Sysadmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

Sysadmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

Sysadmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

Një profesionist i teknologjisë i njohur me emrin e shkurtër anglisht Sysadmin ose përkthimi i tij në spanjisht si "Sistemi dhe / ose Administratori i serverit" është zakonisht një profesionist IT me përvojë gjithçka në një., dita normale e së cilës zakonisht është e mbushur me një numër të madh aktivitetesh të larmishme të planifikuara ose jo, të cilat ne duhet t'i kryejmë në një mënyrë të zgjuar për t'iu përmbajtur të gjithave pa më pak se disponueshmëria për të ndihmuar në zgjidhjen e ndonjë incidenti tjetër të kompjuterit në minutën e fundit.

Kështu, të bëhet një Administrator i mirë i Sistemit dhe Serverit, domethënë një Sysadmin me gjithë ligjin, Essentialshtë thelbësore të zhvillohen dhe përvetësohen aftësi dhe qëndrime të caktuara që i lejojnë ata të kryejnë punën e tyre në mënyrë efikase dhe efektive.

Sysadmin - Administratori i Sistemit dhe Serverit: Hyrje

paraqitje

Të jesh Sysadmin është diçka me shumë rëndësi si nga ana personale ashtu edhe nga ana profesionale, pasi është një pozitë me peshë të madhe brenda fushës së Informatikës në Organizata, aq sa edhe ditën e tyre ata kanë "Ditën e Sysadmin" e cila zakonisht festohet ndërkombëtarisht në 29 korrik të çdo viti, për të njohur dhe vlerësuar punën e tyre të shquar, njohuritë, durimin dhe kontributin e tyre në Kompanitë ose Institucionet ku ata punojnë .

Një Sysadmin është zakonisht përgjegjës për garantimin e funksionimit korrekt të çdo platforme teknologjike dhe kompjuterike ku ai punon, duke punuar pa u lodhur për të ekzekutuar aktivitetet e nevojshme (implementime, azhurnime ose ndryshime) dhe për ta mbajtur biznesin funksional. Shumë herë me veprime që kanë tendencë të ndikojnë në punën e të tjerëve, gjë që shpesh i bën ata të bëhen njerëz të pakëndshëm nga punëtorët në zonën administrative ose operacionale të nivelit të ulët në organizatat e tyre.

Por pavarësisht, të jesh Sysadmin është një punë, profesion, pasion shumë sfidues dhe shpërblyes, i cili tenton të zhvillohet në mes të një ambienti shumë konkurrues., që nënkupton që ai vetë përpiqet të jetë një staf gjithëpërfshirës, ​​shumë-funksional dhe multi-disiplinor.

Në përmbledhje, të jesh Sysadmin nuk është asgjë më shumë sesa të jesh personi përgjegjës ose një nga ata që janë përgjegjës brenda një Organizate, të garantosh funksionimin dhe mirëmbajtjen e një ose disa Sistemeve (Sistemeve) ose Server (eve) ose një pjese ose të gjitha një platformë informatike. Dhe ajo Në varësi të Organizatës ku punoni, mund të keni ose jo shumë funksione dhe përgjegjësi, të cilat do të ndikojnë në përgatitjen, trajnimin dhe përvojën tuaj në të ardhmen.

Sysadmin - Administratori i sistemit dhe serverit: Përmbajtja

përmbajtje

Rolet dhe detyrat e një Sysadmin

Shkurtimisht, ato mund të përmblidhen në sa më poshtë në një Sistem (a), Server (të) ose Platformë:

 1. Zbatoni të reja ose hiqni të vjetëruara
 2. Bëni kopje rezervë
 3. Monitoroni performancën
 4. Menaxho ndryshimet e konfigurimit
 5. Operoni Aplikacionet dhe Sistemet Operative
 6. Menaxho llogaritë e përdoruesve
 7. Monitoroni sigurinë e kompjuterit
 8. Përballimi i dështimeve dhe rrëzimeve
 9. Plotësoni kërkesat e përdoruesit
 10. Raportoni tek nivelet e drejtpërdrejta përgjegjëse të Organizatës
 11. Dokumentoni veprimtaritë llogaritëse të Sistemit dhe Platformës

Njohuri të përgjithshme dhe shtesa

Edhe pse tendenca aktuale po shkon drejt përdorimi në rritje i Cloud Technologies (Cloud Computing), kjo nuk eliminon ose kërcënon punën e Sysadmin, por përkundrazi ndryshon thelbësisht mënyrën në të cilën Sysadmin zakonisht menaxhon Sistemet, serverat dhe platformat përgjegjëse.

Dhe kjo më shumë se gjithçka është për shkak se zakonisht një Sysadmin i mirë zakonisht është ose kryen funksione të një administratori të:

 • Bazat e të dhënave
 • Siguria e IT
 • Networks
 • Sisteme Operative (Private ose Falas)

Sysadmins të mirë zakonisht kanë njohuri themelore të programimit ose logjikës së programimit. Ata priren të kuptojnë shumë mirë sjelljen e dikujt pajisje për ndërlidhjen e rrjeteve ose telekomunikacioneve dhe softuerin përkatës me qëllim të zbatimit dhe zgjidhjes së problemeve. Ata zakonisht janë të mirë në të ndryshme gjuhët e programimit të përdorura për skriptimi ose automatizimi i detyrave rutinë si Shell, AWK, Perl, Python, ndër të tjera.

Vizioni i punës

Një Sysadmin me përvojë duhet të përpiqet të merret me incidentet e TI në mënyrë të tillë që t'i diagnostikojë shpejt dhe saktë ato, të zbulojë problemin (shkakun) dhe ta riparojë atë sa më shpejt të jetë e mundur. Dhe diçka shumë themelore për të kursyer kohë dhe përpjekje të panevojshme: Automatizoni gjithçka që mundeni.

