguruar rrjetin, ne fillojmë duke modifikuar një lidhje:


Pamja e ekranit në 2016-03-01 08:20:36

Pastaj duhet të zgjidhni se cilën ndërfaqe rrjeti dëshironi të modifikoni.

Pamja e ekranit në 2016-03-01 08:20:56

Dhe së fundmi, vendosni të gjithë konfigurimin, Manual ose DHCP, unë nuk rekomandoj dhcp në një server, por është vendimi i të gjithëve. Unë nuk ju gjykoj hahaha

Pamja e ekranit në 2016-03-01 08:21:40

Tani ne vazhdojmë të azhurnojmë sistemin tonë:

yum update
yum upgrade

Unë rekomandoj instalimin e kësaj pakete, sepse (në mënyrë të përmbledhur) ju lejon të kurseni disa megabajt duke shkarkuar vetëm modifikimet dhe jo paketën e plotë.

yum install deltarpm

Instaloni një ndërfaqe grafike për virtualbox, unë përdor kde, por ju keni gnome, kfce, mate, ndër të tjera.

 yum -y groups install "KDE Plasma Workspaces" 

Pastaj thjesht vendoseni që të fillojë si parazgjedhje kur çizmet dhe gjithashtu filloni mjedisin menjëherë.

# echo "exec startkde" >> ~/.xinitrc
# startx

Me virtualbox, unë rekomandoj që jo vetëm të shtoni depot e virtualbox por ato rpmforge për të kënaqur të gjitha vartësitë, pa ndonjë problem.

Këtu futni dosjen e depove dhe shkarkoni repon e re

cd /etc/yum.repos.d
wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/rhel/virtualbox.repo

Aktivizoni rpmforge dhe instaloni dkms

yum - mundësohetrepo rpmforge instaloni dkms

Ne instalojmë gjithçka të nevojshme, biblioteka dhe aplikacione zhvillimi, si dhe zhvillimin e kernelit për kokat e kernelit ndër të tjera

yum groupinstaloni "Mjetet e Zhvillimit"
yum instaloni kernel-zhvillimin

Ne shtojmë përdoruesin tonë në grupin vboxusers

usermod -a -G emri i përdoruesit të vboxusers

Dhe së fundmi nëse doni të përdorni ose ndani pajisjet tuaja usb me makina virtuale, thjesht ekzekutoni këto linja

mkdir / vbusbfs
echo "asnjë / vbusbfs usbfs rw, devgid = $ (awk -F: '/ vboxusers / {shtyp $ 3}' / etj / grup), devmode = 664 0 0" >> / etj / fstab
mali -a

 

Pamja e ekranit në 2016-03-01 08:19:55

Lehtë apo jo?

Performanca? përfitimet? Avantazhet? Epo në këtë moment sillet mirë, nuk kam asnjë ankesë, është njësoj si Debian, unë jam duke instaluar makina të reja virtuale, për artikujt e ardhshëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   çaparal dijo

  Në një rast të caktuar unë u përpoqa të instaloj Centoos 7 (Unë mendoj se DVD është ende atje) dhe në fakt unë arrita ta marrë atë, por pasi instalova, sistemi grafik nuk u zbulua me qartësinë që duhet të kishte dhe pasi luftova me të për disa orë Unë u largova i mundur.

  1.    BrodyDalle dijo

   Si parazgjedhje, sjell drejtues dhe konfigurime gjenerike, duhet të ekzekutoni dhe instaloni manualisht të gjithë drejtuesit shtesë ose të pronarit që ju nevojiten. ndonjë gjë, nëse provoni përsëri dhe dështoni më kontaktoni për të parë nëse mund t'ju ndihmoj. Faleminderit per komentin tuaj

 2.   Guximi 2.0 dijo

  shpesh kastravec i serverit apo jo?

  1.    BrodyDalle dijo

   zbulohet diferenca kulturore ... hahaha nuk e di nëse doni të thoni diçka të mirë apo të keqe, ne jemi nga vende të ndryshme, është e mirë apo e keqe? Faleminderit per komentin tuaj

   1.    peterçeko dijo

    Çfarë do të thotë një kastravec që makineria është e mirë :).

 3.   Shkurt dijo

  Mirë; Në komentin tim të mëparshëm nuk kam folur për Centoos si një humbje ndaj shpërndarjes, por, nga ana ime, pasi nuk isha në gjendje ta instaloja në mënyrë të kënaqshme.

