Shërbimi i mbikëqyrjes dhe monitorimit të Zabbix 3

Zabbix_logo
Pershendetje te gjitheve. Këtë herë ju sjell këtë mjet shumë të dobishëm dhe të panjohur për shumë, për të qenë në gjendje të monitoroni dhe monitoroni aktivitetin e serverave tanë të gjithë nga një vend.

Shumë janë mjetet që e bëjnë këtë plotësisht ose pjesërisht, në raste të tjera duhet të instalojmë disa për të marrë përfitimin që po kërkojmë.

E vërteta është që zabbix punon nën modelin e një versioni të vetëm për të cilin nuk paguan asnjë qindarkë dhe ka një komunitet të mirë. Por si gjithmonë, nëse preferoni ose keni burime për një kontratë shërbimi dhe / ose mbështetje si dhe një trajnim shumë të mirë për të përdorur mjetin, unë do t'ju thosha që nuk është një investim i keq.

Veçanërisht ky mjet është vetëm për shpërndarjet e bazuara në debian, ubuntu, redhat. Ndoshta është e kufizuar për disa, pasi ata ndoshta do të duhet t'u referohen burimeve për të përpiluar.

Ok, tani shkojmë me tutorialin plotësisht. Unë e bëra këtë instalim në debian 8 jessie. Një server i pastër me bazën e të dhënave në një server tjetër, por kjo varet nga të gjithë.

hap 1

Shkarkoni serverin zabbix dhe shikoni nga këtu

Një tjetër alternativë është direkt nga serveri juaj.

wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-server-pgsql_3.0.2-1+jessie_amd64.deb .
 wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-frontend-php_3.0.2-1+jessie_all.deb .

Ne instalojmë këto paketa dhe zgjidhim varësitë.

dpkg -i *.deb
 apt-get install -f

hap 2

Ne shtojmë emrin e shembullit të serverit tonë zabbix.mydomain.com

 vi /etc/hosts

Shtojmë për shembull:
192.168.1.100 zabbix zabbix.mydomain.com

Si parazgjedhje, zabbix instalon në apache-n tonë një konfigurim alias në /etc/apache2/conf-enabled/zabbix.conf, për të hyrë si më poshtë http: // / zabbix, nuk më pëlqen kështu që të mund të çaktivizojmë

a2disconf zabbix.conf

Hapi 2.1 (opsional - nëse e keni lënë konfigurimin e mëparshëm siç është, kaloni në hapin 3)

Për më tepër ose opsionalisht do të duhet të krijoni një shtëpi virtuale ose të modifikoni 000-default.conf siç preferoni dhe shtoni sa vijon

 vi /etc/apache2/sites-available/zabbix.midominio.com.conf

<VirtualHost *:80>

ServerName zabbix.midominio.com

DocumentRoot /usr/share/zabbix

<Directory "/usr/share/zabbix">
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
Order allow,deny
Allow from all

<IfModule mod_php5.c>
php_value max_execution_time 300
php_value memory_limit 128M
php_value post_max_size 16M
php_value upload_max_filesize 2M
php_value max_input_time 300
php_value always_populate_raw_post_data -1
</IfModule>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/conf">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/app">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/include">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/local">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>
# Available loglevels: trace8, ..., trace1, debug, info, notice, warn,
# error, crit, alert, emerg.

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

</VirtualHost>

Ne ruajmë, dalim dhe vrapojmë


a2ensite zabbix.midominio.com.conf
service apache2 restart

hap 3

Vendosja e bazës së të dhënave

aptitude install php5-pgsql
aptitude install libapache2-mod-auth-pgsql
service apache2 reload

.Sql është në

cd /usr/share/doc/zabbix-server-pgsql/create.sql.gz

Ata mund ta ngarkojnë atë nga pgadmin3 ose nga pgsql
nga psql

su - postgres
psql
CREATE USER zabbix WITH PASSWORD 'myPassword';
CREATE DATABASE zabixdb;
GRANT ALL PRIVILEGES ON DATABASE zabbixdb to zabbix;
\q
psql -U zabbix -d zabbixdb -f create.sql

Nga PgAdmin3 është shumë më e thjeshtë
1 shtyp sql dhe kontrollo që je në bazën e të dhënave të sakta
2 shtypni të hapur dhe ngarkoni .sql që është brenda .gz
3 drejtuar, dhe ju keni mbaruar

