Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Disa ditë më parë, konkretisht 25 gusht 2020, nisja e version 2020.08 del Shfletuesi Waterfox, i cili përfshin azhurnime të sigurisë dhe disa ndryshime në karakteristikat e tij themelore.

Waterfox aktualisht konsiderohet si një alternative e shkelqyer tek shfletuesit tradicionalë të internetit, të tilla si Firefox dhe Chrome, jo vetëm për të qenë të lirë, të hapur, ndër-platformë dhe të pavarur, por për politikat e tij të sigurisë dhe privatësisë, përveç konsumit të ulët të RAM.

Softueri më i mirë falas për GNU / Linux Distros të vitit 2020

Programet më të mira të softuerit të lirë për GNU / Linux Distros të vitit 2020

Edhe pse në Blog FromLinux, në të kaluarën nuk kemi diskutuar në detaje Waterfox, Ne tashmë e kemi përmendur atë në raste të mëparshme, si në hyrjen vijuese, atë rekomandojmë të lexoni pas përfundimit të këtij neni, dhe titulli i të cilit është Programet më të mira të softuerit të lirë për GNU / Linux Distros të vitit 2020:

Artikulli i lidhur:
Programet më të mira të softuerit të lirë për GNU / Linux Distros të vitit 2020

Waterfox: Pamja fillestare e ekranit

Waterfox: Një shfletues alternativ i shkëlqyeshëm

Sipas faqen zyrtare të internetit del Shfletues uji Waterfox thjesht përshkruhet si:

"Një shfletues 64-bit i bazuar në platformën falas dhe me burim të hapur të Mozilla-s".

Megjithatë, Waterfox sipas Zhvilluesit (eve) të saj Ishte gjithashtu:

"Një nga shfletuesit e parë 64-bit të shpërndarë gjerësisht në internet, i cili shpejt ka fituar shumë ndjekës (përdorues). Mbi të gjitha, pasi që në fillim i dha përparësi çështjes së shpejtësisë, por tani gjithashtu përpiqet të jetë një shfletues etik dhe i orientuar drejt përdoruesit". Rreth Waterfox

Prandaj, konsiderohet a pirun i Mozilla Firefox krijuar dhe optimizuar posaçërisht për të punuar më së miri në Sisteme Operative 64-bitëshe, duke privilegjuar privatësinë dhe zgjedhjen e përdoruesit.

Waterfox: Të drejtat e përdoruesit

tipare kryesore

Waterfox aktualisht ka sa vijon tiparet dhe funksionalitetet thekson:

 • Një përdorim i përqendruar në dhënien e mundësisë përdoruesve për të zgjedhur: Shfletuesi përqendrohet në përdorues të fuqishëm, duke ju lejuar të merrni vendime të rëndësishme. Nuk ka ndonjë listë të bardhë shtojcash, ju mund të ekzekutoni çdo shtesë që dëshironi dhe absolutisht asnjë e dhënë ose telemetri nuk dërgohet te Mozilla ose projekti Waterfox.

Waterfox: Karakteristikat

Në dispozicion informacione rreth versionit të fundit

Waterfox, të tilla si Firefox ofron shumë azhurnime të shfletuesit në vit. Në rastin e Waterfox, aty eshte nje Blog zyrtar për t’i njoftuar ato. Dhe siç e thamë tashmë në fillim të këtij botimi, për këtë datë version 2020.08 Ai përfshin disa azhurnime të sigurisë dhe disa ndryshime në karakteristikat e tij themelore, si në versionet aktuale ashtu edhe në ato klasike.

Rryma e ujit

Goodshtë mirë të kihet parasysh se:

Rryma e ujit bazohet në Firefox Quantum, ndërsa Waterfox Classic bazohet në thelb në Firefox ESR. Rryma e ujit, aktualisht bazohet në Firefox 68 dhe përdor DAV1D për të luajtur formatet av1 dhe Servo për të dhënë faqet e internetit, kështu që performanca është më e mirë. Ai mbështet CSD dhe ka aftësinë të tregojë shiritin e statusit, të ndryshojë pozicionin e shiritit të veglave të shënjuesve, pozicionin e kontrolleve të dritares, pozicionin e shiritit të skedës, midis opsioneve të tjera.

"Rryma e ujit Përdorni këtë version të Waterfox nëse doni më të fundit dhe më të mirën që uebi të ofron, doni të përdorni të gjitha WebExtensions dhe disa shtesa Bootstrap".

"Waterfox Classic: Përdorni këtë version të Waterfox nëse keni shfletuesin tuaj të konfiguruar me shtesa të ndryshme NPAPI dhe shtesa bootstrap që nuk janë azhurnuar si WebExtensions ose për Waterfox Current".