 4.   Alexander dijo

  Si është RAID 0, ku unë punoj, ne përdorim shumë RAID 5, të vërtetën deri më tani mësoj nga kjo dhe cili është sistemi sikur të mbroja veten më shumë.

  1.    BrodyDalle dijo

   Shikoni, është shumë më e shpejtë sepse informacioni përhapet në disa disqe, prandaj shpejtësia e leximit është shumë më e shpejtë, por ofron 0 tepricë, nuk mund të bëni asgjë për të rikuperuar të dhënat nëse një disk është i dëmtuar. Por në këtë postim është një gabim, sepse unë me të vërtetë bëra bastisjen 1 (duke pasqyruar) ju mund ta shihni atë në df -h që unë tregoj

 5.   peterçeko dijo

  A nuk do të ishte më mirë të përdorej KVM së bashku me Virt-Manager? Unë mendoj se është një opsion më i mirë se VirtualBox :). Bravo për Raid 1 për sistemin.

  1.    Guximi 2.0 dijo

   Sigurisht që kvm është shumë më i qëndrueshëm se VirtualBox, për ambiente prodhimi kvm e shoh atë më serioze dhe më të fuqishme. Përveç kësaj, orakulli më jep një skuqje të shpejtë.

  2.    BrodyDalle dijo

   natyrisht, ka alternativa më të qëndrueshme sesa virtualbox, por për demonstrim dhe qëllime didaktike, virtualbox bën punën. Faleminderit per komentin tuaj

  3.    Gonzalo martinez dijo

   Fa, shyqyr që sqaruat që ishte për qëllime demonstrimi.

   Unë do të thoja se dukej si një rrëmujë dhe një humbje për të përdorur atë server bruto me kuti virtuale

 6.   pa emër dijo

  Vbox për të luajtur / Praktikë dhe KVM / LVM / VNC / CentOS-Minimal (një kënaqësi) për Laburar
  Mos harroni se KVM ofron PCI-Passtrough, gjë që ju bën të harroni përgjithmonë dual-boot

  1.    BrodyDalle dijo

   Pajtohem, kjo është arsyeja pse përgjigja ime e mëparshme ... megjithëse unë jam më shumë në lidhje me virtualizimin me xen (gjithashtu mbështet PCI-Passtrough) ... më shumë se minimale CentOS, provo instalimin net

 7.   Moises serrano dijo

  Përshëndetje nga Venezuela, udhëzimi është shumë interesant, shpresoj se së shpejti do të publikoni se si të konfiguroni makinat virtuale me funksione të ndryshme.

  1.    BrodyDalle dijo

   ndonjë funksion specifik?

   1.    Moises seerrano dijo

    Një proxy 😀 dhe një server shtypi

  2.    BrodyDalle dijo

   Proxy që e kam bërë tashmë, do të botohet midis sot dhe nesër ... për shtypësit do ta vendos në radhë për një postim të ardhshëm. Faleminderit per komentin tuaj

 8.   Alfredito dijo

  Çfarë copë makine !!!
  Marr me qira një vps prej 1 GB RAM dhe gjoja 2 bërthama dhe funksionon shumë mirë.

 9.   Gonzalo martinez dijo

  Centos 7 po ecën shumë mirë.

  Unë kam shumë servera në prodhim me centos 7 dhe 0 ankesa për asnjë prej tyre.

  Njëri prej tyre ka 32 GB RAM, 8 bërthama dhe një bastisje 1 nga 512 SSD dhe vetëm MySQL, i cili merr shumë transaksione në sekondë (për t'ju dhënë një ide, po kërkoj të ngarkoj planin e të dhënave në host, sepse i ha të gjitha 10 Mbps simetrik i trafikut), pasi bazat konsumohen nga rreth 8 servera të internetit që gjithashtu kanë trafikun e tyre, dhe unë kam pasur disa detaje të tjera me mysql, por në nivelin e OS, një shkëmb.

  1.    BrodyDalle dijo

   Po, është shumë e qëndrueshme. Mbase kritika ime e vetme është që versionet e paketave janë pak të vjetruara krahasuar me ato aktuale, për shembull postgres 9.2, kallamar 3.3, etj ... por kjo është një nga karakteristikat që e bën atë kaq të qëndrueshme. Faleminderit per komentin tuaj

 10.   Pepito Pepe dijo

  Unë me të vërtetë nuk e kuptoj pse në pjesën e adaptorëve të rrjetit ju mjegulloni IP-në tuaj lokale, a do të rrëmbejmë kartën tuaj të rrjetit?