Shpërndarjet më të mira për t'u përdorur jashtë linje

Cila do të ishte jeta jonë pa Skynet, them unë internet? Gjithnjë e më shumë jeta jonë vërtitet rreth rrjetit të madh të rrjeteve. Megjithatë, ka ende shumë njerëz që nuk ka qasje në internet. Cila do të ishte shpërndarje ideale GNU / Linux në këto lloj situatash? A ka shpërndarje të afta të mbulojnë (pothuajse) të gjitha nevojat e një përdoruesi desktop pa lidhje interneti? Po po ka.

Linux Mint 12 LXDE

Linux Mint është i shkëlqyeshëm për sistemet jashtë linje. Ajo ofron një kombinim shumë të plotë të aplikacioneve "jashtë kutisë" dhe përfshin kodekë multimedialë, mbështetje për riprodhimin e DVD-së, Java dhe në përgjithësi gjithçka që do të ketë nevojë një përdorues jashtë linje për detyrat e tij të përditshme. E vërteta është që ne mund të kishim zgjedhur ndonjë variant të Mint, por unë preferoj versionin më të lehtë (bazuar në LXDE) pasi është edhe më i thjeshtë, më i pastër dhe më i shpejtë, kështu që përshtatet më shumë me kufizimet e një kompjuteri me specifikimet, që zakonisht ndodh në situata të tilla pa lidhje interneti. Një arsye më shumë për të zgjedhur Linux Mint është mbështetja e mirë e pajisjeve, duke qenë një shpërndarje e bazuar në Ubuntu.

Sabajon 8

Sabayon është një shpërndarje e shkëlqyeshme e GNU / Linux, e cila gjithashtu ndjek filozofinë "punon direkt nga fabrika pa instaluar asgjë tjetër". Ajo vjen me të gjitha kodekët e nevojshëm dhe përfshin drejtuesit edhe për kartën grafike. Meqenëse kjo shpërndarje është e bazuar në Gentoo është shumë e shpejtë dhe duke supozuar që nuk e azhurnoni kurrë, ajo do të mbetet mjaft e qëndrueshme.

Zenwalk Linux 7.0

Zenwalk Linux është një shpërndarje shumë e lehtë, e shpejtë dhe e qëndrueshme e bazuar në Slackware. Arsyeja që unë e konsideroj Zenwalk një zgjedhje të shkëlqyeshme për kompjuterët pa një lidhje interneti është përfshirja e bibliotekave të zhvillimit që bëjnë të mundur përpilimin e gjithçkaje që ju nevojitet nga burime të tjera përveç internetit, të tilla si një CD-ROM ose një flash drive. USB Sigurisht që Zenwalk përfshin të gjitha kodekët e nevojshëm multimedialë për të përmbushur nevojat e riprodhimit multimedial të një përdoruesi desktop.

Vektor Linux 7

Vektor Linux është ndoshta opsioni më i mirë për t'u përdorur në kompjuterë pa lidhje interneti. Ashtu si me Zenwalk, Vector Linux ofron të gjitha bibliotekat e nevojshme të zhvillimit për të përpiluar gjithçka që është e nevojshme dhe mbulon edhe më shumë varësi. Përveç kësaj dhe që vjen me të gjithë kodekët multimedialë të disponueshëm, Vector Linux gjithashtu ofron mundësinë që të përdoret si server pa instaluar asgjë tjetër, duke ofruar një seri të plotë mjetesh për këtë qëllim. Ajo që e bën gjithçka të përsosur është fakti se Vector Linux është ndoshta një nga shpërndarjet më të shpejta që keni provuar ndonjëherë, duke e bërë atë një zgjedhje të përshtatshme për sistemet e vjetra; është gjithashtu një nga shpërndarjet më të qëndrueshme.

A kemi harruar ndonjë? Çfarë mendoni?

