Fotografitë e Steamos Steam

SteamOS është azhurnuar për të mbledhur të gjitha lajmet në Debian 8.11

Valve, larg nga braktisja e zhvillimit të SteamOS, tani ka lëshuar një version të ri të qëndrueshëm të shpërndarjes së tij GNU / Linux. Sistemi operativ në mendje Nëse ju pëlqejnë lojërat me video dhe jeni një lojtar i vërtetë, do t'ju pëlqejë versioni i ri i SteamOS, me tiparet e reja të Debian 8.11

Debian 10

Debian GNU / Linux 9.5 "Stretch" gati me 100 azhurnime të sigurisë

Debian 9.5 "Stretch" është i disponueshëm tani me azhurnime të rëndësishme që ndikojnë në sigurinë e kësaj shpërndarje GNU / Linux. Konkretisht, Debian 9.5 është tani në dispozicion me 100 azhurnime të sigurisë dhe rregullime të tjera që do të përmirësojnë përvojën e kësaj shpërndarjeje të GNU / Linux

NixOS: shpërndarje fleksibile dhe moderne e GNU / LInux

NixOS është një nga shpërndarjet e GNU / Linux që mund të mos jetë aq i njohur ose i njohur si të tjerët, por ka shumë për të provuar. Kështu që sot i kushtojmë këtij artikulli për të parë përfitimet që na ofron ky projekt interesant ...

tastierë linux-2.5-mate

LinuxConsole: një shpërndarje e drejtuar drejt videogames

LinuxConsole është një shpërndarje Linux që vjen e ngarkuar me një gamë të gjerë programesh dhe lojërash me burim të hapur, me një fokus te fëmijët dhe kompjuterët e vjetër. LinuxConsole gjithashtu ofron mbështetje për shumë karta grafike të reja dhe të vjetra.

Lojtarët GS18.04

Versioni i ri i Voyager 18.04 GS LTS tashmë është lëshuar

Dje u lëshua versioni i ri i Voyager Gamers, i cili është një shtresë e personalizimit Xubuntu krijuar nga një përdorues francez në mënyrë që të përshtatet sistemi me nevojat e tyre dhe me kalimin e kohës unë mora vendimin për të ndarë këtë shtresë të personalizimit me të tjerët.

Q4OS TDE

Q4OS: një shpërndarje me burime të ulëta që duket si Windows XP

Q4OS është një shpërndarje Linux gjermane me burim të hapur me një ndërfaqe, është e lehtë dhe miqësore për përdoruesin fillestar, duke ofruar një mjedis desktop të quajtur Trinity, i njohur gjithashtu si TDE Trinity Desktop Environment, i ngjashëm me Windows XP dhe Windows 7 drejtpërdrejt.

robolinux

Versioni i ri i RoboLinux 9.2 është tani në dispozicion

RoboLinux ka një aplikacion me të cilin mbështet për të lejuar ekzekutimin e aplikacioneve të Windows në sistem, ky aplikacion është "StealthVM" që në thelb është një makinë virtuale. Kjo funksionon në sfond duke na lejuar të virtualizojmë botimet e Windows.

fedora28

Fedora 28 tashmë është lëshuar zyrtarisht, di detajet këtu

Dje u lëshua zyrtarisht versioni i ri i Fedora, duke arritur në versionin e tij të qëndrueshëm Fedora 28 me të cilin ata prezantojnë korrigjime dhe karakteristika të reja në këtë shpërndarje të mrekullueshme Linux. Fedora pa dyshim e ka pozicionuar veten si një shpërndarje e fuqishme dhe solide e Linux

Sistemi i Magpie

MagpieOS: një shpërndarje në Bangladeshi bazuar në Arch Linux

Sot do të shfrytëzojmë rastin për të hedhur një vështrim në këtë shpërndarje Linux që është praktikisht e re. MagpieOS është një shpërndarje Linux e krijuar nga një Bangladeshi i ri, kjo u krijua me qëllimin e thjeshtë të krijimit të shpërndarjes së tij Linux.

