Shpërndarjet Linux për fëmijë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të promovuar Linux dhe prishur disa nga mitet e tij (të tilla si, për shembull, kompleksitetin e tij ekstrem, etj.) Sesa duke i detyruar fëmijët të fillojnë të luajnë dhe ta përdorin atë në një moshë shumë të re.. Për këtë arsye, ne do të diskutojmë disa nga shpërndarjet e duhura për to. Para se të fillojmë, një koment: po, çdo distro Linux mund të përdoret nga një djalë, aq më tepër sot që fëmijët janë shumë të zgjuar. Sidoqoftë, ka disa distro që janë më të këndshme dhe të lehta për tu kuptuar, veçanërisht për të vegjlit.

Qimo për djem:> 3 vjet

Qimo për Fëmijë është një distro e bazuar në Ubuntu me një desktop të krijuar ekskluzivisht për fëmijë. Ajo vjen me shumë lojëra "të arsimit" të para-instaluar për fëmijët mbi 3 vjeç. Ndërfaqja është shumë e thjeshtë dhe intuitive dhe ka ikona të mëdha dhe të mrekullueshme në mënyrë që fëmijët të gjejnë gjithçka të lehtë.

Sipas zhvilluesve, ndryshimi midis Qimo dhe Edubuntu është se Qimo u krijua për të qenë një sistem operativ desktop për çdo PC të fëmijëve, ndërsa Edubuntu do të ishte krijuar për t'u përdorur në një rrjet kompjuterik shkollor. Për më tepër, Qimo ka një ndërfaqe dhe dizajn shumë miqësor për përdoruesit, pa menu të komplikuara ose dritare të shumta. Së fundmi, Qimo ekzekutohet direkt nga LiveCD pa instaluar më parë Ubuntu.

Qimo përdor XFCE për të siguruar një mjedis të shpejtë dhe ultralight. Kërkesat minimale janë: 256 MB memorie për tu ekzekutuar nga CD, ose 192 MB për tu instaluar. Të paktën 6 GB hapësirë ​​në disk dhe procesor 400MHz ose më shumë.

Sheqeri: <6 vjet


Sugar është një distro me bazë në Fedora, e krijuar ekskluzivisht për projektin e famshëm të Prof. Nicolas Negroponte Një-laptop-për-fëmijë (OLPC). Ai u drejtohet fëmijëve nën 6 vjeç dhe është mjaft i ndryshëm nga pjesa tjetër e distros, duke i lejuar ata të argëtohen, por edhe të mësojnë dhe të zhvillojnë aftësitë e tyre programuese. Ka dy të këqija. E para është se ajo është projektuar plotësisht për t'u përdorur në klasë. E dyta është se është kaq e ndryshme nga pjesa tjetër e distros dhe ambjenti i desktopit ndryshon aq shumë nga ai i çdo Linux-i sa që në fund duket se po përdoret një sistem tjetër operativ.

Edubuntu: 3-18 vjet

Ubuntu ka një version të nxjerrë, të mbështetur zyrtarisht nga Canonical, të quajtur edubuntu, drejtuar posaçërisht drejt shkollave fillore dhe të mesme.

Kjo shpërndarje vjen në 3 "aromë": "të rinj", "të thjeshtë" dhe "të paracaktuar", për përdoruesit e rinj, vetëm desktop ose një version të përdorimit të përgjithshëm. Mjedisi i desktopit i përdorur është i njëjtë me Ubuntu (GNOME) dhe aplikacionet e para-instaluara janë OpenOffice.org, Paketa e Edutainment KDE y gcompris. KDE Edutainment Suite përfshin aplikacione për fëmijë nga mosha 3 deri në 18 vjeç, ndërsa Gcompris përfshin aplikime për fëmijë parashkollorë.

