LaTeX, duke shkruar me klasë (pjesa 1)

Sistemi më i mirë i përbërjes së tekstit, më i madhi mrekullon për sytë të atij që dëshiron që ajo të shkruajë si ode estetikë dhe për shije të mirë. Sepse "e rëndësishme nuk është se çfarë thuhet por si thuhet" (Cicero) të gjithë duhet të dimë se si ta përdorim LaTeX.


Duhet të rrëfej diçka: Unë e dua artin e tipografisë. Kjo është arsyeja pse unë urrej të shoh (më dhembin sytë) kur një dokument arrin në duart e mia ku rregullat e mira të përmasave të sakta dhe marrëdhëniet e tjera vizuale të burimeve dhe hapësirave në një tekst të shkruar janë të zemëruar. Në fakt, unë jam një armik i deklaruar i disa shkronjave (si "sans-et komike" të tmerrshme) dhe nuk më pëlqejnë shumë përpunuesit e fjalëve të tipit WYSIWYG (si MSWord ose Open / LibreOffice Writer).

Në këtë, që do të jetë pjesa e parë e shumë më tepër, do të përpiqem t'ju shpjegoj, miku im, arsyen e mendimit tim kurioz.

Nëse përmenda se ka shumë, kjo është për shkak se tema është aq e gjerë sa që përpjekja për të vendosur kuota të sakta për ta përmbledhur do të ishte shumë e guximshme (dhe është se nga ana tjetër unë gjithashtu kam zakonin jo shumë të këndshëm për t'u zgjatur më shumë sesa është e nevojshme kur flas ose shkruaj). Tani për tani gjëja e parë është t'ju tregoj, i dashur lexues, çfarë është LaTeX dhe pse meriton të përdoret.

Çfarë është LaTeX?

Sipas Wikipedia, "LaTeX është një sistem i përbërjes së tekstit, i orientuar posaçërisht në krijimin e librave, dokumenteve shkencorë dhe teknikë që përmbajnë formula matematikore".

Legjenda thotë se një matematikan me emrin Donald Knuth (i cili ia kushtoi jetën e tij më specifikisht algoritmikës) shpërtheu me zemërim kur shtëpia botuese së cilës ai i besoi veprën e tij më të madhe "Arti i Programimit të Kompjuterëve" (një libër i shenjtë për programuesit) dorëzoi mostrën e shtypur të vëllimeve të saj të para. Donald, i cili është një perfeksionist ekstrem, nuk ishte aspak i kënaqur me prezantimin e dokumentit dhe tha atë që dikush në vendin e tij do të kishte thënë "është se nëse doni diçka të bërë mirë, duhet ta bëni vetë" (ose diçka e tillë). Në fakt, ajo mori një vit të shtunë për të lindur atë që për mendimin tim është krijimi më i madh për sa i përket softverit: TeX.

Si hap i parë, viti që ai kishte buxhetuar fillimisht nuk ishte i mjaftueshëm: ai kaloi tetë të tjerë; dhe së dyti, megjithëse TeX ishte një mrekulli, vetëm krijuesi i tij dhe mendjet e pakta të përgatitura mjaftueshëm e kuptuan atë (në fakt, vetëm për të përdorur minimumin që duhet të dinit se si të programonit). Ishte shumë komplekse. Aty mbërriti një gjeni tjetër algoritmik, Leslie Lamport, i cili krijoi një seri makrosh për TeX që e bën atë të arritshme për këdo. LaTeX lindi.

Shënim shpjegues: LaTeX është më e thjeshtë sesa mendoni. Tani, larg çdo frike, mund të vazhdoni të lexoni me sigurinë se nëse guxoni, mund të bëheni një përdorues i mirë i LaTeX edhe kur aftësitë tuaja kompjuterike janë themelore.

Pse duhet ta provoni LaTeX?

