MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar

MX-19.3: MX Linux, DistroWatch numër 1 është azhurnuar

Dje, 11 de noviembre 2020 ishte një ditë e shkëlqyer për të gjithë ata të apasionuarit Linuxers që ata kanë qenë duke përdorur dhe / ose ndjekur trajektoren e MXLinux, Distro e GNU / Linux që ka ekzistuar për një kohë të gjatë, para së gjithash në Renditja nga faqja e njohur e internetit e Shikoni DistroWatch.

La version ose azhurnim lëshuar nën emrin e «MX-19.3»Na sjell surpriza të këndshme dhe lajme të dobishme që do të shpallim në këtë botim.

MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

Para se të hyni plotësisht për të komentuar lajmet e përfshira në MX-19.3, ia vlen të përshkruhet shkurtimisht për ata që nuk janë përdorues ose ndjekës të MXLinux, e cila është:

"Një GNU / Linux Distro bëri bashkëpunim midis komuniteteve antiX dhe MX Linux. Dhe është pjesë e një familje Sistemesh Operative që janë krijuar për të kombinuar desktopë elegantë dhe efikasë me qëndrueshmëri të lartë dhe performancë të fortë. Mjetet e saj grafike ofrojnë një mënyrë të thjeshtë për të kryer një larmi të gjerë detyrash, ndërsa Live USB dhe mjetet e fotografisë të trashëguara nga antiX shtojnë transportueshmëri mbresëlënëse dhe aftësi të shkëlqyera të rimarrjes. Përveç kësaj, ajo ka një mbështetje të gjerë të disponueshme përmes videove, dokumentacionit dhe një forumi shumë miqësor".

Po, pasi keni lexuar këtë botim, dëshironi të dini më shumë MXLinux, ne ju ftojmë të lexoni tonë postimi i fundit i lidhur për lumturinë Distro e GNU / Linux, në lidhjen më poshtë:

Artikulli i lidhur:
MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

MX-19.3: Azhurnimi i nëntorit 2021

MX-19.3: Azhurnimi i nëntorit 2021

Sipas zhvilluesve të saj, MX-19.3 është:

"Azhurnimi i tretë i MX-19, i cili përbëhet nga rregullime të defekteve në kod dhe azhurnime të aplikacioneve që nga versioni ynë origjinal i MX-19. Nëse po përdorni tashmë MX-19, nuk ka nevojë ta instaloni përsëri. Të gjitha paketat janë në dispozicion përmes kanalit të rregullt të azhurnimit".

Çfarë na sjell të reja MX-19.3?

Blog del faqen zyrtare të internetit ne rendisim më poshtë çfarë ka të re në lidhje me MX-19.3 nga shumë të tjerë duke përfshirë:

 1. Për versionet standarde të MX-19.3 (32-bit dhe 64-bit) bërthama e fundit nga Debian GNU / Linuxdmth Kernel 4.19. Me ndryshimin, që tani bërthama do të azhurnohet automatikisht së bashku me burimet e Debian, si parazgjedhje. Ndërsa, për degën e ISO AHS (Mbështetje e Avancuar e Hardware) dhe ISO nën KDE Plasma, a Kernel 5.8, tabela 20 dhe një paketë e re e azhurnuar e firmuerit.
 2. Për të gjitha versionet dhe ISO-të përfshin azhurnimet më të fundit në dispozicion nga Debian GNU / Linux 10.6 (Buster) dhe vetë depot e MX.
 3. Aplikimet kryesore do të vijnë në versionet e mëposhtme:
 • XFCE: 4.14
 • Plazma: 5.15
 • GIMP: 2.10.12
 • Tabela: 18.3.6 dhe 20.1.8 për ISO AHS.
 • Kerneli Debian: 4.19 dhe 5.8 për ISO AHS.
 • Shfletuesi Firefox: 82
 • VLC Video Player: 3.0.11
 • Lojtar i tingullit Clementine: 1.3.1
 • Email i klientit Thunderbird: 68.12.0
 • Suite zyre: LibreOffice 6.1.5 plus rregullime sigurie.

Sidoqoftë, në Depot e MX, ju do të gjeni si zakonisht shumë më tepër aplikacione të jashtme të tilla si LibreOffice 7.0 dhe amtare në MX, nga version 19.2, ndër të cilat mund të përmenden sa vijon:

 • Instalues ​​MX.
 • MX-Snapshot.
 • Instaluesi i Paketave MX

Nëse dëshironi më shumë informacion në lidhje me MX-19.3 dhe DistroWatch klikoni në vijim lidhje.

Po sikur të përdor tashmë MX-19.X ose MX-18.X?

Nëse ju jeni tashmë një përdorues i kësaj të jashtëzakonshme Distro e GNU / Linux, mos harroni të lexoni lidhjen e mëposhtme se si të kryeni procesin e duhur të azhurnimit të tij, për të arritur një proces të suksesshëm migrimi: Migrimi i MX Linux.

MX-19.3: Distro e bukur

Dhe nëse nuk jeni, përdorues i MXLinux, mos u tërhiqni tek i pari me emrin e tij të kodit "Ros i shëmtuar" dhe desktopin e tij minimalist bazuar në Xfce, pasi, me lumturi Distro e GNU / Linux y Mjedisi i desktopit, ju mund të bëni personalizime dhe optimizime të jashtëzakonshme, ashtu si ai që shihni, në imazhin menjëherë më sipër. Dhe pastaj mund ta ktheni të gjithë atë në një respin personal, i instalueshëm dhe i drejtpërdrejtë (drejtpërdrejt), ideal për përdorim në një Makinë me stilolaps.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«MX-19.3», versioni i ri ose azhurnimi i disponueshëm i MXLinux, Distro e GNU / Linux që ende renditet e para në Renditja nga faqja e njohur e internetit e DistroWatch; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.