Fuente: Unixmen


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fidel Talavera dijo
 2.   Diego Sanchez dijo

  Jam une? apo a ofron faqja Mint një lidhje shkarkimi për këtë version? Unë kam qenë rreth e rrotull për një kohë dhe shoh vetëm variante të tjera, por asnjë shenjë e Lxde.

 3.   kik1n dijo

  Llum i madh.

 4.   kik1n dijo

  Unë jam ende duke pritur për versionin KDE të nenexhik 13

 5.   PP dijo

  Ultimate Edition

 6.   Lucas Matías Gomez dijo

  Vektor Linux !!!!!! e dua ate distro !!!! Do ta instaloj përsëri në këtë version të fundit.

 7.   Pmulax dijo

  Nga rruga, meqë po flasim për shpërndarje jashtë linje, me gjithçka të ngarkuar, etj, etj, DHE N SP SPANJISHT, duhet të shihni më të rejat nga Kademar (versioni 5.0 alfa), jo më i bazuar në Debian por në Arch. Sillni KDE 4.8 dhe një qese programesh (është DVD). Isshtë si një Sabayon ose një PCLinuxOS FullMonty, por në spanjisht. Gëzoni, do ta shihni!

 8.   vicmz dijo

  Po, ata e harrojnë Puppy Linux. Ka të gjitha kodekët multimedialë, ka programe për pothuajse gjithçka që bën përdoruesi i zakonshëm dhe është ndër distros më të shpejtë me mbështetjen më të mirë nga hardueri i vjetër. Nuk është e nevojshme ta instaloni në një disk të ngurtë, ju mund të përdorni CD-në e drejtpërdrejtë (nëse keni 512 MB ose më shumë) ose me një skedar sesioni në një pendrive (nëse doni të ruani cilësimet tuaja, programet e instaluara, etj.), I cili gjithashtu e dobishme nëse përdorni makina të shumta, ose nëse makina juaj nuk ka një hard disk. Ai nuk është i varur nga sudo, yum, pacman, supermario, etj., Kështu që nëse nuk keni internet dhe doni diçka që nuk vjen nga fabrika, e kërkoni aty ku ka internet dhe e sillni në shtëpinë tuaj, ose merrni CD-në tuaj të drejtpërdrejtë dhe pendrive tuaj ( pendrive tuaj vetëm nëse e instaloni direkt atje) atje ku është burimi i internetit. Në botën Linux një distro e lehtë është afërsisht 500 MB, Puppy është vetëm 120 MB (maksimumi 150 MB, me bandë të gjerë kërkon deri në gjysmë ore për tu shkarkuar).
  Për ata që thonë se është një distro e shëmtuar: së pari funksioni më i rëndësishëm i një sistemi operativ është të jetë i dobishëm, dhe së dyti Puppy është një distro minimaliste, sa më shumë gjëra shtohen, aq më e madhe është madhësia e tij dhe jo më mund të quhet "këlysh" (në fakt ekziston një derivat i Puppy i quajtur FatDog, "qen i shëndoshë" :-D, për ata që kanë kompjuterë më të fuqishëm dhe nuk e kanë problem të shkarkojnë një ISO prej 700 MB ose më shumë), as gjithashtu nuk do të jetë i pajtueshëm me harduerin e vjetër që me siguri nuk do të ketë as mbështetje për grafikë që dëshironi t'i jepni. Akoma, ka shumë mundësi për të personalizuar pamjen e saj, nëse me të vërtetë mendoni se është një distro e shëmtuar, sepse nuk e keni përdorur.
  Së fundmi, nëse mendoni se Puppy është vetëm në anglisht, Google "Spanjisht Pako Gjuhësh për Puppy Linux" (pa citate).

 9.   Guxim dijo

  Do shtoja Open Xange

  1.    Cesar de los RABOS dijo

   Keni të drejtë ... megjithëse personalisht dhe në makinat virtuale, instalimi i Grub me Puppy ka dështuar gjithmonë; kjo është jetike, prandaj nuk do t'ia rekomandoja asnjë përdoruesi që dëshiron të fillojë të familjarizohet me Linux!
   OpenSuse është një distro tjetër që tenton të japë shumë telashe për tu instaluar ...