Epo, përfitimet e LaTeX janë të mëdha dhe të mëdha. Në fakt, mësova se me LaTeX surpriza të reja dhe të këndshme arrijnë çdo ditë në potencialin e tyre. Sidoqoftë, meqenëse supozoj se shumica e lexuesve e prekin temën për herë të parë, do të përpiqem të jem i shkurtër dhe i thjeshtë:

 • Estetika e një dokumenti të bërë me LaTeX është shumë (mmmuuuyyyy) më e lartë se ajo e bërë me një procesor të tipit WYSIWYG (të tilla si Writer, Abiword ose MSWord).
 • Asnjë shprehje komplekse nuk është problem për LaTeX (të tilla si formula matematikore, tabela, grafikë, diagrame, etj.).
 • LaTeX kujdeset për tipografinë dhe formatin e dokumentit, duke e lënë përdoruesin vetëm të shqetësohet për përmbajtjen. Po kështu! Thjesht shkruani që LaTeX kujdeset për prezantimin (dhe djali e bën atë mirë).
 • Nëse dokumenti është i gjatë, LaTeX thjeshton shumë detyrën e strukturimit dhe organizimit të tij.
 • LaTeX është softuer i lirë dhe komuniteti i përfshirë është i madh. Sasia e dokumentacionit është e madhe dhe dikush do të jetë gjithmonë i gatshëm të ndihmojë. Në fakt, unë guxoj të them se nuk ka softuer tjetër aq shumë informacion i disponueshëm në Net sesa me LaTeX.
 • Ka paketa për gjithçka !!! (Paketat janë, si të thuash, zgjatime të fuqisë së LaTeX që ju lejojnë të bëni të gjitha llojet e detyrave shtesë; ne do të flasim për këto në një këst tjetër).
 • Me LaTeX nuk mund të bëhen vetëm artikuj ose libra ... gjithashtu letra, diapozitivë, postera, postera, faqe në internet, ndër të tjera, të gjitha shumë profesionale.

Dhe shumë avantazhe të tjera që ne do të zbulojmë gjatë kësteve të mëposhtme.

Çfarë duhet të konsideroj para se të mësoj se si të përdor LaTeX?

Sipas mendimit tim modest, LaTeX nuk ka të meta ... thjesht mbase disa nga tiparet e tij mund të bëjnë që disa (të paktën të paduruarit) të heqin dorë. E përsëris: LaTeX është e mrekullueshme por mbase do të ishte mirë që përdoruesi i ri të mësonte paraprakisht për disa gjëra që e bëjnë atë të ndryshëm nga të tjerët dhe që mund të sjellin vështirësi.

LaTeX është një gjuhë e përbërjes së tekstit, dhe jo një përpunuese. Kjo do të thotë që është e nevojshme të futni disa komanda (kod) jo shumë të komplikuara brenda dokumentit për të marrë disa rezultate. Një shembull do të ishte që nëse në një moment ju duhet të përqendroni një pjesë të tekstit, duhet të shkruani diçka si:

start {center} Kjo është në qendër. fundi {qendra}

Por kjo nuk duhet të jetë një shqetësim, pasi është shumë e lehtë për tu mësuar (dikush përfundimisht e kupton se është edhe më efikas sesa të tregosh tekstin me treguesin dhe pastaj të kërkosh butonin e duhur), dhe sepse redaktorët LaTeX (më vonë do të flasim prej tyre) na sigurojnë të gjitha komandat në një mënyrë të shkathët.

Nga ana tjetër, në LaTeX mund të thuhet se ju punoni në modele (ka shumë dhe shumë të mira në Net). Sidoqoftë, krijimi i një modeli nga e para kërkon përpjekje të konsiderueshme (edhe pse në fund të fundit shumë e kënaqshme).

Por unë këmbëngul, LaTeX nuk është i ndërlikuar në vetvete, kërkon që përdoruesi të marrë një mentalitet tjetër, dhe kjo është gjëja e ndërlikuar në lidhje me të, sepse në të vërtetë është e thjeshtë dhe e këndshme.

A duhet të provoni LaTeX? Gjithsej nuk shkruaj dokumente shkencore

Sigurisht. Çdo dokument duket më mirë kur shtypet në LaTeX pavarësisht nga përmbajtja. Shkronjat me të cilat mburret LaTeX janë shumë të bukura por serioze (mos harroni se LaTeX fillimisht ishte krijuar për ambiente akademike dhe nuk do të prisnit kurrë të jepnit një raport, për shembull, në shkronjat Disney ose StarWars).

