Shkurtoret e tastierës për konsolën (ose terminalin)

Ne ende jemi duke kërkuar një mënyrë për ta bërë më të lehtë punën me terminalin dhe kësaj here, unë ju sjell një seri të shkurtoreve të tastierës që do të na bëjnë të lumtur jetën

Ctrl-a Shkoni në fillim të rreshtit
Ctrl-e Shko në fund të rreshtit.
Ctrl-b Kthehu mbrapa një karakter.
alt-b Kthehu një fjalë
Ctrl-f Përparoni një karakter
alt-f Përparoni një fjalë.
Alt-] x Përparimi i dukjes tjetër të karakterit x.
Alt-Ctrl-] x Kthehuni tek dukuria e mëparshme e karakterit x.
Ctrl-u Fshi nga kursori deri në fillim të rreshtit
Ctrl-k Fshi nga kursori në fund të rreshtit
Ctrl-w Fshije nga kursori në fillim të fjalës
Ctrl-Shift-V Ngjit tekstin nga kujtesa e fragmenteve
Ctrl-Shift-C Kopjoni tekstin nga kujtesa e fragmenteve
Ctrl-l pastron ekranin
Tekst Ctrl-r
Kërkoni historikun për ndeshjen e fundit të vargut 'text'

 

E dobishme apo jo? Nëse dini ndonjë shkurtore tjetër ndani atë me ne


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   DAV dijo

  Tekst Ctrl-r Kërkoni në historinë (në rastin tim ~ / .bash_history) për ndeshjen e fundit të vargut 'text'

  1.    elav dijo

   Trueshtë e vërtetë, e shtoj në listë .. Faleminderit !!!

  2.    FIXOCONN dijo

   elegant

 2.   Hugo dijo

  Epo, shumë nga këto kombinime ishin të panjohura për mua. Faleminderit.

  1.    elav dijo

   Kënaquni!

 3.   linux man R4 dijo

  Mendoj se sapo keni humbur tastin TAB për të plotësuar automatikisht rrugët dhe komandat.

 4.   Alex dijo

  Alt + Backspace fshin fjalën e parë pas kursorit. E pushtoj shumë ...

 5.   manoloks dijo

  Për të dalë nga terminali (mbylli atë) Control + d, e cila është e njëjtë me shtypjen e "daljes"

 6.   kroto dijo

  Anti-doping për Elav që është në Full me këshillat. Shumë e dobishme kjo. Faleminderit!

  1.    elav dijo

   Faleminderit njeri, një kënaqësi për të kontribuar diçka të dobishme.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   HAHAHA

 7.   Neo61 dijo

  Kjo është me të vërtetë diçka e re ... Unë jam pa fjalë dhe duhet të bëj si miku im KZKG ^ Gaara, i cili nga rruga nuk është përgjigjur në emailin që i dërgova në mëngjes

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë kam dy nga email-et e tua për t'iu përgjigjur, dhe pranë dy të tua 2 të tjera ... Unë jam deri në qafë në punë ... dhe, nëse unë ju them se çfarë kam nesër, ju premtoj se nuk do të me beso lol

 8.   Neo61 dijo

  Mirë shoku im, unë e di detyrën e vogël për të mbajtur
  desdelinux portal, përgjigjuni pyetjeve, bëni udhëzime, merrni pjesë në
  kliko, dhe imagjinoj që deri në kokë më vonë, është dreq (edhe pse gjëja e fundit nuk funksionon kurrë… .hehehehe), çfarë ndodh që dikush dëshiron të mësojë dhe të mësojë mirë, nesër të dërgoj se si e bëra skenarin, tani unë po shkoj në shtëpi, kur do të botosh një tjetër "skenar"?

 9.   guaskë dijo

  Ndihmë e shkëlqyeshme !!! Faleminderit Elav

 10.   Guido rolon dijo

  Kjo më kujton pak ditët e mia të xenix dhe SCO unix, ku gjëja "më e mirë" ishte të kesh një guaskë korn në rreshtin e komandës dhe të jesh në gjendje të redaktosh komandat e mëparshme të ekzekutuara duhet të zotërosh pak editorin e ed line . A e mban mend dikush apo e njeh atë? apo jam tashme shume i moshuar?

 11.   truko22 dijo

  Ata duhet të nxjerrin një revistë mujore në PDF me këshillat.

  1.    elav dijo

   Së shpejti do ta kemi menduar tashmë .. ..

 12.   patz dijo

  ctrl-x ctrl-e
  redaktoni komandën në një redaktues teksti!

 13.   i paemëruar dijo

  falënderim

  geekism nuk ka kufij

  😀

 14.   Jose R. dijo

  Kombinimi Ctrl + Alt + T hap një skedë të re në terminal.

 15.   Paul Suarez dijo

  Shumë interesante. Vite duke përdorur konsolën dhe shumë nuk i dinin ato. Duhet të shihni që jo gjithçka dihet pavarësisht sa e përdorni çdo ditë. Faleminderit

 16.   David dijo

  Për të ndaluar një skanim?

 17.   Fernando dijo

  CTRL + c për procesin e ekzekutimit të atij terminali