Nextcloud Hub 20 arrin me përmirësime të integrimit, optimizim dhe më shumë

Nisja e versioni i ri i platformës Nextcloud Hub 20, version në të cilin kanë përmirësuar integrimin me platforma të ndryshme (Slack, MS Online Office Server, SharePoint, MS Skuadrat, Jira, ndër të tjera), përveç kësaj theksohen edhe disa përmirësime të optimizimit dhe më shumë.

Për ata që nuk janë të njohur me Nextcloud Hub, ata duhet ta dinë këtë kjo është një platformë që ofron një zgjidhje të pavarur për të organizuar bashkëpunimin midis punonjësve të ndërmarrjeve dhe ekipeve që zhvillojnë projekte të ndryshme.

Njëkohësisht Nextcloud ka një platformë cloud që ju lejon të zgjeroni sinkronizimin e mbështetjes dhe shkëmbimin e të dhënave, duke siguruar aftësinë për të parë dhe modifikuar të dhënat nga çdo pajisje kudo në rrjet (duke përdorur një ndërfaqe në internet ose WebDAV). Serveri Nextcloud mund të vendoset në çdo host që mbështet skriptet PHP dhe siguron qasje në SQLite, MariaDB / MySQL, ose PostgreSQL.

Për sa i përket detyrave, Nextcloud Hub duket si Google Docs dhe Microsoft 365, por ju lejon të implementoni një infrastrukturë bashkëpunimi plotësisht të kontrolluar që operon në serverat tuaj dhe nuk është e lidhur me shërbimet e jashtme cloud.

Lajmet kryesore të Nextcloud Hub 20

Në këtë botim të ri është bërë punë për të përmirësuar integrimin në platformat e palëve të treta, të dy pronarë (Slack, Server Online Office MS, SharePoint, Ekipet MS, Jira dhe Github) si burim i hapur (Matricë, Gitlab, Zammad, Moodle) Për integrim, Shërbimet e Bashkëpunimit të Hapur përdoret REST API, krijuar për të organizuar ndërveprimin midis platformave për të bashkëpunuar me përmbajtjen. Propozohen tre lloje të integrimeve:
Porta midis bisedave dhe shërbimeve të Nextcloud Talk si Microsoft Teams, Slack, Matrix, IRC, XMPP dhe Steam.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm në këtë version të ri është kërkimi i unifikuar mbulimi i sistemeve të jashtme të gjurmimit të defekteve (Jira, Zammad), platformat bashkëpunuese të zhvillimit (Github, Gitlab), sistemet e të mësuarit (Moodle), forume (Discourse, Reddit) dhe rrjetet sociale (Twitter, Mastodon);
Kontrolluesit e thirrjeve nga aplikacionet e jashtme dhe shërbimet e uebit.

Sistemi i kërkimit është unifikuar, duke lejuar në një vend për të parë rezultatet e kërkimit jo vetëm në përbërësit Nextcloud (Skedarët, Biseda, Kalendari, Kontaktet, Deck, Posta), por edhe në shërbimet e jashtme të tilla si GitHub, Gitlab, Jira dhe Ligjërimi.

Edhe është propozuar një panel i ri, ku mund të vendosni widget dhe dokumente të hapura direkt pa thirrur aplikacione të jashtme. Veglat sigurojnë një mjet për t'u integruar me shërbime të jashtme të tilla si Twitter, Jira, GitHub, Gitlab, Moodle, Reddit dhe Zammad, statusi i pamjes, shfaqja e parashikimeve të motit, shfaqja e preferuarave, listat e bisedave, postat e rëndësishme elektronike, ngjarjet e kalendarit, detyrat , shënime dhe analiza.

In Talk ka shtuar mbështetjen për referimin e platformave të tjera. Për shembull, dhomat e bisedave tani mund të lidhen me një ose më shumë kanale në Matrix, IRC, Slack, Microsoft Teams. Gjithashtu, Flisni ofron një ndërfaqe për të zgjedhur emoji, shkarkimet paraprake, cilësimet e kamerës dhe mikrofonit, drejtohuni te mesazhi origjinal kur klikoni një vlerësim dhe heshtni pjesëmarrësit duke përdorur një moderator. Janë dhënë module për të integruar Bisedën me pultin dhe kërkimin e unifikuar.

Gjithashtu shtoi aftësinë për të përcaktuar statusin e tyre, me anë të së cilës të tjerët mund të zbulojnë se çfarë po bën përdoruesi në këtë moment.

Kalendari i planifikuesit tani ka një pamje të listës së ngjarjeve, paraqitja u ridizenjua dhe modulet u shtuan për integrimin e pultit dhe kërkimin e unifikuar.

Në ndërfaqen për të punuar me email, u zbatua një mënyrë e shfaqjes së diskutimit si një fije, trajtimi i hapësirave të emrave në IMAP u përmirësua dhe mjetet u shtuan për të menaxhuar kutinë postare.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Komponenti i optimizimit të procesit të biznesit të Flow mbështet njoftimet e shtytjes dhe aftësinë për t'u lidhur me aplikacione të tjera në internet përmes lidhjeve në internet.
 • Mbështetje e shtuar për lidhje direkte me skedarët në Nextcloud në redaktuesin e tekstit.
 • Menaxheri i skedarëve ofron aftësinë për të bashkangjitur përshkrime në lidhje me burimet e ndara.
 • Integrimi me Zimbra LDAP është zbatuar dhe është shtuar një mbështetje LDAP për librin e adresave (ju lejon të shihni një grup LDAP si një libër adresash).
 • Sistemi i planifikimit të projektit të kulmit siguron integrimin me pultin, kërkimin dhe kalendarin (projektet mund të paraqiten në formatin CalDAV).
 • Aftësitë e zgjeruara të filtrimit.
 • Një dialog modal u zbatua për të redaktuar hartat dhe funksioni i arkivimit të të gjitha hartave u shtua.
 • Njoftimet dhe veprimet grupohen në një ekran të vetëm.

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të kontrolloni lidhjen e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.