[Opinion] Infrastruktura dhe Shërbimet e Vërtetimit - Rrjetet e NVM-ve

Përshëndetje miq!

Indeksi i përgjithshëm i serisë: Rrjetet kompjuterike për NVM-të: Hyrje

Pjesa më e madhe e artikujve njëzet e çuditshëm të botuar deri më sot në seri Rrjetet e NVM-ve, janë konceptuar në mënyrë të tillë që të arrijnë këtë pikë me një kuptim të qartë të rëndësisë thelbësore të shërbimeve DNS dhe DHCP - pa harruar NTP - për një Rrjet Biznesi.

Siç kemi shpjeguar në artikujt e mëparshëm, këto janë shërbime jetësore - veçanërisht DNS - për çdo rrjet. Trueshtë e vërtetë që ne nuk prekim disa programe siç është NSD ose serveri autoritar i emrave të përdorur gjerësisht në serverat Root DNS dhe që ai mund të shërbejë në rastin e Zonave të Deleguara për përgjegjësinë tonë.

Nëse nuk do t'u kishim kushtuar një përpjekje dhe kohë të madhe temave të mëparshme, tani do të duhet të shpjegonim secilën prej tyre në një mënyrë të detyrueshme. Kjo është arsyeja pse thelbësore Për të sapoardhurit në Rrjetet e NVM-ve, lexoni dhe studioni artikujt e sfondit. Pa i lexuar ato do të keni shumë boshllëqe dhe pyetje të cilave nuk do t'ju përgjigjemi në të ardhmen. 😉

Në vendin tim - Kubë - është shumë normale që, kur një Administrator Rrjeti ose një Shkencëtar Kompjuterik të cilit i është dhënë përgjegjësia për vendosjen e një rrjeti të ri për çdo NVM, pa menduar dy herë instalon shërbimet e Infrastrukturës dhe Vërtetimit bazuar në Microsoft® Active Directory®. Nuk është e rëndësishme që NVM-të të kenë 15 ose 1500 ekipe. Ata instalojnë Microsoft Active Directory 2008, 2012, ose "versionin e fundit" pa menduar as për të.

 • Ju nuk keni sensin e përbashkët - më së paku të përbashkët nga shqisat - për të eksploruar ose për të njohur alternativa të tjera.

Unë nuk po e ekzagjeroj kur pohoj sa më sipër, megjithëse kohët e fundit dhe nën presion administrativ, ata po kërkojnë që të instalohet Zentyal®, i cili është program privat që ofron një Version të Komunitetit që ndonjëherë lë shumë për të dëshiruar. Jam i sigurt që versionet e paguara janë shumë më superiore dhe në këtë blog kushtuar Softuerit të Lirë duhet të jemi sa më transparent dhe të shprehim këndvështrimin tonë bazuar në praktikë të cilën e konsiderojmë si kriterin më të mirë të së vërtetës.

Unë njoh raste të dështimit të pjesshëm ose të plotë kur ata kanë migruar nga Microsoft në Zentyal. Dhe është se për ta bërë atë hap të shpejtë duhet të jesh i përgatitur mirë dhe të kesh njohuri rreth Software-it të Lirë. Unë vlerësoj shumë mendimet e kolegut dhe mikut tim dhunter i cili la një koment të guximshëm për Zentyal në artikull BIND dhe Active Directory® - Rrjetet e NVM-ve, të cilat mund t’i lexoni.

Kam shkruar disa artikuj në Paketa e Shërbimit ClearOS 5.2 1, një zgjidhje e shkëlqyeshme që në kohën e saj fitoi shumë çmime për Programin më të Mirë të Lirë, të cilat unë i ndoqa derisa të lexoj artikullin ClearOS 6.3 është hyjnor, vazhdoni të përdorni 5.x. Politikë fatkeqe Pastro qendrën, një kompani e vogël e përkushtuar për të bërë ClearOS - si dhe programe të tjera - për të mbyllur të dy versionet Community të produkteve të tyre. Sidoqoftë, unë nuk kam ndaluar së hedhuri një vështrim në ClearOS deri në versionin e tij 7.2. Në fakt, unë kam një ClearOS 5.2 në prodhim për më shumë se 4 vjet, me klientë të Windows të të gjitha llojeve dhe me më shumë se 60 kompjutera.

