Mini-shpërndarjet më të mira Linux

Mini-distro për ekipet me burime të harduer i kufizuar ose minimal si për të ngre një OS Bazuar në Linux, ekziston një larmi e madhe për të zgjedhur dhe provuar, këtu përmend disa.

Çfarë është mini-shpërndarja Linux?

Një mini-shpërndarje Linux është një variant i atij sistemi që synon të përfshijë një sistem të plotë operativ në njësitë e magazinimit portabël me kapacitet të ulët, siç është një disketë.

Ky lloj shpërndarjeje na lejon të punojmë në një ambient pothuajse të plotë Linux duke filluar nga një disketë ose çelës USB dhe pa përdorur diskun e fortë që mund të ketë kompjuteri, duke shmangur kështu çdo ndërhyrje në sistemin e instaluar në kompjuter. Dhe për shkak të konsumit të ulët të burimeve, më kritike është zakonisht RAM-i, i cili në shumë raste duhet të jetë 8 Mb RAM, kështu që pothuajse çdo kompjuter është i mirë për përdorimin e tij.

Karakteristikat e përbashkëta

 • Puna minimale: midis 1Mb dhe 50Mb
 • Përdorimi minimal i burimeve: 4-8 Mb RAM dhe procesori i386
 • Përdorimi i RAM-it si një sistem skedari: / dev / ram-n
 • Ata normalisht nuk kanë nevojë për një disk të fortë:
 • Ata zakonisht lejojnë që pajisjet të lidhen me rrjetin dhe përfshijnë klientë dhe ndonjëherë servera të shërbimeve themelore të tilla si ftp, http, telnet ose të tjerë
 • Instalime nga MS-DOS, GNU / Linux, ose pa nevojën e një sistemi operativ, siç janë sistemet LiveCD.
 • Instalim shumë i thjeshtë.
 • Disqe ndihmëse për të shtuar më shumë funksionalitete.

Përdorimi i RAM-it si pajisje ruajtjeje e bën sistemin shumë të shpejtë për të funksionuar, pasi ruajtja në RAM është shumë më e shpejtë sesa ruajtja në çdo pajisje tjetër. Por ky përdorim është ai që shpesh detyron RAM-in e PC-së të tejkalojë 4 MB RAM, përndryshe përdorimi i sistemit nuk është shumë i degraduar. Përveç pajisjeve të ruajtjes, memoria "/ dev / ram-n" kërkohet gjithashtu për kernelin e sistemit operativ dhe për aplikacionet që përdoren. Magjia e funksionimit pa një disk të fortë bazohet në përdorimin e RAM-it si zëvendësim të diskut të ngurtë dhe floppy disk.

Listë

Më poshtë është një listë e shpërndarjeve Linux për të shtrydhur ato makina më pak moderne, në të cilat nuk është e mundur të shijosh 100% të një shpërndarjeje moderne, për shkak të kufizimeve të pajisjeve.

Antomike: Mini-shpërndarje e re me bazë Debian për përdoruesit fillestarë dhe e lehtë për tu instaluar.

austrumi: Një shpërndarje tjetër e drejtpërdrejtë e përmasave të vogla, mezi 50 MB. Jopopullore, por jo me cilësi të ulët për këtë. Bazuar, si shumica, në Slackware. Punon mirë në kompjuterët Pentium dhe më vonë. Aspekt grafik i kujdesshëm, me iluminizmin.

Basiclinux: Mini-shpërndarje e krijuar posaçërisht për të rimarrë 486 të vjetëruara. Bazuar në Slackware funksionon direkt nga floppy disk duke përdorur RAM.

brutalware: Mini-shpërndarje për menaxhimin e rrjetit me TCP / IP

CoyoteLinux: Varianti i Projektit Linux Router, ai ekzekutohet nga një disketë e vetme dhe e kthen atë PC të vjetër që keni ruajtur në dollap në një router të aftë për të lidhur rrjetin tuaj lokal me internetin.

Linux i mallkuar i vogël: mini shpërndarje në cd live që për shkak të madhësisë së vogël, mund të shërbejë si distro e shpëtimit ose të përdoret në makineri me pak fuqi përpunimi.

DeLi Linux: Akronim për Desktop Light Linux, mund të funksionojë normalisht në 486 terminale me 16 MB RAM. Mjedisi grafik XFree funksionon dhe është një derivat i Slackware.

floppyfw: Kjo shpërndarje mini lejon të implementojë një router statik me funksionalitete të firewall.

microLINUX_vem: Mini-shpërndarje arsimore GNU / Linux në Spanjisht, në modalitetin e tekstit, e paketuar në një disketë 1.44 Mbyte ose për t'u ekzekutuar nga një dritare e sistemit Windows.

