Shpërndarjet më të mira meksikane Linux

Këtu është një listë e distros më të mirë meksikan aktualisht në zhvillim dhe se ata kanë një Komuniteti y mbështetje pak a shumë i denjë duhet ta pranoj se isha disi i zhgënjyer kur zbulova se cantidad dhe niveli i distros meksikan Linux është mjaft më i ulët të cilat mund t’i gjejmë në distro Spanjisht (Trisquel, etj.), Argentinas (Tuquito, etj.) Apo edhe Venezuelisht (Canaima, etj.).

Orvitus

Orvitux është një shpërndarje meksikane e linux-it, "lëshim rrotullues", bazuar në Unity Linux. Designedshtë krijuar për përdorim personal dhe komercial. Ai përfshin disa karakteristika moderne si një livecd, zbulimin automatik të pajisjeve, mbështetjen e wifi, shkronjat TrueType, etj.

Duke qenë një lëshim i rrokullisur, nuk duhet të prisni 6 muaj për të azhurnuar; kjo distro azhurnohet gjatë gjithë kohës.

Shkarkoni Orvitux

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fausto Zavala Hernandez dijo

  Unë mendoj se duhet të përmend distro-n e parë meksikane LinuxPPP të Meksikës, në vitet '90.
  Duhet të sqaroj se kjo shpërndarje nuk ekziston më, por është mirë të njohësh historinë.
  Kjo ishte distroja e parë meksikane që shtypi dhe etiketoi në mënyrë profesionale të dhënat e tyre; Pepe personalisht i dërgoi të dhënat në mes të epokës ungjillëzuese të Linuxera-s. (Merrni për të blerë 2 azhurnime)
  Ajo u iniciua si shpërndarje zyrtare e përdoruesve të Linux në Meksikë dhe grupi që përdoruesit e kësaj shpërndarjeje quheshin me të drejtë CACLE (Circo Ambulante de Konferenca Linuxeras de Evangelización) që nuk ishte asgjë më shumë se një grup vullnetarësh vizionarë që vinin bast për këtë funksionim të ri sistem të gjithë ata të uritur për dije ... Unë nuk i fajësoj ata, unë isha gjithashtu në të njëjtat ...
  Unë me të vërtetë i përgëzoj të gjithë këta pionierë meksikanë që besuan në Linux dhe "fjalë për fjalë" ungjillizuan universitetet dhe lejuan të kishin një ndryshim dramatik në mënyrën e shikimit të llogaritjes nga mesazhet personale në ato të mëdha.
  Shumë nga njerëzit e guximshëm që kanë zbatuar Linux në bizneset ose zhvillimet e tyre ishin të motivuar nga këto lëvizje të para me Linux në Meksikë.

  Vëmë bast dhe fitojmë!

 2.   izkalotl dijo

  Post i shkëlqyeshëm, unë jam nga Meksika dhe i njihja vetëm Jarro Negro dhe Orvitux, është mirë të dihet se projekte të mira të Software-it të Lirë janë zhvilluar edhe në vendin tim.

 3.   Vetë-menaxhimi dijo

  A nuk është ALDOS http://www.alcancelibre.org/article.php/disponible-aldos-1-4 gjithashtu meksikane?

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Asnjë ide

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Mirë! Faleminderit për të dhënat!
  Nje perqafim! Paul.

 6.   fereyji dijo

  errata! nuk është INFOCTEC është INFOTEC në përshkrimin e BeakOS

 7.   Joshua dijo

  Publikimi ishte shumë i mirë, unë dija vetëm për Jarro Negro dhe disa të tjerë që nuk janë më në internet. Unë kam përdorur gjithashtu Flujos Vivos, i cili është një shpërndarje për të bërë radio online falas, e cila është meksikane.
  Link: http://flujos.org/fv/

  të fala

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Interesante! Faleminderit!
  Paul.

 9.   c pax dijo

  Me mungon AztecOS ne http://www.aztecos.com y http://www.aztecos.org 100% meksikan dhe i konfiguruar paraprakisht në spanjisht dhe me kode audio dhe video për të filluar përdorimin e tij më lehtë sesa dritaret. Gëzuar!

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Data e mbare! Faleminderit për ndarjen e saj!
  Gëzuar! Paul.

