Shikoni hapësirën dhe informacionin në lidhje me HDD në terminal (komanda dfc)

Për të ditur se cilat janë ndarjet ose pajisjet e montuara në sistem, çfarë madhësie apo hapësire ka secila, si dhe sa GB (ose MB) ato kanë falas dhe të tjerët ka shumë mundësi, në këtë post do t'ju tregoj se si të di këto të dhëna në një terminal ... dhe në një postim tjetër do t'ju tregoj disa aplikacione grafike që e bëjnë këtë

Normalisht nëse vendosim një terminal:

df

Këto të dhëna shfaqen: Siç mund ta shihni, numrat. mirë, le të themi se ato janë komplekse për t'u kuptuar.

Sidoqoftë, nëse shtojmë parametrin -h do të na tregojë numrat në një format më të thjeshtë: Sidoqoftë ... a nuk është diçka si kjo më e bukur dhe më produktive?: Ky është komanda dfc … Isshtë një paketë që NUK është instaluar si parazgjedhje në sistemin tonë, por padyshim që ne mund ta instalojmë atë

Për Debian, Ubuntu, Mint, SolusOS ose derivatet:

sudo apt-get install -y dfc

Për ArchLinux dhe Chakra:

pacman -S dfc

Epo, ideja kuptohet apo jo? 😉

Pasi të instalohet, thjesht ekzekutoni atë komandë në një terminal dhe voila:

dfc

Dhe voila, informacioni do të tregohet në një mënyrë tjetër, më intuitive ...

Nga rruga, ata gjithashtu mund të tregojnë opsionet me të cilat një nga ato ndarje ishte montuar me parametrin -o … kjo eshte: Si dhe opsioni -T (Kryeqyteti T) na tregon nëse sistemi i skedarëve është ext3 ose ext4, ntfs ose çfarëdo tjetër: Dhe mirë ... nuk ka shumë më shumë për të shtuar, bëj një njeri dfc dhe lexoni ndihmën për të parë pjesën tjetër të opsioneve

Shumë faleminderit elMor3no për të treguar majën në GUTL 😉

Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Këshillë e mirë dhe shumë e dobishme kur keni nevojë për informacion në lidhje me pajisjet dhe mediat. Ta mbaj në bibliotekë sepse me siguri do ta përdor.

 2.   Citux dijo

  As këtë nuk e dija, faleminderit KZKG ^ Gaara

 3.   Daniel Rojas dijo

  Në përgjithësi parametrat "-h" të komandave duhet të tregojnë një mënyrë "më njerëzore" të shfaqjes së daljes së komandës

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   E saktë
   Sidoqoftë, me dfc nuk ka asnjë parametër -h ... sepse siguron automatikisht informacionin në një mënyrë miqësore

 4.   ueb_david dijo

  Dëgjoni një pyetje si mund ta instaloj në xubuntu pasi nuk është në repot e ubuntu, nga e keni artikullin që ju japin adresën për të shkarkuar deb por nuk funksionon asnjë ide se si ta instaloni ???

  1.    Daniel dijo

   Hey.

   Mund ta shkarkoni direkt nga paketat ubuntu, të gjitha mund t'i gjeni në packages.ubuntu.com
   Unë ju lë lidhjet e drejtpërdrejta
   32 bit http://mirror.pnl.gov/ubuntu//pool/universe/d/dfc/dfc_2.5.0-1_i386.deb
   64 bit http://mirror.pnl.gov/ubuntu//pool/universe/d/dfc/dfc_2.5.0-1_amd64.deb

   Përshëndetje.

   1.    ueb_david dijo

    Faleminderit shumë që e instalova dhe është perfekte.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Faleminderit për komentin tuaj

 5.   jlbaena dijo

  Për të analizuar hapësirën në disk nga tastiera, unë përdor këtë aplikacion ncdu Ju lë dy lidhje më interesante:
  http://joedicastro.com/productividad-linux-ncdu.html
  http://manualinux.heliohost.org/ncdu.html

 6.   Daniel dijo

  ky komandë e bukur, faleminderit.

