Shkarkoni torrente nga komoditeti i terminalit tuaj me Aria2

La shkarkimi i skedarëve torrent në Linux është një temë që preket shumë shpesh meqenëse ka shumë aplikacione për shkarkimin e torrentit që lëshohen dhe azhurnohen vazhdimisht.

Megjithëse Sot do të shohim se si të shkarkojmë një skedar torrent nga komoditeti i terminalit tonë, meqenëse një nga avantazhet më të mëdha të shkarkimit të torrentëve nga terminali është se lejon përdoruesit të shkarkojnë skedarë në kompjuter nga distanca, apo edhe përmes rrjetit lokal.

Shkarkimi i të dhënave përmes protokollit torrent ka përdorime të ligjshme, shumica e ofruesve të shërbimeve të internetit nuk e shohin atë në këtë mënyrë, por ne nuk mund të injorojmë që shumë prej shpërndarjeve të Linux shkarkohen përmes kësaj mjeti.

Instalimi i Aria2

Ka disa klientë të mirë torrent të linjës komanduese për Linux. Një nga më të mirët për t'u përdorur është Aria2.

Që nga kjo mund të trajtojë lidhjet e magnetit të torrentit, skedarët e torrentit së bashku me llojet e tjera të shkarkimeve si FTP / SFTP, HTTP, Metalink dhe më shumë.

Instalimi i klientit Aria2 është i mundur në shumicën e shpërndarjeve Linux mjaft lehtë.

Në rastin e atyre që janë Përdoruesit e Debian, Ubuntu, Linux Mint dhe çdo distro tjetër që rrjedh nga kjo.

Ata duhet ta dinë këtë aplikacioni i shkarkimit Aria2 është i disponueshëm për instalim nga depot ddhe distros e tyre. Pra, për instalimin e tij, thjesht hapni një terminal dhe shkruani komandën e mëposhtme:

sudo apt install aria2

Ndërsa për rastin e atyre që janë përdoruesit e Arch Linux, Manjaro, Antergos ose ndonjë derivati ​​tjetër të Arch Linux.

Ju mund ta gjeni Aria2 direkt nga depot e Arch Linux dhe instalimi i tij mund të bëhet duke ekzekutuar komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo pacman -S aria2

Për ata që janë Përdoruesit e Fedora ose ndonjë derivat i saj, klienti i shkarkimit Aria2 gjendet në burimet kryesore të softuerit Fedora, kështu që instalohet mjaft lehtë.

Për ta bërë këtë, ata thjesht duhet të hapin një terminal dhe të shkruajnë në të:

sudo dnf install aria2 -y

Më në fund për të gjitha versionet e OpenSUSE Instalimi i Aria2 është i disponueshëm për përdoruesit nga terminali me:

sudo zypper install aria2

Si të shkarkoni torrentin nga terminali?

Tashmë duke e instaluar Aria2 në sistemin tonë, ne mund të fillojmë të jemi në gjendje të trajtojmë skedarët torrent duke specifikuar URL-në e lidhjes së magnetit ose skedarin torrent.

Për të filluar një shkarkim të njërës prej këtyre dy metodave të përmendura, do të duhet të hapim një dritare terminale dhe në të mund të shtojmë shkarkimin e torrentit në një nga mënyrat e mëposhtme:

aria2c 'enlace magnet'

Ndërsa nëse ata kanë një lidhje në skedarin torrent dhe nuk duan ta shkarkojnë atë:

aria2c 'enlace--web-torrent'

Ose në nivel lokal

aria2c -T "/ruta/al/archivo.torrent"

Pasi të jetë bërë kjo, do të fillojë shkarkimi i skedarit.

Kur shkarkimi të përfundojë, ne thjesht duhet të shtypim kombinimin e tastit "Ctrl + C". Shtypja e tij do të përfundojë shkarkimin dhe do të shtypë një mesazh që ju informon se ku ndodhen skedarët e shkarkuar.

Shkarkoni përrenj të shumtë në të njëjtën kohë

Aria2 mund t'i lejojë përdoruesit të shkarkojnë shumë skedarë torrent në të njëjtën kohë. Kjo mund të bëhet nga një skedar në të cilin lidhjet përrua gjenden në formë liste.

touch ~/descarga

Me komandën echo, ne mund të shtojmë lidhjet Torrent ose Magnet në skedar.

echo 'tu-enlace-magnet' >> ~/descarga

echo 'tu-enlace-torrent' >> ~/descarga

Ose nga komoditeti i ambientit tuaj të punës krijoni një skedar dhe me redaktuesin e tekstit që keni zgjedhur ju shtoni lidhjet e skedarëve që do të shkarkoni.

Tani thjesht për të shkarkuar të gjitha ato skedarë me Aria2, ne do të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

aria2c -i "/ruta/a/la/lista-de-enlaces

Dhe mos harroni të shtypni kombinimin e tastit "Ctrl + C" për të ndaluar klientin kur shkarkimet të përfundojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Robert Bermejo dijo

  Unë dua! Unë kisha përdorur klientë të tjerë torrent por ata nuk më bindën. Unë mendoj se do të krijoj një skenar që ekzekutohet me cron aq shpesh dhe nëse gjen një .torrent ku përcakton (i cili do të jetë një direktori hyrëse e sftp tim që mund të dërgoj nga celulari im) ai fillon të shkarkohet. Disa kohë më parë e kisha atë në makinën time windows por do ta zbatoj në mjedrën time

  Faleminderit për artikullin! 🙂