Latex, duke shkruar me klasë (pjesa 4)

arrij kësti i katërt de LaTeX, duke shkruar me klasë, një dorëzim që është menduar pak më shumë për përdoruesit e LyX por kjo do të jetë gjithashtu për pëlqimin e atyre që pëlqejnë códigoPërsëri kushtuar të gjithë entuziastëve dhe besnikëve të serialeve LaTeX, të cilët me siguri po shfaqen tashmë me dokumentet e tyre të shtypura bukur.


Ne kemi pjesën e katërt të "LaTeX, duke shkruar me klasë" dhe jam i kënaqur t'ju sjell juve, lexuesve besnikë të serisë, një këst disi ndryshe Shënim: Nëse vini në këtë këst rastësisht dhe ndiheni të tërhequr nga tena, unë rekomandoj ju vizitoni dërgesat e mëparshme në Blog. Sot doja t'u jepja përparësi përdoruesve të LyX të cilët mund të them se nga komentet e tyre janë nga më entuziastët.

Më duhet t'ju kujtoj se duke ditur kodin mund të shijoni më së shumti potencialin e LaTeX, por gjithashtu duhet të respektoni faktin se shumë nuk u pëlqen të shkruajnë sintaksë dhe ende vlerësojnë përpjekjen për të hyrë në këtë botë të mrekullueshme.

Bashkangjitur këtij dokumenti është .pdf me informacionin e këtij njoftimi dhe skedari .tex i eksportuar nga LyX në mënyrë që ata prej nesh që e pëlqejnë kodin mund ta studiojnë atë dhe ta zgjerojnë atë edhe më shumë. Ky dokument pastaj shërben si një model për dokumentet e ardhshme, por siç ju them gjithmonë, le të përpiqemi të shkojmë më tej ... potenciali i LaTeX është i madh.

Shkarkoni Manualin Latex

<< Shko te pjesa e mëparshme

Faleminderit Carlos Andrés Pérez Montaña për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio Rockcha dijo

  Epo, kur filloi të dilte «Duke shkruar me klasë», unë kuptova shumë gjëra që disa vjet më parë që dëgjova për këtë latex për herë të parë, nuk kuptova asnjë pikë dhe tani më është bërë e qartë potenciali që ka siç i referohet, që nga ajo kohë kam dashur të bëj dokumentin tim të parë në latex, e vërteta është se përveç kësaj teme ky blog më shërben sa më shumë referenca. Falënderoj Usemos Linux për kontributet e tyre shumë të dobishme dhe të shpjeguara mirë .

 2.   matias dijo

  Shumë i vlerësuar, shpresojmë të vazhdojmë me tutorialin

 3.   mick dijo

  Më duket latex interesant, po e provoja dhe nuk më pëlqente aspak, është shumë e komplikuar për shijen time, shumë kode dhe konfigurime, ato janë shumë, do të pres ditën kur ta kodifikojnë me butona të lehtë si programet e sotme kompjuterike, faleminderit nga të gjitha mënyrat me përpjekje

 4.   JP dijo

  Faleminderit për punën tuaj, është më shumë përpjekje, por rezultatet janë të mëdha, unë jam përpjekur të ndjek tutorialin, por unë kam një problem në Ubuntu 12.04, texmaker nuk e hap atë dhe e rivendos atë dhe asgjë, qëllimi im është të bëj rinis me këtë metodë.

 5.   Gonzalo dijo

  Faleminderit material i shkëlqyeshëm !!!

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Nuk jam unë që duhet të falënderoj.
  Nje perqafim! Paul.

 7.   carlosjazua dijo

  Z. Pablo, shumë faleminderit për informacionin e ri, faleminderit për PDF-në, dhe këtij dërgimi iu desh më pak kohë të dilte, përshëndetje, përsëri, faleminderit!

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Cococho! Unë jam shumë i lumtur që punon për ju. Misioni u realizua. Nje perqafim! Paul.

 9.   kokoshe dijo

  I dashur Pablo, shumë faleminderit që ofruat një hapësirë ​​në UsemosLinux për shënime po aq interesante sa ato në këtë seri të Latex.

  Dhe nga ana tjetër, faleminderit shumë Carlos Andrés që na prezantove me të gjithë lexuesit në këtë botë (që nuk i dija) të Latex. Udhëzimet tuaja janë të shkëlqyera. Unë tashmë kam shkarkuar paketat texlive, kam instaluar texmaker dhe kam bërë dokumentet e mia të para! Presim këstin tjetër!

  Le të përdorim Linux ... Faleminderit, gjithsej!

 10.   hassam dijo

  Unë e shoh këtë tutorial të shkëlqyeshëm, unë gjithashtu punoj me latex nën linux dhe do të doja të dija nëse e njihni programin Texstudio. Ka shumë ngjashmëri me Winedt (më parë e përdorja këtë në dritare). Ajo që më duket shumë mirë për këtë përpilues është se ai ka një kontrollues të paracaktuar të drejtshkrimit dhe mundësi për të plotësuar / filluar {} / përfunduar {} automatikisht. Unë nuk dua të them se Lyx ose prodhuesi i tekstilit nuk janë të mirë, përkundrazi, i kam përdorur ato për një kohë të gjatë, por kam dashur të vë pikëpamjen time për këtë program, i cili nuk është shumë i njohur.

  Përshëndetje dhe faleminderit për blogun.

 11.   Helena_ryuu dijo

  si gjithmone e mrekullueshme !!

 12.   Le të përdorim Linux dijo

  Kaq mire!

 13.   anymx dijo

  faleminderit për udhëzimet e latex-it tani mund të përfitoj shumë më tepër nga emac-et e mia ...