 11.   Le të përdorim Linux dijo

  I dashur Jezus:

  Nuk ishte qëllimi im të denigroj punën e askujt. Thjesht më dha atë përshtypje. Mbase kam gabuar.

  Ju përgëzoj për përpjekjen dhe përkushtimin që keni bërë në BeakOS!

  Unë të dërgoj një përqafim të madh! Paul.

 12.   Jezus Manuel Hernandez dijo

  Përshëndetje, unë jam Jesus Manuel Hernnadez, faleminderit që përmendët projektin tonë orvitux, unë nuk do të thyej rrobat e mia për komentin tuaj. «Duhet të pranoj që isha disi i zhgënjyer kur zbulova se numri dhe niveli i Linux meksikan distros është shumë më e ulët se ajo që mund të gjejmë në distros spanjisht (Trisquel, etj.), Argjentinas (Tuquito, etj.) apo edhe Venezuelës (Canaima, etj.). » Unë e di që projekti ynë është i ri në krahasim me distrot e tjera, por ne gradualisht po i afrohemi nivelit të të tjerëve, nuk po kërkojmë një fushë konkurrence, sepse e dimë që secila distro ka pikat e forta dhe të forta (qoftë një metadistro) , binare, krijuar lfs..etj), siç thotë autori në një frazë që nuk e mbaj mend "Unë nuk di të tejkaloj të tjerët, di vetëm të tejkaloj veten time". Kjo është filozofia e punës së Orvitux për të gjetur mënyrën tonë.

  Më duhet të përmend në rastin tonë, asnjë agjenci arsimore ose qeveritare nuk ka ndonjë ndërhyrje, të gjitha burimet tona janë nga komuniteti

  Faleminderit që na dhatë një vend në hapësirë, gjithashtu sepse shpresojmë të mos ju zhgënjejmë në të ardhmen dhe si do të thoshte hedhësi një buzëqeshje në fytyrën tuaj XD

  PS: Asnjëherë mos e tërheq atë që mendon, me komentet e tua që bën në rastin tim të veçantë, përmirëso më tej shpërndarjen.

 13.   Gustavo Zepeda dijo

  Po sikur të jem një mësues kompjuteri në një shkollë të mesme në Chiapas, dhe gjithashtu një programues pasdite, do të doja të të thosha, Jezus Manuel, jo pa ju përgëzuar më parë për distro tuaj, që ju mund të mbështeteni tek unë që të kontribuoj zhvillimi i distroit tuaj, unë kam një vit të diplomuar dhe jam i sigurt se shumë studentë nga universiteti im do të ishin të lumtur të kontribuojnë në projektin tuaj, urime në këtë faqe.

  "Puna në ekip është arma më e fuqishme që Meksika mund të përdorë kundër regresionit dhe në favor të zhvillimit, ne vetëm duhet të mësojmë ta përdorim atë plotësisht"

 14.   Jezus Arriola Villarreal dijo

  Shumë përshëndetje Pablo

  Unë jam Koordinatori i Zhvillimit i Beakos GNU / Linux.

  Do të kthehem pak nga kjo faqe:

  «Duhet ta pranoj që isha disi i zhgënjyer kur zbulova se numri dhe niveli i distros meksikan Linux është shumë më i ulët sesa ai që mund të gjejmë në Spanjisht (Trisquel, etj.), Argjentinas (Tuquito, etj.) Apo edhe Venezuelës (Canaima) , etj.) ".

  Unë komentoj se në rastin e veçantë të Beakos GNU / Linux, ndryshe nga distros tjetër, ai është një projekt i promovuar nga qeveria federale, dhe një qendër shumë e madhe kërkimore në Meksikë. Përveç që është një shpërndarje e bazuar në LFS, zhvillimi që është investuar në të është më i madh se ai i distrove të tjera bazuar në disa metadistro ose distro si debian, fedora, Slackware, etj.

  Në rastin e veçantë të Canaima, për shembull, ata janë një distro e tropikizuar debian, dhe kohët e fundit kemi pasur një pjesëmarrje të shkëlqyeshme në CNSL të Venezuelës, ku madje kishte komplimente shumë të mira ndaj Beakos.