Në fakt, unë u kam treguar LaTeX miqve, fusha e veprimit e të cilave është letërsia (formula zero) dhe ata janë kënaqur me prezantimin dhe e përdorin atë pa probleme. Nga ana tjetër, ka paketa LaTeX të krijuara posaçërisht për secilin profesion. Më lejoni të shpjegoj: ka paketa për muzikantët për të shkruar partitura, kimistë për të nxjerrë elementë laboratorikë, shahistë për të përfshirë kodet e tyre, etj.

Mendoj se dua ta provoj, cili është hapi tjetër?

Shkëlqyeshëm !!! Por le të presim një moment… në këstin tjetër do të sqaroj detaje të tjera përkatëse dhe do të flasim për instalimin (përsëri sqaroj se supozoj se lexuesi dëgjon për këtë mrekulli për herë të parë). Çfarë do të diskutojmë herën tjetër? Në thelb nga kjo:

 • Shpërndarjet LaTeX
 • Programet e nevojshme (kryesisht redaktorët)
 • Si duket një dokument LaTeX
 • Paketat "e famshme"
 • Rreth shablloneve

Unë nuk do të marr më shumë kohë i dashur lexues. Deri herën tjetër.

Si Unë fola shumë për estetikën e mirë të dokumenteve të bëra me LaTeX dhe nuk lashë mostra? Në rregull… këtu janë disa lidhje që ju të shijoni pak:

Ahhh… e shtypur është e mrekullueshme.

Shko te pjesa tjetër >>

Faleminderit Carlos Andrés Pérez Montaña për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José Antonio Ndiqi Bent dijo

  Sigurisht që nga redaktorët nuk mund të ankohemi.
  Lyx, Textmaker, LaTexila, Winefish, Kile ose Gummi janë redaktorë që mund t’i gjejmë direkt në depon zyrtare të Ubuntu.
  Por nuk e di pse kam erë që duke qenë kjo pjesë një, gjëja e redaktorëve është pikërisht një pjesë e këtij artikulli.
  E bëj këtë koment të vogël si parathënie ...
  Gracias y un saludo.

 2.   José Antonio Ndiqi Bent dijo

  Si shënim, unë do të theksoj se revistat shkencore, artikujt universitarë dhe në përgjithësi e gjithë fusha e botimeve akademike të nivelit të lartë, DOR që redaktorët e tyre kryejnë punën e tyre në TEX ...
  LaTex është sinonim i seriozitetit dokumentar.

 3.   José Antonio Ndiqi Bent dijo

  Në zona të caktuara të administratës universitare dhe në disa revista shkencore është, por unë mendoj se unë kam tejkaluar fjalë për fjalë "OBLIGAN". Doja të theksoja në nivelet ku përdoret në mënyrë që njerëzit të perceptojnë seriozitetin dhe profesionalizmin e mjedisit LaTEX ...
  Unë e korrigjoj veten time me një "REKOMANDIM" ... 😉 ... Unë me të vërtetë nuk mendoj se ata detyrojnë pothuajse askënd të përdorë me kufizim LaTEX ... ishte për të theksuar ...
  Një përshëndetje.

  PS: Nga ana tjetër është turp që ajo që ata detyrojnë është të përdorin formate të pronarit, dhe madje as të azhurnuara! 🙁

 4.   Alex dijo

  Më ke lënë me mjaltë në buzë. Post i shkëlqyeshëm, urime.

 5.   Daneel_Olivaw dijo

  Interesante. Kam dëgjuar për latexin, por ato që lexova atje nuk e kuptova një gomë. Nga ajo që pashë, duhej të shkarkonit si 2Gb biblioteka dhe kjo është kur thashë: "Nuk ka rëndësi".
  E vërteta është se shembujt që unë shoh atje, përveç grafikëve, nuk duken shumë: S. Medium anti-klimatik pas kaq shumë bujë.

  Unë do të jem i vetëdijshëm për postimet e tjera në seri.

