Latex, duke shkruar me klasë (pjesa 2)

Ne vazhdojmë me dërgesat në LaTeX, sistemi më i mirë përbërja e teksteve. Sot do të flasim për shpërndarjet, botuesit dhe paketat Kjo nevoja për të punuar me LaTeX.


LaTeX është një mrekulli e informatikës, mund të mos jetë programi për të cilin kanë nevojë të gjithë përdoruesit e kompjuterit, por kushdo që vendos të ndërmarrë përdorimin e tij nuk do të zhgënjehet. Nëse ju, lexues i dashur, keni humbur pjesën e parë, ju ftoj të hidhni një vështrim para se të filloni të lexoni këtë dokument.

Për këtë rast duhet të jemi pak më teknik, por duhet theksuar se gjithçka do të përpiqet të trajtohet në mënyrën më të rehatshme të mundshme. Le të fillojmë.

Shpërndarjet? A është ajo që po mendoj?

Nëse jeni përdorues i GNU / Linux (ka shumë të ngjarë që të jeni nëse e lexoni këtë Blog) e dini që në "botën" tonë kemi një kuptim shumë të veçantë për shpërndarjen e fjalëve. Epo, gjërat po shkojnë në të njëjtën mënyrë.

Ju do të kujtoni se në këstin e fundit kemi thënë që LaTeX ishte një grup makrosh TeX. Epo, LaTeX nuk është i vetmi; Ekzistojnë paketa të tjera makro si ConTeXt, XeTeX, LuaTeX, AMSTeX, teTeX, ndër të tjera, që kanë lindur në atë kohë me një qëllim të ngjashëm me LaTeX vetëm nga organizata dhe njerëz të ndryshëm. Në të gjitha zemrat TeX rrahin fort dhe askush nuk e kundërshton titullin "të jesh më i mirë se sa" (përdoruesit e GNU / Linux marrin shënim). Në fakt ata janë të gjithë të shkëlqyeshëm dhe madje plotësojnë njëri-tjetrin. Ajo që nuk shkon pa thënë, është se nga të gjitha, më i përdorur është LaTeX.

Tani LaTeX nga ana e tij ka nxjerrë versione ose shpërndarje qëllimi fillestar i të cilave në të vërtetë ishte të mbështeteshin në platforma specifike dhe të ndihmonte me çështjen e menaxhimit të paketës: TeX Live për GNU / Linux, MiKTeX për Windows, MacTeX (mendoni për kë), etj. Por sot ju mund ta instaloni TeX Live në Windows dhe MiKTeX në GNU / Linux.

Për qëllime të përgjithshme, ne do të instalojmë TeX Live në distroin tonë linux (vini re se shkarkimi mund të zgjasë shumë pasi do të jenë të nevojshme qindra megabajt).

Instalimi në Ubuntu dhe derivatet

sudo apt-get instalo texlive

(është një version kompakt)

ó

sudo apt-get instalo texlive-plotë

(për ta pasur atë me të gjitha paketat e mbështetura nga komuniteti TeX Live)

Instalimi në Fedora

yum instalo texlive

Hark Unë sugjeroj të kontrolloni faqen vijuese:

https://wiki.archlinux.org/index.php/TeX_Live

tjetër shpërndarjet Shpresoj që përdoruesi të gjejë informacione në Wiki të distro-ve përkatëse. Në çdo rast, vetëm duke instaluar redaktorin, TeX Live shkarkohet dhe instalohet automatikisht.

pako

LaTeX është një sistem modular, i cili e bën atë shumë efikas (po, diçka e ngjashme me atë që ndodh në GNU / Linux) dhe nuk është për t'u habitur që kur TeX dhe LaTeX kanë lindur në mjediset Unix. Paketat janë grupe të porosive të paracaktuara për të lehtësuar detyra të caktuara (të tilla si bërja grafike) dhe për t'i dhënë karakteristika të veçanta dokumentit (stilet), domethënë, për t'i dhënë LaTeX fuqi dhe fushëveprim më të madh. Kur instalohet shpërndarja e dëshiruar, një numër i mirë paketash janë tashmë të disponueshëm (praktikisht me këto mund të bëni ndonjë detyrë me qëllim të përgjithshëm). Sidoqoftë, numri i paketave që mund të arrihen në Internet është mbresëlënës (mijëra dhe mijëra, të gjitha falas).