Pamja e ekranit i 2016-04-30 13:02:10
hap 4

vi /etc/zabbix/zabbix_server.conf

DBHost=192.168.x.x
 DBName=zabbixdb
 DBSchema=public
 DBUser=zabbix
 DBPassword=password

hap 5

http://<server_ip_or_name>/zabbix
o
http://<server_ip_or_name>

instalo_1 mirë në këtë pikë nëse kemi shkuar për mysql ose postgres duhet të kontrollojmë që gjithçka është në të gjelbër dhe tregohet opsioni ynë i bazës së të dhënave. Diçka e rëndësishme për zonën kohore të php mund të redaktohet në /etc/php5/apache2/php.ini Në etiketë data.zona e kohës = Amerika / Kuracao për shembull, të gjitha zonat e lejuara janë këtu

instalo_2 21 Atëherë duhet të konfigurojmë bazën e të dhënave, mos harroni të ndryshojmë mikpritës nëse është në një server tjetër, si dhe përdoruesi, fjalëkalimi dhe emri i bazës së të dhënave
instalo_3 3134786815727242010 Tani detajet e serverit

instalo_4 Në host, nëse keni një domain në serverin tuaj, vendoseni atë, dhe në emër të zvogëluesit, shembull, host: zabbix.mydomain.com, dhe në emër: zabbix

instalo_5 870039153112911113 Dhe nëse jeni dakord, tjetër dhe duhet të na tregoni ...

instalo_7 tani kemi qasje vetëm në zabbix.mydomain.com

hyrje
parazgjedhur është Admin - zabbix

hap 6

Ne instalojmë klientin në serverin tonë

wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-agent_3.0.2-1+jessie_amd64.deb .
 dpkg -i zabbix-agent_3.0.2-1+jessie_amd64.deb
 /etc/init.d/zabbix-agent start

hap 7

Unë do t'ju shpjegoj në këtë tutorial gjërat më themelore për të shtuar një klient, sepse në mënyrë të paracaktuar serveri zabbix ka konfiguruar disa shabllone, shkas, veprim etj ... në një postim të dytë unë do t'ju tregoj këtë temë më thellë

Pamja e ekranit i 2016-04-30 14:04:49 Konfigurimi> Pritësit> Krijoni host

Pamja e ekranit i 2016-04-30 14:05:38

hostname është emri i saktë që duhet të vendosni zabbix_agentd.conf, ky emër është zakonisht më teknik ... shembull srv-01, që nuk më thotë asgjë, madje as një përshkrim të serverit
Emri i dukshëm Tashmë është një emër më miqësor që ju lejon si administrator të dini se cili server është ... shembull Mail
Grupet është cilit grup i përket ky hos, ose mund të krijoni një të ri në grupin e ri
Ndërfaqet e agjentit, mund të monitoroni nga më shumë se 1 ndërfaqe, por të paktën një duhet të deklarohet nga adresa ip dhe / ose Emri i DNS

Pamja e ekranit i 2016-04-30 14:06:24 Pastaj ne japim Shabllon dhe siç e përmenda, ajo tashmë ka shumë të deklaruara tashmë si parazgjedhje, të tilla si http / https, ssh, icmp dhe madje disa që përfshijnë disa shabllone në një, të tilla si Linux Linux.
Së pari ju shtypni zgjedh, pastaj kontrolloni të gjitha modelet që ju nevojiten dhe shtypni zgjidhni nga ajo dritare e re, më në fund shtoj

Pamja e ekranit i 2016-04-30 14:08:02 Si hap i fundit, unë rekomandoj që të aktivizoni inventarin e hostit Automatik

Tani për të përfunduar në server duam të monitorojmë dhe deklarojmë në server, ne editojmë skedarin agentd

vi /etc/zabbix/zabbix_agentd.conf
Server= ip del servidor
ServerActive=ip del servidor
Hostname=el nombre hostname que colocamos en la configuracion host del server, tiene que ser exactamente igual, mayusculas, espacios, simbolos, sino te dará un error
/etc/init.d/zabbix-agent start

Kjo është e gjitha për këtë mundësi në një version të dytë të këtij tutoriali, unë planifikoj të hyj në thellësi me të gjithë provëzuesit, veprimet dhe funksionet që mund të shfrytëzoni nga ky aplikacion. Faleminderit dhe qëndro i akorduar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodolfo dijo

  Ky mjet tingëllon shkëlqyeshëm, mezi pres postimin e dytë.

 2.   mësuesi dijo

  Në shikim të parë duket se është një mjet i plotë dhe i fuqishëm. Do të përpiqem ta konfiguroj së shpejti.
  Faleminderit për informacionin!

 3.   Alberto dijo

  Unë jam shumë i interesuar për të testuar mjetet e monitorimit dhe do të doja të dija se cilat mendoni se janë më të mirat.
  Unë tashmë dija për Zabbix, por më duket pak kompleks për shkak të njohurive të mia, megjithëse do t'i jap një mundësi tjetër duke ndjekur (për aq sa kam mundësi) hapat e këtij dhe artikujve të tjerë që arrijnë (Faleminderit!) . Bëni sa më të përballueshme që të jetë e mundur ju lutem :))
  Një mjet tjetër që më duket shumë interesant është: GRAFANA që edhe unë duhet ta provoj. Një tjetër e mirë mendoj se është: NAGIOS
  A i njihni të tjerët që janë një referencë në monitorimin dhe vizualizimin e të dhënave që janë relativisht të thjeshta për t'u zbatuar?

  1.    Arturo dijo

   Unë përdor CACTI dhe kam bërë teste me Pandora FMS dhe ntop

 4.   Diego dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm! duke pritur me padurim pjesën e dytë. Punë e bukur