MoviX: Mini-shpërndarje multimediale e vetë-bootueshme nga CD që luan të gjitha llojet e skedarëve multimedia me MPlayer.

muLinux: Mini-shpërndarja e instalueshme në hard disk. Shtë një nga shpërndarjet më të vogla, është lehtësisht i bashkangjitur në kompjuterët e vjetër.

Puppy Linux: Isshtë një shpërndarje e drejtpërdrejtë, me mundësinë e instalimit në një hard disk. Kërkon pak RAM dhe tenton të funksionojë normalisht në kompjuterët e vjetër. Siguron dualitet Fvwm95 dhe JWM.

SliTaz Linux: i projektuar për tu ekzekutuar në pajisje me 128 Mb RAM. Ai zë 30 Mb CD dhe 80 Mb në diskun e ngurtë sapo të instalohet. Nga 16 Mb RAM ka menaxherin e dritares JWM (në versionin e gatimit është LXDE).

Linux i vogël: Mini-faqosje e krijuar për tu përdorur në kompjuterë të vjetëruar.

Linux i vockël i vogël: Tiny Core Linux është një desktop shumë i vogël (10 MB) i Linux. Shtë i bazuar në Linux 2.6 bërthamë, BusyBox, X të vogël, FLTK GUI dhe menaxher të dritares flwm, që funksionon plotësisht në memorje.

Tinyme: TinyMe është një mini-shpërndarje e bazuar në Linux. Ekziston për të lehtësuar instalimin e Unity Linux në kompjuterët e vjetër, për të siguruar një instalim minimal për zhvilluesit dhe për të ofruar një instalim të shpejtë të Linux ku nevojiten vetëm gjërat e domosdoshme.

Varretrtbt: Tomsbsrtbt është një sistem shpëtimi emergjence në një disketë të vetme.

Trinux: Minidistribucioni i orientuar në administrimin dhe diagnostikimin e rrjeteve.

Vektor Linux: Bazuar në Slackware, duhet të funksionojë mirë me 32 MB RAM dhe 1 GB hard drive. Mjedisi grafik XFCE / KDE, varësisht nga rasti. Ekziston një version livecd që nuk kërkon instalim.

zen walk linux: I njohur më parë si MiniSlack, kjo shpërndarje e bazuar në Slackware është e thjeshtë dhe gjithëpërfshirëse. Designedshtë krijuar për një kompjuter që plotëson kërkesat minimale të mëposhtme: Pentium III dhe 128 Mb RAM.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Sebastian Varela dijo

  Shkëlqyeshëm! për të ringjallur makinerinë tuaj të vjetër

 2.   Daniel Soster dijo

  një nga më të mirat është TinyCore. Impressiveshtë mbresëlënëse sesi e njeh të gjithë harduerin në prekje dhe ka një ndërfaqe grafike dhe mbi të ka një shumëllojshmëri të depove. bën që çdo PC të funksionojë si i ri. gjithashtu ekziston një version i ri me mbështetje WIFI dhe me mundësi të ndryshme të ndërfaqes grafike (vetëm 64 MB)

 3.   Le të përdorim Linux dijo

  Ok

 4.   Paco Puig dijo

  Trinux tani quhet ubuntutrinux dhe faqja e tij është http://code.google.com/p/ubuntutrinux/ . Ai që vendosni të çon në një kazino në internet ...

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Haha! Faleminderit për informacion. Perqafo! Paul.

 6.   Esparza romake dijo

  Ata më kanë shpëtuar jetën falë se po kërkoja diçka të tillë xD

 7.   Ketrat në rrjetë. dijo

  DSL është një tub megjithëse nuk gjeta mënyrën për të instaluar një program .UCI ose për të shtuar depot e Debian (e kuptoj që mundeni) ... Unë një herë bëra një postim për këtë (http://hayardillasenlared.blogspot.com/2011/06/instalar-damn-small-linux-en-el-disco.html)

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Me fat! Unë jam i kënaqur që është e dobishme

 9.   Juan jose vesh garcia dijo

  Përshëndetje .. A rekomandoni ndonjë stil doudoulinux ose chyme? Unë kam një fletore mini me ce dhe 128Ram për vogëlushin e 4 viteve?

 10.   Oscar dijo

  Kurioz dhe interesant!

 11.   Mati dijo

  Do të provoj atomike të shoh se çfarë vale =)

 12.   Edgar dijo

  përshëndetje Unë do të doja të dija se cili prej këtyre versioneve lejon lidhje të largët në desktop.

  falënderim

 13.   Edwin Morales-Z dijo

  saludo Cordial

  Unë shtoj këto dy:

  Old Slax, ju lejon të krijoni Live-CD tuaj.
  http://old.slax.org/

  Slax i ri - opsioni për të krijuar Live-CD tuaj nuk është aktivizuar ende.
  https://www.slax.org/