Shpërndarjet më të mira argjentinase të Linux

Shumica dërrmuese prej nesh ndoshta i njohim vetëm disa nga distrot më të njohura: Ubuntu, Fedora, Mint, Arch dhe disa më shumë. Sidoqoftë, ekziston një gamë e gjerë e mundësive; distros që kanë shumë më pak shtypje por nuk janë të një cilësie më të ulët. Në këtë mundësi, unë ju paraqes "distros argjentinas" më të mirë.

ututo

UTUTE është një shpërndarje e sistemit operativ GNU, duke përdorur kernelin Linux-libre. Emri i referohet një specie hardhuce (Homonota borelli, Gekkonidae) nga veriu i Argjentinës. Ututo ishte shpërndarja e parë që u njoh si plotësisht falas nga Projekti GNU.

Më 27 tetor 2006, projekti UTUTO ishte shpallur me interes kombëtar nga Dhoma e Nderuar e Deputetëve të Kombit Argjentinas.

Faqja zyrtarehttp://www.ututo.org/
wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Ututo

Tukito

Tukito (Insekt i ndriçuar i barkut, i njohur më mirë si Luciérnaga - Lampyridae -) është një shpërndarje GNU / Linux nga qyteti i Tucumán, krijuar nga Ignacio Díaz, Chris Arenas dhe Mauro Torres, ky i fundit, krijuesi i Garfio, një mjet për krijimin nga shpërndarjet LiveCD si Tuquito. Versioni i tij i fundit u zhvillua nga Mauro Torres dhe Mario Colque, të dy zhvillues të versionit të ri të Garfio.

Disa aplikacionet e zhvilluara nga ekipi i Tuquito:

 • APTITO: shkarkoni përshpejtuesin për APT.
 • Control Center: Një qendër shumë intuitive e kontrollit.
 • Tuquito RSS: Njoftuesi i ngjarjeve në faqet zyrtare të Tuquito (lexuesi RSS).
 • Hook: Gjenerator i kopjeve rezervë dhe shpërndarjeve të personalizuara.
 • TuquitUP: Menaxheri i Versioneve të Tuquito. Lejon azhurnimin në internet.
 • Kontrolli prindëror: Bllokuesi i faqes.
 • Menaxheri i programit: Aplikimi për të instaluar dhe çinstaluar softuerin.
 • Tuquito WIA: Aplikacioni që njofton se ku janë aplikacionet e sapo instaluara.

Faqja zyrtarehttp://www.tuquito.org.ar/
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Tuquito_(distribuci%C3%B3n_Linux)

muzikë

Musix GNU + Linux është një shpërndarje Linux e prezantuar në LiveCD Live-DVD dhe Live-USB bazuar në Knoppix, Kanotix dhe Debian. Për këtë arsye dhe për të eleminuar softuerin e pronarit që përmbahet në shpërndarjet e tyre amtare konsiderohet si një sistem operativ 100% falas. Isshtë menduar kryesisht për muzikantë, artistë në përgjithësi dhe është përgatitur për mësimdhënie artistike në klasa. Isshtë një nga shpërndarjet e para (dhe një nga të paktat) Linux të njohura si 100% falas nga Free Software Foundation.

Iniciatori i projektit dhe bashkë-drejtori i të njëjtit së bashku me brazilianin Gilberto Gorges aktualisht është argjentinasi Marcos Germán Guglielmetti, i shoqëruar nga një grup prej një duzine zhvilluesish si Spanjolli Daniel Vidal Chornet ose José Antonio González García. Musix GNU + Linux është gjithashtu rezultat i punës bashkëpunuese të një komuniteti të tërë përdoruesish dhe programuesish, duke filluar në Argjentinë por duke arritur të mbledhë një grup ndërkombëtar të përbërë nga brazilianë, spanjollë, uruguajanë, amerikanë, meksikanë, kostarikanë, etj

Faqja zyrtarehttp://www.musix.org.ar/
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Musix

Lihuen

Lihuen GNU / Linux është një shpërndarje Linux e bazuar fillimisht në GnuLinEx dhe e zhvilluar nga Fakulteti i Informatikës i Universitetit Kombëtar të La Plata, Argjentinë. Përveç CD-së standarde të instalimit për shpërndarje, ekziston edhe një version i drejtpërdrejtë i CD-së. Lihuen është drejtuar drejt arsimit dhe funksionon në kompjuterët e projektit OLPC. Nga versioni 2.x Lihuen bazohet në Debian GNU / Linux.

