Shoqata Libra ndryshon emrin e saj dhe bëhet Shoqata Diem

Në qershor 2019, Facebook nisi zyrtarisht Peshorja, një kriptovalutë që synon ta bëjë kaq të lehtë blerjen e mallrave ose dërgimin e parave si një mesazh i çastit.

Duke sulmuar fushën e kriptovalutave, Facebook ka nisur një sfidë të madhe, pasi ai vetë është subjekt i një krize serioze besimi pas një serie skandalesh rreth menaxhimit të tij të të dhënave personale.

Peshorja reklamohej si një kriptomonedhë e lëshuar nga shtetet, bankat qendrore dhe sistemin financiar tradicional. Një monedhë universale dhe e decentralizuar, e mbartur nga rrjeti më i madh social botëror, mbështetur nga agjentët kryesorë të pagesave (PayPal, Visa, MasterCard, etj.), I arritshëm - gjithashtu - për ata që nuk kanë qasje në banka.

Agreedshtë rënë dakord që monedha do të jetë administruar nga Shoqata Libra, një fondacion jo-fitimprurës, Facebook-u do të jetë vetëm një nga organizatat bashkë-themeluese.

Shoqata Libra është një shoqatë e pavarur, jofitimprurëse, e përbërë fillimisht nga 28 anëtarë dhe me seli në Gjenevë, Zvicër.

Vetëm pengesat po rriten, pasi që pas skandaleve që vërejnë Facebook-un, frika e rregullatorëve që kanë kërkuar garanci për origjinën e fondeve, stabilitetin financiar ose mbrojtjen e të dhënave personale me të cilën disa anëtarë e kanë lënë projektin.

Në fakt, shtatë nga anëtarët kryesorë të projektit Libra, duke përfshirë PayPal, Stripe, Visa, eBay dhe Mastercard, u tërhoqën nga projekti ndërsa deklaratat dolën nga rregullatorët financiarë në shumë vende.

Si një sqarim, Financial Times raportoi në fund të Nëntorit se kriptovaluta e Facebook pritet të nisë në Janar 2021, por për të filluar me një version të kufizuar (kështu që duhet të pranohet vetëm nga një numër i kufizuar partnerësh, përfshirë Uber dhe Spotify si një anëtar i shoqatës).

Rreth Shoqatës Diem

Koha e njoftimit mund të tingëllojë si një psherëtimë lehtësimi dhe një dëshirë për t'i treguar publikut se shoqata do të dëshironte të largohej sa më shumë nga shfaqja e dyshimit në Facebook për hyrjen në industri, në këtë mënyrë Peshorja ka vendosur të ndryshojë emrin e saj.

Në një postim në blog, thuhet:

“Shoqata Libra njofton miratimin e një emri të ri dhe rekrutimin e drejtuesve kryesorë, duke forcuar pavarësinë e saj organizative. Tani duke ndryshuar në emrin "Diem", i cili shënon një ditë të re për projektin, Shoqata Diem do të vazhdojë me misionin e ndërtimit të një sistemi pagese të sigurt dhe të pajtueshëm që fuqizon njerëzit dhe bizneset në të gjithë botën. Shoqata ka punuar për të siguruar që projekti është hartuar për të përmbushur pritjet rregullatore, në përputhje me parimet udhëzuese të Shoqatës për sa i përket inovacionit, përfshirjes dhe integritetit ”.

"Projekti Diem do të sigurojë një platformë të thjeshtë për inovacionin fintech që të lulëzojë dhe t'u mundësojë konsumatorëve dhe bizneseve të bëjnë transaksione të menjëhershme, me kosto të ulët dhe shumë të sigurt", tha Stuart Levey, CEO i Shoqatës Diem.

“Ne jemi të përkushtuar ta bëjmë këtë në një mënyrë që promovon përfshirjen financiare, duke zgjeruar aksesin tek ata që kanë më shumë nevojë për të, dhe në të njëjtën kohë, duke mbrojtur integritetin e sistemit financiar duke parandaluar dhe zbuluar sjelljet e paligjshme. Ne jemi të kënaqur që prezantojmë Diem, një emër i ri që shënon pjekurinë dhe pavarësinë në rritje të projektit ”.

Si pjesë e përpjekjes për të marrë miratimin rregullator dhe lëviz drejt nisjes, Diem së fundmi tërhoqi një grup profesionistësh të klasit botëror për të ndihmuar udhëheqjen e Shoqatës dhe Rrjeteve Diem, filiali që është operatori i sistemit të rregulluar të pagesave.

Kjo përfshin emërimin e Dahlia Malkhi si Kryeshef i Teknologjisë i shoqatës, Christy Clark si Shef i Shtabit, Steve Bunnell si Zyrtar Kryesor Ligjor dhe Kiran Raj si Zëvendës President Ekzekutiv i Rritjes dhe Inovacionit dhe Zëvendës Këshilltar i Përgjithshëm.

Përveç kësaj, Rrjetet Diem së fundmi njoftuan emërimin e James Emmett si CEO, Sterling Daines si Shefi i Përputhshmërisë së Përgjithshme, Ian Jenkins si Shefi i Rrezikut dhe Financiar dhe Saumya Bhavsar si Zyrtari Kryesor Ligjor.

Me ekipin në vend, Shoqata Diem i jep përparësi gatishmërisë teknologjike dhe operacionale për nisjen.

Ekziston një konsensus në rritje në të gjithë botën për nevojën për të modernizuar infrastrukturën financiare dhe kornizat rregullatore për të përmbushur kërkesat e ndryshueshme të konsumatorëve dhe për të ndjekur inovacionin global në pagesat dixhitale.

Shoqata ka rënë dakord të vazhdojë vetëm pasi të marrë miratimin rregullator, përfshirë licencën e sistemit të pagesave për degën operacionale të Shoqatës FINMA.

Fuente: https://www.diem.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.