   -Asgjë si Debian: i pastër dhe i shpejtë
   -Pas Debian, gjëja më e afërt me Mandriva të zhdukur: PClinuxOS për moderne / të shpejtë; instalohet në më pak se 10 min., dhe Mageia është e qëndrueshme, disi më pak e lehtë. altlinux, është gjithashtu shumë i mirë.

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Trueshtë e vërtetë ... vlerësim i shkëlqyeshëm.
  Perqafo! Paul.

 11.   Saito Mordraw dijo

  Përdora Gentoo për vite me radhë, në fakt ishte qasja ime e dytë për linux (pas Opensuse përrallore) por përpilimet ishin të gjata dhe makineria ime (atëherë) nuk ishte shumë e fuqishme.

  Pastaj provova Sabayon dhe mund të them vetëm se është përrallore, e gjithë fuqia e Gentoo në një format fillestar më të thjeshtë dhe të bukur. Jashtë linje është një mrekulli e tejkaluar vetëm nga Linux mint, të cilën ne e pranojmë se është një distro për t'u instaluar dhe përdorur pa ndonjë shqetësim (Sabayon ka nevojë për disa trokitje në shoferë dhe gjëra të vogla). Por në internet ai e merr atë në rrugë

  Një distro që e kam braktisur pak, diçka që do ta zgjidh së shpejti

 12.   Robert mckrena dijo

  Ok Faleminderit mik, e vërteta e ka kërkuar këtë për një kohë të gjatë .. vazhdo kështu

 13.   Versioniti akut dijo

  Faleminderit Chelo, isha gati të jepja të njëjtin mendim si shoku Diego, por unë tashmë i shkarkova 12-tën .. Megjithëse do të doja 13 me LXDE «nga Fabrika», për të thënë kështu, pasi që një iso tashmë i puno me ambientin e paracaktuar, sesa instalo një tjetër dhe më pas hiqe atë kryesor, pasi do të doja gjithashtu LMDE me LXDE aq shumë, por më duhej të zgjidhja LMDE XFCE ..
  të fala

 14.   Chelo dijo

  Versioni 12 është i disponueshëm. Ndoshta keni hyrë në 13 dhe lxde nuk është atje.

 15.   Fher Ramirez dijo

  Faleminderit për informacionin, Sabayon duket si një mundësi shumë e mirë, si dhe është një lëshim i përsëritur. Për shijen time, mungon një shpërndarje që ata i kushtojnë pak vëmendje këtu PCLinuxOS.

  Përshëndetje.

 16.   dbertua dijo

  Si i quajnë ata Shpërndarje pa lidhje interneti?
  Nëse është një shpërndarje që sjell gjithçka që ju nevojitet (programe, kode) dhe mund të instalohet plotësisht pa lidhje interneti, mund të krijoni cilindo të bazuar në Ubuntu, duke përdorur UCK (Paketa e Përshtatjes së Ubuntu).

  Me këtë mjet kam ndërtuar [K] ubuntu dhe [L] ubuntu DiGra, e cila nuk është asgjë tjetër përveç të njëjtit zyrtar Kubuntu dhe Lubuntu, vetëm i Spanjizuar, me kode, Java dhe programe për Graphic Design dhe të tjerët nga detyra e përditshme llogaritëse.
  E mbaj në USB Pendrive për ta përdorur kudo, pa pasur nevojë të instaloj ose shtoj diçka, me ose pa lidhje interneti.
  http://cofreedb.blogspot.com/2013/10/k-l-ubuntu-digra.html

 17.   Por dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, i rëndësishëm për të pasur një nga këto distros për çdo situatë. Faleminderit.

 18.   Sebastian vasquez dijo

  Distros shumë të mirë. Faleminderit për kontributin