  Unë do t'ju pyes ju lutem, mos i përgjithësoni zhvillimet, madje edhe përmes rrjeteve sociale kemi ndjekës nga vendi juaj, të cilët e kanë parë Beakos në një mënyrë shumë të mirë.

  të fala

  Jezus Arriola Villarreal

 15.   Roberto dijo

  Përshëndetje miq, duke shfletuar internetin, gjeta që shoku ynë biologu Dante, në faqen e tij http://darwinosx.blogspot.com/ Zhvillimi i një versioni të Linux që unë e quaj DarwinOS, ka 4 versione Darwin Os basic, Darwin studio, Darwin office, Darwin Design, dhe së shpejti Darwin Ultimate, ato janë versione shumë të mira të linux dhe shumë vizuale dhe shumë të rekomanduara, unë lë lidhja

 16.   Guxim dijo

  Ju keni vendosur «Triquel» në vend të «Trisquel»

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  I korrigjuar. Faleminderit!

 18.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Jezus që më kushtove kohë për të shkruar. Shpresoj se nuk kam ofenduar askënd me fjalët e mia. Ishte vetëm ajo që ndjeva kur luaja me ta për pak kohë. : S Sigurisht që ata do të përmirësohen me secilin version ...
  Nje perqafim! Paul.

 19.   orvitux dijo

  Përshëndetje të gjithëve, nëse keni vërejtur që adresa dhe fusha jonë e vjetër orvitux ndaloi së funksionuari, arsyeja ishte ekonomike pasi kostoja e gjerësisë së bandës dhe kostove të tjera që faqja nënkuptonte ishte e pamundur të vazhdohej me të, kështu që ne vendosëm për mundësi më të arritshme në këtë rast një faqe wix me një domain uni.me për të ulur disi kostot, jo gjithçka është një lajm i keq së shpejti brenda pak ditësh do të lançojmë një aromë të re të orvitux bazuar në testimin e debianit dhe me një numër të mirë të gjërave të reja mund të përmendim:
  bërthama e likorikut 3.9.8
  krom me flash-piper të instaluar paraprakisht (google chrome)
  aktivizohet-pinning
  i shpejtë-i shpejtë
  dritëdm
  kanellë 1.8.
  Synapse
  Dhe ppa grazhd… .. dhe shumë më tepër

  PRISNI PËR TË

  ne gjithashtu ju ftojmë të hyni në faqen tonë të re të internetit http://orvitux.uni.me/ që disa pjesë të kësaj ndërtimi por së shpejti do të jenë plotësisht funksionale

 20.   marco antonio dijo

  Diten e mire. Kam lexuar propozimet tuaja. Rezulton se unë dua të migroj në linux dhe dua të kërkoj një version miqësor. Unë do të doja një që është në përputhje me shikimin dhe të ketë të dyja në PCE dhe ta lëmë familjen time të rregullohet. A mund të më informoni për vendet ku të kërkoj një mijë faleminderit

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Marco Antonio! Lidhur me shpërndarjet më miqësore të linux-it, unë do t'ju rekomandoja që të përdorni linux nenexhik ose lubuntu. Ata janë ata që kombinojnë më së miri faktin e të qenit miqësor për ata që sapo kanë filluar dhe që kanë një ndërfaqe të ngjashme me winxp.
   Në lidhje me pyetjen tuaj se si të instaloni linux me win, unë ju rekomandoj të lexoni postimin vijues dhe artikujt e tij të lidhur:
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Përshëndetje, Pablo.

 21.   Fernando dijo

  Përshëndetje për të gjithë, kontribute shumë të mira, por mendoj se duhet të përmend edhe Aztli Linux, i cili tashmë është në versionin 5, e takova rreth tre vjet më parë në një nga konferencat FLISOL në BUAO këtu në Puebla, nuk kam asgjë Çfarë të bëj me projektin ose me universitetin, vetëm se duke qenë se pashë distro-n mirë pashë që kishte praktikisht gjithçka që më duhej pa e kërkuar më shumë, lë lidhjen e përshkrimit dhe lidhjen e faqes:
  Description:
  http://wiki.aztli.cs.buap.mx/index.php/Acerca_de_Aztli_%28espa%C3%B1ol%29
  Faqe
  http://aztli.cs.buap.mx/.

  Mirëdita.