100% shpërndarje falas Linux

La FSF është paksa i rreptë për të cilat shpërndarjet konsiderohen 100% Kod falas o Softuer Privat.

ata ata kanë një listë, me shpërndarjet që ata konsiderojnë se kanë këto karakteristika.

Këto janë shpërndarjet GNU / Linux prej të cilave ne e dimë se kanë një politikë të vendosur në të cilën ata angazhohen të përfshijnë dhe ofrojnë vetëm program falas. Këto shpërndarje refuzojnë aplikacione jo-falas, platforma programimi, drejtues dhe firmware. Nëse gabimisht përfshijnë ndonjë, ata i fshijnë ato. Nëse gjeni softuer ose dokumentacion jo-falas në këto shpërndarje, mund ta raportoni dhe të merrni GNU Bucks në proces. Për më shumë informacione rreth asaj që bën një shpërndarje falas GNU / Linux, ju lutemi shikoni në faqen tonë udhëzues për shpërndarjet falas.

Ata që janë zgjedhur në këtë rast janë:

 • BLAG Linux: një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Fedora.
 • Dragoi: Shpërndarje e pavarur e GNU / Linux bazuar në konceptin e thjeshtësisë.
 • Dynebolik: Shpërndarja GNU / Linux që i kushton vëmendje të veçantë redaktimit të audios dhe videos.
 • gNewSense: Shpërndarja GNU / Linux bazuar në Debian dhe Ubuntu, sponsorizuar nga FSF.
 • Musix GNU / Linux: Shpërndarja bazuar në Knoppix, me një theks të veçantë në prodhimin e audios.
 • Parabolë GNU / Linux: Shpërndarja e bazuar në harqe, duke i dhënë përparësi sistemit të lehtë dhe menaxhimit të paketës.
 • Trisquel: Shpërndarja GNU / Linux për bizneset e vogla, përdoruesit e shtëpive dhe qendrat arsimore.
 • UTUTO-e: Shpërndarja GNU / Linux bazuar në Gentoo. Ishte shpërndarja e parë plotësisht falas GNU / Linux e njohur nga Projekti GNU.
 • venenux: Shpërndarja GNU / Linux e ndërtuar rreth desktopit të KDE.

Më duket kurioz që Debian nuk është në këtë listë. Si mund ta vlerësoni gNewSense eshte e bazuar ne Debian y Ubuntu. Kurioz për faktin se Shtrydh Debian vjen me një 100% bërthamë falas dhe vetem me pako nga Kryesor. Por gjithsesi.

Avantazhet dhe disavantazhet.

Të flasësh për avantazhet dhe disavantazhet do të ishte disi e diskutueshme. Unë mendoj se kjo varet nga secili përdorues, ideologjia dhe nevojat e tyre, kështu që unë i lë ju vetë. Çfarë duhet të vlerësojmë?

 • Disa pajisje mund të mos funksionojnë siç duhet me shoferin e hapur.
 • Nga ana tjetër do të kishim një OS 100% me burim të hapur.

Gjithsesi, siç po thosha, sipas zgjedhjes suaj. Për fat të mirë unë hyj Debian Thjesht do të më duhej të hiqja nga burimet. Listoni kontribut, jo-falas.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Do të të tregoja Debian por u komentua.

  Sidoqoftë këto distro janë për ekstremistët, Debian jo sepse funksionon për serverat por të tjerët veprojnë

 2.   JM dijo

  Debian nuk është aty sepse ka në dispozicion depo pa pagesë dhe i sugjeron ato, nuk e di nëse është për ekstremistët, mendoj se është për ata që e dinë ndryshimin midis softuerit të lirë dhe burimit të hapur dhe preferojnë të parët, përshëndetjet

  1.    elav <° Linux dijo

   Por a është kjo nëse Debian ju sugjeron të hidheni në një pus, do ta bënit? Gjithashtu, nuk mbaj mend që këto depo të ishin sugjeruar diku, e vetmja gjë që mbaj mend nga njoftimi i Debian 6 është që nëse keni ndonjë problem, ato mund të përdoren. Por hajde, unë nuk e shoh atë si sugjerim në vetvete.

   1.    Guxim dijo

    nëse Debian ju sugjeron të hidheni në një pus, do ta bënit?

