Si të shihni çmimin e Bitcoin dhe kriptovalutave të tjera nga terminali

Duke shqyrtuar faqet e internetit të ndryshme me informacion interesant në lidhje me bitcoin, kam kuptuar se ekziston një numër i madh i aplikacioneve që na lejojnë të dimë çmimin e bitcoin, variacionet dhe ekuivalencat e tyre, shumë prej tyre përfshijnë mundësinë e blerjes ose tregtimit të kriptovalutave në një mënyrë të thjeshtë. Duke kërkuar një ekuivalent me ato mjete, por që mund të përdorja nga tastiera ku erdha Monedha, Një e mrekullueshme CLI që na lejon të shohim çmimet e kriptovalutave të ndryshme nga komoditeti i konzollës sonë.

Çfarë është Coinmon?

Isshtë një CLI me burim të hapur, i zhvilluar nga KK Chen duke përdorur JavaScript që na lejon kontrolloni çmimin e kriptovalutave të ndryshme nga tastiera, në një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe me të dhëna të azhurnuara.

Monedha - Çmimi Bitcoin

Mjeti pozicionohet si mbizotërues midis investitorëve të Cryptocurrency, duke bërë që disa programues të bashkohen me projektin origjinal për ta bërë atë më të fuqishëm dhe praktik. Ky CLI shfaq të dhëna falë API coinmarketcap, e cila ofron vlerën në kohë reale të një shumëllojshmërie kriptovalutash, midis të cilave ekzistojnë aktualisht Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar dhe të tjerë.

Si të instaloni Coinmon?

Për të instaluar Coinmon duhet të kemi Nyjen 6.0 ose më të lartë, komandat për të ekzekutuar për të përmbushur këtë kërkesë në Ubuntu dhe për të instaluar CLI janë si më poshtë:

sudo apt instalo nodejs sudo apt instalo npm sudo npm instalo -g coinmon

Përdoruesit e distros tjera mund të instalojnë coinmon direkt nga kodi burim me komandat e mëposhtme:

$ git clone https://github.com/bichenkk/coinmon.git
$ cd coinmon
$ yarn
$ npm install -g
$ npm link
$ coinmon

Pasi të instalohen, ne tani mund të shijojmë këtë vegël të shkëlqyeshme me komandën coinmon, e cila do të rendisë çmimet e 10 monedhave kryesore.

Si ta shihni çmimin e Bitcoin me Coinmon?

Cryptocurrency me rëndësinë dhe përdorimin më të madh sot është Bitcoin, për të vizualizuar çmimin e saj, vetëm ekzekutoni coinmon, pasi është në vendin e parë të popullaritetit, por gjithashtu mund të vizualizojmë vetëm përdorimin e btc coinmon -f btc.

Ne mund të përfitojmë nga Coinmon për një numër gjërash, të tilla si të qenit në gjendje të vizualizojmë çmimin e kriptovalutave në monedha të ndryshme përveç dollarit (AUD, BRL, CAD, CHF, CLP, CNY, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HUF, IDR, ILS, INR, JPY, KRW, MXN, MYR, NOK, NZD, PHP, PKR, PLN, RUB, SEK, SGD, THB, Provo, TWD, ZAR), për këtë thjesht ekzekutojmë coinmon -c CodigoMoneda, duke zëvendësuar CodigoMoneda me kodin e saj përkatës, për shembull, $ coinmon -c eur.

Për përdoruesit që duan të shohin më shumë detaje kur shikojnë çmimin (veçanërisht ata që janë të përkushtuar ndaj tregtisë) mund të përdorin parametrat e përparuar të mjetit që rendisim më poshtë:

2 - Çmimi 3 - Ndryshimi 1H 4 - Ndryshimi 24H 5 - Ndryshimi 7D 6 - Kapaku i Tregut

Përdorimi i tij është jashtëzakonisht i thjeshtë, për shembull,

coinmon -C 2,4 // Tregon renditjen, monedhën, çmimin dhe përqindjen e ndryshimit të 24 orëve të fundit

Pra, nëse jeni të interesuar për kriptovalutat (që duhet të jesh), ky është një mjet super i dobishëm, efikas dhe mbi të gjitha i shpejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan dijo

  I qeshur.

  Personalisht ju përdorni këtë aplikacion në telefon:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=io.coinmarketapp.app

  Absolutelyshtë absolutisht e freskët.