Së shpejti do të shohim se është përdoruesi në punë ai që vendos se cilat paketa do të "thirren" me anë të disa komandave të thjeshta, dhe megjithëse në fillim çështja është disi konfuze, së shpejti gjithçka fillon të bëhet më "e natyrshme".

Dhe çfarë shkruaj?

Çështja që për disa është më delikate arrin. Redaktori i zgjedhur LaTeX do të jetë thika e ushtrisë zvicerane e përdoruesit texist, me të cilën ai do të bashkëveprojë duke shfrytëzuar në maksimum potencialin e plotë të LaTeX.

Ka shumë, dhe në fakt, redaktimi i një skedari LaTeX është diçka që mund të bëhet me çdo redaktues teksti të thjeshtë. Por ne i quajmë redaktorë vetëm ata që ofrojnë mjetet e duhura për të bërë gjithçka të nevojshme me shpërndarjen tonë LaTeX.

Në përgjithësi karakteristikat e redaktorëve janë shumë të ngjashme. Ato ndryshojnë në thelb në shkallën e ndihmës për përdoruesin, domethënë sa ndihmojnë me kodin, simbolet dhe të tjerët. Këtu janë disa:

Texmaker (http://www.xm1math.net/texmaker/)

Shtë e preferuara ime. Pse Shtë shumë i plotë, me një ndërfaqe të pastër dhe miqësore, ka magjistarë dhe plotëson automatikisht komandat, është lehtësisht i konfigurueshëm dhe i përshtatshëm.

Kile (http://kile.sourceforge.net/)

Nëse ambienti juaj është KDE ju mund të interesoheni për Kile. E thjeshtë dhe shumë e plotë. Ka një numër të madh përdoruesish të lumtur.

LaTeXila (http://projects.gnome.org/latexila/)
Një mjedis pune LaTeX por i krijuar për tu integruar me Gnome. E thjeshtë dhe e plotë.

TeXworks (http://www.tug.org/texworks/)
Shumë i fuqishëm, por jo shumë miqësor për përdoruesit. Isshtë zhvilluar nga TUG (TeX Users Group, organizata thelbësore për zhvillimin e TeX).

gomë (http://dev.midnightcoding.org/projects/gummi)
Shtë një redaktues i thjeshtë që ia vlen të merret parasysh. Nuk është shumë i fuqishëm por ka një veçori interesante: rezultati i asaj që është redaktuar mund të shihet me kohë në .pdf në një dritare anësore.

TeXstudio (http://texstudio.sourceforge.net/)
Shtë një redaktor i bazuar në TeXmaker dhe çdo ditë fiton më shumë ndjekës. Ai është një TeXmaker në steroid.

LyX (http://www.lyx.org/WebEs.Home)

Nëse ende keni dyshime për të provuar LaTeX për shkak të panikut ndaj kodit, LyX është zgjidhja. Filozofia e tij është që të jetë një redaktor i WYSIWYM (ki kujdes, nuk është WYSIWYG) dhe për këtë arsye është shumë miqësor deri në kujdesin për kodin, duke e liruar përdoruesin nga një përgjegjësi e tillë. Fitoni ndjekës sa më shpejt që të rritet zhvillimi juaj. Veryshtë shumë i fuqishëm dhe padyshim më i lehti për t’u përdorur.

Shumica e redaktorëve të listuar më sipër janë në bazën e të dhënave të shpërndarjeve më të njohura.
Për qëllimet e këtij udhëzuesi, ne do të përdorim TeXmaker dhe LyX.
Si t’i instalojmë? Epo, në qendrën e softuerit të distro në fjalë, ose nëse jo, në faqen zyrtare përkatëse do të gjeni udhëzimet.

Dhe si duket një skedar LaTeX?

Koha për të filluar punën po afron, dhe para se të hedhim hapin e parë duhet të dimë se çfarë do të gjejmë. Ne tashmë kemi thënë diçka që është shumë e rëndësishme: ne do të gjejmë kodin (nëse nuk vendosni të shkoni në anën LyX).