    Ju po

    1.    elav <° Linux dijo

     Jo burrë, unë së pari vesha një xhaketë shpëtimi, një rezervuar oksigjeni dhe sende

     1.    Guxim dijo

      Jo, kjo është puna ime, kur të jesh gjysmë i vdekur do të të ringjall nëse më pëlqen dhe sigurisht, duke akuzuar që nuk punoj për dashurinë e artit hahaha

     2.    elav <° Linux dijo

      Hahahaha .. Atëherë më mirë hidhem për të vdekur .. Atëherë ju doni të më shpëtoni me një ekip që përdor Arch, dhe atë që filloni ta konfiguroni, unë vdes hahahaha

      1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

       LOL !!!!! HAHAHA !!!!! shume, shume qesharak komenti JAJAJAJA !!!!
       Epo, për sa kohë që është një ekip Arch dhe jo Debian Unstable ose Ubuntu versioni i fundit, unë nuk mendoj se ka kaq shumë probleme, të paktën nuk do të kishte probleme të mëdha të paqëndrueshmërisë apo jo? HAHAHA !!!!


      2.    elav <° Linux dijo

       Unë kisha për të hedhur renegatin. Askush nuk ju vë në këtë shpëtim, dhe me siguri, me Debian Unstable ose Ubuntu, ata do të më shpëtojnë më shpejt sesa me Arch.


      3.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

       HAHAHAHAHAHA hajde, shpresoja se ti e dije kur bëja shaka me HAHAHA.
       Unë nuk jam duke u përpjekur të filloj diskutimin tipik Arch VS Debian, në fakt ... Unë do të bëj një postim ku them problemet që kam në Arch, ose ato që kam pasur do të shoh


     3.    Guxim dijo

      Jo nëse nuk do shumë kohë për tu instaluar, nëse dëshiron do të të shpëtoj me Hasefroch ...

     4.    Guxim dijo

      Hej dhe pse nuk e bëni diskutimin e Debian Vs Arch në një artikull? Atje nëse do të mund të vrisje veten

      1.    elav <° Linux dijo

       Na, kur dua ta vras ​​unë i vë monitorin mbi kokë, nëse kjo është arsyeja pse e kam pranë vetes


     5.    Guxim dijo

      Sepse nuk më keni mua, nëse nuk keni ...

      Sa keq që nuk keni qasje në Le të përdorim Linux, nëse nuk do ta krijoja që të luftoni pak

 3.   Eduari 2 dijo

  Unë nuk shoh asgjë të gabuar me këto shpërndarje të programeve falas puristë, por unë përdor softuer të pronarit, sepse bleva grafikë nvidia, për të pasur grafikë më të mirë me vlerë të tepërt dhe drejtuesi i pronarit më jep një performancë më të mirë.

  A e di dikush nëse Parabola është KISS?

  1.    Guxim dijo

   Shëmbëlltyrë po jam gati e sigurt

 4.   Jezu dijo

  Edhe duke qenë një distro e pastër, Trisquel zbuloi të gjithë harduerin në mënyrë të përsosur; kur distros të njohura si Fedora, Ubuntu, Suse dhe Linux Mint 11 (të gjitha me Gnome) nuk më funksionojnë as në cd live. Ajo gjithashtu ka një bukuri të caktuar dhe duket shumë mirë.
  Një artikull i mirë, faleminderit për punën tuaj.

  1.    elav <° Linux dijo

   MMM. Jam kurioz

   Redakto: Po kruhesha

   Fillimisht u zhvillua si një shpërndarje e bazuar në Debian, por depot burimore u ndryshuan në Ubuntu me lëshimin e versionit 2.0, në verën e vitit 2008. Projekti pret depot e tij, të cilat rrjedhin nga kryesore dhe Universi Ubuntu, por me të gjithë softuerin e pronarit të hequr.

  2.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Aspak, një kënaqësi e vërtetë për të kënaqur lexuesit tanë

 5.   KapitenSpiff dijo

  Unë përdor Trisquel dhe shkon perfekt.

 6.   Aitor dijo

  Unë mendoj se debian nuk është përfshirë sepse, megjithëse debian fshihet në faktin se depot kontribuese dhe jo-falas nuk janë depot zyrtare të tij, në disa raste vetë instaluesi ofron mundësinë për t'i aktivizuar ato.