  1.    Ivan dijo

   Le të shohim, jo ​​se kam aq shumë, 287 Bitshares dhe 540 GRC që Crunchee vetë. Se atëherë duket se ne jemi të pasur ose spekullatorë. Koha shumë e mirë për të blerë Bitshares dhe EOS. Për të interesuarit.

 2.   Ares dijo

  A ka ndonjë aplikacion që lejon cicërimat automatike?

  Kështu që unë mund të vazhdoj të punoj pa u shqetësuar për cicërimat dhe nxjerrjen jashtë ligjit.

 3.   deibis kontreras dijo

  Përshëndetje ekip, unë dua ta instaloj këtë paketë në kompjuterin tim me Ubuntu, por kam gabimin e mëposhtëm
  E: Opsioni i rreshtit komandues "g" [de -g] në kombinim me opsionet e tjera nuk ka kuptim.
  A mund të më ndihmoni për këtë ju lutem ..?

  të fala

  1.    deibis kontreras dijo

   Përsëri unë hehehehehe.
   Kam arritur të instaloj por tani kur ekzekutoj komandën coinmon marr mesazhin vijues.

   / usr / bin / env: "nyja": Skedari ose direktoria nuk ekziston

   Ju lutem mund të më ndihmoni.?

   të fala

   1.    anonim dijo

    Ju duhet të instaloni nodejs

    1.    deibis kontreras dijo

     Përshëndetje shoku, sa doja të instaloja nodejs më tregon se tashmë e kam të instaluar.

     root @ server-pc: / home / server # apt-get instaloni nodej
     Leximi i listës së paketës ... U krye
     Krijimi i pemës së varësisë
     Leximi i informacionit të statusit ... U krye
     nodejs është tashmë në versionin e tij të fundit (4.2.6 ~ dfsg-1ubuntu4.1).
     Paketat e listuara më poshtë janë instaluar automatikisht dhe nuk kërkohen më.
     linux-headers-4.10.0-42 linux-headers-4.10.0-42-generic linux-image-4.10.0-42-generic linux-image-extra-4.10.0-42-generic
     Përdorni "lëvizjen e duhur automatike" për t'i hequr ato.
     0 të azhurnuara, 0 të reja do të instalohen, 0 për t'u hequr dhe 57 nuk janë azhurnuar.
     root @ server-pc: / home / server # monedhë
     / usr / bin / env: "nyja": Skedari ose direktoria nuk ekziston
     root @ server-pc: / home / server #
     A mund të më ndihmoni me një sugjerim tjetër ju lutem .. ??
     Pershendetje dhe faleminderit

     1.    çek dijo

      Ju keni të instaluar nodejs v4 dhe ju duhen 6 të paktën për monedhën.
      Përdorni këto 2 komanda, ato funksionojnë për 14.04 dhe 16.04:

      kaçurrela -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash -
      sudo apt -get install -y nodejs

      Me këtë tashmë keni versionin më aktual dhe veprat e monedhës

      1.    rrënuar dijo

       qen,
       Kjo komandë më hedh
       kaçurrela -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash -

       (0x52) -> sudo curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash -
       bash: -: Skedari ose direktoria nuk ekziston


      2.    deibis kontreras dijo

       pershendetje kam te njejtin gabim qe ka rubn.
       🙁


      3.    deibis kontreras dijo

       Përshëndetje miq, gati, unë mund të shoh çmimet e kriptovalutave në makinerinë time.
       thjesht duhet të bësh sa vijon:
       cd / shtëpi
       cd ~
       sudo curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_6.x -o nodesource_setup.sh
       chmod 766 nodesource_setup.sh
       ./nodesource_setup.sh
       sudo apt-get instaloni nodejs
       monedhë monetare

       të fala


      4.    deibis kontreras dijo

       Përshëndetje miq, natën e mirë, si jeni?
       Kam një pyetje tjetër nëse dua të di çmimin e një monedhe kriptomonedhe, specifiko se si mund ta bëj atë.

       në qoftë se unë dua të di çmimin e monero.

       të fala


 4.   Ann dijo

  Shumë mirë për ata prej nesh që po kërkojnë lajme të reja në lidhje me financat çdo ditë, unë i bëra paratë e mia me kriptovaluta në vitin 2017, dhe të mendoj se e bëra me disa hua pa kolateral që aplikoj në internet