Faqja zyrtarehttp://lihuen.info.unlp.edu.ar/
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Lihuen_GNU/Linux

dragora

Dragora është një shpërndarje GNU / Linux e përqendruar në lirinë, gjuhën (spanjisht), stabilitetin dhe sigurinë. Ka veçorinë që është zhvilluar në Argjentinë pa u bazuar në ndonjë shpërndarje tjetër të mëparshme, me disa karakteristika të ngjashme me Slackware. Dragora është një nga shpërndarjet e rekomanduara nga Free Software Foundation, pasi që është 100% softuer falas. Isshtë përpiluar për arkitekturën i686, e cila i jep asaj një përshtatje të shkëlqyeshme midis procesorëve, duke siguruar kështu funksionimin korrekt në arkitektura të ndryshme.

Filozofia e Dragorës

Filozofia e KISS: Parimi KISS është një akronim që korrespondon me frazën në anglisht: "Keep It Short and Simple". Philosophyshtë filozofi tradicionale e Unix për t'i mbajtur gjërat të thjeshta.

Filozofia YAGNI: YAGNI është një akronim që korrespondon me frazën në anglisht: "You Ain't Gonna Need It". Shtë një filozofi e zhvillimit të softuerit që konsiston në MOS shtimin e funksionalitetit nëse nuk është e nevojshme.

Filozofia e thatë: DRY është një akronim që korrespondon me frazën në anglisht: "Mos e përsëris veten" (Don't Repeat Yourself). Isshtë një filozofi e zhvillimit të softuerit që promovon që pjesët e informacionit NUK janë të dyfishuara. Ndoshta koncepti më pak i përdorur nga projekti, por një që merret parasysh.

Faqja zyrtarehttp://www.dragora.org/wiki/
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Dragora

Urly

Urly 9.04 është një sistem operativ Linux falas, i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur. Një nga versionet e tij, "Vieron" është krijuar posaçërisht për të bërë të lehtë detyrën e migrimit të sistemit operativ për përdoruesit e Windows të cilët kanë nevojë ose duan të kalojnë në Linux, duke ofruar gjithashtu një ndërfaqe grafike shumë të ngjashme me Vista.

Bazohet në shpërndarjet falas Ubuntu dhe Debian, duke kombinuar kështu forcën dhe stabilitetin e Linux me një ndërfaqe grafike tërheqëse dhe intuitive të gjeneratës së ardhshme.

URLI 9.04 ofron një stil të ri dhe të përmirësuar grafik të dizajnuar për të gjitha llojet e përdoruesve, organizim më të mirë të programeve, më të shkathët dhe më në fund mbështetje të plotë për efektet 3D me Beryl-Compiz.

Më shumë pajtueshmëri e shoferëve Win-Modem, kernel i ri, version i ri i ALSA, KDE i ri, më shumë luajtës multimedial, mbështetje për telekomandat. Komplet zyre në përputhje me dokumentet e Microsoft Office, menaxherin e paketës së azhurnimit, pa virus, shfletuesin e internetit, ndezësin CD / DVD dhe media player.

Urli 9.04 shpërndahet në LiveCD, i cili ju lejon ta provoni atë pa pasur nevojë ta instaloni ose modifikoni ndonjë skedar në PC tuaj. Nëse dëshironi ta instaloni më vonë, thjesht duhet të klikoni në shkurtoren desktop Urli për të filluar instaluesin grafik.