LinuxKidX: 2-15 vjet


LinuxKidX Wasshtë krijuar për fëmijë nga 2 deri në 15 vjeç. Ai përdor KDE si ambientin e tij të desktopit dhe bazohet në programet kompjuterike. Disa nga programet e para-instaluara janë KStars (një host virtual), Kalzium (tabela e famshme e elementeve), KTouch (mësuesi i shtypjes), KGeography, KWordQuiz, ChildsPlay dhe shumë më tepër. Projekti nuk duket se ka shumë popullaritet apo mbështetje nga komuniteti. Për këtë arsye, do të ishte e këshillueshme që së pari ta ekzekutoni nga LiveCD dhe të luani me të për pak kohë para se ta instaloni më në fund.

Parashikim për Fëmijë: 3-12 vjeç

Parashikimi për Fëmijët është një distro që rrjedh nga Foresight Linux, e drejtuar posaçërisht ndaj fëmijëve midis 3 dhe 12 vjeç. Ajo vjen me GNOME si një mjedis desktop dhe përfshin Tuxpaint, Tuxtyping, Gcompris, Tux of Math Command, Super Tux, Super Tux Card, Foobillard, GNU Chess, Nibbles, Frozen Bubble, Super Maryo Kronicles, F-Spot Photo Manager, Firefox Web Shfletuesi, Banshee Media Player, Pidgin Instant Messenger dhe Totem Movie Player, ndër të tjera. Vëmendja e fëmijëve tërhiqet menjëherë nga bleta e vogël që shfaqet në sfondin e tryezës. Nëse jeni duke kërkuar distro për foshnjën tuaj, provoni këtë distro që është shumë e mirë.

Kini kujdes!

Për çdo rast: nëse nuk i ekzekutoni nga LiveCD, ekzekutimi i ndonjë prej këtyre distros nënkupton instalimin e një sistemi operativ të plotë, ato nuk janë aplikacione që mund të ekzekutohen nga Windows ashtu si kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Le të përdorim Linux dijo

  Mirë! Kontribut i mirë!
  Gëzuar! Paul.

 2.   Roberto dijo

  Ekzistojnë dy shpërndarje për fëmijët që nuk i përmendni dhe mendoj se mund të jenë të dobishme për komunitetin latin janë edulibre OS dhe Edubuntumx e para përfshin winkipedia kështu që nuk është e nevojshme të lidheni për të qenë në gjendje të bëni pyetje, e dyta është i optimizuar për përdorim në Castilian dhe bazohet siç thotë emri i tij në Edubuntu.

 3.   Yamaplos dijo

  Shume e dashur,

  Sheqeri nuk është "ekskluzivisht" për OLPC, ai mund të ekzekutohet (pothuajse) në çdo distro, ose akoma më mirë, direkt nga një USB pa kërkuar instalimin e një hard drive ose sistemi operativ. Ky mund të jetë një avantazh i madh, pasi nuk ka nevojë të instalohet "i fiksuar" në një kompjuter të caktuar, por fëmija mund të marrë të gjithë sistemin e tij, përfshirë të dhënat, në një flash drive USB.

  lidhja -> Sheqeri në një shkop

  një tjetër nuk është "drejtuar fëmijëve nën 6 vjeç". Ka aktivitete për të gjitha moshat, që zakonisht përdoren me fëmijë të moshës shkollore, por pa kufij. (Shembull imazhi që keni në faqe, a mendoni se një enë 6-vjeçare do ta programonte atë?)

  Nuk është e vërtetë që «është projektuar tërësisht për t'u përdorur në klasë», përkundrazi theksohet përdorimi i tij i pavarur, gjë që na çon në pikën tjetër, dizajni i tij është gjoja më intuitiv për fëmijët, kështu që «të jesh ndryshe» është shihet si një virtyt, duke qenë më i mirë dhe duke mos ndjekur udhëzime të vështira për fëmijët, që është ndërfaqja e shumë distros. Dhe e vërtetë, nuk duket si Vejusha apo Mac ...

  Ndërsa jemi në të, për momentin nuk ka asnjë shpërndarje ose paketë aktiviteti me të vërtetë e dobishme për t'u "përdorur në klasë", në asnjë që përmend këtu, dhe që mungon ...