Por për të qenë më specifik një Sysadmin duhet:

 • Automatizoni sa më shumë që të jetë e mundur, zotërimi i gjuhëve më të mira të mundshme dhe komandat e shkrimit për të kthyer detyrat e shpeshta dhe të lodhshme në detyra të automatizuara.
 • Shmangni humbjen e informacionit mirëmbajtja e kopjeve rezervë të gjithçkaje thelbësore dhe jetësore, duke siguruar që ato të jenë në disa media në të njëjtën kohë, dhe nëse është e mundur vende të ndryshme
 • Keni një plan kompjuterik për rikuperimin e katastrofave se ata mund të paraqiten dhe kështu të arrijnë një rikuperim të shpejtë dhe të kthehen sa më shumë që të jetë e mundur në normalitet.
 • Sigurohuni që platforma e punës të përbëhet në një arkitekturë homogjene që lejon tepricë dhe lehtëson klonimin e sistemeve dhe serverave në mënyrë efektive dhe efikase.
 • Sigurohuni që platforma e punës të ketë burime të mjaftueshme të CPU, RAM dhe Hard Disk që lejojnë organizatën të rritet natyrshëm.
 • Jini proaktiv, jo reaktiv, domethënë, ata duhet të parashikojnë problemet dhe rritjen e organizatës.
 • Zotëroni në mënyrë efikase tastierën, kombinimet tuaja të çelësave, shkurtoret e tastierës për të gjitha aplikacionet tuaja të preferuara.
 • Zotëroni në mënyrë efikase rreshtin e komandës të sistemit operativ të tyre përkatës.
 • Dokumentoni gjithçka që është e nevojshme, duke lënë regjistra, manuale, udhëzues dhe udhëzues në dispozicion, në mënyrë që në mungesë tuaj aktivitetet të vazhdojnë ose dhe problemet të korrigjohen
 • Dhe ndër të tjera duhet të dini të pranoni gabimet dhe dështimet tuaja, Mësoni nga gabimet e tyre dhe të tjerët, Hetoni, mësoni dhe zbatoni ato që kanë mësuar.

Sysadmin - Administratori i Sistemit dhe Serverit: Përfundim

Përfundim

Brenda secilës organizatë dhe brenda secilës zonë të saj, ka gjithmonë personel nevralgjik, kjo është, me shumë rëndësi. Dhe Sysadmin janë zakonisht njëri prej tyre si në përgjithësi ashtu edhe në atë specifik, sepse puna e tyre zakonisht përfshin të qenit përgjegjës për shumë gjëra dhe të kesh një sasi të madhe të punës dhe përgjegjësive me rëndësi jetike për biznesin e saj.

Pavarësisht se sa e mirë apo teknologjia moderne nuk funksionon në vetvete si me magji, ajo ka nevojë për një Sysadmin të mirë dhe nganjëherë edhe për një grup të mirë të tyre, se ata kanë aftësitë dhe qëndrimet e nevojshme për të kryer aktivitete të ndryshme që u janë besuar atyre.

Nëse jeni një Sysadmin, shpresojmë që ta pëlqeni këtë artikull dhe të shërbeni personalisht ose mund t'ua rekomandoni të tjerëve në mënyrë që çdo ditë të jenë një Sysadmin më i mirë. Në rast se doni të gjeni diçka më shumë rreth Sysadmin në Blogun tonë, mund të provoni duke klikuar në linkun "Sysadmin - FromLinux" ose në këtë lidhje të jashtme në lidhje me "Dita e Sysadmin".

Nëse keni më shumë pyetje në lidhje me këtë temë, unë ju rekomandoj që të lexoni letrën e punës në lidhje me të gjetur në këtë lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   luix dijo

  Cili është ndryshimi i vërtetë midis një sysadmin dhe një devops?

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Luix këtu është lidhja për artikullin e premtuar për pyetjen tuaj!

   https://blog.desdelinux.net/devops-versus-sysadmin-rivales-colaboradores/

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Nuk është një pyetje që ka një përgjigje të shkurtër, por ndryshimi në shikim të parë nuk duket asnjë. Sidoqoftë, një DevOps është një përzierje e Sysadmin dhe Developer, funksioni i së cilës është pikërisht të eleminojë pengesat midis të dy profileve. Prandaj, duhet të keni njohuri si për softuerin, ashtu edhe për infrastrukturën ku do të strehohet. Ndërsa Sysadmin është si niveli më i lartë që mund të arrijë një Specialist IT, i cili përveç Infrastrukturave dhe Proceseve, njeh edhe programim pa pasur nevojë që ai të jetë ekspert në atë fushë.

  E vërteta është se pyetja ishte e mirë dhe unë premtoj të bëj një artikull në lidhje me të.

 3.   Klaudioz dijo

  DevOps, megjithëse është në mes mes Sysadmin dhe Developer, funksioni i tij kryesor është automatizimi i vendosjeve. Kompanitë e mëdha bëjnë mijëra vendosje çdo ditë dhe pa këtë automatizëm është plotësisht e pamundur të plotësosh nevojat e miliona përdoruesve të këtyre ndërmarrjeve ku një përplasje ose një defekt duhet të zgjidhet për disa minuta.
  Një DevOps mund t'i afrohet punës së një sysadmin, kur punon në re duke përdorur Infrastrukturën si një kod, ku mund të kesh skripte për të krijuar të gjithë infrastrukturën e kompanisë nga e para.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Kontribut i shkëlqyeshëm. Dhe si Luix, këtu është artikulli im që flet për kontributin tuaj: https://blog.desdelinux.net/devops-versus-sysadmin-rivales-colaboradores/