Edicioni Manjaro Linux 16.06

Versioni i ri i Manjaro distro ka mbërritur, në edicionin e tij 16.06 si një version i qëndrueshëm dhe i quajtur Daniella. TE

NixOS 16.03 është këtu

Për disa javë, versioni 16.03 i këtij distro me origjinë të pavarur ka qenë në dispozicion dhe direkt nga Hollanda, ...

Këshilla për Canaima GNU / Linux 5.0

Përshëndetje, të dashur lexues në internet. Në këtë mundësi të re unë do të komentoj mbi disa këshilla të jashtëzakonshme teknike që do të lejojnë ata që aktualisht ...

AmayaOS 0.08 është lëshuar

AmayaOS është një sistem operativ i ngjashëm me UNIX, por jo i bazuar në GNU / Linux, i krijuar për të punuar veçanërisht në kompjuterë me ...

Korora 23 në dispozicion!

Remiksi i famshëm i Fedora, Korora, tani është në këstin e tij të 23-të! Pas 3 muajsh nga fillimi i ...

Manjaro me i3

Manjaro rinovohet

Ata që nuk e kanë provuar Manjaro duhet, dhe tani ka më shumë arsye se kurrë. Kohët e fundit ekipi ka nisur ...

Në dispozicion Tanglu 3

Jashtë furrës është Tanglu 3 "Chromodoris", distro e bazuar në testimin e Debian nga Mathias Klumpp. Kjo vjen me ...

Në dispozicion Mageia 5

Pas një viti zhvillimi, versioni i ri i Mageia është më në fund jashtë, zonja dhe zotërinj. Risi e saj kryesore ...

R.I.P Crunchbang

Unë kam vendosur të ndaloj zhvillimin e Crunchbang. Nuk ka qenë një vendim i lehtë dhe unë e kam shtyrë atë me muaj të tërë. Eshte e veshtire

Rishikimi: Evolve OS Beta 1

Ikey Doherty ishte një zhvillues shumë aktiv Linux Mint; konkretisht LMDE, megjithatë vendosi të largohej për arsye personale dhe ...

Xhenet E vërteta prapa mitit

Gentoo është një shpërndarje Linux dhe BSD që me të vërtetë ka numëruar që nga themelimi i saj në 2002, dhe ...

Amaya OS

AmayaOS 0.06 është lëshuar

AmayaOS është një sistem operativ i ngjashëm me UNIX, i aftë të funksionojë shpejt me një RAM 75MHz Pentium I dhe 16MiB RAM.

Zanafilla arkOS

arkOS: reja juaj "private"

Raspberry Pi nënkuptonte një revolucion në tregun teknologjik pasi lejon blerjen e një mikro-kompjuteri, me madhësinë e një ...

PearOS RIP

Deklaratë nga David Tavares, zhvilluesi i PearOS. Përkthyer nga Rosa Guillén, përpiluar nga Yoyo Pear OS dhe Pear Cloud tashmë ...

Unë kam qenë Delikate!

Përshëndetje shokët e mi, shpresoj se po kaloni një muaj të mirë të dhjetorit. Siç e dini mirë, kolegu ynë Yoyo Fernández ...

DistroView: Kubuntu

Çfarë është Kubuntu? Kubuntu është një shpërndarje Linux që përdor KDE si mjedisin e saj të desktopit. Isshtë zhvilluar nga Blue Systems ...

DistroView: Xubuntu

Çfarë është Xubuntu? Xubuntu është një 'distro' ose një 'aromë' e shpërndarjes së famshme GNU / Linux, Ubuntu. Si emri yt ...

Pas instalimit të Fedora 19/20

Përshëndetni miqtë nga desdelinux.neto. Për një kohë të gjatë kam përdorur Fedora me XFCE në kompjuterët e mi desktop dhe laptopin tim, duke zëvendësuar…

Një muaj me Manjaro Linux

Përshëndetje për të gjithë lexuesit! Sot kam ardhur për të bërë një përmbledhje të vogël, ose më saktë, për të komentuar përvojat e mia me ...

A do të paguanit për ElementaryOS?

Unë e filloj artikullin duke thënë se nga vjen çështja. Rezulton se përmes G +, Daniel Foré (udhëheqësi i projektit ElementaryOS) pyet ...

Canaima4 në fazën beta

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e blogut, emri im është Jezus dhe ky është postimi im i parë për të DesdeLinux. Tashmë…

Odisea me AMD part1

Unë kam kaluar të gjithë të Shtunën dhe Dje të Dielën duke konfiguruar PC-në dhe duke testuar gjëra të ndryshme dhe shpërndarjet e GNU / Linux. Si

Fedora 19: Rishikim i Vogël

Lironi desktopin tuaj me Fedora. Fedora është një sistem operativ për përdorim të përditshëm, karakterizohet nga të qenit i shpejtë, i qëndrueshëm ...