Faqja zyrtare: http://www.urli.com.ar/es/index.html
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Urli

Cyberlinux

Cyberlinux Shtë një shpërndarje Linux me origjinë argjentinase, e prejardhur ose e "adaptuar" nga Ubuntu, duke ndarë paketën e softuerit dhe skedarët me këtë të fundit, të krijuar dhe të orientuar për t'u përdorur në kafene në Internet, administrata publike, kompani, etj.

Ciberlinux përdor (nga versioni 1.3 "pinguinët") Gnome si një mjedis desktop, me një temë të modifikuar në stilin e Windows dhe si një program kontrolli të stacionit të punës programin e licencës falas, cbm.

Për versionin «Pinguinos» (1.3) (2010) ai zë një DVD (3.8 GB), i cili mund të përdoret si DVD Live. remastersys u përdor për të gjeneruar edhe rezervimin e sistemit dhe DVD-në e drejtpërdrejtë.

Faqja zyrtarehttp://tecnicoslinux.com.ar/ciberlinux
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Ciberlinux

Sirius OS

Sirius OS është një projekt që kërkon të krijojë një sistem operativ shumë të qëndrueshëm Gnu / Linux. Ai bazohet në një sistem mikronukleus (i ngarkuar për të mundësuar shërbimet themelore të një bërthame) dhe mbi të një derivat i një kerneli monolit, i cili nuk konsiderohet si i tillë për shkak të ekzekutimit të tij në modalitetin "server", duke respektuar gjithmonë standardin POSIX.

Sirius OS është një projekt plotësisht i hapur dhe falas, i mirëmbajtur dhe azhurnuar nga komuniteti, falë përpjekjes dhe kohës së shumë përdoruesve. Çdokush mund të bashkëpunojë, qoftë në pjesën e zhvillimit, në hartimin, ose thjesht duke bashkëpunuar me mendime ose ide.

Shtë një shpërndarje që bazohet në GNOME, me modifikimet e veta në kernel dhe që së shpejti do të jetë në dispozicion për shkarkim; fatkeqësisht për shkak të problemeve të hostit, nuk mund ta shkarkojmë akoma; por do të jetë sipas rastit.

Faqja zyrtare: http://sirius-os.com/index.html

arti pixel

Pixart S.R.L. është një kompani e dedikuar për zhvillimin e softuerit, veçanërisht zgjidhjeve të bazuara në sistemin operativ Linux, siç janë: Rxart Desktop, Rxart Server, Rxart Family Pack, Rxart Abogados.

Corel Corporation në vitin 1998 la zonën tregtare të Amerikës Latine në duart e Pixart për zhvillimin e saj rajonal. Corel vendos të ndërpresë produktin e saj, Pixart rimerr mundësinë për të vazhduar me projektin duke marrë mbështetje nga Corel si teknikisht ashtu edhe ligjërisht. Në të njëjtën kohë, Corel dorëzon Sistemin Operativ te Xandros Inc. për versionin në anglisht dhe Pixart nxjerr marrëveshjen për zhvillimin në Spanjisht dhe Portugez. Pixart nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi dhe zhvillimi për të gjeneruar produktin në Spanjisht duke folur me njohuritë dhe njohuritë e tregut të Amerikës Latine.

Rxart Desktop 3.2 është një OS i plotë desktop Linux që gjithashtu përfshin të gjitha aplikacionet e nevojshme për të punuar, për të luajtur ose për të komunikuar.

E ndërtuar në platformën e qëndrueshme dhe të besueshme Debian Linux, ju lejon të shijoni mënyrën tuaj dixhitale të jetës, ashtu si dëshironi, pa viruse të bezdisshme, spyware dhe kërcënime të tjera të sigurisë.