 6.   RudaMashkull dijo

  Niceshtë bukur të gjesh blog me përmbajtje, duke pritur që palët e tjera të shohin nëse mësoj latex. Përshëndetje dhe vazhdojeni

 7.   Helena_ryuu dijo

  hahaha kam vrarë veten për "burime disney ose starwars" Unë kam parë disa raste që të mirë ... një muaj më parë kam kërkuar për të mësuar se si të përdorin LaTeX, unë kam një manual që është atje dhe kam filluar me gummi dhe lyX, e cila janë të shkëlqyera për të mësuar, ato që unë rekomandoj të gjithë, përveç që puna është shumë zyrtare dhe e bukur, sintaksa e saj është një formë e ushtrimit mendor xD, por ju mësoheni me stilet dhe të tjerët.
  duke pritur pjesën e dytë pablo! ^^

 8.   portaro dijo

  Unë jam një post i shkëlqyeshëm, më pëlqeu shumë modeli cv3, mund të më thuash se ku është stili .tex / modeli i asaj cv3, do të doja të shënoja një për mua por duhet të ishte me modelin sepse nuk di për Latex.

 9.   Hektor Zelaja dijo

  ne presim pjesën e dytë

 10.   Guxim dijo

  Me të vërtetë nuk më pëlqejnë letrat e stilit Comic Sans ose letrat që supozohet të jenë shumë shpejt. Më pëlqen më mirë ato të thjeshtat.

  Le të shohim nëse kompjuteri im mund të rregullohet dhe unë e hetoj atë pak

 11.   Luis Antonio Sanchez dijo

  Tingëllon shumë premtuese, e vërteta është se nëse qëllimi i artikullit ishte zgjimi i kuriozitetit, ju pa dyshim e keni arritur atë

 12.   Adrian Perales dijo

  Unë isha duke përdorur LaTeX për një kohë dhe e vërteta është se mundësitë e tij janë të shumta. Sidoqoftë, unë e mbaj Open / LibreOffice tim përgjithmonë. Personalisht, unë nuk bëj dokumente tepër të gjata (maksimumi njëqind faqe të ngarkuara me shkronja) dhe me stilet e faqes, paragrafit, karakterit etj. Mua më mjafton dhe kam shumë për të bërë një dokument për mua po aq tërheqës sa një LaTeX.

  Përveç kësaj, ekziston çështja që duhet të instaloni më shumë se 1 GB për të qenë në gjendje të përpiloni dokumente dhe kohën që kërkohet në kokën e dokumentit (edhe pse me LibreOffice duhet të duhet pak a shumë e njëjta për të konfiguruar stilet për të shijuar ) Nuk duket aq praktike sa një redaktues vizual, megjithë mangësitë e tij.

  Gjithsesi do të jem shumë i vëmendshëm ndaj kësaj serie shënimesh, për të parë nëse tregon diçka që më inkurajon ta provoj seriozisht përsëri

 13.   Juan Jose Alca Machaca dijo

  Me keqardhje them që nuk është kështu, të paktën në fushën e bioteknologjisë, inxhinierisë së procesit dhe të tjera, botimet kryesore (indeksi më i lartë i ndikimit) nuk kërkojnë latex, ata ende kërkojnë që dorëshkrimet të paraqiten në MS Formati i zyrës, domethënë DOC (jo DOCX, jo ODF, aq më pak lateks).
  Dikush mund të pajtohet ose jo (nuk jam dakord me kërkesën për përdorimin e një përpunuesi të pronës), por kjo është e vërteta, nga ana tjetër, Latex nuk është shumë efektiv për dërgimin e dorëshkrimeve.
  Një gjë tjetër, natyrisht, është që revistat shkencore, në shkrimet e tyre, përdorin Latex, siç bëjnë në shkrimet e tyre përfundimtare, Springer, për shembull.
  E them këtë nga përvoja, pasi kam botuar disa artikuj dhe kështu që, nëse jo, kontrolloni udhëzimet për autorët. Unë nuk i di botimet e fizikës ose matematikës së aplikuar, ku mund të jetë ashtu siç e përshkruani, por nuk mund të thuash që je I DETYRUAR të përdorësh Latex, sepse NUK .SHT. KAQ.

 14.   Ryu dijo

  Por a është Latex i pajtueshëm me standardet e APA-së?