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Përshëndetje! Së pari, faleminderit x koment. Lidhur me të qenit në gjendje të mbash Sheqerin në një USB, kjo është plotësisht e vërtetë. Somethingshtë diçka që kam harruar ta përmend, prandaj faleminderit që e përmendët. Në fakt, nëse e përmenda, kjo është sepse po mendoja që çdokush mund ta shkarkojë dhe instalojë atë. Përndryshe, nëse do të kishte qenë një distro që është vetëm pjesë e një plani arsimor, unë nuk do ta kisha futur atë në listë.

  Nga ana tjetër, faqja zyrtare e Sheqerit thotë qartë se është një distro që përdoret në mjediset shkollore: «Sheqeri është përbërësi thelbësor i një përpjekjeje mbarëbotërore për t'i ofruar çdo fëmije mundësi të barabarta për një arsim cilësor. Në dispozicion në 25 gjuhë, Aktivitetet e Sugar përdoren çdo ditë shkollë nga një milion fëmijë në më shumë se dyzet vende. » Kjo nuk do të thotë që përdoret vetëm në mjediset e shkollës, por është pika e saj e fortë.

  Lidhur me dizajnin, nuk ishte qëllimi im të përmend se ishte kaq ndryshe nga Win ose Mac, por përkundrazi ishte ndryshe nga çdo shpërndarje Linux, me të cilën përdorimi i Sheqerit si "hapi i parë" për t'u zhytur në " Bota Linux "përfundon duke qenë paksa e paqartë. Ishte vetëm ajo ...

  Edhe një herë, faleminderit x koment. Vëzhgimet tuaja i gjeta shumë akute!

 5.   Arturo rivera dijo

  Thjesht desha t'ju falenderoj për punën tuaj të përpilimit dhe informimit. Ka qenë shumë e dobishme për mua kur zgjodha një distro për vajzën time dhe për studentët e gruas sime.
  Një përshëndetje.

 6.   Luis Francisco Matus Beltran dijo

  Unë kam një vajzë 3-vjeçare dhe interesohet tashmë për llogaritjen e këtij është një kontribut i madh !!

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Jam i lumtur qe sherben! Gëzuar! Paul.

 8.   korrik mendez dijo

  Në këtë faqe ka edhe një artikull të mirë për të:

  http://ubuntu.mylifeunix.com/?p=278

 9.   mbaruar dijo

  Lojërat në internet FLASH nuk funksionojnë mirë pavarësisht se kanë një kompjuter të ri ...

  Në fakt lojërat në internet Shockwave për fëmijë që nipi im 6 vjeç i pëlqen thjesht nuk funksionojnë.

  Ndonjë ide për t’i bërë ato të funksionojnë?

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  E njëjta gjë më ndodh mua. Flash-i funksionon mirë për mua, por nuk funksionon kur bëhet fjalë për "bashkëveprim" (shtypja e butonave, etj.) Me përdoruesin. 🙁 Do të duhet të presim për një azhurnim të shtojcave. Nëse më pyetni, unë nuk mendoj se kjo është një e metë e Linux-it por përkundrazi Adobe nuk lëshon shtojca të mira Linux dhe nuk hap kodin burimor Flash.

 11.   Acevedo Duck dijo

  Hi

  Thjesht jepni disa sqarime rreth Sheqerit. Nuk është një mjedis i tavolinave, dosjeve, koshave, etj. Isshtë një mjedis mësimi i përqendruar në metaforën e fëmijës dhe mjedisit të tij. ASi është se pikëpamjet janë për lagjen, miqtë tuaj dhe aktivitetet që duhet të zhvilloni. Fotoja nuk është saktësisht tërheqëse, ajo tregon vetëm aktivitetin e breshkës me hapat për të ndërtuar orën, kjo është një nga aktivitetet që Logo riboton por nuk është pjesa më e vogël e asaj që është Sheqeri. Nëse përqendrohet gjithashtu në të mësuar, propozimi i tij është të mësojë duke eksperimentuar, kështu që ka shumë aktivitete, shumë në formën e lojërave.
  Për më tepër, Gcompris i plotë kryhet në formën e aktiviteteve individuale, pikturimi i ngjyrës, modeli, një tetris matematikore, një SIMCity, lojë strategjie me burim të hapur "Beteja për Wsenoth", etj, etj. Kjo është, ka lojëra, dhe shumë.