Faqja zyrtarehttp://www.pixartargentina.com.ar/espanol/index2.html
wikipediahttp://es.wikipedia.org/wiki/Pixart_Argentina

Shënim: të gjitha distrot e zhvilluara nga Pixart Argentina paguhen.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   majmun dijo

  Turp nuk është njohja e historisë së klasës punëtore në vendin tuaj: askush nuk është me të vërtetë i lirë nëse nuk është i gatshëm të ndihmojë çlirimin e të tjerëve. Të gjithë kemi mundësinë të shprehemi, gjithnjë me respekt. Kjo është arsyeja pse unë ndihem mirë të vizitoj këtë blog dhe të rekomandoj ER, pasi është një distro cilësore; madje është vlerësuar pozitivisht nga Distrowatch. Isshtë e vetmja gjë që unë do të them për këtë temë. Përshëndetje më të mirë për të gjithë.

 2.   Anonim dijo

  Haha Këta majtakë janë të pabesueshëm, mirë, i dashur Chango, ekziston një shumicë argjentinase që nuk u përmbahet ëndrrave tuaja për një diktaturë komuniste narko-villera, çfarë do të bëni, flamuri i Argjentinës është blu dhe i bardhë, jo një pëlhurë e kuqe. Përveç kësaj, unë isha kurioz për këtë shpërndarje pro terroriste, duhet të pranojmë se ata janë origjinalë, kush do ta kishte menduar atë?

 3.   Tux dijo

  Anonimous, si Carlos26, ata nuk e kane idene per cfare po flasin, eshte nje shperndarje dhe sipas Chango funksionon mire, pasi per narco villera komuniste, e verteta me dhemb, dhe e varfer familja jote nese mendojne dhe jane njerez pa arsim që nuk di të dallojë një gjë nga tjetra dhe i kushton vëmendje asaj që ndodh në CNN. Brohoritje

 4.   Debian dijo

  Na vjen keq, por nëse nuk dini për historinë, mos flisni, jam lodhur nga njerëzit që nuk hapin një libër dhe fillojnë të komentojnë për një temë që nuk ka idenë më të vogël. Dhe nëse keni turp të jeni Argjentinas, mund të shkoni atje ku tashmë e dini, atje përreth me Shtetet e Bashkuara për t'ju diskriminuar dhe për të kuptuar që jetoni në një re të pordhës. Isshtë vetëm një shpërndarje, nëse nuk ju pëlqen sfondi dhe ikonat, mund ta ndryshoni, në rast se nuk e dini akoma.

 5.   lukus dijo

  Nëse nuk e provove, mos fol dhe shko drejtpërdrejt në SHBA nëse nuk të pëlqen ... facho ...

 6.   kirtash1197 dijo

  Unë nuk dija asnjë prej tyre, kështu që mbase do të provoj disa.
  Punë të mbarë me blogun tënd!

 7.   kriles dijo

  Dhe pse nuk është Ylli i Kuq në këtë varg?

 8.   antoret dijo

  Më mungon Tango GNU / Linux: http://www.tangolinux.com.ar/

 9.   antoret dijo

  Unë gjithashtu shtoj Tango GNU / Linux: http://www.tangolinux.com.ar/

 10.   Pepe dijo

  Ju largoheni nga kwort që është gjithashtu argjentinas.

 11.   majmun dijo

  E Greatrendil i Madh, ky postim do të shërbejë për të njohur punën e distros Argjentinas që nuk kanë asgjë për t'u patur zili projekteve të tjera në botë. Nga ana tjetër, doja të theksoja një distro tjetër, nuk është argjentinase, por lehtëson shumë detyrën për ata që dëshironin të përdorin Slackware dhe me mit ose me të vërtetën e kishin të vështirë. Quhet Salix OS, "sistemi bonsai" dhe është i orientuar në desktop (shumë i lehtë falë versioneve të tij Xfce dhe LXDE), si për përdorim profesional ashtu edhe për shtëpi (por funksionon në mënyrë perfekte edhe në laptopë).

  http://www.salixos.org/wiki/index.php/Home

  Shpresojmë që ju duket interesante të shtoni në seksionin tuaj Distros të nxjerrë nga slackware. Të fala.