 7.   sieg84 dijo

  mjekër, nuk është në repos e openSUSE.

 8.   i paemëruar dijo

  interesante, faleminderit

  Ajo që unë nuk e kuptoj është pse në rrënjë / ndarje ata vendosin uuid në vend që të vendosin për shembull / dev / sda1 i cili do të ishte më i kuptueshëm

  1.    i paemëruar dijo

   me komandën blkid (si superpërdorues) do të dimë se cilës njësi i përgjigjet uuid

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo pasi një version i caktuar i bërthamës është i tillë, mendoj se është një masë sigurie, sepse sda1 mund të ndryshojë nëse lidhim një HDD tjetër në kompjuter, por UUID nuk do të ndryshojë kurrë :)

 9.   heksborg dijo

  Komandë shumë e mirë. Në hark nuk e di nëse është në dispozicion. Unë do të testoj sa më shpejt që AUR të mos jetë në mirëmbajtje. Një tjetër mundësi është përdorimi i cwrapper, i cili ngjyros komanda të ndryshme normale, por dfc është më i mirë.

 10.   Annubis dijo

  Në Chakra nuk është në depot zyrtare, kështu që do të ishte me:
  ccr -S dfc

 11.   DMoZ dijo

  Instaluar në Slackware x64 = D, përshëndetje !!! ...

 12.   Luani dijo

  Truk shume i mire.
  Ajo që mund të bëhet me terminalin është e paimagjinueshme.
  Sa keq që ka kaq shumë gjëra me kaq shumë mundësi që kurrë nuk mund ta shfrytëzojmë plotësisht.
  Kjo është gjëja më e mirë për ndarjen, ne gjithmonë mësojmë diçka të re.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Saktësisht, terminali është absolutisht i mahnitshëm… Unë kurrë nuk lodhem duke mësuar gjëra të reja
   Faleminderit për komentin

 13.   helena_ryuu dijo

  shumë interesante! megjithëse nuk e gjeta në pacman D: dhe yaourt duket se është akoma poshtë

 14.   xykyz dijo

  Në Fedora më duhej ta shkarkoja dhe përpiloja me dorë, por më dukej shumë mirë

  Në Arch do të shoh se çfarë ndodh kur depot nuk janë më nën mirëmbajtje xD

  1.    helena_ryuu dijo

   Oo a janë në mirëmbajtje? Nuk e dija, faleminderit për lajmin ^^

   1.    xykyz dijo

    Nëse keni yaourt do të duhet të ndryshoni skedarin /usr/lib/yaourt/util.sh dhe të ndryshoni vijën ku thotë:
    AURURL = 'http: //aur.archlinux.org'
    por:
    AURURL = 'https: //aur.archlinux.org'
    Ata më kanë komentuar në G +. Mirëmbajtja ka mbaruar.

    1.    heksborg dijo

     Qirje !!! Faleminderit shumë për informacionin, më në fund funksionon përsëri për mua !! 🙂

 15.   sieg84 dijo

  Mageia nëse e keni në repos

 16.   kike dijo

  Në rast se funksionon për dikë, unë e kam instaluar atë në Manjaro me komandën e mëposhtme:

  # paketues -S dfc

  Post te mbare!

 17.   Gatux dijo

  Në shtrydhje nuk u shfaq në depo, kështu që unë e shkarkova atë nga wheezy dhe u largova me dpkg -i

  http://packages.debian.org/wheezy/dfc

 18.   Gatux dijo

  Në shtrydhje nuk e gjeta, kështu që e shkarkova nga gromësira dhe u instalua në dpkg të pastër

  http://packages.debian.org/wheezy/dfc

 19.   Viktor Franko dijo

  e thjeshte por efektive ... faleminderit ...

 20.   marhiogimi dijo

  Faleminderit për këshillën.

  Në këtë blog kam mësuar shumë hile për të përdorur terminalin të cilin pak nga pak po e humbas frikën.

  Këto komanda më kujtuan:
  më i lartë
  htop

  Të dy janë shumë të dobishëm, por gjithmonë më "miqësor" i dyti.

 21.   Walter dijo

  Shume mire!!!