Gentoo: Zemra e bishës

Sistemi i menaxhimit të paketave, Portage, është një lloj dhe lejon përdoruesit e Gentoo të përfitojnë sa më shumë nga përpilimi i secilit program.

Edicioni Manjaro Linux 16.06

Versioni i ri i Manjaro distro ka mbërritur, në edicionin e tij 16.06 si një version i qëndrueshëm dhe i quajtur Daniella. TE

NixOS 16.03 është këtu

Për disa javë, versioni 16.03 i këtij distro me origjinë të pavarur ka qenë në dispozicion dhe direkt nga Hollanda, ...

Këshilla për Canaima GNU / Linux 5.0

Përshëndetje, të dashur lexues në internet. Në këtë mundësi të re unë do të komentoj mbi disa këshilla të jashtëzakonshme teknike që do të lejojnë ata që aktualisht ...

AmayaOS 0.08 është lëshuar

AmayaOS është një sistem operativ i ngjashëm me UNIX, por jo i bazuar në GNU / Linux, i krijuar për të punuar veçanërisht në kompjuterë me ...

Korora 23 në dispozicion!

Remiksi i famshëm i Fedora, Korora, tani është në këstin e tij të 23-të! Pas 3 muajsh nga fillimi i ...

Manjaro me i3

Manjaro rinovohet

Ata që nuk e kanë provuar Manjaro duhet, dhe tani ka më shumë arsye se kurrë. Kohët e fundit ekipi ka nisur ...

Në dispozicion Tanglu 3

Jashtë furrës është Tanglu 3 "Chromodoris", distro e bazuar në testimin e Debian nga Mathias Klumpp. Kjo vjen me ...

Në dispozicion Mageia 5

Pas një viti zhvillimi, versioni i ri i Mageia është më në fund jashtë, zonja dhe zotërinj. Risi e saj kryesore ...

RIP Crunchbang

Unë kam vendosur të ndaloj zhvillimin e Crunchbang. Nuk ka qenë një vendim i lehtë dhe unë e kam shtyrë atë me muaj të tërë. Eshte e veshtire

Rishikimi: Evolve OS Beta 1

Ikey Doherty ishte një zhvillues shumë aktiv Linux Mint; konkretisht LMDE, megjithatë vendosi të largohej për arsye personale dhe ...

Xhenet E vërteta prapa mitit

Gentoo është një shpërndarje Linux dhe BSD që me të vërtetë ka numëruar që nga themelimi i saj në 2002, dhe ...

AmayaOS

AmayaOS 0.06 është lëshuar

AmayaOS është një sistem operativ i ngjashëm me UNIX, i aftë të funksionojë shpejt me një RAM 75MHz Pentium I dhe 16MiB RAM.

Zanafilla arkOS

arkOS: reja juaj "private"

Raspberry Pi nënkuptonte një revolucion në tregun teknologjik pasi lejon blerjen e një mikro-kompjuteri, me madhësinë e një ...

RIP PearOS

Deklaratë nga David Tavares, zhvilluesi i PearOS. Përkthyer nga Rosa Guillén, përpiluar nga Yoyo Pear OS dhe Pear Cloud tashmë ...

Unë kam qenë Delikate!

Përshëndetje shokët e mi, shpresoj se po kaloni një muaj të mirë të dhjetorit. Siç e dini mirë, kolegu ynë Yoyo Fernández ...

DistroView: Kubuntu

Çfarë është Kubuntu? Kubuntu është një shpërndarje Linux që përdor KDE si mjedisin e saj të desktopit. Isshtë zhvilluar nga Blue Systems ...

DistroView: Xubuntu

Çfarë është Xubuntu? Xubuntu është një 'distro' ose një 'aromë' e shpërndarjes së famshme GNU / Linux, Ubuntu. Si emri yt ...

