Shkurtoret e tastierës për Gnome-Shell

Gnome-Shell Shtë në modë, dhe edhe po të mos ishte, përdorimi i tij në shumicën e shpërndarjeve do të jetë në një periudhë shumë të shkurtër.

Si çdo tavolinë e mirë, Gnome-Shell Ai gjithashtu ka shkurtesat e tastierës dhe madje disa shumë të habitshme që do të na lejojnë të lëvizim midis Tavolinë dhe Përmbledhje (Informacione të përgjithshme, si të thuash. Theshtë pamja që merrni kur klikoni Aktivitetet). Le të shfrytëzojmë rastin të njohim disa.

 • Çelësi i Windows: Kaloni midis aplikacioneve ose desktopëve. Organizoni dritaret e hapura në mënyrë që t'i shihni të gjitha në Pasqyrë dhe zgjidhni atë që dëshironi.
 • Alt + F1: Kaloni midis Përmbledhjes dhe Desktopit.
 • Alt + F2: Drejtimi i një jete të tërë.
 • Alt + Tab: Kaloni midis aplikacioneve duke përdorur dritaren që shfaqet.
 • Alt + Shift + Tab: E njëjta gjë me atë të mëparshme, por me aplikacionet e kundërt.
 • Alt + [Tasti poshtë + Tab]: Kur ekzekutojmë këtë kombinim, tregohet e njëjta por mund të shohim se cilat dritare i ka të hapura secili aplikacion.
 • Ctrl + Alt + Tab: Çelësi i hapjes së hapjes.
 • Ctrl + Shift + Alt + R: Thjesht fantastike. Me këtë kombinim çelësash ne mund të bëjmë një Screencast të Desktopit tonë. Ne e fillojmë dhe e përfundojmë atë me të njëjtin kombinim.
 • Shigjeta Ctrl + Alt + Lart / Poshtë: Kaloni midis desktopëve (ngjashëm si Compiz).
 • Ctrl + Alt + Shift + Shigjeta lart / poshtë: Ne e zhvendosim dritaren aktuale në një desktop tjetër.

Sidomos opsioni për të bërë Screencast Amazingshtë e mahnitshme .. Ju mund t'i shihni këto shkurtore dhe shpjegimet e tyre në kjo lidhje.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shigjetari dijo

  »Çelësi i Windows»? WTF!

  1.    elav <° Linux dijo

   Saktësisht, e njëjtë me flamurin e Windows në shumicën e tastierave në botë. Në Linux ky çelës është i njohur edhe si Super ose Super L.

   1.    Shigjetari dijo

    Po, e di, por tingëllon sikur ky çelës i përket Güindou $ (-.-). Ata duhet të marrin një tastierë me Tux ose një OS-tan (), ata do të shesin më shumë kopje.

   2.    Eduar2 dijo

    Quhet çelësi SUPER, jo dritare.

    1.    elav <° Linux dijo

     Mos fillo. Kush e di atë çelës përveç nesh si Super? Megjithëse mund të gjeni artikuj teknikë në këtë blog, mos harroni se shumica e tyre janë përqendruar te përdoruesit e rinj ose ata që vijnë nga Windows. Faleminderit shumë për rregullimin, por i përmbahesh tastit Windows.

 2.   Trembëdhjetë dijo

  E vërteta është se më pëlqente shumë Gnome-shell kohën kur po provoja Fedora 15. Tani jam përsëri me Mint dhe me siguri do të provoj Ubuntu Ocelote për një kohë të shkurtër, por nuk hezitoj të kthehem me Fedora 16 që do të arrijë.

  Nga rruga, unë kurrë nuk kam parë një kompjuter me Linux të instaluar paraprakisht nga afër, a e di dikush se si duket logoja e çelësit "super" në ato tastierë?

  1.    elav <° Linux dijo

   Në fakt, unë mendoj se Canonical shet një tastierë me tastin Super duke përdorur logon e Ubuntu, por askush tjetër nuk ka menduar ndonjëherë ta zëvendësojë atë.

 3.   manastiri cergio dijo

  windows është dritare në anglisht që është çelësi windows logo impreo në atë çelës në përqindjen e tastierës është logo e maicrosof sjell se si unë dua që ajo të thërrasë një çelës, është sikur të doja të gjeja një emër tjetër për çelësin; dhe dëshira quhet ñ sepse në një tastierë angleze ai çelës shkruan shkronjën