Shkarkoni një video në YouTube dhe nxirrni audion automatikisht

Ne tashmë ju kishim thënë youtube-dl, një mjet që me anë të komandave në terminal na lejon të shkarkojmë video nga YouTube dhe më pas t'i shikojmë ato offline, në mënyrë të qetë.

Ndodh që dmacias Disa kohë më parë ai bëri një skenar që bën pikërisht atë që thotë titulli i postimit:

 1. Shkarkoni një video në YouTube
 2. Nxirrni audion nga ajo video

Që skenari të funksionojë, duhet të keni të instaluar youtube-dl:

Në Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get install youtube-dl

Në ArchLinux ose derivatet:

sudo pacman -S youtube-dl

Tani vazhdojmë të instalojmë ffmpeg:

Në Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get install ffmpeg

Në ArchLinux ose derivatet:

sudo pacman -S ffmpeg

Gati, tani do të shkarkojmë skenarin dhe t'i japim lejet e ekzekutimit:

wget http://www.dmaciasblog.com//wp-content/uploads/2013/09/yoump3

chmod +x yoump3

Gati!

Tani, për të punuar me të, domethënë për të shkarkuar audion e një videoje në YouTube, ne padyshim duhet të dimë se cila video e YouTube nuk është? Merrni për shembull këtë video: Koha e Historisë, Dëshira e Natës

Ne ekzekutojmë skenarin dhe si parametër i parë kalojmë URL-në e videos:

./yoump3 http://www.youtube.com/watch?v=4Hlw2xHOXAI

Në gjysmë të procesit do të na kërkojë emrin që duam t'i japim skedarit, merr të jetë një emër PA hapësira.

Dhe gati!

Nga rruga, nëse ju tregon ndonjë gabim që ai (skenari) nuk mund të gjejë youtube-dl në / usr / local / bin / youtube-dl, ju duhet të bëni një lidhje simbolike nga rruga e youtube-dl tuaj atje ku jeni tregoni, domethënë:

sudo ln -s /usr/bin/youtube-dl /usr/local/bin/

Fund!

Kjo është një mënyrë pak më automatike për të nxjerrë audion, megjithëse sigurisht, ju gjithmonë mund ta shkarkoni vetë videon dhe më pas të nxirrni audion me aplikacionin tuaj të preferuar. Edhe pse kjo zgjidhje mund të përmirësohet, për shembull, mbështetja për hapësirat në emër (e rregullueshme me thonjëza në skenar), ajo bëhet pothuajse një Konvertues YouTube në MP3 Ashtu si shumë në internet për Windows, natyrisht, ne drejtojmë tonën nga terminali, ai do të konsumojë më pak, ne do të dimë saktësisht se si funksionon, etj

Shumë faleminderit dmacias nga dorëshkrim.

Unë shpresoj se do të jetë e dobishme.

YouTube


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dilni19 dijo

  (Y)

 2.   Dark Purple dijo

  Muchshtë shumë më e lehtë të përdorësh JDownloader ose DownloadHelper (për Firefox-in e fundit) ...

 3.   Babel dijo

  Unë përdor Shkarkuesin e Shkarkimeve, por është gjithmonë mirë të dihet se ka më shumë mjete sesa përdor një.

 4.   Eduardo dijo

  Nuk kam nevojë për programe për të shkarkuar nga youtube.
  Thjesht e bëj kështu:
  -Përdoruesit e Youtube HTML5, klikoj me të djathtën në video.
  -Zgjedh «Elementin e inspektimit»
  -Brenda pemës HTML, unë zgjedh etiketën ku është video që po luhet, dhe shkoj te prona "src".
  -Ka lidhje direkte me skedarin video. Unë thjesht kopjoj atë lidhje dhe e hap në një skedë tjetër.
  -E shtyp Ctrl + S (ruaj si) dhe zgjedh dosjen ku dua të shkarkoj videon. Ose mund ta ngjisni atë lidhje pranë komandës wget, për të cilën ne përdorim konsolën. dhe Voilá.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në thelb kjo është ajo që bën youtube-dl, gjithashtu analizon html për të marrë titullin e videos dhe për ta vendosur atë titull si emrin e skedarit.

 5.   dmacias dijo

  Faleminderit për mikun e përmendur.
  Lidhur me atë që është shumë e papërmirësueshme, ju keni rënë dakord, është shumë shumë shumë e improvueshme xD pasi që unë e bëra atë me synimin për të treguar disa GNU / linuxeros të reja që i ktheva nga Windowscrismo se me vetëm disa minuta tastierë ne mund të menaxhojmë një " program i vogël "për nevojat tona specifike pa ngarkuar sistemet tona më të rënda të programeve në mënyrë që më pas të përdorim 10% të opsioneve të tij, sepse këtu është vetëm 10% që do të përdorim.

  Meqenëse e komentoni, unë do ta redaktoj që të mund t'i jap emrin me hapësira, gjë që më bën të skuqem paqartësinë

  Një shënim tjetër i vogël, nëse vendosni skenarin në dosjen / usr / local / bin dhe i jepni lejet e ekzekutimit atje, do të jetë e mjaftueshme për të vendosur në terminalin "adresa" e yoump3 pa pasur nevojë të shkoni në dosjen e skriptit dhe ta lëshoni atë me ./ Për lehtësi të thjeshtë, thjesht shkarkojeni atë direkt në faqen ku duam.

  Një përshëndetje

 6.   i errët dijo

  Informacion i mirë

 7.   mono dijo

  Mik, një mënyrë interesante për ta bërë atë, është gjithmonë mirë të kesh disa alternativa për të bërë diçka, por, siç tregohet më lart, është shumë më e lehtë për ta bërë atë me videodownloadhelper (shtrirja e firefox), është e lehtë të instalosh dhe të nxjerrësh audio gjithashtu përdor ffmpeg.