 • Për një kompani private, gjëja kryesore është fitimet. Logjike! Jo? Ajo që ndodh është se, ndonjëherë, ata nuk e kuptojnë plotësisht fushën e mëtejshme të vendimeve bazuar nësi në atë kriter të vetëm. Nëse keni ndërmend të korrni, mbjellje. Shihni Red Hat për një shembull se çfarë të bëni.Rastësisht, ClearOS bazohet në sistemin operativ CentOS / Red Hat

  , por dukshëm jo në shembullin e Red Hat Company si e tillë. Ai shkon dhe Red Hat e blen atë një ditë nëse është në vijën e tij të interesit të merret me Microsoft, një pyetje që nuk duket - për momentin - për shkak të interesit të tij të dukshëm në Serverin e tij të Direktorisë 389 që mund të sinkronizohet me një Direktori Active të Microsoft të mënyrë dydrejtimëshe.

Ndoshta deri më tani kam përmendur tre - nga katër - programe që guxoj të them janë më të përdorurat për shërbimin e Infrastrukturës dhe Vërtetimit në shumë Rrjete të NVM-ve:

 • Drejtoria Active e Microsoft
 • Samba
 • ClearOS - PDC e Bazuar në Samba
 • Zentyal - Active Directory bazuar në Samba

Dhe nëse e shohim nga afër, T ALL GJITHA janë të orientuara në Microsoft Networks! Standardi i facto - që nuk do të thotë se është më e mira për meritat e veta - është Rrjeti Microsoft. Na pëlqen apo jo, pavarësisht nëse luftojmë kundër tij, është një realitet që nuk mund dhe nuk duhet ta injorojmë.

 • Ata që janë të ngarkuar me zbatimin dhe shërbimin e Rrjeteve të NVM-ve nuk kanë mundësi ta injorojnë këtë realitet.

Unë mendoj se aktualisht Mungesa Gjigande e Privatësisë e pësuar nga sistemet operative të Microsoft nuk është sekret për askënd, lehtësisht i verifikueshëm duke lexuar pyetjet DNS të bëra nga sistemet e tyre operative - të shpjeguara në artikujt e mëparshëm në temën DNS dhe DHCP - kur vendosim pyetje janë regjistruar.

Duket se shumica e përdoruesve përfundimtarë që përdorin disa sistem operativ Microsoft nuk e kanë parë akoma filma Amerikanët «Kushtet dhe Kushtet Mund të Zbatohen -2013"; "Snowden-2016»Nga drejtori i shkëlqyeshëm Oliver Stone; etj., si dhe leximi i shumë artikujve mbi këtë temë të botuar në Internet.

I dashur dhe i dashur, ky është një blog kushtuar Software-it të Lirë. Asgje tjeter. Dhe nëse nuk kanë një kujtesë shumë të keqe, ata do të kujtojnë kur Microsoft e thirri Stallman një ... Sidoqoftë, tani Microsoft e do Linux-in. Even Ai madje lëshoi ​​një versioni i serverit tuaj SQL Microsft që mund të instalohet në Red Hat. Justshtë vetëm një shembull i manipulimeve të mundshme mendore që korporatat me të vërtetë të fuqishme mund të na nënshtrojnë bazuar në interesat e tyre ekonomikë. Sot të urrej dhe nesër të dua. E gjitha varet nga fitimi i parave.

Megjithëse shumë mund të mos e besojnë, rruga drejt shërbimeve të Infrastrukturës dhe Vërtetimit kalon nëpër të gjitha cepat e mëparshme dhe mendoj se është e shëndetshme të tronditësh pak skeletin e atyre që janë të vendosur të më shoqërojnë në këtë aventurë. Nëse doni të dini një shembull të gjallë të teknikave të korporatës së fuqishme Microsoft, vazhdoni në sit Shumë linux Artikulli i Eduardo Molina, FSFE: "Fjala e fundit ende nuk është thënë në Mynih", dhe të gjitha shkrimet e mëparshme në lidhje me këtë temë, të botuara në atë blog me cilësi shumë të mirë.

Siç u tha Morfej a Neo në filmin e pashmangshëm «matricë': Hape mendjen!.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zodiaku Carburus dijo

  Artikull i qartë, i rëndësishëm dhe tërheqës. Faleminderit edhe një herë për kohën dhe mundin tuaj që na kushtuat.

 2.   Iwo dijo

  Artikulli është gjithashtu jashtëzakonisht interesant sepse përshkruan përvojën se si sysadmins i qasen administrimit të rrjeteve.
  Veryshtë shumë e vlefshme të njohësh mendimin aspak të favorshëm që shprehet për zbatimin e Zentyal si PDC + AD.

 3.   federico dijo

  Pershendetje IWO! Unë sqaroj se mendimi i shprehur ka të bëjë me versionin e Komunitetit Zentyal, nuk paguan për të, pasi që i fundit nuk e kam parë. Through Unë e di përmes komunikimit me ju që po konsideroni migrimin në Softuerin e Lirë. Unë ju sugjeroj dhe prisni pak që ne të merremi me mënyrën e zbatimit të një Direktori Active - Kontrollues Domain "AD-DC Samba 4.51".