 12.   majmun dijo

  Oops, kam harruar t'ju them se Salix OS është përkthyer shumë mirë në Spanjisht dhe mbështet shumë përshëndetje shumë spanjishtfolëse.

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit shumë Chango për ndarjen e këtij informacioni! Do ta marr parasysh për një postim të ardhshëm.
  Perqafo! Paul.

 14.   Gabriel de Leon dijo

  Dua të shtoj Huayra, duket se është një projekt i ri dhe për këtë arsye nuk është këtu, por është gjithashtu argjentinas.
  http://huayra.conectarigualdad.gob.ar/

  Faleminderit për kontributin !!

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Për ata që janë të interesuar në Huayra, unë rekomandoj të lexojnë përmbledhjen tonë në këtë distro: http://usemoslinux.blogspot.com/2012/12/probamos-huayra-linux-la-distro-del.html

 16.   Carlos26 dijo

  Whatshtë ajo që e bën ekstremizmin të sëmurë, çfarë dreqin bën fotoja e Che Guevara, një vrasës që shihet mirë në Argjentinë dhe Kubë dhe disa "roker" të varur që nuk kuptojnë dreq se çfarë ishte diktatura komuniste dhe çfarë është Totalshtë krejtësisht qesharake. Unë mbështes lirinë për të shprehur veten, por kjo lloj gjëje më bën jashtëzakonisht të turpëruar që jam Argjentinase.

 17.   majmun dijo

  Përshëndetje Eärendil, mos harroni Red Star GNU / Linux, një shpërndarje shumë e plotë dhe e shpejtë e bazuar në lebian të Debian:

  http://www.estrellaroja.info

  Përshëndetje!

 18.   alfmelmaciano dijo

  Sa keq që Tuquito është njollosur me emrin e Mauro Torres, një nga njerëzit që kishte një faqe phishing në serverin e tij ku Tuquito ishte duke pritur. Turp

  Me shume informacion: http://murder.diosdelared.com/?coment=3837

 19.   kitatonera dijo

  Unë gjithmonë shoh të njëjtat komente, dhe megjithëse zakonisht nuk i kushtoj vëmendje, sot do të jap mendimin tim. Ne Argjentinasit besojmë se jemi më të mirët në gjithçka, jetojmë në një re besimesh të gabuara, të cilat nuk shpërndahen derisa të largohemi nga vendi. Unë nuk flas për largimin nga Argjentina, por flas për largimin nga kontinenti Amerikan. Australia, Zelanda e Re, Azia. Më besoni, ne nuk jemi më të mirët, ka njerëz shumë më inovativë se ne, por ata nuk do ta shohin atë derisa të largohen nga kontinenti. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që ne kemi zhvilluar gjëra shumë të mira që janë shumë të njohura në shumë vende. Por ne do të vazhdojmë në marrëzinë e kujtesës, duke jetuar në të kaluarën dhe duke fyer ushtrinë për diktaturën, majtistët për sulmet. Për sa kohë që ata vazhdojnë të vjedhin, dhe "të huajt do të na hanë". Kuptohet?
  Nga rruga, Debian, i cili flet për faktin se ka njerëz që kurrë nuk do të "lexojnë" një libër, "savías" është shkruar me B për një gomar, shumë libra mund të hapen, por midis tyre ata duhet të "shohin" një fjalor.

 20.   sanhuesoft dijo

  Sa e shëmtuar është Cyberlinux xD

 21.   John dijo

  Sa e vështirë është të shkarkosh imazhin iso sepse del nga 32 bit mendoj, pasi nën 64 Windows 7 im është 64 bit dhe u deshën gati dy javë për të pasur nëse jam në gjendje të instaloj Linux, gjëja më e vështirë është imazhi jodia iso dhe pastaj si ta hapim me winrar dhe ta kopjosh në DVD ose flas falë kushdo që më lexon dhe më përgjigjet jam më shumë se një fillestar, i ri në Linux

 22.   Carlos dijo

  Huayra 2.0 është versioni i ri që po godet shumë fort me shumë pranim nga përdoruesit e rinj.