Në dispozicion ZevenOS Neptune 3.1

Ne kemi folur tashmë për ZevenOS Neptune në DesdeLinux, një shpërndarje e shkëlqyer e bazuar në Debian që tani arrin versionin e saj…

R.I.P Fuduntu

Ndërsa shkruaja artikullin e mëparshëm mësova për këtë dhe më goditi rëndë. Andrew Wyatt, krijuesi i Fuduntu vendos…

Mendimi i Clem mungon

Manuel de la Fuente tashmë foli për mënyrën se si Cinnarch dhe Manjaro u larguan nga Kanella dhe të gjitha për arsye të ndryshme: 1)

Tanglu Një tjetër tufë?

E rrëfej. Vetëm dje mësova për këtë projekt të ri të quajtur Tanglu dhe u emocionova (mbase me ngut). Por a do Tanglu ...

Ubuntu, Fedora dhe Stuffy Distro

Pas instalimit të Ubuntu 12.10 në kompjuterin tim për të testuar versionin e azhurnuar të Unity dhe për të verifikuar që është i qëndrueshëm (jo ...

Me ju SolydXK

Botimet zyrtare të LMDE KDE dhe Xfce u ndërprenë. Do të doja të falënderoja Schoelje për punën fantastike që bëri…

CD minimale e Ubuntu

Ky artikull u botua në Taringa nga një përdorues që e quan veten petercheco dhe i cili më kërkoi ta vendosja ...

SolusOS 1.3 lëshuar

Ekipi SolusOS është i kënaqur të njoftojë publikimin e SolusOS Eveline 1.3. Ky është rreptësisht një lëshim mirëmbajtjeje, dhe ...

Fedora 18 është jashtë

Më në fund, me 2 muaj vonesë, por më në fund, Fedora 18 Lopa Sferike doli. Ndër risitë e tjera që ka: GNOME ...

Postimi i parë i vitit

Ju mund të shihni se artikulli im mbi CUTI u vendos në kohën e duhur sepse nuk kishte postime të reja më pas.

Nuk është çdo distro.

Detet e bajteve janë shkruar rreth diskutimit midis mbështetësve të përpjekjeve bashkuese dhe mbështetësve ...

Logo Debian

Pse Debian?

Këtu është një artikull që kam lexuar në blogun humanOS ku autori i tij lëshon disa kritere personale ...

kurthe

My .bashrc Debian Wheezy

Epo ... Sot ju sjell konfigurimin tim të. bashrc .. Çfarë është kaq interesante? Epo gjëja e parë është se ka ...

SLAX 7 RC1 Në dispozicion

Slax, shpërndarja legjendare portative e bazuar në Slackware, është e disponueshme për shkarkim, Release Candidate 1, e cila ka…

Ndryshimet në Arch Linux

Po në lidhje me komunitetin. Natën e kaluar ka pasur një ndryshim të rëndësishëm për ata prej nesh që e përdorin këtë distro. The ...

Shpërndarjet GNU / Linux

Rehabilitimi nga kërcimi distro

Sipas llogarive të mia, unë kam përdorur GNU / Linux për gati 2 vjet. Isshtë një kohë e papërfillshme kur krahasohet me ekzistencën ...

Dreamlinux ndërpritet

Një lajm i trishtuar më vjen nga Unixmen: Dreamlinux është ndërprerë. Arsyet? Ata janë të panjohur për tani.

Sabayon 10 doli

Fabio Erculiani sapo ka njoftuar publikimin e Sabayon Linux 10 isos (them isos, sepse për ...

Testimi i fantazmës BSD

Po si, është e natyrshme që kur dikush fillon punën në GNU / Linux, ai vuan nga versionit, ka nga ata që nuk e bëjnë këtë. Une

SabayonLinux.

Përshëndetje, unë kam qenë një lexues i DesdeLinux Ka kaluar pak kohë dhe mendoj se është koha që unë të kontribuoj diçka...

Chakra heq mbështetjen për i686

Chakra, një nga shpërndarjet më të mira pro-KDE, braktis mbështetjen për procesorët i686 (32 Bit), për të përqendruar të gjitha përpjekjet e saj ...

Testimi i SolusOS 1.2 Eveline

Dje elav na tregoi për lëshimin e SolusOS 1.2 Eveline, atë shpërndarje bazuar në degën e qëndrueshme të Debian ...

Oracle ngatërrohet me CentOS

Megjithëse emri Oracle tingëllon si një armik i softuerit të lirë, ekziston vërtet një shpërndarje e quajtur Oracle Linux. Eshte

Testimi i SolusOS 1.1

Pas disa ditësh që u përpoqa ta shkarkoja, më në fund isha në gjendje të provoja SolusOS 1.1, një shpërndarje që u krijua me ...

Uniteti në HP Mini Netbook

Dje më duhej të çinstaloja Xubuntu nga Netbook që po përdor tani dhe instalova Ubuntu, kështu që si është ...

Mageia 2 është lëshuar

Me një farë diskrecioni dhe në përputhje me datën e publikimit, Mageia 2, pirun i Mandriva, është lëshuar. Kjo e re ...

Mandriva SA evoluon

Gjatë këtyre ditëve të fundit, ka pasur shumë spekulime në lidhje me vendimet e marra nga bordi i drejtorëve të Mandriva SA, ...