Waterfox Classic

instalim

En Windows dhe MacOS instalohet normalisht me skedarin e tij të instaluesit. Në Linux, mund të instalohet në mënyrat e njohura, duke shkarkuar skedar tar.gz në dispozicion dhe krijimin e qasjes së drejtpërdrejtë në ekzekutuesin, siç është treguar shumë herë në rastin e Firefox.

Dhe duke përfshirë depot zyrtare dhe instalimin e paketës "Waterfox-classic" ose "waterfox-current"plus paketat përkatëse në gjuhën spanjolle (ujëfox-klasik-i18n-es-es ose ujë-dhelpër-rrymë-i18n-es-es). Ose së fundmi duke përdorur një skedar .AppImage në dispozicion.

Për më shumë informacion rreth tij, mund të vizitoni faqen e tij zyrtare në GitHub.

Më në fund, ne e lëmë parullë e shfletuesit të internetit e cila përmbledh shumë mirë filozofinë e saj të përdorimit:

"Shfletoni në uebfaqen tuaj, me shfletuesin e pavarur të uebit".

Shenim: Unë aktualisht e përdor atë si një shfletues të vetëm në internet në krye të edicionit tim të personalizuar dhe të optimizuar të MXLinux thirrje Mrekulli. MXLinux e sjell të inkorporuar në depot e saj. Dhe mund të shtoj se, në rastin tim të veçantë, vërej se konsumi RAM është më i ulët dhe shpejtësia ose performanca e tij është pak më e mirë kur shfletoni.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Waterfox», e cila sot konstituohet si a alternative e shkelqyer tek shfletuesit tradicionalë të internetit, të tilla si Firefox dhe Chrome, jo vetëm për të qenë të lirë, të hapur, ndër-platformë dhe të pavarur, por për politikat e tij të sigurisë dhe privatësisë, është me shumë interes dhe dobi, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nemecis1000 dijo

  Shpresoj të marr birësim, por do të ishte mirë ta shoh
  flatpak
  kap
  shkarkim appimage por është një version i vjetër dhe nuk më azhurnon (do të preferoja një shkarkim nga faqja zyrtare)
  .deb
  .rpm

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Nemecis1000. Faleminderit per komentin tuaj Dhe po, do të ishte mirë nëse ky shfletues i vogël por në rritje i bazuar në Firefox siguronte instalues ​​* .deb dhe * .rpm për ta bërë më të lehtë (automatizuar) instalimin, integrimin dhe ekzekutimin e pothuajse çdo distro aktuale.

 2.   l1k dijo

  Independent nuk ka asgjë sepse nëse Firefox vdes nesër festa ka mbaruar.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje | 1ch. Faleminderit per komentin tuaj Ai besonte se nëse nesër Fondacioni Mozilla ndalonte plotësisht administrimin, mbështetjen ose bashkëpunimin në zhvillimin e Firefox ose ndonjë projekti tjetër SL / CA dhe GNU / Linux, në mënyrë të përsosur zhvilluesi i Waterfox-it ose një tjetër projekt kryesor i tyre, mund të vazhdonte të kryesonte në zhvillimi i pavarur i pirunit tuaj. Meqenëse, për këtë, ata supozohet të jenë SL / CA dhe GNU / Linux, domethënë, kështu që çdokush individualisht ose si një grup, në mënyrë të pavarur mund të vazhdojë ta zhvillojë atë në stilin ose vizionin e tij.

 3.   Sima78 dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, unë botova një artikull në frëngjisht në blogun tim bazuar në këtë (lidhja në fund të artikullit tim), nga ana tjetër, për zgjedhjen e gjuhëve që vendosa për skedarët xpi, i cili është një opsion i vlefshëm pavarësisht shpërndarjes.
  https://chispa.fr/sima78/

 4.   Sima78 dijo

  Unë kam thënë se cilado qoftë shpërndarja ... Kjo është e vlefshme për skedarin xpi, por versioni Waterfox 2020, për mua, funksionon në kompjuterët e mi nën Ubuntu 18.04 (sigurisht më 20.04) Debian Buster por jo në Debian Stretch (një problem i bibliotekës )
  Na vjen keq nëse Spanjishtja ime nuk është e saktë.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Sima78. Faleminderit për kontributin tuaj informues në lidhje me Waterfox, jam shumë i lumtur që ju pëlqeu. Blog-u juaj në frëngjisht është shumë i bukur dhe funksional. Suksese dhe bekime për ju.