Pas instalimit të Fedora 19/20

Përshëndetje miq nga desdelinux.net. Unë kam qenë duke përdorur Fedora me XFCE për një kohë të gjatë në PC e mia desktop dhe laptopin tim duke zëvendësuar ...

Një muaj me Manjaro Linux

Përshëndetje për të gjithë lexuesit! Sot kam ardhur për të bërë një përmbledhje të vogël, ose më saktë, për të komentuar përvojat e mia me ...

A do të paguanit për ElementaryOS?

Unë e filloj artikullin duke thënë se nga vjen çështja. Rezulton se përmes G +, Daniel Foré (udhëheqësi i projektit ElementaryOS) pyet ...

Canaima4 në fazën beta

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e blogut, emri im është Jezus dhe ky është postimi im i parë për DesdeLinux. Tashmë

Odisea me AMD part1

Unë kam kaluar të gjithë të Shtunën dhe Dje të Dielën duke konfiguruar PC-në dhe duke testuar gjëra të ndryshme dhe shpërndarjet e GNU / Linux. Si

Fedora 19: Rishikim i Vogël

Lironi desktopin tuaj me Fedora. Fedora është një sistem operativ për përdorim të përditshëm, karakterizohet nga të qenit i shpejtë, i qëndrueshëm ...

Në dispozicion ZevenOS Neptune 3.1

Ne kemi folur tashmë për ZevenOS Neptune në DesdeLinux, një shpërndarje e shkëlqyeshme e bazuar në Debian që tani arrin versionin e saj ...

RIP Fuduntu

  Ndërsa shkruaja artikullin e mëparshëm, mësova për këtë dhe më goditi rëndë. Andrew Wyatt, krijuesi i Fuduntu ...

Mendimi i Clem mungon

Manuel de la Fuente tashmë foli për mënyrën se si Cinnarch dhe Manjaro u larguan nga Kanella dhe të gjitha për arsye të ndryshme: 1)

Tanglu Një tjetër tufë?

E rrëfej. Vetëm dje mësova për këtë projekt të ri të quajtur Tanglu dhe u emocionova (mbase me ngut). Por a do Tanglu ...

Ubuntu, Fedora dhe Stuffy Distro

Pas instalimit të Ubuntu 12.10 në kompjuterin tim për të testuar versionin e azhurnuar të Unity dhe për të verifikuar që është i qëndrueshëm (jo ...

Me ju SolydXK

  Edicionet zyrtare të LMDE KDE dhe Xfce u ndërprenë. Unë do të doja të falënderoja Schoelje për punën fantastike që

CD minimale e Ubuntu

Ky artikull u botua në Taringa nga një përdorues që e quan veten petercheco dhe i cili më kërkoi ta vendosja ...

SolusOS 1.3 lëshuar

Ekipi SolusOS është i kënaqur të njoftojë publikimin e SolusOS Eveline 1.3. Ky është rreptësisht një lëshim mirëmbajtjeje, dhe ...

Fedora 18 është jashtë

Më në fund, me 2 muaj vonesë, por më në fund, Fedora 18 Lopa Sferike doli. Ndër risitë e tjera që ka: GNOME ...

Postimi i parë i vitit

Ju mund të shihni se artikulli im mbi CUTI u vendos në kohën e duhur sepse nuk kishte postime të reja më pas.

Nuk është çdo distro.

Detet e bajteve janë shkruar rreth diskutimit midis mbështetësve të përpjekjeve bashkuese dhe mbështetësve ...

Logo Debian

Pse Debian?

Këtu është një artikull që kam lexuar në blogun humanOS ku autori i tij lëshon disa kritere personale ...

kurthe

My .bashrc Debian Wheezy

Epo ... Sot ju sjell konfigurimin tim të. bashrc .. Çfarë është kaq interesante? Epo gjëja e parë është se ka ...

SLAX 7 RC1 Në dispozicion

  Slax, distro mitike portative e bazuar në Slackware, është në dispozicion për shkarkim, Release Candidate 1, e cila ka ...