Shkurtoret e tastierës në dispozicion për temën tonë

Ne vazhdojmë në dëshirën tonë për t'u përmirësuar dhe me sugjerimin e kolegut tonë Pablo (aka usemoslinux) unë kam shtuar mbështetjen për shkurtesat e tastierës në temën tonë.

Hej Prisni, nuk dua të them që ju mund të lundroni në blog duke përdorur shkurtore të tastierës (edhe pse kjo nuk do të ishte një ide e keqe), por tani ne mund të vendosim çelësa në artikujt tonë, të tilla si:

Ctrl + Ndalet + Hapësirë

Në këtë mënyrë tani gjithçka jo vetëm që do të jetë më e bukur, por edhe më e lehtë për tu kuptuar.

Unë jam ende duke punuar në përmirësimin e pamjes, por tani mund ta përdorim atë. Si Epo, është shumë e thjeshtë. Për shembullin e mëparshëm do të përdorim si kod:

<kbd>Ctrl</kbd> + <kbd>Alt</kbd> + <kbd>Space</kbd>

Dhe kjo eshte. Ne duhet të bashkangjitim tekstin që duam brenda etiketës HTML: kbd. Si gjithmonë, çdo problem që ata paraqesin më njoftoni. 😉


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aitor dijo

  NE RREGULL!

  Seriozisht, është një ide e mirë! Shumë më e qartë.

 2.   Dante Mdz. dijo

  Kjo do të përmirësojë shumë udhëzimet që bëni tani e tutje.

 3.   Joseka dijo

  Testimi me Ctrl Alt Del
  Le të shohim nëse dikush tingëllon si ...
  Kyç sesionin në Linux Mint hehe dhe ajo xscreensaver del të zhbllokohet.

  1.    i gjallë dijo

   Ctrl + Ndalet + Nga 🙂

   1.    le të përdorim linux dijo

    Mirë! Do të ishte e nevojshme vetëm të zbatohej një format më i bukur
    Unë e zbulova atë etiketë html dje kur po përpiqesha të shpjegoja se si ta bëja atë ... Unë as që e dija se ekzistonte.
    Perqafo! Paul.

 4.   eliotime3000 dijo

  Duke provuar me një shaka të marrë nga quécabron.com:
  -Një program është rrëzuar në Windows. Siç bëj unë?
  -E thjeshtë.
  -Si?
  -Bëni kombinimin e mëposhtëm të tasteve: Ctrl + Alt + F13.

  1.    eliotime3000 dijo

   WTF ?!

  2.    le të përdorim linux dijo

   Haha! Shume mire!

 5.   Rajonant dijo

  Ose Ctrl + R + E + I + S + U + B i preferuari im

  1.    Rajonant dijo

   Mos më humbi një Ctrl + Impr + R + E + I + S + U + B

   1.    Rajonant dijo

    Dhe përveç kësaj e kam shprehur gabim, nuk del. mmm shkon përsëri:

    Alt + Imp + R + I + S + U + B

    1.    Rajonant dijo

     Ah asgjë, nuk ka asnjë mënyrë për të parë nëse Elav ose Pablo më thonë se po bëj keq, (Meqë ra fjala e kam bërë përsëri të pista, unë kam ngrënë E në të fundit)

 6.   fracialarevalo dijo

  Më janë përsëritur herë që kam ndarë komente pa pushuar të njoh vlerën e këtij gjashtë artikulli