 12.   Le të përdorim Linux dijo

  Kontribut i madh. Faleminderit për plotësimin dhe përmirësimin e postimit!

 13.   Frederiko dijo

  Olá për të gjithë,

  Ju duhet të shkruani në portugalisht në mënyrë që të mos ofendoni diçka si "portunhol". 🙂

  Këtu ka një shpërndarje të kthyer për shkolla të quajtur Pandorga GNU / Linux. Ela é bem i kthyer ose i përdorur nga fëmijët, unë kam një bem vizual të përshtatur për isso. Ose endereço do sítio é:

  http://pandorga.rkruger.com.br/

  Um përqafo dhe parabéns pela publicação.

 14.   Le të përdorim Linux dijo

  Përshëndetje Frederik!

  Obrigado nga komente serioze. Unë jam duke provuar pak një distro që ju rekomanduat dhe unë duhet të pranoj se kam menduar shumë! Acho que vou fazer um artigo sobre ele. A e dini se mund të përdoret në vende të tjera përveç Brazilit? A ka ndonjë version në spanjisht?

  Perqafo! Paul.

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Interesante! Faleminderit!

 16.   Juan Rodriguez dijo

  Unë mendoj se EdulibreOS mungonte atje, i cili është një shpërndarje e bazuar në Ubuntu e krijuar për fëmijët dhe që plotëson mësimet e dhëna nga mësuesit. Unë ju lë lidhjet e projektit që pak nga pak është rritur dhe duke ndihmuar gjithnjë e më shumë për të zvogëluar hendekun e analfabetizmit në vendin tim Guatemala. http://edulibre.net/ http://www.edulibreos.com/

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  Nuk ka problem Unë do të përpiqem të ndihmoj sa më shumë që të mundem, kur kohën ta lejojnë.
  Një përqafim i madh dhe fat i mirë me përpjekjen tuaj të re!
  Paul.

 18.   davidragar dijo

  Mirëmëngjes unë jam një Mësues Informatike në Venezuelë dhe siç mund ta dini tashmë, këtu kemi një shpërndarje të bërë nga ne të quajtur CANAIMA (Auyantepui del Kerepakupai-merú | Angel Falls) që tashmë është në versionin 3.0 dhe ekziston një shpërndarje CANAIMA EDUCATIVA (www.canaimaeducativo .gob.ve) që për mendimin tim është e shkëlqyeshme dhe duhet ta vendosni atje .. për ta bërë të ditur

 19.   Le të përdorim Linux dijo

  Pershendetje david! ne kemi publikuar disa postime në lidhje me CANAIMA.
  Përshëndetje dhe faleminderit për komentin !! Paul.

 20.   Le të përdorim Linux dijo

  Kaq mire! Gëzohem!! Ju më dha lajmin e mirë të ditës. 🙂
  Gëzuar! Paul.

 21.   Zae makhrus dijo

  Më pëlqen linux, më pëlqen Qimo

 22.   luisorland1 dijo

  Buendia Pablo: Unë po ju shkruaj nga qyteti Ibague (Tolima- Kolumbi), ashtu si keni ushtruar edhe një profesion tjetër, atë të Inxhinierit Agronom, që nga viti 1993, dhe vetëm kur këshillova një komunitet fshatarësh në Orinoquia dhe Amazon Kolumbiane, kam provuar se si është të jesh Nga bota winXXX, kur bleva një Mac iMac nga 2004, nga atje u hodha në Linux dhe që atëherë, unë kam testuar distro të ndryshme GNU me pajisje me kapacitet të ulët. Unë nuk jam një programues dhe as kam aftësi ose njohuri për ta bërë këtë, por në 8 vjet kam provuar linux, kapele të kuqe, sisteme opensolaris dhe më duhet të provoj edhe gentoo. Epo nga blogu juaj kam shkarkuar distro për fëmijë, sepse për tre javë hap një vend të një kafeneje të vogël në librari në qytetin e Ibague, atje përveç librave të rinj dhe lexuar, kafe, pije, shpresoj të ndihmoj miqtë dhe klientët e mërzitur me winXXX për të provuar linux dhe për të mësuar me të atë që kam mësuar rreth linux deri më sot. Publikimi i tij është shumë i dobishëm pasi që në këto vite shumë PC me të dhëna të vjetra (95, 98, 2000, dhe më shumë këtu) unë i kam montuar ato me linux dhe ato punojnë 100% ndryshe nga winXX e tyre të vjetër; Prandaj, Pablo, shpresoj që tani e tutje t'ju shqetësoj me pyetje konfliktuale që mund të shfaqen në biznesin tim të vogël, lamtumirë (numri im fiks është (57) (8) (2633078) dhe numri im i telefonit është 3164105610, emaili im është luisorlando1@aol.com), mirupafshim dhe përsëri faleminderit për informacionin që takova në faqen e rebellion.org. mirupafshim

