Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?

Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?

Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?

bota linux zakonisht ka shumë polemika të shëndetshme për pikëpamje të ndryshme, të tilla si, Cila është më e mira Mjedisi desktop (DE), më e mira Menaxheri i Dritareve (WM), më e mira Menaxheri i fillimit (DM), lloji ose versioni më i mirë i Kernel, dhe natyrisht, nuk mund të mungojë, më i miri Distro e GNU / Linux, ndër shumë të tjerë?

Natyrisht, këto polemika nuk do të marrin një përgjigje përfundimtare ose universale, të paktën mbase një përgjigje e konsensusit të mesëm, pasi që me siguri çdo grup përdoruesish mund të ndihen shumë rehat dhe të kënaqur nga pamja, funksionale dhe produktive, me përkatësinë dhe të preferuarën e tyre DE, WM, DM, Kernel ose Distro GNU / Linux. Pra, në këtë postim do të shqyrtojmë pak këtë pikë, por në Shpërndarjet.

Softueri më i mirë falas për GNU / Linux Distros të vitit 2020

Programet më të mira të softuerit të lirë për GNU / Linux Distros të vitit 2020

Polemika të tjera, të cilat kanë tendencë të ndodhin shpesh në bota linux Ato mund të jenë: Cilat aplikacione të çfarë lloji janë më të mirat? Sidomos të Automatizimi i zyrës, shfletuesit e Internetit ose Lojërat. Nëse këto tema zakonisht ju interesojnë, ju ftojmë të lexoni pasi të keni mbaruar këtë botim, sa vijon postimet e mëparshme të lidhura:

Softueri më i mirë falas për GNU / Linux Distros të vitit 2020
Artikulli i lidhur:
Programet më të mira të softuerit të lirë për GNU / Linux Distros të vitit 2020
Alternativat më të mira falas dhe falas për MS Office për vitin 2020
Artikulli i lidhur:
Alternativat më të mira falas dhe falas për MS Office për vitin 2020
FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux
Artikulli i lidhur:
FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux

Distroset e GNU / Linux

Si i pëlqen shumica GNU / Linux Distros?

Në më shumë se 10 vjet duke përdorur GNU / Linux, dhe jo vetëm si përdorues standard (automatizimi i zyrës) por si përdorues i përparuar (teknik) Mund të them, se shumica e Përdoruesit e Linux të cilët me mjetet e tyre kanë vendosur të përdorin GNU / Linux zakonisht kanë një njohuri më të mëdha të përgjithshme kompjuterike, që ata që me rrethanat "X ose Y", janë të përfshirë në situatën e përdorimit të GNU / Linux.

Prandaj, ai besonte se shumica Përdoruesit e Linux përkon me modelin aktual të marketingut të pothuajse të gjitha Distroset e GNU / Linux, që është, Shpërndarjet e ofruara përmes ISO të vegjël, midis 1 dhe 2 GB, për shkarkim dhe përdorim të shpejtë në disqet e vogla USB. Shpërndarje të thjeshta, minimaliste dhe me një qëllim, domethënë, me konfigurime standarde mesatare dhe aplikacionet më elementare të përdoruesve që një person i zakonshëm mund të përdorë në një kompjuter, si për shtëpi, shkollë apo zyrë.

Kjo, në mënyrë që t'u ofrojmë atyre, duke përfituar nga ato shumë mundësisht më i lartë njohuri kompjuterike, një i shkëlqyeshëm Baza e sistemit operativ të formohen për shijet dhe nevojat tuaja.

Megjithatë, ka edhe për fat të mirë Distros të specializuar të GNU / Linux Në disa fusha teknologjike, ata u ofrojnë përdoruesve specifik pak më shumë, tashmë të gatshëm, për gjithçka që kanë pasion, domethënë Distros të optimizuar për:

 • Zhvilluesit (Programuesit),
 • Dashuruar ose profesionistë të hakimit,
 • Dashamirët e lojrave ose profesionistët,
 • Të apasionuar pas privatësisë dhe sigurisë kibernetike
 • Krijuesit e përmbajtjes multimediale
 • Profesionistë të SysAdmin ose DevOps,
 • Punëtorë ose entuziastë të Minierave Dixhitale ose Kërkimeve Shkencore.

Të gjitha këto, në përgjithësi, pavarësisht se janë të specializuara, priren të mbesin Shpërndarje të vogla, të thjeshta dhe minimaliste.

Po sikur të kishte disa Distros GNU / Linux të ndryshëm?

Pyetjet

Ku janë ata përdorues kompjuterash, njohuria kompjuterike e të cilëve është e kufizuar në përdorimin vetëm të aplikacioneve të çdo lloji, dhe ata nuk dinë ose duan të instalojnë aplikacione nga fusha të ndryshme, dhe / ose lidhja e të cilëve në rrjet (internet) është nul ose shumë e kufizuar ose e shtrenjtë ?

Çfarë ekziston GNU / Linux Distros për ata që duan të përdorin vetëm një GNU / Linux Distro që nuk është i lehtë, por i fortë, jo minimalist, por vizualisht i bukur, jo me një qëllim por me shumë qëllime, dhe padyshim jo i vogël në madhësi, por i madh, i cili ofron mundësia për të pasur shumë, pa asgjë ose pak nga interneti?

Kjo eshte Distroset e GNU / Linux ka për përdoruesit e kompjuterëve që duan gjithçka gati, domethënë që pasi të instalohet, ata mund të testojnë dhe përdorin vetëm sa më shumë aplikacione dhe pajisje (printerë, shumëfunksionalë, wifi, Bluetooth ose të tjerë) në kompjuterët e tyre.