  Shikoni nëse doni:
  https://addons.mozilla.org/es/firefox/addon/video-downloadhelper/?src=hp-dl-mostpopular

 8.   le të përdorim linux dijo

  Ju pëlqen edhe Nightwish? Unë po e dëgjoja atë dy vjet më parë ... Unë tashmë kam humbur gjurmët e tij ...
  Po kështu, audio është RE e keqe në atë video.
  Përveç kësaj, kontribut i madh!
  Perqafo! Paul.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nightwish që kur Tarja u largua ndryshoi shumë, me Anette nuk ishte e njëjta gjë ... tani ata ndryshuan Florr (ose çfarëdo që është shkruar), ne do të shohim

   Në lidhje me audion ... mirë, është një shembull që sinqerisht, unë kërkova një video dhe voila, madje as nuk e kontrollova cilësinë e audios hahaha

   të fala

 9.   John dijo

  Unë përdor clipgrab, ju i jepni adresën e videos që dëshironi të shkarkoni nga YouTube dhe ju jep mundësi në të cilin format e dëshironi, si audio ashtu edhe video. Unë mendoj se nuk është e komplikuar.

 10.   Akira kazama dijo

  Vetëm dje po përpiqesha ta përdorja atë, por me pothuajse të gjitha lidhjet që po përpiqesha të shndërroja, më tregoi gabimin e mëposhtëm:

  Nënshkrimet e koduara u zbuluan.
  GABIM: nuk mund të shkarkohet video

  Përfundova duke përdorur një nga shumë faqet e internetit që konvertojnë lidhjet e YouTube në MP3. Gjynah

 11.   adr14n dijo

  Versionet më të fundit të youtube-dl kanë mundësinë për të nxjerrë audion duke përdorur parametrat e mëposhtëm:

  youtube-dl -x – format audio-mp3

  Përshëndetje!

 12.   kockat dijo

  njëherë e një kohë ishte një terminal që thoshte:

  »Ffmpeg version 0.8.9-6: 0.8.9-0ubuntu0.13.10.1, Copyright (c) 2000-2013 zhvilluesit Libav ndërtuar më 9 nëntor 2013 19:09:46 me gcc 4.8.1
  *** KJO PROGRAM ISSHTP I DEPREKTUAR ***
  Ky program ofrohet vetëm për pajtueshmëri dhe do të hiqet në një botim të ardhshëm. Ju lutemi përdorni avconv në vend të kësaj. »

  Dhe unë përfundoj me një skedar 0 mega ... për fat të mirë ndonjëherë

 13.   rat vrasin dijo

  Minitube është gjithashtu i mirë dhe më i rehatshëm
  regards

 14.   xhece47 dijo

  Përshëndetje, unë bëra gjithçka me zypper sepse kam OpenSuse dhe në atë moment shkarkova shembullin, pa problem, por tani nuk e di se çfarë është skenari dhe e marr këtë: bash: ./yoump3: Skedari ose drejtoria bën nuk ekzistojnë

 15.   biker dijo

  nëse e dini që i njëjti youtube-dl ka mundësinë për të nxjerrë audio, apo jo?
  $ youtube-dl - ndihmë
  Opsionet pas përpunimit:
  -x, –extract-audio shndërroni skedarët video në skedarë vetëm audio (kërkon
  ffmpeg ose avconv dhe ffprobe ose avprobe)
  –Formati audio-format FORMAT "më i miri", "aac", "vorbis", "mp3", "m4a", "opus", ose
  "Wav"; më së miri si parazgjedhje
  –Specifikimi i cilësisë së audios, cilësia audio ffmpeg / avconv, fut
  një vlerë ndërmjet 0 (më mirë) dhe 9 (më keq) për VBR
  ose një bit bit specifik si 128K (parazgjedhur 5)
  –Rekodo-FORMAT-video Kodifiko videon në një format tjetër nëse është e nevojshme
  (aktualisht mbështetet: mp4 | flv | ogg | webm)
  -k, –keep-video mban skedarin e videos në disk pas postimit-
  përpunimi; videoja është fshirë si parazgjedhje

  Unë nuk mendoj se kam nevojë për një skenar të veçantë ..

 16.   Carlos Carcamo dijo

  Shkëlqyeshëm, kam ditë që kërkoj diçka të tillë!

 17.   I lavdishëm dijo

  Faleminderit!

 18.   Nebukadnetsari dijo

  $ youtube-dl –extract-audio (ose -x gjithashtu funksionon) - mp3-format audio (vorbis gjithashtu ose mp4 dhe të tjerët) –audio me cilësi 129k (ose 192 320 64 32) URLdelvideo
  Vetëm pa pasur nevojë për ndonjë skenar të huaj bën të njëjtën gjë.

 19.   c4 eksploziv dijo

  Skenar shumë i mirë, shumë i dobishëm, preciz dhe i thjeshtë.
  -------------------

  Këtu keni një lidhje me një skenar të ngjashëm dhe pak më kompleks që shkarkoni dhe jepni mundësinë e konvertimit të tij në formate mp3 dhe 3gp.
  https://github.com/c4explosive/tubecprt

 20.   korb291286 dijo

  dikush e di pse e marr këtë në fund:

  *** KJO PROGRAM ISSHTP I DEPREKTUAR ***
  Ky program ofrohet vetëm për pajtueshmëri dhe do të hiqet në një botim të ardhshëm. Ju lutemi përdorni avconv në vend të kësaj.
  * 4Hlw2xHOXAI *: Asnjë skedar apo direktori e tillë
  rm: nuk mund të fshijë "* 4Hlw2xHOXAI *": Skedari ose direktoria nuk ekziston
  i përfunduar

bool (e vërtetë)