Fuqia e kodit është thelbi i LaTeX (është gjithashtu mirë të punosh me komanda) dhe për këtë arsye vëzhgimi ynë i parë do të jetë si më poshtë: Një dokument LaTeX është një skedar teksti i thjeshtë (.tex) që ndahet në dy pjesë të diferencuara mirë ; një preambulë dhe një trup i dokumentit. Në preambulë ne do të japim indikacionet themelore të dokumentit (lloji, titulli, autori, paketat e nevojshme, etj.). Trupi përmban vetë dokumentin dhe specifikimet themelore në lidhje me strukturën e tij.

Për një qartësi më të madhe (dhe për të mos u ndalur aq shumë në këtë këst) ju sugjeroj të hidhni një vështrim në dokumentin e mëposhtëm me informacionin përkatës që për mendimin tim ju lejon të kuptoni se me çfarë do të merremi:
http://thales.cica.es/files/glinex/practicas-glinex05/manuales/latex/Cap2.pdf

Në të ardhmen do t'i sqarojmë të gjitha këto gjëra.

Dokumenti im i parë, "një hap i vogël për njeriun ..."

Epo, ka ardhur koha dhe për të gjeneruar disa pezullime, ne do ta lëmë atë për këstin e tretë. Si çdo gjuhë LaTeX, ajo trajton simbolikën e vet që nuk duhet të merret lehtë. Në fund të këstit tjetër, unë premtoj se ne do të kemi tashmë rezultatet tona të para konkrete në LaTeX dhe, nëse rezulton siç shpresoj, çdo frikë që mund të vazhdojë ende do të lihet pas, të zbresë në një fuqi dhe bukuri që me siguri , i dashur lexues, nuk kisha menduar kurrë më parë.
Deri herën tjetër.

<< Shko te pjesa e mëparshme  Shko te pjesa tjetër >>

Faleminderit Carlos Andrés Pérez Montaña për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   matias dijo

  Shkëlqyeshëm!, Vazhdo kështu!

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Data e mbare!
  Faleminderit! Paul.

 3.   Xhonatan dijo

  Për ta instaluar në ArchBang bëhet si më poshtë

  #pacman -S texlive-më

 4.   Marcoshipe dijo

  e mrekullueshme !! një mësim mbi latexin, ju më bëtë të dëshiroj të mësoj.
  deri më tani po shkon shumë mirë, megjithëse le të themi se nuk fillojmë "bërryl" 😛
  Shpresoj dërgesën tjetër
  urime tani e tutje !!

 5.   Hektor Zelaja dijo

  Faleminderit, mezi po e prisja këtë ofrim dhe doja një tjetër.

 6.   Luis Antonio Sanchez dijo

  Më pëlqente, faleminderit për informacionin që po punoj tashmë për LyX

 7.   Francisco Ospina dijo

  Post shumë i mirë, megjithëse ky është një hapës i vogël gojash, i cili shpresoj se do të hapë më shumë se një oreks për Latex.

  Unë kam përdorur Latex për disa vjet dhe është padyshim për më të mirën. Sa për redaktorët, unë mendoj se nuk ka asgjë më të fuqishme dhe të gjithanshme se kile; Ajo që unë këshilloj fuqimisht është të mos përdorni redaktorë si Lyx, duke punuar në tekst të drejtpërdrejtë dhe jo në kodin që gjeneron tekstin e kufizon shumë potencialin e plotë të Latex, përveç faktit që shkurton shumë mësimin e gjuhës.

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit të gjithëve për komplimentet. Gëzuar! Paul.

 9.   Helena_ryuu dijo

  këto lloj specialësh e bëjnë një blog diçka të veçantë dhe tërheqëse për vëmendjen, vazhdo kështu!

 10.   Arnold Fernandez dijo

  LaTeX + Emacs është një kombinim i mirë, nëse dëshironi të fluturoni me shpejtësi.

 11.   Carlos Gonzalez dijo

  Faleminderit shumë për kontributin, unë kam qenë duke punuar në lyx më parë, por kam vendosur të mësoj shumë më tepër për Latex, dhe kontributi juaj do të më ndihmojë shumë për të arritur qëllimin tim. Unë jam shumë mirënjohës ndaj jush