 23.   NEN dijo

  Shokë këtu ju sjell yllin e kuq, falë kontributit të mamalibres

  Shkarkojeni nga faqja juaj: http://estrellaroja.mamalibre.com.ar/

 24.   Susana dijo

  Tani jam duke përdorur Windows 7. Unë duhet të kisha formatuar, por fletorja ime nuk kishte softuerin origjinal dhe u instalova një që nuk ishte dhe nuk më pëlqen se si funksionon. Një nga djemtë e mi më këshilloi në Linux. Kam pak ose aspak kuptim të kësaj teme dhe do të doja këshilla se cila prej tyre është më e mira për mua. Makina është për përdorim personal në shtëpi. Më duhet gjithashtu një ekuivalent me paketën Office pasi që përdor disa programe si Word, Excel, Power Point.
  Faleminderit për përgjigjen tuaj.

  1.    Mauro dijo

   Suzanne,
   Alternativat për mikro $ soft office janë libreoffice (mund ta provoni në çdo sistem, përfshirë guindou $) dhe openoffice midis atyre të theksuara, por ka më shumë; ata të dy kanë power point. Lexuesi i pdf i Foxit do të ishte alternativa (dhe për mua është edhe më mirë dhe e përdor) për pdf. Nëse është për atë lloj përdorimi së bashku me shfletimin në internet dhe ndonjë gjë tjetër të vogël, keni shpërndarje të pafund në dispozicion për sipërmarrje. Po testoj trisquel 7.0 distro që ka modalitetin livecd (mund ta përdorni duke e nisur në boot PC pa instaluar asgjë me dvd me imazhin brenda ose usb), nëse merrni kartën video dhe hyrjen wifi nuk jeni më ju nuk duhet të konfiguroni asgjë dhe tashmë vjen me libreoffice të instaluar, ndër të tjera (shfletues uebi, video player, gnash, etj.). Fat i mirë dhe shpresoj që këto informata t'ju ndihmojnë.

 25.   Susana dijo

  Përsëri shkruaj për të komentuar se fletorja ime është 32 b. Ndoshta është e rëndësishme.

  Falënderim

 26.   Marcelo dijo

  Mirëmëngjes njerëz !!! Unë shkruaj sepse dua të filloj të përdor Linux me kompjuterin tim desktop dhe nuk kam ide me të cilin mund të filloj. Cilin rekomandoni? Si ta gjej? Do të vlerësoja çdo ndihmë, shumë faleminderit.

 27.   ujk dijo

  Publikimi më duket shumë interesant, është gjithmonë mirë të dish pak më shumë, faleminderit.
  Am .. nëse edhe një gjë, për mendimin tim ju duhej shpërndarja Huayra GNU / Linux 100% argjentinase dhe shumë e mirë. pershendetje te gjitheve

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit ujk! Ky post doli mirë para Huayra, prandaj ne nuk e vendosëm atë ... gjithsesi, ne botuam disa postime në lidhje me distro.
   Perqafo! Paul.

 28.   Alexander dijo

  Shtë një shpërndarje e shkëlqyer Linux e bërë nga njerëz të lindur në Tucuman si unë. faleminderit dhe kjo është një aromë më shumë e linux dhe që unë gjithashtu përdor. është e mrekullueshme dhe të gjitha ... punë

 29.   Alexander dijo

  nëse ata përdorin tuquito, është më e mira sepse ka aromën e tucuman dhe të armatosur në Argjentinë, por mund të përdorni çdo distros, sepse të gjithë janë të mirë dhe falas dhe të gjitha falë linus dhe stallman !!