 23.   Mary dijo

  Sapo e komentova në një postim tjetër, sipas mendimit tim modest, distroja më e mirë për fëmijët, madje edhe për të rriturit, është mashtruesi. Ka programe të panumërta, është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe është shumë më i shkathët. Unë madje e përdor atë për të bërë dokumentet e mia, për të ruajtur fotot e mia dhe për të bërë video montazhe. Ka një program të kontrollit prindëror për kohën që unë dua dhe shumë programe të tjera që nuk janë në shpërndarjet e tjera. Nëse nuk ju shqetësojnë ngjyrat e fëmijëve, është një alternativë e vërtetë për paraqitjen e desktopit për të gjithë.

 24.   Hanibali dijo

  Hey.

  Faleminderit shumë për këto kontribute. Puna e mirë që ata bëjnë vlerësohet.

  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përkundrazi, faleminderit x koment!
   Gëzuar! Paul.

 25.   NestorLS dijo

  Zoti.,

  Unë jam duke kërkuar një aplikim për të na ndihmuar të vazhdojmë të ecim përpara me vajzën time që ka Paralizë Cerebrale. Vitin e kaluar gjetëm një progres të mirë falë fletores që ai përdor me mësuesin dhe psikopedagogun. Unë jam paksa adhurues i Ubuntu dhe logjikisht e instalova këtë sistem operativ në fletore. Unë kam disa programe të instaluar, por nuk po gjej një që të vazhdojë të ecë përpara. Vajza ime është njohur me printerët e kapitalit, kështu që nuk po gjej një program që funksionon vetëm në këtë mënyrë. Shifrat janë një problem tjetër pasi që ne nuk mund të gjejmë një mënyrë për të kuptuar vërtet kuptimin e tyre, ai e bën atë duke numëruar deri në 10, ndonjëherë edhe pak më shumë, por ja ku jemi. Gjithçka e paraqitur është kështu që nëse dikush në forum njeh ose njeh një aplikacion, ata mund ta përmendin tek unë për ta instaluar dhe testuar. Vajza ime është 16 vjeç, ajo ndjek një shkollë normale me një mësuese speciale e cila e ndjek atë për një orë e gjysmë dhe më pas qëndron me shokët e saj të klasës nga klasa e 1-të. viti i shkollës së mesme.

  Unë tashmë e vlerësoj kohën tuaj. Përzemërsisht.

  Nestor L Sharp

  1.    i gjallë dijo

   Pershendetje Nestor,

   Gjëja e parë që dua të të them është se e admiroj shumë forcën dhe përkushtimin që po i kushton vajzës tënde. Somethingshtë diçka që thuhet të mos admirohet. Nuk e di nëse përgjigjja ime do t'ju ndihmojë në ndonjë gjë, por ju mund t'i hidhni një sy këtë artikull të veçantë, mbase gjeni diçka me interes. Ju gjithashtu mund të kontrolloni kjo lidhje tjeter.

   Një lidhje tjetër që mund të jetë me interes: Lazarus

   Shpresoj të gjesh diçka tjetër për të ndihmuar vajzën tënde.

   Një përshëndetje