Analizë

Nga ata përdorues, ka shumë dhe ata zakonisht i përdorin Dritaret, sidomos Dritaret e krisura, plot me aplikacione të pronarit, të mbyllura dhe komerciale të plasaritura, të dobishme ose jo, të sigurta ose jo, të domosdoshme ose jo, por që në një mënyrë ose në një tjetër i lidh ato me të, duke i parandaluar ata të shkojnë Bota Linux. E gjithë kjo shpesh është e mundur sepse, a Kompjuter WindowsJu mund të instaloni dhe konfiguroni shpejt të gjitha këto pa pasur nevojë për internet, ose të përdorni Windows që tashmë ka dhjetra ose qindra aplikacione të integruara në një DVD ose më shumë.

sigurisht, Distroset e GNU / Linux si Debian dhe Ubuntu, ofroni DVD të shkarkueshme plot me paketa të gatshme për t'u instaluar, konfiguruar dhe optimizuar në rast se nuk keni internet ose keni një të kufizuar ose të shtrenjtë, dhe të tjerët si Mint, Deepin, Elementary dhe Zorin Ato ofrojnë një gamë të shkëlqyeshme dhe të larmishme të aplikacioneve së bashku me ndërfaqe përdorimi shumë funksionale dhe miqësore për shumë njerëz.

Dhe të tjerët pëlqejnë Sistemi operativ i pafund ato ofrojnë një ISO më të gjerë dhe më të plotë të plotë të aplikacioneve të gatshëm për të instaluar dhe përdorur jashtë linje. Derisa, MXLinux ofron një shumë të mirë Distro Live që ju lejon të provoni gjithçka që ofrohet para instalimit.

Reflektim

Por, personalisht si reflektim mbi këtë postim, krijoi që është koha si politikë e zhvilluesve të Distros nënë ose derivat, duke bashkuar të gjitha këto përfitime të shpërndara në kaq shumë Distros, dhe duke i bërë të disponueshme për atë profil specifik të përdoruesit, si një alternativë ndaj ISO ekzistuese tradicionale (të vogla, të lehta, të thjeshta dhe me një qëllim) tjetri:

"ISO-të e drejtpërdrejta deri në 4 GB që mund të testohen drejtpërdrejt dhe që kur instalohen, sigurojnë tashmë përdoruesit një koleksion të fuqishëm të aplikacioneve më të mira për shumë qëllime dhe numrin më të madh të mundshëm të drejtuesve dhe bibliotekave të përgjithshme, për të gjitha llojet e pajisjeve të brendshme dhe të jashtme".

E gjithë kjo, më e mira e integruar ndoshta për një konsumi i arsyeshëm i burimeve, e cila zvogëlon nevojën për të instaluar, konfiguruar dhe optimizuar, aplikacionet dhe parametrat, nga përdorues dhe teknikë të papërvojë të GNU / Linux, dhe kështu zvogëlon mundësinë që në afat të shkurtër rezultati të shkaktojë ndryshoni shpesh Distros ose kthehuni te Windows.

Në rastin tim, unë përdor MXLinux, pasi, jo vetëm që më lejon provoni dhe përdorni gjithçka "live" Por pas instalimit, konfigurimit, personalizimit dhe optimizimit, mund të krijoj një ISO Live i instalueshëm për shijen dhe nevojën time, duke zgjidhur saktësisht problem i nevojës për internet të kthehem të kem gjithçka siç dëshiroj dhe problemin e detyrimit për të investuar orë të gjata të instalimit, konfigurimit dhe personalizimit sa herë që duhet të filloj nga e para.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Distros GNU/Linux» dhe ai, si janë dhe çfarë alternative duhet të ofrojnë? është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Michael dijo

  Një artikull do të ishte i mirë atje ku mjetet që sjell MX Linux dhe mënyra e përdorimit të tyre janë të njohura dhe izot janë më të kompletuara me një seri të tërë mjetesh të gjitha në një të integruar në mënyrë që më shumë njerëz të përdorin Linux

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Michael. Shpresoj që ky artikull t'ju ofrojë informacionin e nevojshëm në lidhje me MX Linux dhe si të krijoni ISO tuaj me të: https://blog.desdelinux.net/mx-snapshot-como-crear-respin-personal-instalable-mxlinux/

 2.   A47 dijo

  Çfarë është e gabuar me njerëzit e Windows që duan të njohin GNU / Linux?

  Duhet të kuptoni që GNU / Linux për desktop po përparonte gjithnjë e më shumë; duke arritur nivelin e Lehtësisë siç janë Windows.

  Edhe pse është mirë që ata duan të njohin GNU / Linux me një distro që ka gati gjithçka të shërbyer.

  Atëherë nëse ata duan distros d̶e̶ ̶p̶r̶o̶f̶e̶s̶i̶o̶n̶a̶l̶e̶s̶ që kërkon më shumë njohuri dhe një terminal të pastër, ata do ta zgjedhin atë.

  Askush që nuk ka përdorur CMD ose Terminal nuk do të dëshirojë të përdorë një distro të pastër të komandës pa një ndërfaqe grafike.

  Duhet të shihni anën e mirë të GNU / Linux krahasuar me Windows: mund të modifikoni gjithçka siç dëshironi.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, A47. Faleminderit per komentin tuaj Dhe po, kjo është ideja, kërkoni një Linux më të fuqishëm Distros që mund të përdoret drejtpërdrejt për testim dhe që kur instalohet, të sigurojë një koleksion të madh të aplikacioneve të ndryshme, të gjithë mendojnë për përdoruesit fillestarë dhe pa përvojë të GNU. / Linux, por që duan të testojnë shumë nga gjithçka, dhe që praktikisht gjithçka funksionon falë mbështetjes së madhe të bibliotekave dhe drejtuesve funksionalë të përfshirë.